Home KotDieta kota Żywienie kotów – co musisz wiedzieć. Poradnik

Żywienie kotów – co musisz wiedzieć. Poradnik

Żywienie kotów – co musisz wiedzieć, by nie popełniać błędów?

Czy wiesz, że koty bezwzględnie muszą jeść mięso, by prawidłowo funkcjonować i się rozwijać? Poznaj najczęściej popełniane błędy w żywieniu kotów. Sprawdź, co musisz wiedzieć o żywieniu kotów.

Reklama

Żywienie kotów – co trzeba wiedzieć?

Czym karmić koty?

Koty to bezwzględni mięsożercy, którzy – w przeciwieństwie do psów – muszą jeść mięso, ponieważ mają duże zapotrzebowanie na taurynę – aminokwas, który występuje przede wszystkim w mięsie. Tauryna jest też w algach i produktach pochodzenia morskiego.

Koty nie są w stanie zsyntetyzować tauryny na dostatecznie dużym poziomie, dlatego muszą ją otrzymywać wraz z pokarmem. Przed zakupem karmy dla kotów upewnij się, że zawartość mięsa w produkcie jest na jak najwyższym poziomie. Dzienne zapotrzebowanie kota na taurynę wynosi około 200–500 mg.

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego to najczęściej kawałki indyka, kurczaka, wołowiny, cielęciny, dziczyzny, ale nie tylko. Popularne są także rybne karmy dla kotów, w których źródłem mięsa są zazwyczaj łososie, makrele i sardynki.

Rodzaje karm dla kotów:

  • mokra karma dla kotów

Mokre karmy dla kotów są aromatyczne i smakowite, dlatego mruczki chętnie je zjadają. Są dostępne w formie musów, pasztetów lub mięsnych kawałków w sosie czy galarecie. Zaletą karm mokrych dla kotów jest duża zawartość wody (około 80%). Koty z natury piją małą ilość wody, dlatego z punktu widzenia ochrony dróg moczowych produkty z dużą zawartością wody korzystnie wpływają na zdrowie kotów.

  • sucha karma dla kotów

Twarda struktura granulek suchej karmy dla kotów jest bardzo korzystna dla utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Zęby kotów naturalnie (mechanicznie) oczyszczają się podczas rozgryzania cząstek pokarmowych. Dzięki temu powierzchnia zębów jest w mniejszym stopniu narażona na odkładanie się kamienia nazębnego.

Karma sucha jest o wiele bardziej kaloryczna, w porównaniu do mokrej karmy. Zawiera też jedynie około 10–20% wody. Bardzo ważne jest, by kot karmiony głównie suchą karmą miał zawsze dostęp do świeżej wody. Co więcej, pamiętaj, że koty w środowisku naturalnym nie piją w tym samym miejscu, w którym spożywają posiłek. Z tego względu warto umieścić miseczkę z wodą nieco dalej, np. w drugim kącie kuchni.

Kot musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

  • domowe posiłki dla kotów

Możesz też przygotowywać samodzielnie posiłki dla swojego mruczka w domu. Pamiętaj jednak, by wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w dietetyce zwierząt towarzyszących, lub innym doświadczonym specjalistą. Dietetyk podpowie, jak dobierać produkty i ułoży dietę, która będzie zaspokajać wszystkie potrzeby Twojego kotka.

Dieta BARF dla kota i psa. Czy to dobry pomysł?

Dieta BARF to metoda żywienia, która polega na karmieniu zwierząt wyłącznie surowymi produktami. Są to przede wszystkim różnego rodzaju mięsne kawałki, niektóre narządy wewnętrzne, jednodniowe (martwe) pisklęta i surowe warzywa. Taka dieta jest podobna do tej, którą dzikie koty i psy stosują na wolności. Ale czy jest bezpieczna?

Zwolennicy i przeciwnicy diety BARF dla kotów i psów przekrzykują się od lat ze swoimi racjami. Z jednej strony karmienie zwierząt naturalnymi, niepoddanymi żadnej obróbce pokarmami wydaje się zdrowe i bezpieczne. Niestety, nie zawsze tak jest.

Kupując gotową karmę suchą lub mokrą dla kotów,masz gwarancję producenta, że produkt jest bezpieczny pod kątem chemicznym, biologicznym i mikrobiologicznym. Wiesz też, jaką dawkę kalorii i składników odżywczych dostarczasz kotu. Wszystko znajduje się na opakowaniu. Dzięki temu możesz dokładnie wyliczyć, jakie jest zapotrzebowanie dobowe Twojego kota czy psa na daną karmę.

Karmiąc pupila surowymi produktami, nie znasz dokładnego rodzaju i ilości poszczególnych składników odżywczych. Trudno jest oszacować dokładną zawartość białka czy witamin w poszczególnych kawałkach mięsa lub warzyw, szczególnie jeśli nie jesteś dietetykiem i nie masz pojęcia o żywieniu zwierząt towarzyszących. Poza tym surowe produkty mogą być też źródłem chorobotwórczych bakterii (np. Listeria monocytogenes, Campylobacter jejuni czy Escherichia), a także pasożytów (np. Toxoplasma gondii).

Żywienie kotów podsumowanie

Jaka jest najlepsza karma sucha i karma mokra dla Twojego pupila? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem. Wiadomo, że musi to być karma pełnoporcjowa, czyli taka, która będzie zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia, powinna być przeznaczona dla danej rasy lub grupy ras. Wybór karmy zależy też od stopnia aktywności oraz wieku psa czy kota. Jak w takim razie znaleźć tę właściwą? Jeśli masz wątpliwości dotyczące żywienia swojego kota, to skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Specjalista podpowie Ci, co jest najlepsze dla Twojego zwierzaka.

Artykuł, który zawiera ranking karm mokrych i suchych dla kota znajdziesz w magazynie, s. 148-155.

autor: lek. wet. Natalia Ciszewska

Żywienie kociąt

Jak obliczyć wiek kota

Dlaczego koty mruczą?

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.