Home Ptaki & Gryzonie Klatka dla szynszyli – na co zwrócić uwagę?

Klatka dla szynszyli – na co zwrócić uwagę?

W Twoim domu lada dzień pojawi się szynszyla? Najwyższa pora, by dobrze przygotować się na przybycie nowego, sympatycznego lokatora. Kompletowanie wyprawki dla szynszyli rozpocznij od wyboru klatki, która zapewni zwierzątku przestrzeń do odpoczynku i aktywności. Dowiedz się, jaką klatkę dla szynszyli wybrać i jak ją właściwie wyposażyć. Pamiętaj, by klatka dla szynszyli była duża.

Klatka dla szynszyli – na co zwrócić uwagę?

Każda klatka to dla zwierzaka dom, dlatego powinna być namiastką warunków naturalnych. Zanim zdecydujesz się na zakup szynszyli, musisz zdać sobie sprawę z jej specyficznych potrzeb.

Reklama

W naturze szynszyle zamieszkują wysokogórskie tereny Ameryki Południowej. W przeciwieństwie do większości popularnych gryzoni szynszyle wolą wspinać się i spędzać czas na wysokości, niż eksplorować teren naziemny. Dzień szynszyle spędzają najczęściej w ukryciu, w szczelinach skalnych.

Szynszyle to niezwykle skoczne zwierzaki, które bez problemu skaczą nawet na wysokość 1 m. Południowoamerykańskie gryzonie w naturze żyją w stadach, dlatego powinny być trzymane w parach lub grupach.

Aby Twoje zwierzątko czuło się w domu komfortowo, klatka musi zapewniać mu wystarczająco dużo przestrzeni do realizowania naturalnych zachowań. Dlatego przed zakupem klatki dla szynszyli warto zwrócić uwagę na:

  • wymiary,
  • materiał,
  • bezpieczeństwo,
  • solidność wykonania,
  • łatwość czyszczenia i aranżacji.

Jaką klatkę dla szynszyli wybrać?

Jak powinna wyglądać idealna klatka dla szynszyli? Oto nasze wskazówki.

Klatka dla szynszyli: rodzaje

Klasyczna klatka dla szynszyli wykonana jest z plastikowej kuwety i metalowej obudowy. Taki model zapewnia odpowiedni obieg powietrza. Duża metalowa klatka jest lekka, łatwa w montażu i przestawianiu. Ceny tego typu klatek są zróżnicowane – od kilkuset złotych do nawet ponad tysiąca.

Szynszyla może też mieszkać w przestronnej drewnianej wolierze wewnętrznej. Wolierę dopasujesz niemal do każdego wnętrza – wykonywana jest na zamówienie, według dowolnego projektu. Duża drewniana woliera jest zwykle droższa niż tradycyjna klatka. Zapewnia jednak większą przestrzeń dla zwierząt i świetnie wycisza hałasy.

Najlepiej jeśli wybierzesz specjalną klatkę lub wolierę dla szynszyli. Te przeznaczone do hodowli innych gryzoni zwykle są niestety zbyt małe. Dla szynszyli odpowiednie mogą być niektóre klatki dla fretek – zawsze przed zakupem trzeba jednak sprawdzić ich dokładne wymiary.

Dla szynszyli nie nadaje się terrarium, w którym trudno zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza – możesz narazić szynszylę na przegrzanie. Lepiej unikaj też klatek wykonanych z gęstej siatki lub wyposażonych w metalowe podesty. Zwierzątko nie będzie czuć się w nich komfortowo, a na dodatek będzie narażone na urazy.

Klatka dla szynszyli: wymiary

Szynszyla potrzebuje wysokiej klatki o orientacji pionowej, w której można stworzyć kilka poziomów. Klatka dla szynszyli powinna mieć przynajmniej 100 cm wysokości, 60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Optymalna dla zwierząt będzie jednak wyższa klatka – o wysokości 150 cm.

Klatka dla szynszyli: bezpieczeństwo

Pamiętaj – klatka dla szynszyli musi być wykonana z bezpiecznego, trwałego i nietoksycznego materiału.

Ważny jest odstęp między prętami klatki – zwierzątko nie może przełożyć przez nie głowy. Zbyt duża odległość grozi tym, że szynszyla ucieknie z klatki lub zaklinuje się w szczelinie. Optymalny jest odstęp do 2,5 cm.

Klatka powinna być wyposażona w solidne drzwiczki. Należy ponadto upewnić się, że szynszyla nie przegryzie plastikowych lub drewnianych elementów akcesorium.

Klatka dla szynszyli: funkcjonalność

Klatka dla szynszyli musi być funkcjonalna i łatwa w użytkowaniu. Głęboka kuweta lub zabudowane boczne ścianki ograniczą wysypywanie ściółki.

Klatki powinny zapewniać łatwy dostęp do gryzoni. Najlepiej wybrać model, który oprócz wejścia jest wyposażony w otwarcie od góry. Wysuwana taca u dołu ułatwi sprzątanie i wymianę ściółki. Sprawdź też, czy elementy wyposażenia (np. półki) są zamocowane na stałe, czy w razie potrzeby można je łatwo wyjąć.

Gdzie postawić klatkę dla szynszyli?

Na komfort życia szynszyli duży wpływ ma nie tylko wielkość i rodzaj klatki, ale również jej odpowiednie usytuowanie. Pamiętaj – dobra lokalizacja klatki to podstawa, żeby zapewnić szynszyli optymalne warunki utrzymania.

Szynszyle są wrażliwe na przegrzanie, wysoką wilgotność powietrza i ostre światło. Szynszyle prowadzą nocny tryb życia, co może być niestety uciążliwe, jeśli zdecydujesz się postawić klatkę w sypialni. Ich wypoczynek za dnia mogą zakłócić hałasy domowych urządzeń oraz ludzie i zwierzęta przemieszczający się w okolicach klatki.

Dobra lokalizacja klatki dla szynszyli:

  • łatwy dostęp do zwierzątka,
  • stała, niezbyt wysoka temperatura (18–22℃),
  • niska wilgotność (40–50%),
  • przytłumione światło,
  • miejsce spokojne, ciche i ustronne,
  • miejsce, w którym dużo czasu spędza opiekun,
  • przy ścianie, w rogu pomieszczenia.

Niewłaściwa lokalizacja klatki dla szynszyli:

  • w kuchni,
  • w łazience,
  • przy oknie lub drzwiach,
  • w bezpośrednim zasięgu promieni słonecznych lub sztucznego oświetlenia,
  • przy kaloryferze lub innym źródle ciepła,
  • przy telewizorze/radiu
  • w ciągu komunikacyjnym (np. na korytarzu),
  • w sypialni,
  • na otwartej przestrzeni, w centrum pomieszczenia.

Podstawowe wyposażenie klatki dla szynszyli

Bogate wyposażenie klatki zapobiega nudzie i poprawia komfort życia zwierząt w domu. W jakie akcesoria powinny być wyposażone klatki dla szynszyli?

Półki

W każdej klatce powinny znaleźć się drewniane półki imitujące skałki, po których wspinają się i skaczą szynszyle w naturalnym środowisku. Półki w klatce szynszyle wykorzystują do wspinania się i wypoczynku.

Półki ustaw w taki sposób, by szynszyla mogła bez trudu przeskakiwać z jednej na drugą bez ryzyka upadku z wysokości. Nie należy więc umieszczać ich bezpośrednio pod sobą.

Hamaki i legowiska

Szynszyla lubi spędzać czas na wysokości. Hamak w klatce pełni funkcję miejsca do snu, odpoczynku i obserwacji. Hamaki wykonane z miękkiego polaru zapewniają gryzoniom wygodę w czasie wypoczynku i ograniczają tworzenie się odcisków na łapkach.

Zabawki i gryzaki

W klatce szynszyli nie może zabraknąć akcesoriów do zabawy i gryzienia. Szynszyla, podobnie jak inne gryzonie, ma stale rosnące zęby, które musi regularnie ścierać. Pomogą jej w tym drewniane, sizalowe lub wiklinowe gryzaki i naturalne konary drzew.

Aby zapewnić szynszyli odpowiednią dawkę ruchu, należy zaoferować jej gładki kołowrotek lub dysk do biegania. Niestety większość dostępnych na rynku modeli jest zbyt mała dla szynszyli. Akcesorium do ćwiczeń musi mieć minimum 40 cm średnicy.

Do kupienia w sklepach zoologicznych są również jadalne zabawki z ziołami, warzywami, karmą. Dostarczają one rozrywki i wzbogacają dietę szynszyli.

Domki i kryjówki

Domek to kolejny niezbędny element wyposażenia klatki szynszyli. Szynszylowy dom pełni funkcję schronienia, miejsca do wypoczynku i kryjówki. Daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala odizolować się od niepokojących bodźców. W domku szynszyla może uspokoić się, wyciszyć emocje, uciąć sobie krótką drzemkę w samotności.

Oprócz domku w klatce warto umieścić mostki czy tunele, które wzbogacają przestrzeń życiową i pobudzają szynszyle do eksploracji otoczenia.

Kuweta

Szynszyla jest w stanie nauczyć się korzystania z kuwety. W sklepach zoologicznych dostępne są małe narożne kuwety, które można ustawić w klatce szynszyli. Kuweta w klatce znacząco ułatwia utrzymanie czystości w otoczeniu i odpowiedniej higieny w klatce.

Naczynie do kąpieli pyłowych

Szynszyla potrzebuje regularnych kąpieli pyłowych, które pozwolą utrzymać jej sierść w nienagannym stanie. Naczynie do kąpieli pyłowych powinno być na tyle duże, by szynszyla mogła swobodnie się wykąpać. Warto kupić kąpielówkę z zabudowanymi ściankami, które ograniczą rozsypywanie się piasku.

Miski i poidełko

Klatkę dla szynszyli trzeba wyposażyć w miski na karmę i poidełko. Dobrze sprawdzą się miski o pojemności 200–250 ml. Polecamy miski ceramiczne lub metalowe mocowane na prętach klatki. Miski dla szynszyli powinny mieć podwyższone brzegi, co zmniejszy wysypywanie się karmy.

Poidełko dla szynszyli musi mieć pojemność 200–300 ml. Warto wybrać wytrzymały szklany lub metalowy model.

Paśnik na siano

Siano to podstawowe jedzenie szynszyli. Siano dla szynszyli najlepiej podawać w paśniku. Paśnik umożliwia szynszyli żerowanie i chroni siano przed zawilgoceniem lub zabrudzeniem odchodami.

Klatka dla szynszyli – podsumowanie:

  • Szynszyle to energiczne i skoczne gryzonie, które potrzebują wysokiej, wielopoziomowej klatki.
  • Przy wyborze klatki dla szynszyli trzeba zwrócić uwagę na jej wymiary, materiał, funkcjonalność i bezpieczeństwo.
  • Klatka ustaw w miejscu zapewniającym zwierzątku bezpieczeństwo, ciszę, odpowiednie oświetlenie, wilgotność i temperaturę.
  • Szynszyla potrzebuje bogatego wyposażenia. W jej klatce trzeba umieścić: półki, kryjówki, akcesoria do wypoczynku i ćwiczeń, gryzaki, pojemniki na karmę i wodę.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.