Home PiesCiekawostki o psach Szczekanie psa. Jak oduczyć psa szczekania?

Szczekanie psa. Jak oduczyć psa szczekania?

Psie dźwięki to zdecydowanie nie tylko szczekanie psa! Zwierzęta wykształciły pokaźną gamę odgłosów, którymi porozumiewają się ze swoimi ludzkimi opiekunami. Sprawdziliśmy, co oznaczają poszczególne z nich, jak je interpretować w różnych sytuacjach oraz co robić, gdy niektóre stają się problemem dla opiekuna.

Dlaczego pies szczeka?

Dlaczego pies szczeka? Jaka jest przyczyna?

Twój pies szczeka naprawdę szybko? Zwykle jest to odpowiednik podnoszenia alarmu. Szczekanie psa może stać się szybsze np. gdy zwierzak nie może dosięgnąć ulubionej zabawki lub gdy zobaczy kota podczas spaceru na smyczy. Takie szybkie szczekanie psa może także sygnalizować przybycie obcych osób.

Reklama

Porada! Nie podoba ci się takie zachowanie Twojego pupila? Nie krzycz na swojego psa! Takie podejście może tylko pogorszyć sytuację – pies zacznie ujadać głośniej. Lepiej zatem popracować z czworonogiem i dać mu znać, że jego alarm do Ciebie dotarł.

Pies szczeka na różne sposoby z odmiennych powodów.

Szczekanie psa – co oznaczają wysokie tony?

Szczekanie psa wysokim tonem jest charakterystyczne m.in. dla młodych psów, które wydają taką serię szczeknięć, by zasygnalizować głód. Część psów krótko i ostro szczeka na widok osoby lub zwierzęcia, które lubi. W tej sytuacji komunikat powinien skończyć się na dwóch lub trzech wysokich i krótkich szczeknięciach. Szczekanie psa w taki sposób pojawia się także u zwierząt, które np. zostały same w domu i w ten sposób chcą wyrazić swoje niezadowolenie. Im większe zdenerwowanie Twojego psa, tym bardziej piskliwy może stawać się jego szczek.

szczekanie psa

Szczekanie u psa – co oznacza monotonne szczekanie?

Część psów szczeka dość monotonnie. Robią to, gdy brakuje im stymulacji mentalnej albo aktywności fizycznej. Jeżeli Twój pies brzmi trochę jak zdarta płyta, to znak, że dość mocno mu się nudzi. Takie monotonne szczekanie psa rasy myśliwskiej może być jednak wydawane podczas polowania – w celu poinformowania opiekuna o swojej lokalizacji.

Porada! Jako opiekun czworonoga nie możesz pozostać obojętny na nudę i frustrację swojego psa. Brak realizacji psich potrzeb może doprowadzić m.in. do drapania drzwi czy gryzienia mebli. Twój pies może pokaleczyć swoje łapy lub pysk, co być może będzie wymagało interwencji ze strony lekarza weterynarii. Jeżeli nie wiesz, jak urozmaicić środowisko swojego psa, skonsultuj się z behawiorystą.

Warczenie psa na opiekuna lub innego psa. Przyczyny

Psy potrafią warczeć bez względu na to, jak są duże czy w jakim są wieku. Przenikliwe szczeknie psa połączone z dźwiękiem przypominającym warczenie wskazuje na to, że pies jest nerwowy lub przestraszony. Z kolei pewny siebie, a nawet agresywny pies poprzez głębokie i niskie warczenie grozi ugryzieniem. Co ważne, intensywność takiego dźwięku będzie rosła wraz ze zbliżającym się atakiem. Czworonóg może także warczeć, gdy pilnuje swoich zasobów, np. miski, a starsze psy w ten sposób odganiają od siebie młodsze, by znaleźć czas na odpoczynek.

Zwróć uwagę, że psy mogą powarkiwać, gdy się bawią. Robią wtedy „ukłony” i mają rozluźnione ciało. Takie dźwięki mogą być zatem zaproszeniem do zabawy.

Ciekawostka! Psy policyjne potrafią warczeć na komendę przewodnika, by wzbudzać respekt u niektórych osób.
Porada! Jeżeli Twój pies warczy, broniąc swoich zasobów, spróbuj zastosować techniki modyfikacji jego zachowania. Rozważ konsultację z behawiorystą, który pomoże Ci w pracy z pupilem.

Wycie psa – czy oznacza problem?

Wiele psów może popisać się wręcz niezwykłym wyciem. Jest to odgłos wydawany przez członków stada, umożliwiający psom lokalizację poszczególnych osobników. Zagubione zwierzę może w ten sposób zakomunikować Ci swoją pozycję.

Dość intensywnie wyją zwierzęta, które cierpią na tzw. lęk separacyjny. Jeżeli wycie psa połączone jest z innymi objawami stresu, np. załatwianiem się w domu, chodzeniem tam i z powrotem albo niszczeniem niektórych przedmiotów, skonsultuj się z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą.

dlaczego pies szczeka?

Co jest przyczyną popiskiwania psa?

Jak widać, szczekanie psa to tylko jedna z wielu możliwości komunikacji. Kolejne na liście do omówienia jest popiskiwanie. Czworonogi mogą wydawać taki dźwięk, by uzyskać korzyść lub pomoc. Dość często popiskiwanie przypisuje się pieskom salonowym lub miniaturowym, które w ten sposób zapewniają sobie uwagę, pieszczoty lub smakołyki. Nie jest to jednak do końca prawda. Przeważnie psy piszczą wtedy, gdy coś je boli. Nie lekceważ tego dźwięku, bo zwierzę może potrzebować natychmiastowej pomocy. Twój pupil może także piszczeć, gdy zostawisz go na zewnątrz, a zwierzę będzie chciała wrócić do domu.

Przykładów, gdy pies nie szczeka, ale popiskuje, jest więcej:

  • Pies może piszczeć, by zasygnalizować potrzebę wyjścia na spacer i załatwienia potrzeb fizjologicznych.
  • Część czworonogów popiskuje, gdy zobaczą psiego kolegę i chcą zostać spuszczone ze smyczy.
  • Psy w schroniskach mogą popiskiwać w kojcu, gdy ktoś przychodzi szukać czworonoga do adopcji.
  • Młode psy popiskują ze strachu.

Porada! Popiskiwanie i piszczenie mogą oznaczać różne problemy, dlatego jeżeli nie jesteś w stanie stwierdzić, dlaczego Twój pupil wydaje takie dźwięki, lepiej zabrać go do lekarza weterynarii. Popiskiwanie może bowiem świadczyć o bólu lub stanie chorobowym.

Jeżeli zachowanie czworonoga budzi Twój niepokój, skonsultuj się ze specjalistą.

Ujadanie psa – co oznacza przynaglające szczekanie psa?

Szczekanie psa może mieć różne tony. Twój czworonóg chce przecież wyrazić różne emocje! Szczekanie zwane ujadaniem to jedno z najbardziej uciążliwych psich zachowań. Czworonogi ujadają zwykle wtedy, gdy odczuwają potrzebę obrony swojego terenu. Zdarza się, że dana rasa ma predyspozycje do alarmowania opiekuna w ten sposób. Szczególnie skłonne wydają się psy ras myśliwskich, np. teriery. Ujadanie psa zdarza się zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Ciekawostka! Podania ludowe sugerują, że psy wyją i ujadają wtedy, gdy w ich pobliżu przebywają złe duchy albo wtedy, gdy zbliża się śmierć jednego z domowników lub sąsiadów.

Skowyt psa – specyficzne szczekanie psa

Zdarza się, że szczekanie psa przyjmuje pojedynczą, krótką i piskliwą formę. Jest to tzw. skowyt. Psy wydają takie dźwięki na przykład wtedy, gdy inny pies podczas zabawy sprawi mu ból albo gdy się skaleczy lub dozna dyskomfortu w trakcie ruchu. Pamiętaj, że Twój pies nie oszukuje. Jeżeli usłyszałeś szczekanie psa przypominające skowyt, to najprawdopodobniej Twojego pupila coś zabolało i warto się temu przyjrzeć. Ten dźwięk to nasze „auć!”.

Porada! Jeżeli słyszysz szczekanie w formie skowytu, gdy dotykasz psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zwierzę może mieć siniaki, złamania lub inne urazy.

jak oduczyć psa szczekania?

Jak oduczyć psa szczekania w domu lub na sąsiadów?

Każdy, kto chce mieć psa, musi pogodzić się z faktem, że pies szczeka! W większości sytuacji nie powinien to być problem, choć wiele osób wydaje się mieć wyrzuty sumienia i denerwować się, gdy ich pupil jest głośny podczas wychodzenia na spacery lub zabaw w ogrodzie. Szczekanie psa to sposób wyrażania psich emocji.

Jeżeli jednak zachowanie Twojego psa stanowi większy problem, możesz spróbować je ograniczyć. Jak oduczyć psa szczekania? Co zrobić, by pies przestał szczekać? Wiele zależy od sytuacji. W przypadku psów, które mają lęk separacyjny, czeka Cię sporo pracy. Takie psy można oduczyć szczekania w domu, jeśli wyeliminuje się ich lęk oraz odczuwany stres. Skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii oraz behawiorysty.

Jeżeli Twój pies szczeka nawet w sytuacji, gdy przykładowo listonosz dawno zniknął z pola widzenia, warto ćwiczyć z psem samokontrolę. Pomocne mogą być uwagi psiego trenera. Warto zatem wziąć udział w konsultacji lub szkoleniu z psem – Twój pupil pozna tam różne komendy i nauczycie się zasad pozytywnej współpracy. Bardzo przydatne może okazać się nauczenie psa komendy „daj głos” i przeciwnej, czyli „spokój”.

Nigdy nie stosuj kar, gdy pies szczeka. Na rynku pojawiały się już produkty typu obroże antyszczekowe lub aerozole o nieprzyjemnym dla psa zapachu, którymi opiekun miał spryskiwać szczekające zwierzę. Nie jest to ani skuteczne, ani dobre! Lepiej poszukać przyczyny szczekania psa oraz postarać się realizować wszystkie naturalne potrzeby czworonoga. Zadbaj o odpowiednią ilość ruchu i czas na zabawę, pozwól pupilowi na swobodną eksplorację otoczenia. Pozytywnie zmęczony pies zwykle będzie w domu odpoczywał, zamiast szczekać.

Szczekanie to naturalne zachowanie psa.

Podsumowanie – dlaczego pies szczeka

Gama psich dźwięków jest bardzo szeroka. Wszystkie psie odgłosy zawsze należy interpretować, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się znajdujecie, oraz mowę ciała czworonoga. W ten sposób łatwiej zrozumiemy, co chce przekazać nam nasz podopieczny. Pamiętaj, że szczekanie ma różne przyczyny i jest to psi sposób na wyrażanie emocji, takich jak radość lub niepokój. Sporadyczne szczekanie to naturalne zachowanie i nie można go traktować jako problem. Jeżeli jednak szczekanie psa budzi Twój niepokój, nie bój się szukać pomocy u specjalistów.

Tekst powstał na podstawie książki: „Czego chcą psy? Ilustrowana encyklopedia mowy ciała psów” autorstwa Arden Moore.

Dowiedz się też, dlaczego koty mruczą!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.