Home KotDieta kota Żywienie kota – co musisz wiedzieć. Poradnik
żywienie kota

Żywienie kota – co musisz wiedzieć. Poradnik

Czy wiesz, że koty to mięsożercy i muszą jeść mięso, by prawidłowo funkcjonować i się rozwijać? Poznaj najczęściej popełniane błędy w żywieniu kotów. Sprawdź, co musisz wiedzieć o żywieniu kota.

Żywienie kota – czym karmić koty?

Koty, jako bezwzględni mięsożercy, wymagają diety bogatej w mięso ze względu na duże zapotrzebowanie na taurynę. Tauryna, kluczowy aminokwas dla zdrowia kota, znajduje się głównie w mięsie, ale również w algach i niektórych produktach morskich.

Reklama

Ze względu na ograniczoną zdolność kotów do produkcji tauryny, niezbędne jest, aby otrzymywały ją z pożywienia. Wybierając karmę, zwróć uwagę na wysoką zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, co zapewni pokrycie dziennego zapotrzebowania kota na taurynę, wynoszącego 200–500 mg.

Dieta kota często zawiera mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak kawałki indyka, kurczaka, wołowiny, cielęciny, dziczyzny, ale nie tylko. Popularne są także rybne karmy dla kotów, w których źródłem mięsa są zazwyczaj łososie, makrele i sardynki.

Żywienie kota rodzaje karm dla kotów

Wybierając dietę dla kota, mamy do dyspozycji suche karmy, mokre oraz opcję karmienia metodą BARF.

Mokra karma dla kotów

Mokre karmy, cieszące się dużą popularnością wśród kotów, wyróżniają się intensywnym aromatem i smakiem, co sprawia, że koty chętnie je spożywają. Dostępne są w różnorodnych formach: musy, pasztety oraz kawałki mięsa w sosie lub galaretce. Kluczową zaletą mokrych karm jest ich wysoka zawartość wody (do około 80%). Jest to szczególnie korzystne, ponieważ koty instynktownie spożywają mało płynów. Dzięki temu, mokre karmy przyczyniają się do lepszego nawodnienia organizmu i wspierają zdrowie dróg moczowych kotów. Oto karmy, które warto wziąć pod uwagę:

Animonda Integra Protect Sensitive to karma dla kotów cierpiących na alergie pokarmowe, które objawiają się głównie swędzeniem i biegunką. Karma zawiera jedynie dwa źródła białka, aby zminimalizować ryzyko alergii.

Brit Care Cat Kitten Fillets in Gravy with Savory Salmon to mokra karma superpremium bez zbóż dla kociąt. Zawiera wysoką zawartość pysznego łososia, który dostarcza białka i kluczowych kwasów tłuszczowych. Mięsne filety, zanurzone w smakowitym sosie to pyszna uczta dla każdego kociaka.

Carnilove Cat Pouch Duck & Catnip to mokra karma premium z kawałkami mięsa w sosie. Wyprodukowana z hipoalergicznego i łatwo przyswajalnego mięsa z kaczki. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych pomaga w ochronie serca i układu krążenia. Dodatek kocimiętki korzystnie wpływa na zdrowie przewodu pokarmowego oraz ma działanie uspokajające.

Sucha karma dla kotów

Sucha karma dla kotów ze swoją twardą strukturą granulek odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej u kotów. Gdy koty gryzą granulki, ich zęby są naturalnie czyszczone przez mechaniczne działanie, co zmniejsza ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego na zębach. Polecamy:

Nature’s Protection Superior Care Anti Age Adult Cat to pełnoporcjowa, sucha karma dla dorosłych kotów, stworzona by opóźniać efekty starzenia. Zawiera witaminy i kwasy omega z łososia i nasion lnu dla zdrowej skóry i sierści. Tauryna wzmacnia serce i układ krążenia. Luteina z nagietka oraz witaminy A, C, E chronią oczy. Wysokiej jakości białko z kurczaka i indyka, wzbogacone o antyoksydanty oraz witaminy z grupy B i kwasy Omega, wspiera układ nerwowy.

Equilibrio Preference Salmon to sucha karma, która zapewnia wyjątkowy smak oraz optymalne trawienie. Bogata zawartość kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6 korzystnie wpływa na kondycję skóry i dodaje blasku sierści. Receptura, skierowana do nawet najbardziej wybrednych kotów, charakteryzuje się wysokim poziomem wysokiej jakości białka i starannie wyselekcjonowanych składników.

Sucha karma jest również znacznie bardziej kaloryczna niż jej mokry odpowiednik i zawiera tylko około 10–20% wody. Dlatego niezwykle ważne jest, aby koty żywione głównie suchą karmą miały stały dostęp do świeżej wody. Dodatkowo, warto pamiętać, że koty nie lubią pić w miejscu, gdzie jedzą. Zaleca się zatem umieszczanie miski z wodą w pewnej odległości od miejsca karmienia. Może to być inny koniec kuchni, by zachęcić kota do picia i zaspokoić jego naturalne instynkty.

Kot musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

Domowe posiłki dla kotów

Możesz też przygotowywać samodzielnie posiłki dla swojego mruczka w domu. Rozważając przygotowanie domowych posiłków dla swojego kota, koniecznie zasięgnij porady lekarza weterynarii specjalizującego się w dietetyce zwierząt domowych lub innego wykwalifikowanego specjalisty. Dietetyk zwierzęcy pomoże Ci odpowiednio dobrać składniki i stworzyć zbilansowaną dietę, która spełni wszystkie żywieniowe potrzeby Twojego mruczka.

Dieta BARF dla kota i psa. Czy to dobry pomysł?

Dieta BARF, polegająca na karmieniu zwierząt domowych wyłącznie surowymi składnikami, w tym mięsem, wybranymi narządami wewnętrznymi, martwymi jednodniowymi pisklętami i surowymi warzywami, naśladuje dietę ich dzikich krewnych. Debata na temat bezpieczeństwa tej diety trwa od lat, z argumentami zarówno za, jak i przeciw. Z jednej strony karmienie zwierząt naturalnymi, niepoddanymi żadnej obróbce pokarmami wydaje się zdrowe i bezpieczne. Niestety, nie zawsze tak jest.

Kupując gotową karmę suchą lub mokrą dla kotów, masz gwarancję producenta, że produkt jest bezpieczny pod kątem chemicznym, biologicznym i mikrobiologicznym. Wiesz też, jaką dawkę kalorii i składników odżywczych dostarczasz kotu. Wszystko znajduje się na opakowaniu. Dzięki temu możesz dokładnie wyliczyć, jakie jest zapotrzebowanie dobowe Twojego kota czy psa na daną karmę.

Karmiąc pupila surowymi produktami, nie znasz dokładnego rodzaju i ilości poszczególnych składników odżywczych. Trudno jest oszacować dokładną zawartość białka czy witamin w poszczególnych kawałkach mięsa lub warzyw, szczególnie jeśli nie jesteś dietetykiem i nie masz pojęcia o żywieniu zwierząt towarzyszących. Poza tym surowe produkty mogą być też źródłem chorobotwórczych bakterii (np. Listeria monocytogenes, Campylobacter jejuni czy Escherichia), a także pasożytów (np. Toxoplasma gondii).

Żywienie kota podsumowanie

Jaka jest najlepsza karma sucha i karma mokra dla Twojego pupila? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem. Wiadomo, że musi to być karma pełnoporcjowa, czyli taka, która będzie zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia, powinna być przeznaczona dla danej rasy lub grupy ras. Wybór karmy zależy też od stopnia aktywności oraz wieku kota. Jak w takim razie znaleźć tę właściwą? Jeśli masz wątpliwości dotyczące żywienia swojego kota, to skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Specjalista podpowie Ci, co jest najlepsze dla Twojego zwierzaka.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.