Home KotDieta kota Karma wysokomięsna dla kota – ranking karm

Karma wysokomięsna dla kota – ranking karm

Kot to bezwzględny mięsożerca. Oznacza to, że podstawą jego diety muszą być produkty pochodzenia zwierzęcego. Mowa o mięsie mięśniowym oraz podrobach. Proporcje różnych składników w karmach dla kotów różnią się jednak od siebie. Sprawdzamy, co powinna zawierać karma wysokomięsna dla kota. 

Karmienie kota. Zasady

Dieta kota powinna być pełna mięsa oraz podrobów. Te drugie powinny stanowić 15–25% kociego menu. Do podrobów stosowanych w kocich dietach zalicza się:

Reklama
  • serca,
  • żołądki,
  • płuca,
  • nerki,
  • ozory.

Wątroba może stanowić zazwyczaj ok. 5–8% podrobów w diecie kota. W diecie surowej nie poleca się stosowania podrobów takich jak nieoczyszczone jelita, jądra czy tarczyce. Nie musisz się jednak o to martwić w przypadku kupowania karm gotowych. Dobrej jakości karmy wysokomięsne dla kota są właściwie zbilansowane i bezpieczne dla Twojego pupila.

CIEKAWOSTKA

W diecie dziko żyjących kotów 52% stanowią białka, a 46% tłuszcze. Na węglowodany zostaje 2%.

Dlaczego mięso jest tak ważne w diecie kotów? Koci układ pokarmowy

Układ pokarmowy kotów jest zoptymalizowany do trawienia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są bogate w białka i tłuszcze. Koty są mięsożercami, co oznacza, że ich dieta powinna zawierać odpowiednią ilość mięsa. Ważne jest, aby dostarczać kotu odpowiednio zbilansowaną, wysokiej jakości dietę, która spełnia jego potrzeby odżywcze i jest odpowiednio dostosowana do wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej.

W diecie kota wymagany jest duży udział mięsa z kilku powodów:

·    Koty potrzebują tauryny. W naturze jej duże ilość znajdują się w tuszkach mysich.

·    Zwierzęta te potrafią produkować glukozę z białka.

·    U kotów konieczne jest dostarczanie witaminy A. Witamina ta nie jest u nich produkowana z beta-karotenu zawartego w roślinach.

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że domowe mruczki nie odczuwają słodkiego smaku, który jest typowy dla roślin.

Dieta kota to także woda. Nasze mruczki zwykle nie wypijają jej zbyt dużo z misek. W naturze sporo płynów dostarczało im bowiem zjadanie całych ofiar. Obecnie domowe koty najchętniej czerpią zatem płyny z pożywienia. Tutaj najlepiej sprawdzają się mokre i wysokomięsne karmy dla kota. Takie produkty zawierają nawet 60–80% wody. W karmach suchych znajdziesz jej tylko ok. 10%.

DOBRA RADA

Aby nakłonić kota do picia większych ilości wody, możesz wymienić miski na wykonane z innego tworzywa, zaoferować kotu miski różnej wielkości i wysokości lub kupić fontannę do wody. Dodatkowo obserwuj pupila. Być może lubi pić wodę np. na parapecie zamiast na podłodze w kuchni.

Jaka karma wysokomięsna dla kota dorosłego i kociąt jest najlepsza?

Karmy wysokomięsne dla kotów to zwykle karmy mokre. W karmach suchych również można znaleźć spore ilości składników pochodzenia zwierzęcego, ale proces produkcji wymaga również dodania węglowodanów pochodzących ze zbóż, roślin strączkowych czy warzyw. Wysokomięsna karma dla kota powinna mieć w składzie głównie mięso. Ważna jest także przewaga mięsa nad podrobami. Dobrze, jeżeli producent określa procentowo zawartość zarówno mięsa mięśniowego, jak i poszczególnych podrobów.

UWAGA

Wśród karm dla kotów znajdziesz takie, które zawierają 100% mięsa. Są to zwykle karmy uzupełniające, czyli przysmaki służące do urozmaicania diety kota. Podawanie zwierzęciu tylko karmy uzupełniającej będzie skutkowało niedoborami poszczególnych składników odżywczych.

Wysokomięsna karma dla kota alergika

Karmy wysokomięsne dla kota mogą być monobiałkowe. Takie produkty są dobre zwłaszcza dla kotów z alergiami pokarmowymi lub nietolerancjami. Możesz znaleźć karmy, gdzie jedynym źródłem białka zwierzęcego będzie np. królik, jagnięcina, wołowina. W karmach znajdziesz również kurczaka, indyka, łososia czy bardziej nietypowe źródła białka, np. mięso i podroby ze strusia, kangura czy kozy.

Pamiętaj, że jeżeli Twojemu kotu dokucza świąd skóry oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Konieczne są badania oraz przeprowadzenie diety eliminacyjnej. Dzięki takiemu podejściu można dowiedzieć się, jakich składników w diecie kota należy unikać.

Karma dla kota z wysoką zawartością mięsa. Mokra czy sucha

Aby znaleźć idealną karmę dla swojego kota, czytaj składy! Mokre karmy zawierają sporo produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie każda receptura nadaje się dla każdego kota. Przykładowo, zbyt duża ilość podrobów może powodować biegunki u kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Niektóre karmy mokre zawierają dodatek warzyw, owoców i ziół. Może to być cenne uzupełnienie diety kota, ale takich składników nie powinno być zbyt dużo.

Ta sama zasada obowiązuje, gdy szukasz wysokomięsnej karmy suchej. Zwróć uwagę, że w niektórych recepturach znajdują się podroby oraz mięso od więcej niż jednego gatunku zwierząt. Zsumuj je, by ocenić zawartość składników zwierzęcych. Jeżeli nie jesteś pewien, ile mięsa i podrobów znajduje się w danej karmie, zapytaj producenta.

RANKING KARM DLA KOTÓW

Mokra karma dla kota z dużą zawartością mięsa 

Wśród karm mokrych dla dorosłych kotów wyróżnić można następujące produkty:

Animonda Carny Adult kurczak i tuńczyk – to mokra karma zwierająca mięso i podroby z kurczaka oraz rybę. Karma nie zawiera zbóż ani roślin strączkowych. Jest pełnoporcjowa i dostarcza kotom wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Łagodny proces produkcji sprawia, że użyte surowce zachowują witaminy oraz cenne składniki odżywcze.

Brit Care Adult Turkey with Ham – to mokra karma dla kota na bazie lekkostrawnego indyka. Zawiera również kurczaka oraz szynkę. Mięso zostało rozdrobnione na przyjazne dla kocich pyszczków kawałki, dzięki czemu posiłek bez problemu mogą zjeść wszystkie mruczki. W ofercie marki Brit nie brakuje również innych karm mokrych dopasowanych do specyficznych potrzeb kotów w różnym wieku. KUP TERAZ

Canagan Fresh Chicken – to mokra karma dla kota, która oferuje Twojemu pupilowi aż 61% piersi z kurczaka bez skóry. W tej karmie nie znajdziesz zbóż, by posiłek był biologicznie odpowiedni i doskonale naśladował dietę kocich przodków oraz kuzynów żyjących w środowisku naturalnym. Są w niej jednak witaminy i minerały oraz dodatek tauryny, by dieta kota była w pełni zbilansowana. KUP TERAZ

Carnilove Cat Adult Turkey & Salmon – skład karmy bazuje na połączeniu mięsa, wątroby oraz serc indyczych z mięsem łososia. Jest to pełnoporcjowa mokra karma dla kotów dorosłych. Każda puszka dostarcza kotu energii, białka, zdrowych tłuszczów, a także witamin i minerałów. Bogata oferta karm mokrych tej marki uwzględnia różne preferencje smakowe mruczków. KUP TERAZ

Gussto Fresh Beef – to monobiałkowa karma, która spełnia potrzeby kocich alergików. Zawiera tylko jeden rodzaj mięsa (wołowinę) i podroby wołowe. Ta karma dla kotów nie zawiera zbóż ani innych zbędnych dodatków. Dieta składająca się z takich posiłków jest lekkostrawna i bardzo dobrze przyswajalna. Karma może być stosowana w dietach wykluczających przy alergiach pokarmowych. Produkt nagrodzony został Diamentem Zoologii przyznawanym przez ekspertów – lekarzy weterynarii i dietetyków weterynaryjnych. KUP TERAZ

Są to pełnowartościowe mięsne karmy dla kota, które należy dobrać do preferencji swojego pupila. Każdy kot ma własny gust, a o akceptacji pokarmu decyduje konsystencja, wielkość kawałków pokarmu czy jego aromat. Najlepsza karma to taka, która ma dobry skład i smakuje Twojemu kotu. 

Sucha wysokomięsna karma dla kota

Karmy dla kotów o dobrej zawartości mięsa to:

Brit Care Cat Insect & Fresh Herring to karma, w której znajduje się białko owadów, świeży śledź oraz olej kokosowy. Takie połączenie zapewnia kotu niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 oraz omega-3. Karma jest zatem doskonałym wsparciem dla skóry i sierści kota. Delikatna formuła jest szczególnie przyjazna dla kotów ze skłonnością do problemów skórnych, jak np. przesuszanie skóry. Brit Care Cat Insect & Fresh Herring została wyróżniona prestiżowymi Diamentami Zoologii dla najlepszych produktów na rynku zoologicznym. KUP TERAZ

Empire hipoalergiczna karma dla kotów po sterylizacji i na odkłaczanie to sucha karma dla kotów sterylizowanych na bazie wołowiny, kurcząt oraz wątróbki. Produkt w ponad 80 procentach zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego, co gwarantuje doskonały smak oraz optymalne wartości odżywcze dla Twojego pupila. Formuła ANTI HAIRBALL wspomaga przesuwanie kłaczków wzdłuż jelit, zmniejszając gromadzenie się kłębków sierści. Karmy marki Empire zyskały uznanie wśród opiekunów oraz specjalistów, którzy nagrodzili je Diamentami Zoologii. KUP TERAZ

Wysokomięsne karmy mokre dla kota do 1 roku życia

Polecane karmy wysokomięsne dla kota poniżej pierwszego roku życia:

Canagan For Cats Ocean Tuna to monobiałkowa karma na bazie tuńczyka dla kotów w każdym wieku. Jest w pełni zbilansowana i biologicznie odpowiednia dla kotów. Skład naśladuje dietę kocich przodków. Puszka karmy zawiera aż 61% tuńczyka i 36% wywaru z tej ryby. Produkt może być stosowany u kotów mających alergię na inne rodzaje białka, np. kurczaka lub wołowinę. KUP TERAZ

Carnilove Kitten Rabbit & Marigold to wysokiej jakości mokra karma dla kotów w pierwszych miesiącach życia. Zawiera smakowite kawałki mięsa w sosie. Do jej produkcji zostało użyte dobrze przyswajalne mięso z królika, a znajdujący się w składzie nagietek ma właściwości przeciwzapalne oraz korzystnie wpływa na skórę, sierść, stawy i serce. Wszystko po to, aby Twój kociak rósł zdrowo. KUP TERAZ

Nature’s Protection Kitten „Healthy growth” Chicken & Rabbit to karma dla kotów poniżej 12 miesiąca życia. Ma wysoką zawartość mięsa i jest wzbogacona o witaminy i minerały zapewniające prawidłowy rozwój młodych kotów. Konsystencja karmy jest gładka i miękka, a całość jest smakowita i aromatyczna.

DOBRA RADA

Karma dla kociąt powinna być podawana mniej więcej do ukończenia pierwszego roku życia kota.

Jakiej karmy dla kota nie kupować? Zła karma dla kotów

Wiesz już, że najlepsze są karmy wysokomięsne dla kota! Czego tymczasem unikać, gdy w grę wchodzi zdrowie Twojego pupila?

  • Nie kupuj dla kota karmy, w której znajduje się mało składników pochodzenia zwierzęcego. Karmy ekonomiczne to najtańsze produkty na rynku, które mogą kusić ceną, ale zdecydowanie nie składem!
  •  Jeżeli na etykiecie zobaczysz hasło: „produkty pochodzenia zwierzęcego”, zwróć uwagę, że nie masz informacji, z jakich gatunków zwierząt są one pozyskiwane. To ważne, jeżeli Twój kot ma skłonności do niepożądanych reakcji na pokarm, np. alergii.
  • Nie decyduj się także na karmy wegetariańskie. Takie produkty pojawiają się powoli na rynku zoologicznym, ale nie znamy ich długotrwałego wpływ na zdrowie kotów, które naturalnie mają duże zapotrzebowanie na mięso, podroby czy tłuszcze zwierzęce.

Jak czytać skład karmy dla kota? 

Zarówno sucha karma, jak i karma mokra ma na etykiecie skład produktu. Może być on opisany na dwa sposoby. Niektórzy producenci wymieniają skład jedynie kategoriami, np. surowce pochodzenia zwierzęcego lub oleje i tłuszcze, a inni opisują skład bardzo dokładnie. W pierwszym przypadku mowa zwykle o karmach ekonomicznych i tzw. recepturze otwartej. Producent może zmieniać skład karmy i zawartość poszczególnych surowców w obrębie danej kategorii, aby utrzymać najniższą cenę. Karmy klasy premium, czy superpremium mają receptury zamknięte, a ich skład się nie zmienia.

Najlepsze karmy wysokomięsne dla kota zawierają mięso i podroby w odpowiednich proporcjach. Mogą być wzbogacone o oleje rybne lub niewielkie ilości prozdrowotnych dodatków. Należą do nich np. niektóre zioła.

Skład karm dla kotów znajdziesz z tyłu opakowania suchych karm lub z tyłu saszetki czy na boku puszki. Zwróć uwagę, że możesz przeanalizować skład surowcowy, jak i skład analityczny.

Skład analityczny zawiera informacje o procentowej zawartości:

  • białka,
  • tłuszczu,
  • włókna,
  • popiołu surowego.

Na wielu karmach podawana jest również wilgotność. Nie znajdziesz jednak zawartości węglowodanów. Możesz ją wyliczyć samodzielnie.

DOBRA RADA

Aby obliczyć zawartość węglowodanów w karmie dla kota, odejmij od 100% zawartość biała, tłuszczu, włókna, popiołu oraz wody. Uzyskany wynik to węglowodany.

Niestety jako opiekunowie nie mamy dostępu do takich danych jak faktyczna jakość surowców czy strawność konkretnej karmy. Wielu producentów wykonuje jednak takie badania i może podzielić się niektórymi informacjami po kontakcie ze strony klienta.

Karma wysokomięsna dla kota – podsumowanie

Wysokomięsne karmy dla kotów to idealny wybór dla kota, którego organizm jest dostosowany do trawienia i wykorzystywania składników odżywczych pochodzących z mięsa. Karmy z dużą ilością mięsa mają zapewnić kotom odpowiednią ilość białka, które jest niezbędne dla utrzymania ich zdrowia, energii i odpowiedniej kondycji.

Wysokomięsne karmy dla kotów powinny zawierać wysoką jakość mięsa, m.in kurczaka, indyka, wołowiny, ryb lub innego mięso. Ważne jest również, aby unikać karm zawierających nadmiar wypełniaczy, zbóż, substancji konserwujących i sztucznych barwników.

Dobrze zbilansowana dieta wysokomięsna powinna zawierać również inne niezbędne składniki odżywcze, takie jak tłuszcze, witaminy, minerały i błonnik. Istotne jest, aby zwracać uwagę na zawartość tauryny, która jest niezbędna dla zdrowia kotów.

Przed wprowadzeniem zmiany diety dla kota zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże w określeniu odpowiednich potrzeb żywieniowych dla Twojego kota.

  • Kot to bezwzględny mięsożerca.
  • W diecie kota musi znaleźć się mięso, a jego cennym uzupełnieniem są podroby. Dobrej jakości wysokomięsne karmy dla kota zawierają je we właściwych proporcjach.
  • Zbyt duża ilość podrobów w diecie kota może prowadzić do luźnych stolców i biegunek.
  • Składniki karmy znajdują się na etykiecie. Skład może być opisany jedynie kategoriami lub nazwami surowców.
  •  Dla kocich alergików można wybierać wysokomięsne karmy monobiałkowe.
  • Karmy dla kota z dużą zawartością mięsa znajdziesz w dobrych sklepach zoologicznych.

Podsumowując, karmy dla kotów mogą mieć różny skład. Podczas zakupów warto sprawdzać, ile mięsa i podrobów zawiera trzymana w rękach puszka. Sprawdź także, jakie oleje znajdziesz w składzie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące żywienia swojego kota oraz konkretnych produktów, możesz odezwać się do producenta konkretnej marki.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.