Home Kot Karmienie kociąt – czym karmić młode koty?

Karmienie kociąt – czym karmić młode koty?

Wybór najlepszej karmy dla małego kota to jedna z ważniejszych decyzji, przed którą staje właściciel pupila. To także ważny element wyprawki. Dowiedz się, jak karmić kocięta od narodzin? Jaka karma jest najlepsza dla Twojego pupil? Czy stosować suplementy w diecie kota i co zrobić z niezjedzoną karmą? Czyli karmienie kociąt w pigułce. Sprawdź!

karmienie kociąt

Karmienie kociąt (od narodzin do 12 tygodnia życia)

Karmienie kociąt od narodzenia do 2 tygodnia życia

Podstawą żywienia kociąt do 2 tygodnia życia jest mleko matki, które zapewnia niezbędne składniki odżywcze. Jeśli z jakichś przyczyn matka jest nieobecna, nie chce karmić maluchów lub nie produkuje dostatecznej ilości mleka, konieczne może się okazać dokarmianie kotków.

Reklama

W takich sytuacjach należy sięgnąć po preparaty mlekozastępcze dla kociąt, które dostaniesz w placówkach weterynaryjnych. Wybieraj preparaty bogate w składniki odżywcze. Noworodki trzeba zazwyczaj karmić co 2–4 godziny lub częściej, jeśli tak zaleca producent preparatu lub lekarz weterynarii.

Karmienie kociąt od 2 do 4 tygodnia życia

Czy wiesz, że to właśnie w tym czasie kociętom zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby? To doskonały moment na rozszerzenie diety maluchów. Oczywiście, podstawą żywienia kotów wciąż powinno być mleko matki lub preparaty mlekozastępcze, dlatego nie martw się, jeśli kotki nie będą na początku zainteresowane stałym pokarmem.

Pierwsza karma powinna być przeznaczona właśnie dla kociąt.

Może to być karma mokra (mus, mięsne kawałki w sosie czy galarecie) lub karma sucha. Pamiętaj jednak, by namoczyć ją kilka minut przed podaniem w wodzie. Dzięki temu maluch łatwiej sobie poradzi z jej zjedzeniem.

Podawaj kociętom małe porcje żywieniowe, ale często (4–6 razy dziennie). Zwiększaj ich ilość stopniowo, z dnia na dzień. W ciągu najbliższych 2–3 tygodni pokarm stały stanie się podstawnym źródłem żywienia kociąt.

Karmienie kociąt od 4 do 6 tygodnia życia

Część kotków w tym wieku wciąż pije mleko matki, jednak mruczki powinny już bardziej interesować się stałym pokarmem. To okres przejściowy. Jeśli kotki potrafią już jeść z miski, możesz zacząć podawać im suchą karmę bez namaczania. Karm maluchy 4–5 razy dziennie

Karmienie kociąt od 6 do 8 tygodnia życia

Koty w tym wieku jedzą już tylko stały pokarm dla kotów rosnących i całkowicie przestają interesować się mlekiem matki. Jest to także powiązane z utratą zdolności do trawienia laktozy, czyli cukru występującego w mleku. Podawaj posiłki 3-5 razy dziennie.

Karmienie kociąt od 8 do 12 tygodnia życia

Kotki jedzą samodzielnie, są też gotowe na oddzielenie od matki i rodzeństwa. Powinny być karmione pokarmem dla kociąt rosnących, 3–5 razy dziennie.

Pierwsze jedzenie dla kociąt – jakie wybrać

Postaw na mokrą karmę dla kociąt w saszetkach. Taki produkt będzie się charakteryzował odpowiednią dla małych kocich pyszczków strukturą i formą, dzięki czemu maluchy nie będą miały trudności z pobieraniem posiłku z miski.

karmienie kociąt

Dobra karma dla młodego kotka to każda karma pełnoporcjowa przeznaczona dla kotów rosnących.

Musi być doskonałym źródłem białka (w tym szczególnie aminokwasu tauryny), nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów (w tym wapnia i fosforu).

Kiedy przejść na karmę dla kotów dorosłych?

Podobnie jak w przypadku żywienia szczeniąt, trudno jest dokładnie ustalić odpowiedni moment zmiany diety młodych kotów. Wiadomo, że stopniowe wprowadzanie karmy zaleca się rozpocząć, gdy kotek osiągnie masę ciała dorosłego kota. Kiedy to nastąpi? To zależy od rasy, wielkości i płci mruczka.

Samice szybciej osiągają masę ciała typową dla dorosłego osobnika w porównaniu do samców. W przypadku kotów rasy europejskiej u samic następuje to około 8–10 miesiąca życia czworonoga. Kocury tej samej rasy osiągają swoją docelową masę ciała w wieku około 12 miesięcy. Koty ras dużych, np. maine coon czy norweski kot leśny, rosną natomiast dłużej, bo aż do 18–24 miesiąca życia.

Co zrobić z niezjedzoną karmą dla kotka

  • Karma mokra – jeśli zalega w misce dłużej niż pół godziny, zaleca się ją wyrzucić. Taki pokarm traci z czasem swoje właściwości (jest mniej aromatyczny i zawiera mniej wody), ale nie tylko. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych bakterii, które mogą być groźne dla zdrowia i życia malucha.
  • Karma sucha – sprawa wygląda zupełnie inaczej z suchą karmą, która wciąż jest zdatna do spożycia, nawet przez całą noc. To szczególnie ważne dla mruczków, które często instynktownie są głodne późnym wieczorem i w nocy.

Suplementy w diecie kotów

Zdrowe młode kocięta, które dostają pełnoporcjową karmę dla zwierząt rosnących, nie potrzebują dodatkowej suplementacji. Co więcej, podawanie takich preparatów bez wyraźnego wskazania, czyli bez konsultacji z lekarzem weterynarii, może wręcz zaszkodzić Twojemu małemu podopiecznemu, ponieważ nadmiar niektórych pierwiastków może być równie szkodliwy jak ich niedobór.

Czy wiesz, że zawartość jednej saszetki z jedzeniem dla kotów kalorycznie odpowiada zjedzeniu przez mruczka 1–2 myszy?

karmienie kociąt

Karmienie kociąt – podsumowanie

Ilość i jakość karmy dla i kociąt zależy w dużej mierze od ich wieku, potrzeb gatunkowych, rasowych i osobniczych. Nie ma jednej najlepszej karmy, która zaspokoiłaby wszystkie potrzeby żywieniowe młodych zwierząt, dlatego do tematu należy podejść indywidualnie – poznać potrzeby pupila i następnie je spełnić.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące karmienia kociąt, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii, np. podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym z powodu szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym czy odrobaczania.

Polecamy

Przeczytaj również

1 Komentarz

Paulina 3 maja, 2021 - 4:25 pm

Moje kociaczki od małego karmione są bozita . Nic im się nie dzieje i są zdrowe jak rybki ????

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.