Home Pies Mój pies nie je. Sposoby na brak apetytu u psa

Mój pies nie je. Sposoby na brak apetytu u psa

Każdy opiekun staje kiedyś przed wyzwaniem braku apetytu u psa. Czasem dzieje się to już w przypadku szczeniaka, a czasem dopiero wtedy, gdy pies staje się seniorem. Zmniejszony apetyt ma wiele przyczyn, do których można dopasować różne rozwiązania. Sprawdzamy, co warto wiedzieć.

Brak apetytu u psa, czyli pies nie chce jeść

Zaburzenia łaknienia – różne oblicza braku apetytu

W medycynie weterynaryjnej wyróżnia się kilka terminów dotyczących zaburzeń łaknienia u psów i kotów. Ogólnie mówić można o dysreksji, w tym pojęciu zawiera się:

Reklama
  • anoreksja (całkowite unikanie jedzenia),
  • hiporeksja (ograniczony apetyt),
  • spożywania niezbilansowanej diety.

Krótki okres niedostatecznej podaży pokarmu (trwający 1 lub 2 dni) nie stanowi zwykle problemu dla organizmu zwierząt. Dłuższe okresy spadku apetytu u psa mogą jednak spowolnić powrót do zdrowia i narazić czworonoga na dodatkowe powikłania.

Zaburzenia łaknienia u psa mogą doprowadzić do zmiany w mikrobiomie przewodu pokarmowego, czyli do dysbiozy, a także do opóźnionego opróżniania żołądka czy pogorszenia perystaltyki jelit.

Jakie są przyczyny braku apetytu u psa

Przyczyny braku apetytu u psa można podzielić na fizjologiczne oraz te związane z chorobami. Zmniejszony apetyt pojawia się naturalnie, np. podczas upałów czy w nowym (nieznanym psu) miejscu, gdy zwierzę odczuwa stres. Spadek apetytu bywa także efektem szczepienia.

Kolejną przyczyną zmniejszenia apetytu są zmiany związane z zaburzeniem zmysłów (głównie węchu, ale i smaku). Zmiany takie są typowe dla zwierząt starszych. Pogorszenie węchu spotyka się również podczas infekcji górnych dróg oddechowych, w przypadku urazów nosa czy niektórych nowotworów. Brak łaknienia u psa związany z zaburzeniami węchu może mieć poważne konsekwencje. U zwierząt, u których doszło do utraty węchu, może dojść do całkowitego braku zainteresowania jedzeniem w porach posiłku (i o każdej innej porze).

Finalnie brak apetytu u psa powiązany jest z chorobą. Nie jest to objaw specyficzny i pojawia się w przypadku większości kłopotów ze zdrowiem. Mniej je zarówno pies, który ma problemy stomatologiczne, jak i zwierzę cierpiące na choroby układu trawiennego czy choroby stawów. Mechanizmy, dzięki którym choroba hamuje apetyt, są złożone i nie wiemy jeszcze wszystkiego na ten temat. Na odczuwanie łaknienia u czworonoga wpływają również liczne leki. Przykładowo niektóre antybiotyki mogą powodować nudności, a opioidy zaburzają opróżnianie żołądka.

CIEKAWOSTKA

Spadek apetytu u psa może być spowodowany lekami. Poinformuj lekarza weterynarii, na jakie choroby cierpi Twój pupil i jakie przyjmuje leki. Być może uda się zmienić niektóre z nich, a chęć do jedzenia powróci.

Ból a brak apetytu u psa

Niechęć do jedzenia u psów może być spowodowana również przez ból. Ból u zwierząt wyraźnie tłumi łaknienie i może utrudniać poszukiwanie lub przyjmowanie pokarmu.

Objawy wskazujące na ból to:

  • popiskiwanie,
  • skomlenie,
  • wylizywanie bolącego miejsca,
  • niechęć do ruchu,
  • unikanie kontaktu z opiekunem i innymi zwierzętami,
  • usztywnienie,
  • skulona pozycja ciała,
  • nietypowe zachowania,
  • niechęć do lubianych wcześniej czynności,
  • zaburzenia snu.

Takich zachowań (sugerujących potencjalny ból) jest o wiele więcej. Nie zawsze jednak można je łatwo zauważyć. Wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą.

Brak apetytu u psa – czy pies naprawdę nie chce jeść?

Zdarza się, że brak apetytu u psa wcale nim nie jest! Bywa, że to opiekunowie mają błędne podejście do tego, jakie porcje jedzenia są odpowiednie dla ich czworonoga. W przypadku podejrzeń zaburzenia łaknienia można poprowadzić dzienniczek dietetyczny, w którym zapisuje się, jakie porcje jedzenia oraz przysmaki zjada zwierzę. Być może okaże się, że pozorny brak apetytu wynika z tego, że pies najada się smaczkami między posiłkami i nie ma już ochoty na karmę. Może też się okazać, że pies zjada odpowiednie ilości karmy, wynikające z wielkości i aktywności czworonoga, a opiekun podaje mu nieświadomie zbyt duże porcje.

DOBRA RADA

Zdrowie czworonoga zależy od opiekuna. Zwracaj uwagę na to, jakie porcje karmy dla psa o danej masie ciała sugeruje producent kupowanej przez Ciebie karmy. Jeżeli nie jesteś pewny, czy to właściwa ilość, możesz samodzielnie policzyć zapotrzebowanie kaloryczne swojego psa lub poprosić o to lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego. W ten sposób dowiesz się, ile jedzenia potrzebuje Twój pupil.

Czasami pies nie chce jeść, gdy jest gorąco. Jest to naturalne zachowanie.

Brak apetytu u szczeniaka

Brak apetytu u szczeniaka to problem, który należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. Szczenię, które nie je, może szybko osłabnąć. U młodych psów łatwiej także m.in. o odwodnienie.

Możliwe przyczyny braku apetytu u szczeniaka:

  • Nowy dom. Zdarza się, że młody pies nie chce jeść karmy ze stresu związanego ze zmianą środowiska. Daj pupilowi czas na oswojenie się z nową sytuacją. Zapewnij mu spokój i obserwuj jego zachowanie.
  • Inne zwierzęta. Masz już innego psa? Być może młodszy pies odmawia spożywania posiłku ze względu na relacje z drugim zwierzakiem, który broni mu dostępu do miski. Przyjrzyj się zachowaniu obu zwierząt.
  • Pasożyty. Zarobaczony szczeniak może być osłabiony i nie mieć apetytu. Zdarza się, że również po odrobaczeniu psy są mniej zainteresowane karmą przez dzień lub dwa.
  • Wymiana zębów. W czasie ząbkowania pies odczuwa dyskomfort w jamie ustnej i może nie opróżniać swojej miski.
  • Choroby. Brak apetytu może być objawem poważnych problemów i towarzyszyć gorączce, biegunce oraz innym objawom.
  • Wady wrodzone. U psów (rzadko) zdarzają się wady zgryzu lub wady w budowie przełyku, które uniemożliwiają prawidłowe pobieranie pokarmu. Zwykle objawy pojawiają się jednak dość wcześnie.

Gdy szczeniak nie chce jeść, obserwuj uważnie jego zachowanie, ale nie czekaj zbyt długo. W przypadku braku apetytu trzeba szukać przyczyny i zadbać, by młody pies czuł się jak najlepiej.

Co zrobić, by pies zaczął jeść?

Nie denerwuj się, gdy Twój pies ominie jeden z posiłków. Zbyt szybka reakcja z Twojej strony (np. w formie zmiany karmy czy podania psu domowego jedzenia) może pogorszyć sytuację. Pies może szybko zorientować się, że niezjedzenie posiłku powoduje, że dostaję coś smaczniejszego.

Jednym ze sposobów zachęcenia psa do jedzenia jest dosmaczenie jego posiłków. Do psiego jedzenia, np. suchej karmy, dodać można olejów rybnych czy specjalnych topperów. Niektórzy opiekunowie posypują karmę przysmakami. Takie sposoby mogą okazać się skuteczne, ale równocześnie mogą mieć negatywne konsekwencje. Zarówno oleje, jak i smaczki bywają kaloryczne, a brak ich uwzględnienia w diecie czworonoga może doprowadzić do rozwoju nadwagi u pupila.

Pies nie ma apetytu. Jakie karmy i przysmaki wybrać?

Wybór karmy dla psa niejadka może być trudny. Wysokiej jakości karma z prozdrowotnymi dodatkami nie spełni swojego zadania, jeżeli pies nie zje posiłku. Należy zatem ustalić, dlaczego pies nie ma ochoty na jedzenie, a następnie spróbować dopasować posiłki do preferencji i potrzeb pupila. Można spróbować podawać psu karmy mokre lub aromatyczne karmy suche. Zapach pokarmu może zachęcić psa niejadka do skosztowania jedzenia.

Można również spróbować „dosmaczyć” psie posiłki. Suchą karmę można podać psu polaną niewielką ilością oleju z łososia. W sklepach dostępne są również tzw. toppery i przysmaki, którymi można posypać lub polać posiłek psa.

Polecane produkty to:

Brit Raw Treat – ten dodatek sprawdza się jako topper, gdy pies odmawia jedzenia. Wnosi do psiego menu jednak coś więcej niż przyjemność. Są to liofilizowane i lekkostrawne smaczki nadające się dla psów o wrażliwym żołądku. Mają kuszący smak (przekonujący nawet wybrednych smakoszy) i wysoką wartość odżywczą.

Brit olej z łososia – taki dodatek może znaleźć się w diecie każdego psa. Nie tylko dosmacza posiłek, ale również wspiera zdrowie czworonogów. Kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają stan skóry i sierści, mają właściwości przeciwzapalne, a także pomagają wspierać funkcje poznawcze u starszych psów.

Zadbaj jednak, by miska psa była wypełniona nie tylko dodatkami. To pełnoporcjowa karma jest podstawą zbilansowanej diety. Wybierając karmę, możesz kierować się deklaracjami dotyczącymi smakowitości. Dobrze skomponowane receptury wpływają na szybsze opróżnianie miski z jedzeniem.

Oto karmy ze znakomitą smakowitością

Carnilove True Fresh – karmy z tej linii w listopadzie 2021 roku zostały poddane testom smakowitości w niemieckim Instytucie Badawczym SAW Marktforschung i uzyskały najwyższe wyniki w historii przeprowadzanych tam badań. Karmy zawierają wołowinę, indyka lub ryby. Produkty bazują na świeżym mięsie.

Nature’s Protection Sensitive Skin & Stomach Small Breeds – aż 94% hodowców psów uczestniczących w testach wskazało dobrą lub znakomitą smakowitość karmy Nature’s Protection. Karmy tej marki słyną z pozytywnego wpływu na stan, a także kolor psiej sierści oraz na jakość odchodów. Produkty wzbogacone są o mikrozeogen, który pomaga usuwać z organizmu toksyczne substancje.

Animonda Gran Carno – to przeznaczona dla psów linia mokrych karm o wysokiej zawartości mięsa. Te smakowite posiłki zawierają zarówno mięso mięśniowe, jak i pełne witamin podroby, np. serca czy wątróbki. Marka Animonda tworzy swoje produkty bez sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku.

Empire – karmy tej marki spełniają najwyższe standardy i dopasowane są do potrzeb psów różnych ras. Zawierają świeże mięso, są naturalne i holistyczne. Powstają bez dodatku zbóż. Główną rolę odgrywają składniki pochodzenia zwierzęcego. Mowa o jagnięcinie oraz dziczyźnie, które słyną z walorów smakowych.

Co na brak apetytu u psa? Domowe sposoby

Jeżeli Twój pies jest seniorem, ma pogorszony zmysł węchu lub choruje, możesz spróbować go zachęcić do jedzenia na kilka sposobów.

  • Spróbuj podać psu lekko podgrzaną mokrą karmę. Mokra karma jest bardziej aromatyczna, a podgrzana będzie silnie pachniała. Uważaj, by nie poparzyć pupila. Zawsze sprawdzaj temperaturę posiłku.
  • Jeżeli Twój pupil jest przyzwyczajony wyłącznie do karmy suchej, możesz dolać do niej trochę ciepłej wody.
  • Sposobem na zachęcenie psa do jedzenia może być także przygotowanie psu domowego posiłku. Możesz ugotować specjalny rosół lub mięso i dynię czy bataty. Takie posiłki są smakowite i lekkostrawne.

Jak długo pies może nie jeść?

Pierwotny brak łaknienia związany jest z zaburzeniami neurologicznymi, psychologicznymi (np. silnym stresem), a także z utratą węchu. Brak apetytu u psa mogą spowodować też choroby podwzgórza czy podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Udowodniono przykładowo, że u szczurów obustronne uszkodzenie części bocznej podwzgórza (określanej jako ośrodek głodu) zaburza normalne pobieranie pokarmu.

Wtórny brak łaknienia nie jest bezpośrednio związany z ośrodkiem głodu. Spadek apetytu jest wtedy powiązany z innymi problemami, jak np. zatrucie pokarmowe czy ból lub choroby ogólnoustrojowe.

Należy pamiętać, że okazjonalne głodówki u psów trwające 1–2 dni, którym nie towarzyszą inne objawy chorobowe, nie stanowią większego problemu. Takie sytuacje wynikają np. z nadmiernej podaży kalorii w diecie psa.

Pies nie chce jeść. Czy udać się do lekarza weterynarii?

Powodem do zmartwień jest przedłużający się brak apetytu. Istotne jest także ogólne samopoczucie psa. Zwróć uwagę, czy u psa występują inne objawy, jak biegunka, wymioty, nieprzyjemny zapach z pyszczka lub problemy z chodzeniem.

W wywiadzie opowiedz lekarzowi weterynarii o:

  • zachowaniu psa,
  • ilości i rodzaju zjadanego pokarmu,
  • ilości przysmaków w diecie psa,
  • przyjmowanych przez zwierzę lekach,
  • zmianach w środowisku pupila.

Czasem objawy trudno opisać. Możesz mieć ze sobą filmiki obrazujące sposób poruszania się psa czy jego próby spożycia pokarmu.

DOBRA RADA

Zaobserwuj, czy Twój pies naprawdę cierpi na brak apetytu. Rolą opiekuna jest zwracanie uwagi na zachowanie psa oraz jego potrzeby. Być może Twój pies chce jeść i podchodzi do miski, ale szybko rezygnuje z posiłku? Takie objawy mogą wskazywać np. na problemy z zębami.

Dlaczego pies nie chce jeść –  podsumowanie

Istnieje wiele powodów, dlaczego pies nie chce jeść. Oto kilka najczęstszych przyczyn:

  1. Choroba lub ból. Brak łaknienia u psa może być spowodowany przez poważne choroby, jak problemy stomatologiczne, choroby nerek czy wątroby. W takim przypadku skonsultuj się z weterynarzem, który przeprowadzi badania i zaleci odpowiednie leczenie.
  2. Stres lub zmiana w środowisku. Pies może przestać jeść, gdy zostanie narażony na stresującą sytuację, taką jak np. obecność nowych ludzi lub zwierząt w domu.
  3. Zmiana diety. Pies może odmawiać jedzenia, gdy zmienisz jego dietę lub rodzaj karmy. Zmiany te powinny być wprowadzane stopniowo, aby pies miał czas na przyzwyczajenie się do nowego smaku.
  4. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Pies może odmawiać jedzenia z powodu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak zaparcia, biegunka lub wzdęcia.
  5. Upały. Czasami pies nie chce jeść, gdy jest gorąco. Jest to naturalne zachowanie.
  6. Węch. Na psi apetyt duży wpływ ma węch. Zaburzenia jego funkcjonowania powodują spadek zainteresowania pokarmem.
  7. Leki i szczepienia. Brak łaknienia u psa może być spowodowany przez poważne choroby, jak problemy stomatologiczne, choroby nerek czy wątroby. Spadek apetytu bywa także efektem szczepienia.
  8. Przekarmienie. Niechęć do jedzenia bywa spowodowana przekarmianiem psa i zbyt dużą ilością przysmaków. Twój pupil dostaje za dużo karmy i przysmaków. Je zatem tyle, ile powinien, albo nawet więcej, a tylko Tobie wydaje się, że to zbyt mało.

Sprawdź też:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.