Spis treści
Owczarek australijski, zwany też aussie, to średniej wielkości pies pasterski, towarzyszący i stróżujący, o silnych popędach i dużej energii. Rasa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Aussie bywa mylony z border collie, choć wyróżnia go bardziej zwarta sylwetka, dopuszczalna większa wysokość w kłębie i nieco inny kształt głowy. Ogon owczarka australijskiego może być długi lub naturalnie skrócony.
Owczarek australijski – opis rasy
Owczarek australijski – wygląd
Owczarek australijski ma bardzo charakterystyczny wygląd. Sylwetka owczarka australijskiego wbudowana w krótki prostokąt, z prostym, mocnym grzbietem, dobrze umięśniona; szerokość w łopatkach równa szerokości okolicy zadu; szyja średniej długości. Owczarek australijski typ amerykański charakteryzuje się głęboką klatką piersiową i dobrą muskulaturą.
- wysokość w kłębie psa: 51–58 cm,
- wysokość w kłębie suki: 48–53 cm
- waga psa: 20–30 kg
- waga suki: 16–20 kg
Głowa mocna, sucha, stop dobrze zaznaczony, kufa krótsza lub tej samej długości co mózgoczaszka, zgryz nożycowy lub cęgowy, wargi suche, przylegające.
Uszy owczarka australijskiego powinny być średniej wielkości, załamane, wysoko osadzone, ruchliwe.
Oczy o żywym wyrazie, w kształcie migdała, nigdy wypukłe! Kolor oczu zależy od umaszczenia, może być: brązowy, bursztynowy, niebieski lub różnobarwny. Oko zawsze otoczone zabarwioną sierścią, powieki ciemne.
Nos czarny lub jaśniejszy adekwatnie do umaszczenia.
Kończyny mocne, proste, równolegle ustawione, łapy zwarte, o kształcie elipsy. Akcja kończyn wydajna, ze swobodnym, długim wykrokiem. Pies przystosowany do przemierzania dużych odległości za stadami owiec, bydła i koni.
Ogon owczarka aussie jest wiszący, występuje w kilku długościach: od naturalnie długiego, poprzez zredukowany do ¾, ½ lub ¼ długości, aż do całkowicie krótkiego („bobtail”).
Sierść owczarka australijskiego ma zróżnicowaną długość: krótsza na głowie i łapach, dłuższa na tułowiu, a najbardziej obfita na szyi i ogonie. W okolicy uda tworzy tzw. portki. Aussie ma włos dwuwarstwowy, z gęstym, miękkim podszerstkiem.
Umaszczenie psa aussie: blue merle, red merle, czekoladowe i czarne. W każdym umaszczeniu występują białe i/lub podpalane znaczenia. Biel: na klatce piersiowej, kołnierz wokół szyi, na kończynach i głowie. Biel nie może przeważać, wokół oczu musi być kolor, a białe plamy na tułowiu są wadą umaszczenia.
Owczarek australijski – szczenięta
Szczenię owczarka australijskiego wymaga prawidłowej socjalizacji od pierwszych dni życia, ponieważ jest żywiołowe i bystre. Dlatego wybór hodowli ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju psa. Decydując się na aussie, decydujemy się na pracę z psem – intensywną i pod okiem doświadczonego szkoleniowca, aby nie popełnić błędów wychowawczych. Owczarek australijski aussie potrafi temperamentem przewyższać border collie, ponieważ jest od niego wytrzymalszy i twardszy. Dobrze wychowany szczeniak wyrasta na doskonałego towarzysza rodziny czy też partnera do pracy. Niektóre owczarki australijskie są spokojne, mają słabszy popęd, ale i one wymagają gruntownej socjalizacji i wychowania oraz zajęć rozwijających ich potencjał.
W okresie dorastania owczarka australijskiego trzeba dobrze wyważyć aktywność psa względem jego możliwości fizycznych, aby nie przetrenować malucha, nie obciążać nadmiernie układu kostnego. Intensywność treningów można zwiększyć po osiągnięciu przez psa pełni rozwoju fizycznego, czyli około 12 miesięca życia. Pamiętaj, że nieumiejętne wychowanie owczarka australijskiego może poskutkować tym, że pupil sprawi niejeden kłopot.
Ile żyje owczarek australijski
Długość życia: 12–13 lat.
Zdrowie aussie
Jak większość psów pasterskich, aussie są dość odporne, o dobrym zdrowiu. Jednak występuje kilka chorób typowych dla rasy: zaćma młodzieńcza, braki w tęczówce (iris coloboma), epilepsja. Oprócz tego mogą wystąpić dysplazje stawów, szczególnie przy niewłaściwym prowadzeniu szczenięcia, oraz choroby autoimmunologiczne o różnym podłożu.
Owczarek australijski — charakter
Pies tej rasy stworzony jest do aktywnego trybu życia, ponieważ musiał wytrzymywać trudy długotrwałej pracy przy stadach owiec, koni i bydła. Owczarek australijski szybko się uczy, jest psem posłusznym i dobrze się odnajduje w sportach typu agility, flyball czy frisbee oraz jako towarzysz dla biegacza lub rowerzysty. Aussie jest bardzo inteligentny, miły, towarzyski, oddany swojemu opiekunowi. Nie wykazuje wielkich popędów łowieckich, więc nie ma tendencji do ucieczek, pogoni za zwierzyną, jednak ma dość silny instynkt stróżujący. Niestety, przy braku odpowiedniego treningu owczarek australijski może nabierać złych nawyków.
Zalety owczarka australijskiego:
- aktywny,
- rodzinny,
- inteligentny,
- wytrzymały,
- podatny na szkolenie.
Wady owczarka australijskiego:
- nadaktywny,
- podatny na zaburzenia behawioralne wynikające ze złego wychowania
- szczekliwy.
Aussie w rodzinie
Owczarek australijski to dobry pies rodzinny sprawdzi się szczególnie dla osób aktywnych, uprawiających biegi, kolarstwo lub turystykę pieszą. Dodatkowo spełni się w roli stróża domu i ogrodu. Pies tej rasy raczej bez problemu akceptuje inne zwierzęta domowe. Lubi przebywać blisko człowieka, jest towarzyski i kontaktowy. Dlatego po zabawie czy treningu chętnie skorzysta z drzemki na kanapie, przytulony do opiekuna.
Czy owczarek australijski nadaje się na pierwszego psa?
Owczarek australijski amerykański to rasa, którą wyróżnia duża inteligencja, silny instynkt stadny oraz energiczne usposobienie. Ta rasa szybko przywiązuje się do właściciela oraz całej rodziny i chętnie spędza czas w towarzystwie ludzi. Warto jednak wiedzieć, że wobec obcych owczarek australijski bywa nieufny – nie można więc zaniedbać socjalizacji już od wieku szczenięcego. Ogromna potrzeba treningu, aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej sprawia, że nie dla każdego jest to dobra rasa na pierwszego psa. Z pewnością nie jest to psi kanapowiec, dlatego nie sprawdzi się dla osób, które preferują siedzący tryb życia.
Dzieci a owczarek australijski
Pies tej rasy odpowiedni jest dla rodzin z dziećmi, ale raczej starszymi – nastolatkami, które lubią kontakt z naturą, są aktywne i potrafią się odpowiedzialnie zachowywać w obecności psa. W domu z małymi dziećmi należy zachować czujność, odpowiednio kontrolować relacje pies – dziecko. Warto poświęcić dużo uwagi na wychowanie zarówno szczenięcia, jak i dziecka.
Dla kogo aussie?
Poprzez swoją wysoką inteligencję i zapał do pracy owczarek australijski jest niezwykle wymagający w stosunku do swoich opiekunów. Aussie to pies pracujący, dlatego nadaje się dla każdej osoby, która planuje pracę z psem, psie sporty, większą od przeciętnej aktywność fizyczną. Ze względu na swą żywiołowość może okazać się zbyt trudny dla osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych i domatorów.
Czy owczarek australijski może mieszkać w bloku?
Owczarek australijski typ amerykański to rasa pasterska, która jest ukierunkowana na pracę z ludźmi. Opiekun musi być więc przygotowany na spędzanie dużej ilości czasu wspólnie z pupilem, na treningach i spacerach. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby owczarek australijski mieszkał w mieszkaniu w bloku. Ten pies odnajdzie się zarówno w apartamencie w mieście, jak i w domu z ogródkiem. Ważne, aby aussie miał zaspokojone codzienne potrzeby – nie tylko fizjologiczne, ale również umysłowe i fizyczne.
Żywienie owczarka australijskiego
Wszystkie psy, nie tylko owczarki australijskie, potrzebują tych samych składników odżywczych. Mowa o białku, tłuszczach, witaminach i minerałach, a także wodzie i pewnej ilości węglowodanów. Zawartość tych poszczególnych składników znajdziesz na etykiecie każdej karmy pod hasłem „składniki analityczne”. Zwracając uwagę na to oraz na listę użytych surowców, możesz wstępnie wybrać dobrą karmę dla swojego pupila.
Brit to jedna z marek, które cieszą się ogromnym zaufaniem opiekunów, dlatego przyjrzyjmy się karmie Brit Care Dog Hair & Skin Insect & Fish pod kątem żywienia owczarka australijskiego. Zacznijmy od białka. W karmie Brit Care pochodzi ono z owadów oraz ryb, co zmniejsza ryzyko reakcji alergicznej u psa. A tłuszcze? Marka Brit sięgnęła po to, co dobre: kwasy tłuszczowe omega-3 z łososia oraz dodatek oleju kokosowego. Taki skład ma pozytywny wpływ na skórę oraz sierść owczarka australijskiego. Karma jest pełnoporcjowa, co oznacza, że nie musisz się martwić o witaminy i minerały w diecie pupila. Natomiast to, czego nie zobaczysz na opakowaniach karmy Brit Care, to zboża, gluten czy soja. Wszystko po to, by dbać o delikatny przewód pokarmowy Twojego pupila.
Pielęgnacja owczarka australijskiego
Szata wymaga codziennej pielęgnacji, aby utrzymać psa w czystości, a sierść w dobrej kondycji. W okresie linienia psa należy często szczotkować.
Ile kosztuje pies owczarek australijski?
Cena owczarka australijskiego może różnić się na podstawie rozmaitych czynników. Wiele zależy od renomy hodowli, pochodzenia, wyników badań zdrowotnych i osiągnięć rodziców szczenięcia. Nie bez znaczenia jest również potencjał danego psiaka – jeśli ma on szansę na branie udziału w wystawach i zdobywanie nagród na konkursach, to cena będzie wyższa. Pies rasowy FCI/ZKwP rasy owczarek australijski typu amerykańskiego kosztuje od 3000 do 7000 zł. Doliczyć do tego trzeba koszty utrzymania oraz opłaty weterynaryjne w trakcie całego życia psiaka.
Historia rasy
Rasa wywodzi się od różnorodnych psów pasterskich i stróżujących przywożonych do Stanów Zjednoczonych przez hodowców bydła i owiec. Jednak największy wpływ na wygląd i temperament aussie wywarły psy australijskie: mieszańce dzikiego dingo i collie. Mimo iż rasa została ukształtowana w USA, to nazwa „owczarek australijski” wywodzi się od baskijskich farmerów przybyłych ze swoimi psami do Stanów z Australii w XIX wieku.
Po II wojnie światowej wzrosła popularność australijskich owczarków wraz z rosnącą popularnością jazdy konnej, pokazów westernowych i rodeo. Farmerzy wysoko cenili sprawność i posłuszeństwo owczarków australijskich oraz ich oddanie człowiekowi. Szczególnie znaną postacią w latach 50. i 60. XX wieku był Jay Sisler z Idaho. Występował on na rodeo i robił pokazy ze swoimi niebieskimi psami, jak początkowo nazywano rasę, ponieważ blue merle było najpowszechniejszym umaszczeniem.
W Europie owczarka australijskiego docenili miłośnicy koni, ponieważ pies tej rasy szybko się uczy i potrafi bezpiecznie biegać przy boku konia. Jest wytrzymały i szybki, dotrzyma kroku nawet w galopie.
FCI oficjalnie uznało rasę w 1996 roku (wzorzec nr 342).
Obecnie coraz częściej zapomina się o użytkowości i pierwotnym przeznaczeniu rasy, skupiając się wyłącznie na niewątpliwych walorach estetycznych. W związku z tym często to prowadzi do rozczarowania właściciela i zaburzeń behawioralnych psa.
Czym się różni owczarek australijski od border collie?
Te dwie rasy są często ze sobą mylone, ponieważ wiele osobników jest do siebie podobnych, szczególnie pod względem wizualnym. Umaszczenie, budowa ciała, wzrost i kształt pyszczka mogą być mylące dla laików. Przygladając się bliżej, można zauważyć takie różnice jak:
- sierść – aussie mają gładkie, falowane futro, natomiast sierść border collie jest szorstka i bardzo gęsta,
- wzrost i budowa ciała – obie te rasy zaliczane są do ras średnich, natomiast owczarki są nieco większe od border collie, ważą również więcej,
- ogon – to kluczowa różnica między tymi rasami: ogon owczarka jest krótszy i cieńszy niż ogon border collie.
Aussie i bordery mają również inne charaktery – obie rasy są pasterskie, jednak różni je styl pilnowania, a także ich temperament.
Ciekawostki o owczarku australijskim
- Dwa psy rasy owczarek australijski: Shorty i Stub, które wyhodował Jay Sisler, wystąpiły w kilku produkcjach wytwórni filmów Walta Disneya, takich jak: Run, Appaloosa, Run czy Stub, the best Cowdog in the World.
- Na bazie owczarka australijskiego amerykańscy kynolodzy w latach 60. XX wieku stworzyli nową rasę: miniaturowy owczarek amerykański, często zwany MAS. Jej wzorzec został uznany przez FCI w kwietniu 2019 roku pod numerem 367. Wielkość MAS w kłębie wynosi od 33 cm do 46 cm.
- Pierwotnie owczarek australijski typu amerykańskiego był hodowany z myślą o pomocy w gospodarstwach rolnych.
Imię dla owczarka australijskiego
- Imiona dla psa: Arni, Chester, Jack, Jay, Kowboj, Shorty.
- Imiona dla suki: Caira, Cheela, Dany, Rasta, Riva, Omaha.
Klasyfikacja FCI – owczarek australijski, typ amerykański
- Grupa I FCI: Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
- Sekcja 1: Owczarki
- Numer wzorca: 342