Home KotDieta kota Odwodnienie u kota, czyli dlaczego karma mokra w diecie kota jest ważna

Odwodnienie u kota, czyli dlaczego karma mokra w diecie kota jest ważna

Koty to zwierzęta, u których stosunkowo często dochodzi do odwodnienia. Wiąże się to z niechęcią tych zwierząt do picia wody z misek. Jak nie doprowadzić do odwodnienie u kota? Skąd bierze się problem? Jak zachęcić kota do picia i po jaką karmę sięgać?

Czym jest odwodnienie u kota i jakie są jego objawy

Odwodnienie kojarzy się głównie z utratą wody, ale tak naprawdę to coś więcej! Razem z wodą zwierzę traci ważne elektrolity: chlorek potasu oraz chlorek sodu.

Reklama

Każdy opiekun kota powinien znać symptomy wskazujące na odwodnienie u kota.

Objawy odwodnienia u kota:

  • dyszenie,
  • suchość dziąseł,
  • apatię,
  • spadek apetytu,
  • podwyższenie tętna,
  • zmniejszoną elastyczność skóry.

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeżeli zauważysz u zwierzęcia wyżej wymienione objawy.

Zastanawiasz się, jak ocenić stopień odwodnienia u kota. Jednym z łatwiejszych dla opiekuna sposobów jest sprawdzenie elastyczności skóry. W tym celu ściśnij skórę w okolicy łopatek kota i delikatnie ją unieś, tworząc „namiot”. Gdy puścisz – skóra wraca na miejsce. O stopniu odwodnienia u kota świadczy tempo, w jakim się to dzieje. Jeśli zwierzę jest odpowiednio nawodnione, skóra natychmiast układa się w okolicy łopatek. Natomiast skóra utrzymująca się lub powoli wracająca na swoje miejsce świadczy o konieczności wizyty u weterynarza.

Dyszenie i apatia to objawy odwodnienia u kota.

Odwodnienie u kota

Przyczyny odwodnienia u kota

Przyczyn odwodnienia u kotów jest kilka, dlatego każdy przypadek wymaga odpowiedniej diagnostyki. Najczęstszą przyczyną jest niedostateczne spożycie wody, ale powodem mogą być także:

  • przegrzanie,
  • zwiększona aktywność fizyczna,
  • wymioty lub biegunka,
  • cukrzyca,
  • nadczynność tarczycy,
  • niewydolność nerek.

Odwodnienie zdarza się także u kotek karmiących lub zwierząt starszych.

Jak monitorować pobór wody przez kota?

Na co dzień wielu opiekunów po prostu uzupełnia wodę w misce swojego kota. Zwykle nie mierzymy jej w mililitrach i nie sprawdzamy, ile płynu wylewamy podczas zmiany wody. Postaraj się jednak codziennie napełniać miskę do tego samego poziomu i każdego dnia przed uzupełnieniem wody oceniać poziom jej ubytku. Jeżeli Twój kot je morką karmę, prawdopodobnie otrzymuje odpowiednią ilość płynów i nie będzie musiał pić dodatkowej wody.

Ile wody potrzebuje kot?

Dorosłe koty powinny pić mniej więcej taką samą ilość wody każdego dnia i jest średnio 60 ml/kg masy ciała dziennie. Oznacza to, że kot o wadze 3 kg powinien wypijać około 180 ml wody dziennie. Pod uwagę trzeba wziąć jednak dietę kota. Osobniki spożywające karmę mokrą dla kota mogą wypijać jedynie 20 ml wody z miski i zaspokajać zapotrzebowanie na wodę dzięki płynom zawartym w puszkach lub saszetkach z karmą.

Mokra karma dla kota a odwodnienie

Suche karmy dla kotów zawierają od 7 do 12 procent wody, podczas gdy karmy mokre dla kotów mogą zawierać jej nawet 80 procent. Wynika z tego, że zwierzęta spożywające jedynie karmę suchą często nie otrzymują tyle wody, co koty, które jedzą głównie karmę mokrą dla kota. Wielu lekarzy weterynarii skłania się zatem ku żywieniu kotów karmą mokrą lub przynajmniej okazjonalnemu podawaniu takich posiłków. Pamiętaj, że jako opiekun musisz zadbać o stały dostęp do czystej wody i codzienne monitorować, ile jej kot wypił.

Mokra karma dla kota może zawierać aż 80% wody.

Woda w podróży

Pamiętaj, że podróżowanie jest dla większości kotów bardzo stresujące. Część z nich cierpi na chorobę lokomocyjną, która powoduje nudności i wymioty prowadzące do odwodnienia u kota. Odwodnić może także stres i niska wilgotność podczas podróży samolotem. Przed wyruszeniem w podróż upewnij się, że masz wystarczająco dużo wody pitnej dla siebie i swojego kota. Zabierz wodę, do której Twój kot jest przyzwyczajony, bo koty to wybredni konsumenci. Zwierzę może nie chcieć pić płynu, który pachnie lub smakuje inaczej niż zwykle. Zapakuj też miskę na wodę.

Jak zachęcić kota do picia?

  1. Nakłonienie kotów do picia bywa wyzwaniem! Zwykle świetnym sposobem okazuje się coś pysznego – np. puszka ulubionej mokrej karmy dla kota.
  2. Niektóre koty wolą pić bieżącą wodę, dlatego wielu lekarzy sugeruje zakup fontanny, która może zachęcić zwierzę do picia. Podobnie działa okazjonalne picie wody z kranu.
  3. Koty mają wrażliwe wąsy, dlatego Twój pupil może preferować szersze i płytkie miski.
  4. Spróbuj wrzucić kilka kostek lodu do miski z wodą lub dodać do wody sok z konserw rybnych lub karmy dla kotów w puszkach, ewentualnie możesz także użyć suplementu elektrolitowego o smaku mięsa (możesz go kupić w sklepie zoologicznym).

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że Twój kot pije więcej lub mniej niż zwykle, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

  1. Pamiętaj, żeby codziennie monitorować spożycie wody przez kota.
  2. Zachęcaj kota do picia, stosując wszystkie dostępne metody.
  3. Poziom odwodnienia możesz ocenić, sprawdzając elastyczność skóry.
  4. Koty bywają przywiązane do swojej wody i mogą nie chcieć pić innej (która ma inny posmak lub zapach).
  5. Karmy mokre dla kota zawierają nawet 80 procent wody, dlatego koty jedzące tego rodzaju pokarm nie muszą wypijać dużych ilości wody z miski.
  6. Zapotrzebowanie dzienne na wodę u kota to około 60 ml/kg masy ciała.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.