Iza i Piotrek Miklaszewscy prawie dziesięć lat temu adoptowali kundelka ze schroniska. Dzisiaj wraz ze Snupim są prekursorami podróżowania z psem. Od trzech lat podróżują dookoła świata. Autostopem, jachtostopem, czym tylko się da, byle do przodu. Pewnego dnia powiedzieli światu: „sprawdzam” i na własne oczy postanowili zobaczyć, jak wygląda życie ludzi w różnych zakątkach globu. Poznajcie historię Snupiego.
Pierwsza autostopowa podróż w 2014 r. całkowicie odmieniła nasze życie. Gdyby nie Snupi, to nigdy by do niej nie doszło
– mówi Iza.
Iza i Piotr to osoby, które spełniają swoje marzenia. Wyznaczają cele i konsekwentnie je realizują. Pewnego dnia wpadli na pomysł, by wydać komiks o swoich przygodach. I tak też się stało – w sprzedaży jest już pierwszy odcinek komiksu. O czym jest? O bardzo ważnej decyzji w życiu, jaką jest adopcja zwierzęcia. O początkach bycia razem. Opowiada również o ich pierwszej autostopowej podróży. I początku wielkiej przygody, czyli podróży dokoła świata.
Komiks oparty na historii Izy, Piotra i Snupiego ma uświadamiać, jak bardzo zniszczona jest nasza planeta, czyli nasz dom, oraz pokazywać powiązania naszych codziennych decyzji z tym stanem. Ma uczyć szacunku do natury, przyrody, innych kultur, zwierząt domowych, ale przede wszystkim tych dzikich, a także tych hodowlanych. Ma pokazywać różnorodność i złożoność świata. Uczyć odpowiedzialnego traktowania psów i udowadniać, że to naprawdę idealni przyjaciele – a nie zabawki!
Komiks adresowany jest do czytelnika w każdym wieku, chociaż powstawał z założeniem dotarcia szczególnie do dzieci powyżej 8 roku życia. Iza i Piotr zadbali, by lektura była ciekawa i zabawna również dla dorosłych!
– Scenariusz do komiksu napisaliśmy sami, Iza także koloruje rysunki wykonane przez Filipa Sulkowskiego. Filip, oprócz tego, że jest utalentowanym ilustratorem, sam zbudował swój 6-metrowy jacht ze sklejki w warsztacie w Krakowie i przepłynął nim Atlantyk! Poznaliśmy go w 2018 r. na Wyspach Zielonego Przylądka i wtedy zasiało się pierwsze ziarenko pomysłu o komiksie – mówi Iza.
– Komiks to ogrom pracy, której się podjęliśmy głównie w imię misji. Jesteśmy bowiem przekonani, że tylko dzieci, nowe pokolenie, ma na tyle świeże i nieskażone spostrzeżenia, by móc odmienić diametralnie pojmowanie i patrzenie na istotę istnienia gatunku ludzkiego, człowieka jako jednostki, oraz zmienić otaczającą nas rzeczywistość i destrukcyjny kurs cywilizacji. Chcemy zatem przekazać im w przyjemnej formie podstawową wiedzę i świadomość, by mogły stworzyć idee i rzeczy, które pozwolą im zacząć budować lepszy świat, zaczynając od najprostszych wyborów – dodaje Piotr.
Komiks jest SZYTY NICIĄ (a nie klejony), co gwarantuje jego długą żywotność i wygodę czytania. Również użyty papier jest wysokiej jakości i gramatury, więc wiele zniesie, a co najważniejsze – pięknie odwzorowuje rysunki, w które włożyli tyle pracy i serca.
Forma wydania komiksu miała też jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu, tak samo jak akcesoria z wizerunkami bohaterów, które można odnaleźć w sklepie Wydawnictwa Dookoła Świata, a które wykonane są z bawełny organicznej, produkowanej zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu.
Izabella Miklaszewska
Graficzka specjalizująca się w animacji i grafice 3D. Długo mieszkała w Holandii, więc – jak twierdzi jej mąż – często trudno jej zrozumieć typowo polskie absurdy i polityczne scysje. Zawsze uśmiechnięta optymistka, pozytywnie nastawiona do świata i ludzi.
Piotr Miklaszewski
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Czasem dziennikarz prawny w eleganckiej koszuli, a czasem elektryk w ogrodniczkach na szelki. Maruda z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie i otaczającej go rzeczywistości.
Filip Sułkowski
Z pochodzenia Galicjanin, od dwudziestu lat mieszkaniec Krakowa. Rysownik, projektant okładek do książek, komiksiarz, amator żeglarstwa i miłośnik budżetowych podróży. Laureat dwóch wyróżnień na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy za rejsy własnoręcznie zbudowaną czterometrową łodzią żaglową przez Bałtyk i za koło polarne. W 2018 przepłynął wraz z partnerką Atlantyk na własnoręcznie zbudowanym sześciometrowym jachcie ze sklejki.
Snupi (Snupencjusz)
Kundelek średniej wielkości, o wielkim i walecznym sercu. Iza i Piotr adoptowali go z warszawskiego Schroniska Na Paluchu. Podobno zwrócił ich uwagę niezwykłą żywiołowością i pozytywną energią. Najpierw przez kilka lat był psem typowo miejskim, spędzał całe dnie w studiu dubbingowym PRL, gdzie pracowała jego pani. Pewnego dnia wyruszył w podróż dookoła świata, zabierając ze sobą Izę i Piotra. Snupi dotarł już do 36 krajów na pięciu kontynentach, przepłynął ponad 3200 mil morskich, przejechał ponad 50 tys. kilometrów, z czego 40 tys. autostopem, a podróż wciąż trwa…
Wydawcą jest Marta Kropidłowska z Wydawnictwa Dookoła Świata. Redakcję artystyczną powierzono Danielowi Chmielewskiemu. W tym roku planują wydać dwa odcinki. Drugi ma się ukazać na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Łącznie cała seria planowana jest na 8–10 odcinków.Polecamy gorąco komiks „Podróże z pazurem. Historia łapą pisana”, nad którym magazyn Pets Style objął patronat.