Home Ptaki & Gryzonie Królik miniaturka – cena, opieka, długość życia

Królik miniaturka – cena, opieka, długość życia

Królik miniaturka budzi ogromną sympatię. Ten niewinnie wyglądający, puchaty zwierzak potrafi skraść serce niemal od pierwszego wejrzenia. Zanim zdecydujesz się na królika miniaturkę, powinieneś jednak poznać jego prawdziwe oblicze. Zwierzak ten nie jest typowym pieszczochem, lecz wrażliwym, nieco skrytym i wymagającym podopiecznym. Sprawdź, jakie wymagania ma królik miniaturowy i jak się nim właściwie opiekować.

Królik miniaturka – podstawowe informacje

Króliki miniaturowy to popularne zwierzątko towarzyszące, które wywodzą się od królika europejskiego. Warto wiedzieć, że nie należą one do rzędu gryzoni, ale do zajęczaków. W odróżnieniu od swoich dzikich krewnych są jednak zwierzętami udomowionymi. Dzięki temu wykazują cechy behawioralne, które umożliwiają im życie z człowiekiem w środowisku domowym.

Reklama

Królik miniaturka odznacza się niższą wagą i mniejszymi rozmiarami niż typowe króliki domowe. Większość miniaturek osiąga wagę do 3,5 kg i wielkość od 30 do 40 cm długości.

Historia i pochodzenie rasy królików miniaturowych

Historia związku królika z człowiekiem jest bardzo długa. Chociaż dzisiaj możemy cieszyć się olbrzymią liczbą ras i odmian tych popularnych zwierzaków, wszystkie mają wspólnego przodka. Króliki miniaturowe pochodzą od królika europejskiego, pierwotnie zamieszkującego Półwysep Iberyjski. Jak doszło do jego udomowienia – do końca nie wiadomo. Prawdopodobnie był to długi proces trwający od starożytności aż do XVI w.

Pierwsze próby utrzymywania królików w klatkach przypisuje się już starożytnym Rzymianom.

W XIX w. rozwinęła się hodowla różnych ras królików, które później prezentowano na targach i wystawach. Wtedy również zaczęto hodować króliki jako zwierzęta towarzyszące. Wraz ze wzrostem popularności hodowcy amerykańscy i europejscy zaczęli dążyć również do ich miniaturyzacji. W ten sposób na początku XX w. narodził się dzisiejszy królik miniaturowy. Obecnie znanych jest około 100 ras tych uroczych futrzaków. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • baranek (mini lop),
  • karzełek teddy,
  • angora miniaturka,
  • mini rex,
  • lew miniaturka.

Charakterystyka rasy królików miniaturowych

Królik miniaturka często ma opinię słodkiej, puszystej przytulanki. Ze względu na uroczy wygląd niejednokrotnie wybierany jest dla dzieci. W rzeczywistości powszechne przekonania nie są jednak do końca prawdziwe.

Królik miniaturka jest wyjątkowo wrażliwy, prowadzi skryty tryb życia. W naturze pada ofiarą wielu drapieżników. Z tego powodu ma instynktowną potrzebę ukrywania się i ucieczki. Gwałtownie reaguje również na nagłe bodźce: hałasy, jasne światło, szybkie ruchy. Dodatkowo źle znosi zmiany temperatury. Ze względu na brak gruczołów potowych jest szczególnie narażony na przegrzanie. Nie przepada również za podnoszeniem i chwytaniem z góry.

Uszatek jest bardzo sprawny fizycznie i spostrzegawczy. Dzięki mocnym łapom wyposażonym w ostre pazury potrafi wysoko skakać, szybko uciekać i kopać nory. Na wolności przemieszcza się na obszarze wynoszącym około 5 ha. Królik miniaturka wykazuje również doskonałą orientację w przestrzeni. Zapamiętuje dokładny rozkład wszystkich kryjówek, co umożliwia mu sprawną ucieczkę. Ma dobrze rozwinięte zmysły słuchu, wzroku i powonienia.

Królik miniaturowy jest oszczędny w okazywaniu emocji. Do komunikacji używa przede wszystkim oznaczeń zapachowych – znakuje swoje otoczenie i zaprzyjaźnione osobniki. Jako zwierzę społeczne do szczęścia potrzebuje innych królików. Na co dzień króliki żyją w grupach złożonych z kilku lub kilkunastu osobników. Dlatego sterylizacja lub kastracja jest zalecana dla królików, które nie mają króliczego towarzystwa. Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu narządów rodnych. 

Na wolności życie królików w dużej mierze toczy się pod ziemią, w systemie samodzielnie wykopywanych nor. Uszate zwierzaki wykazują aktywność od świtu do zmierzchu. Wtedy właśnie wychodzą z ukrycia i intensywnie żerują.

Ciekawostka:

Królik miniaturowy przeciętnie skacze na wysokość 60 cm. Niektóre osobniki potrafią jednak podskoczyć na wysokość nawet ponad 1 m.

Jak dbać o królika miniaturkę? Klatka dla królika

Właściwa opieka polega przede wszystkim na zapewnieniu mu odpowiednich warunków bytowych. Podstawowym elementem domowej przestrzeni musi być odpowiednio wyposażona klatka. Klatka dla królika miniaturki powinna być na tyle duża, by zwierzak mógł w niej swobodnie stanąć słupka, pokicać i się położyć.

Minimalne wymiary klatki dla królika to 100 × 60 × 60 cm. Wielkość króliczego mieszkanka trzeba jednak dopasować do rozmiarów pupila – większe rasy mogą potrzebować większych akcesoriów. Klatka powinna zapewniać sprawną cyrkulację powietrza, dlatego najlepsze są akcesoria z drucianą obudową i plastikową kuwetą.

Klatkę uszatego należy umieścić w miejscu spokojnym i cichym, z dala od okien, kaloryferów i urządzeń elektrycznych. W otoczeniu powinna panować temperatura 18–22℃ i wilgotność 40–60%. Dodatkowo, aby zapewnić zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu i rozrywki, warto przygotować dla niego wybieg domowy lub zewnętrzny.

Wymagania królika miniaturowego. Opieka

Chociaż królik miniaturka nie ma dużych wymagań, musi mieć możliwość realizowania naturalnych zachowań. Większość królików ma podobne potrzeby, jakie one są i w jaki sposób je zaspokoić? Sprawdź.

  • Ruch i eksploracja otoczenia – królikom potrzebuje ruchu, dlatego zapewnij mu możliwość swobodnego biegania i eksplorowania otoczenia poza klatką. Zaleca się, by królik dziennie spędzał kilka godzin na zabawie i aktywności poza swoim mieszkaniem. Pamiętaj, by zapewnić królikowi bezpieczeństwo podczas wybiegów.
  • Ukrywanie się – w klatce królika powinien znaleźć się domek, który zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i komfortowe warunki do wypoczynku. Warto umieścić też tunele i platformy widokowe, które umożliwią ukrywanie się i obserwację otoczenia.
  • Żerowanie – aby króliki mogły zaspokoić naturalne potrzeby związane z żerowaniem, warto zadbać o ciekawy sposób podawania im pokarmu. Karmy warto umieszczać nie tylko w miskach, ale również w paśnikach czy zabawkach interaktywnych. Dobrym pomysłem jest także serwowanie produktów skłaniających do żerowania (np. w formie ziołowych kolb).
  • Kopanie – królikom należy udostępnić naturalne podłoże, w którym będą mogły kopać.
  • Gryzienie – aby małe zajęczaki mogły ścierać stale rosnące zęby, potrzebują twardych materiałów do obgryzania. W roli gryzaków dobrze sprawdzą się gałązki drzew czy wiklinowe lub drewniane zabawki.
  • Kontakty społeczne – królika miniaturkę najlepiej utrzymywać w parach składających się z wykastrowanych osobników przeciwnej płci. Pozytywny wpływ na samopoczucie uszatych mogą mieć także kontakty z człowiekiem. By króliki mogły czerpać radość z interakcji z ludźmi, niezbędne jest jednak ich wcześniejsze oswojenie. Niedelikatne traktowanie futrzaków przez dzieci czy nieumiejętne ich podnoszenie może być dla nich źródłem stresu.

Królik miniaturka – pielęgnacja

Króliki miniaturki same dbają o swoje futerko. Krótkowłosych pupili wystarczy z reguły czesać w okresie linienie, za pomocą miękkiej szczotki lub specjalnego zgrzebła. W przypadku królików ras długowłosych zachodzi potrzeba bardziej skrupulatnej pielęgnacji. Niezbędne może być ich codzienne wyczesywanie za pomocą szczotki i grzebienia. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym skracaniu pazurków małych podopiecznych. 

Króliki miniaturki to roślinożercy.

Co je królik miniaturka?

Króliki miniaturki to typowi roślinożercy. W naturze żywią się przede wszystkim różnymi gatunkami traw, ziół i sianem. Swoją dietę wzbogacają również kwiatami, korą, pędami roślin, liśćmi. Przystosowane są więc do diety o wysokiej zawartości włókna. Ze względu na zdolność do cekotrofii (dwuetapowego trawienia) króliki potrafią czerpać wszystkie potrzebne składniki nawet z mało odżywczego pokarmu. Dla prawidłowej pracy układu pokarmowego muszą jeść małe porcje, ale wielokrotnie w ciągu doby.

Co może jeść królik miniaturka w warunkach domowych? Prawidłowo zbilansowana dieta królika powinna składać się z:

  • dobrej jakości siano (70–80%),
  • różnorodnych warzyw i ziół (ok. 10%),
  • gotowej suchej karmy dla królików (ok. 10%),
  • przysmaków (do 10%).

Dodatkowo w żywieniu królika miniaturki należy uwzględnić przekąski dentystyczne (np. nieokorowane gałązki drzew), które umożliwią mu pielęgnację zębów. Królik powinien mieć też stały dostęp do świeżej, czystej wody.

Polecane karmy:

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele gotowych karm dla królików. Dla uszatych podopiecznych najlepiej kupić:

Alegia Herbal dla królika (600 g) – wysokiej jakości pełnoporcjowa karma dla na bazie różnorodnych ziół, kwiatów i gałązek. Karma stanowi dobre źródło włókna i witamin. Wspiera trawienie oraz odporność. Nie zawiera zbóż i szkodliwych sztucznych dodatków.

Alegia Junior Natural dla królika (650 g) – smakowita karma przeznaczona dla młodych królików, poniżej 6. miesiąca życia. Głównym składnikiem karmy jest susz z zielonki. Dodatkowo pokarm został wzbogacony o smakowite zioła, kwiaty i gałązki. Karma wspomaga rozwój młodych króliczków i zapewnia prawidłową pracę przewodu pokarmowego.

Alegia Exclusive królik (700 g) – pełnowartościowa karma dla dorosłych królików, wyróżniająca się bogatym składem. Pożywienie zawiera ponad 41% suszu z zielonek, ponad 20% suszonych warzyw oraz dodatek gałązek drzew. Karma wzmacnia skórę i poprawia wygląd włosa. Polecana jest dla najbardziej wymagających zwierzątek.

Alegia MegaPaka dla królika (650 g) – pyszna mieszanka ziół, korzeni i gałązek drzew. Zawiera aż 22 składniki, które mają pozytywny wpływ na trawienie, witalność i stan zębów. Karma wyróżnia się wysoką zawartością włókien.

Zalety królika miniaturki

Nie bez powodu króliki miniaturki cieszą się dużą popularnością jako zwierzęta towarzyszące. Ich największe zalety to:

  • przyjazne i towarzyskie usposobienie,
  • duża skłonność do eksploracji otoczenia – możliwość prowadzenia ciekawych obserwacji,
  • stosunkowo duża średnia długość życia,
  • możliwość bezpośredniego kontaktu fizycznego (np. głaskania),
  • sympatyczny wygląd i duża liczba ras,
  • inteligencja – możliwość nauki korzystania z kuwety i treningu sztuczek,

Wady królika miniaturki

Królik miniaturka z pewnością nie jest dla każdego. Do wyzwań związanych z utrzymaniem tego sympatycznego podopiecznego należą:

  • duża wrażliwość na stres,
  • niska tolerancja na zmianę warunków środowiskowych,
  •   płochliwość, nieśmiałość,
  • ryzyko alergii ,
  •  konieczność częstego sprzątania klatki.

Długość życia królika miniaturki

Króliki miniaturki żyją przeciętnie nieco dłużej niż inne małe ssaki utrzymywane w domach (np. chomiki). Jak długo żyje królik miniaturka w warunkach domowych? Średnia długość życia uszatych zwierzaków w domach wynosi 7–10 lat. Za sędziwego rekordzistę uznawany jest australijski królik Flopsy, który przeżył aż 18 lat i 10 miesięcy.

To, ile żyją króliki domowe, jest jednak ściśle związane z warunkami środowiskowymi, jakie mają zapewnione. Jak długo żyje królik miniaturka na wolności? Ze względu na ataki ze strony drapieżników króliki w naturze często nie przeżywają nawet 2 lat.

Królik miniaturowy przeciętnie żyje od 7 do 10 lat.

Najczęstsze choroby królików domowych

Królik miniaturka utrzymywany w dobrych warunkach rzadko choruje. Należy jednak pamiętać, że zwierzaki te mają tendencję do ukrywania pierwszych objawów chorób. Z tego powodu ich problemy zdrowotne bywają diagnozowane zbyt późno. Warto więc bacznie obserwować swojego pupila, by w razie potrzeby szybko mu pomóc. Sygnałami alarmowymi są m.in.:

  • utrata apetytu,
  • biegunka,
  • apatia,
  • kichanie,
  •  wielomocz,
  • wyciek ropnej wydzieliny z oczu lub nosa,
  • zmierzwienie i wypadanie sierści,
  • zmiany skórne,
  • trudności z oddychaniem,
  • zmiany w zachowaniu (np. nagła agresja),
  • potrząsanie głową.

Królik miniaturka narażony jest na choroby zarówno na tle infekcyjnym, jak i żywieniowym i środowiskowym. Do najczęstszych problemów ze zdrowiem należą:

  • przerost zębów – spowodowany jest głównie niewłaściwą dietą, ubogą w błonnik i twarde przekąski. Powoduje problemy z pobieraniem pokarmu i ból;
  • kule włosowe w przewodzie pokarmowym – powstają z sierści połykanej przez królika miniaturkę w czasie codziennej pielęgnacji. Stanowią problem przede wszystkim u zwierząt z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego lub spożywających zbyt mało błonnika. Mogą spowodować zaparcia lub niedrożność jelit;
  • myksomatoza – chorobę wywołują wirusy Leporipoxvirus. Myksomatoza jest chorobą silnie zaraźliwą. Może szerzyć się przez bezpośredni kontakt, jak również za pośrednictwem pcheł czy skażonych akcesoriów. W zapobieganiu chorobie ważną rolę odgrywają szczepienia;
  • pastereloza – chorobę wywołują bakterie Pasterella, które powodują objawy głównie u osłabionych lub zestresowanych królików. Choroba może prowadzić do powstawania ropni;
  • nowotwory macicy – zazwyczaj występują u starszych, niewykastrowanych samic.

Ile kosztuje królik miniaturka? Zakup królika

Rasowego królika miniaturowego możesz zakupić od hodowców w Twojej okolicy. Pamiętaj, że ceny królików od sprawdzonych hodowców będą wyższe, ale dzięki temu masz pewność, że kupujesz zdrowego zwierzaka. Nie polecamy zakupu królika w sklepie zoologicznym.

Jeśli jednak masz taką możliwość, zamiast kupować królika, adoptuj go. W Polsce działa wiele organizacji zajmujących się adopcją uszatych. Adoptując królika, możesz nie tylko zyskać wspaniałego przyjaciela, ale również ograniczyć bezdomność wśród zwierząt domowych. Jeśli aktualnie nie jesteś w stanie przygarnąć futrzaka, dobrym rozwiązaniem jest adopcja wirtualna, polegająca na finansowaniu pomocy dla potrzebujących zajęczaków.

Przed przygarnięciem królika zorientuj się, czy w Twojej okolicy przyjmuje lekarz weterynarii, który ma wiedzę i doświadczenie w leczeniu tego gatunku. W razie jakichkolwiek wątpliwości zabierz królika do weterynarza.

Podsumowanie. Króliczek miniaturowy

  •  Królik miniaturowy to udomowiona forma królika europejskiego, wyróżniająca się niewielkim rozmiarem i zmniejszonym poziomem lęku. Jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych.
  • Pierwszą rasą królika miniaturowego był królik gronostajowy wyhodowany w Anglii.
  • Króliki występują w wielu rasach różniących się wielkością, ubarwieniem i strukturą włosa.
  • Dieta powinna bazować na sianku, mieszance ziół i warzyw oraz gotowej karmie.
  • Królik miniaturowy przeciętnie żyje od 7 do 10 lat.
  • Ze względu na wrażliwość i płochliwość królik miniaturka nie jest polecany dla dziecka.

Przeczytaj też, jak się bawić z królikiem i jak prawidłowo żywić królika.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.