Home KotDieta kota Jak wprowadzić nową karmę dla kota. Zmiana karmy u kota.
Jak wprowadzić nową karmę dla kota

Jak wprowadzić nową karmę dla kota. Zmiana karmy u kota.

Koty to drapieżniki, które potrafią przystosować się do różnych środowisk i do spożywania różnorodnych ofiar. Dieta kotów wolno żyjących zmienia się m.in. ze względu na zmianę pór rok. Czy dieta domowego kota również powinna się zmieniać? Kiedy wprowadzać do menu kota nowe jedzenie? Jak wprowadzić nową karmę dla kota? Co robić, gdy kot jest wybredny? W artykule odpowiemy na najważniejsze pytania opiekunów.

Jak wprowadzić nową karmę dla kota

Dlaczego warto zmieniać kotu karmę?

Zacznijmy od podstaw. Koty wolno żyjące polują na małe ssaki, owady, ślimaki, ptaki, ryby, gady i płazy. Robią to w pojedynkę i powtarzają polowania wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Chcąc zadbać o naturalne potrzeby swojego pupila, warto karmić go kilka razy dziennie i umożliwić mu zabawy imitujące polowanie. A jak wygląda kwestia wyboru karmy?

Reklama

Wielu opiekunów zastanawia się, czy (i ewentualnie dlaczego) należy zmieniać kotu karmę. Odpowiedź brzmi: to zależy od kota, a konkretnie – od jego zdrowia i preferencji.

Wiele kotów prezentuje zachowania neofilne. Oznacza to, że lubią próbować nowych smaków i chętnie jedzą różnorodny pokarm. Jest to odzwierciedlenie naturalnych zachowań mających na celu dostarczenie sobie zbilansowanej diety w postaci różnorodnych ofiar oraz uniknięcie przełowienia populacji, np. myszy na terenie łowieckim danego kota. Opiekunowie kotów, u których widoczne jest zjawisko neofilii, obserwują, że ich pupil chętnie zjada każdą nową karmę, ale jednocześnie często przestaje nią być zainteresowany już po kilku dniach.

Nie każdy kot jest jednak chętny do takich eksperymentów. Po przeciwnej stronie są koty z neofobią, które nie lubią, a wręcz boją się nowych smaków i rodzajów pożywienia. Dlaczego? To zachowanie również wynika z natury. Kot unika w ten sposób zatrucia pokarmowego! Sposobem na zminimalizowanie wystąpienia neofobii jest m.in. oferowanie młodym zwierzętom urozmaiconego pożywienia.

Karmę należy zmieniać w następujących przypadkach:

  • Gdy zmienia się wiek kota. W pierwszym roku życia podstawą diety młodego zwierzęcia powinna być karma dla kociąt. Po 12. miesiącu życia wprowadza się pokarm dla dorosłych kotów.
  • Kiedy zmieniają się potrzeby kota. Kastracja lub pojawienie się choroby zmienia zapotrzebowanie na kalorie lub niektóre składniki odżywcze.
  • Gdy zwierzę je niskiej jakości karmę lub dotychczasowe jedzenie powoduje problemy. Każdy kot powinien otrzymywać posiłki pełnoporcjowe, które zapewnią mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jakie są najlepsze karmy dla kota?

Nie ma jednej najlepszej karmy dla kota. Ważne, by podawać zwierzęciu pełnoporcjowe karmy wysokiej jakości, czyli takie, które zawierają dużą ilość składników pochodzenia zwierzęcego.

Rodzaj karmy ma znaczenie! Wiele kotów przyzwyczajonych jest do jedzenia albo tylko suchych, albo wyłącznie wilgotnych karm. Takie zwierzęta zwykle trudniej przyzwyczaić do nowej konsystencji, a w pewnych przypadkach może to być konieczne.

Jakie są wady i zalety obu rodzajów karm?

  • Karma sucha zawiera niewiele wody, ale jest wygodna dla opiekuna i może mieć korzystny wpływ na higienę jamy ustnej kota.
  • Karmy mokre dostarczają zwierzętom dodatkowej porcji płynów, mają atrakcyjny aromat oraz delikatną konsystencję.
Carnilove True Fresh

Przykładem suchej karmy wysokiej jakości jest CARNILOVE TRUE FRESH CAT FISH. Dlaczego jest dobrym wyborem?

  • Formuła nie zawiera ani zbóż, ani ziemniaków.
  • Karma powstaje na bazie świeżego mięsa.
  • Na pierwszym miejscu składu znajduje się aż 70% świeżej ryby.
  • Karma nadaje się również dla wykastrowanych kotów.

Składy mokrych karm Carnilove poznasz w dalszej części artykułu.

Jak wprowadzić nową karmę dla kota – przygotowanie kota do zmiany karmy

Zmiana karmy u kota nie zawsze przebiega łatwo. Nigdy też nie powinna być zbyt szybka. Organizm zwierzęcia powinien mieć czas, by przyzwyczaić się do nowego pożywienia. Spokojny okres przejściowy minimalizuje ryzyko biegunek i innych niepożądanych reakcji ze strony układu pokarmowego.

Krok 1: Wybór odpowiedniej karmy dla kota

Pierwszym krokiem jest decyzja dotycząca tego, jaką karmę chcemy wprowadzić. Nie polegaj jedynie na poleceniach znajomych! Pamiętaj, że karma musi być dobrana do potrzeb kota. Weź pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, aktywność oraz preferencje. Pomyśl również o sobie – swoich możliwościach finansowych oraz o tym, czy dana karma będzie stale i łatwo dostępna.

Poczytaj składy! W karmie dla kota powinno znaleźć się dużo składników pochodzenia zwierzęcego. Jak czytać etykiety? Przeanalizujemy karmę CARNILOVE CAT ADULT TURKEY & REINDEER.

CARNILOVE CAT ADULT TURKEY & REINDEER

Jej skład prezentuje się następująco: 35% mięso z indyka, wątroba indyka, serca indyków, bulion, 20% renifer, 1% żurawina, 1% minerały, 0,1% olej z łososia. To właściwie same składniki pochodzenia zwierzęcego wzbogacone zdrową żurawiną oraz niezbędnymi minerałami, które uzupełniają formułę tak, by karma była zbilansowana i pełnoporcjowa.

Krok 2: Stopniowe wprowadzanie nowej karmy

Nową karmę należy wprowadzać przez kilka, a czasem nawet kilkadziesiąt dni. Wiele zależy od kota. Jeżeli lubi nowe pokarmy, to mieszanie dotychczasowej karmy z nową jest konieczne przez kilka dni. Przykładowy schemat:

  • dni 1–2: 75% starej karmy, 25% nowej karmy,
  • dni 3–4: 50% starej karmy, 50% nowej karmy,
  • dni 5–6: 25% starej karmy, 75% nowej karmy,
  • dzień 7 i kolejne: 100% nowej karmy.

Jeżeli kot ma wrażliwy układ pokarmowy, konieczne może być wydłużenie tego procesu.

Proces zmiany rodzaju karmy najtrudniejszy jest w przypadku kotów z neofobią, ale nie poddawaj się i działaj powoli, krok po kroku!

Krok 3: Monitorowanie zdrowia i zachowania kota

Po wprowadzeniu nowej karmy czas na obserwację pupila. Zwierzak powinien mieć ładną sierść, prawidłowe stolce oraz witalność. Zawsze (nie tylko po wprowadzeniu nowej diety) należy również pamiętać o badaniach krwi.

Najczęstsze problemy przy zmianie karmy u kota i możliwe rozwiązania

Podczas przestawiania kota na inną karmę można spotkać się z kilkoma problemami. Po pierwsze kot może nie chcieć spróbować nowego jedzenia. W takiej sytuacji nie można zakładać, że przegłodzone zwierzę jednak się złamie. Głodówka u kota może spowodować poważne kłopoty zdrowotne i stłuszczenie wątroby.

Do nowej karmy możesz zachęcić zwierzę na kilka sposobów:

  • Pamiętaj, że koty polują i lubią zdobywać pożywienie. Nie zostawiaj pupilowi stale pełnej miski. Niech jedzenie pojawia się i znika po kilkunastu minutach.
  • Mokrą karmę możesz delikatnie podgrzać, by stała się jeszcze bardziej aromatyczna, ale uważaj, by kot się nie poparzył.
  • Suchą karmę możesz polać letnią wodą, by uwolniła aromat, a granulki stały się bardziej miękkie.
  • Jedzenie możesz też polać np. olejem z łososia. Wiele kotów lubi taki dodatek, ale lepiej nie podawać go zbyt dużo ze względu na jego kaloryczność.
  • Wykorzystaj nową karmę jako przysmak i wypełnij nią matę węchową lub zabawki do karmienia.

Pamiętaj, bądź cierpliwy! Zmiana karmy u kota to proces, który może nie być łatwy emocjonalnie.

Jak wprowadzić nową karmę dla kota

Kiedy skonsultować się z weterynarzem przy zmianie karmy?

Na początku możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii, by ustalić, czy lepiej zmienić kotu karmę, czy zostać przy dotychczasowym modelu żywienia.

Do gabinetu weterynaryjnego warto się udać także wtedy, gdy podczas wprowadzania nowej karmy pojawią się biegunka, wymioty, gazy lub inne niepokojące objawy.

Jeżeli kot nie ma apetytu i jest to dla niego nietypowe, również warto ustalić z lekarzem weterynarii możliwe przyczyny. Twojego pupila mogły dotknąć choroba lub zbyt duży stres.

Korzyści płynące ze zmiany karmy dla kota

Jeżeli zmieniają się potrzeby kota, to nowy, lepiej dobrany pokarm będzie miał bardziej odpowiedni profil żywieniowy. Przykładowo kociak potrzebuje więcej białka i kalorii niż kot dorosły. Podawanie dorosłemu zwierzęciu pokarmu dla młodych kotów mogłoby doprowadzić np. do nadwagi i otyłości.

Korzyści płyną również ze zmiany karmy, gdy dotychczasowy pokarm jest produktem niskiej jakości. Zmiana żywienia może sprawić, że kot będzie cieszył się lepszym zdrowiem i kondycją. Wśród karm Carnilove znajdziesz np. produkty wspierające naturalne usuwanie kul włosowych – Carnilove Cat Duck & Pheasant Hairball Control, a także karmę dla kotów aktywnych – Carnilove Cat Reindeer Energy & Outdoor.

Nowa karma może również stanowić element profilaktyki niektórych schorzeń lub mieć działanie lecznicze, np. w przypadku niepożądanych reakcji na pokarm.

Jak wprowadzić nową karmę dla kota

Jak wprowadzić nową karmę dla kota – podsumowanie

  • Zmiana diety kota jest konieczna z wielu różnych powodów, np. zmiany potrzeb mruczka wynikających z wieku lub stanu zdrowia.
  • Zmiana karmy powinna przebiegać powoli, by uniknąć niepożądanych reakcji ze strony żołądka i kocich jelit.
  • Najtrudniej na nową karmę przestawić koty z neofobią, czyli niechęcią do nowych produktów.
  • Po wprowadzeniu nowego menu trzeba sprawdzić, czy karma korzystnie wpływa na kondycję zwierzęcia.

Potrzeby kota zmieniają się na różnych etapach życia oraz w różnych sytuacjach. Pamiętaj, że zawsze warto żywić kota karmami wysokiej jakości. Przejście na taki produkt nie może być jednak nagłe. Gwałtowna zmiana diety może mieć negatywne skutki dla Twojego pupila, dlatego bądź cierpliwy i działaj według schematów przedstawionych w artykule lub wskazówek lekarza weterynarii.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.