Home PiesCiekawostki o psach Pies dla alergika? 8 ras psów idealnych

Pies dla alergika? 8 ras psów idealnych

Hasło „pies dla alergika” budzi sporo emocji. Wiele osób, a szczególnie dzieci, marzy o psim przyjacielu. Niestety coraz większa grupa ludzi cierpi z powodu uczulenia na zwierzęta. Czy wszystko stracone? Niekoniecznie. Mamy dla Ciebie ranking przewodnik dla uczulonych na psa.

Czym jest alergia?

Alergia to reakcja układu immunologicznego na pojawienie się alergenu, czyli substancji uznanej za „wroga” organizmu. Szacuje się, że nawet 30–40% populacji cierpi z powodu uczuleń. Wśród tych osób aż 15–30% może reagować na koty lub psy. W prasie medycznej przeczytać można, że w latach 1992–2007 liczba osób uczulonych na koty i psy wzrosła z 8% do 26–27%.

Reklama

W przypadku psów źródłem alergenów może być ich:

 • mocz,
 • ślina,
 • złuszczający się naskórek.

Nawet 15–30% alergików może reagować na psy lub koty.

Takie alergeny gromadzą się na meblach i innych powierzchniach, dlatego długo nie tracą swojej siły. Możesz mieć zatem objawy w domu znajomych mających pupila, nawet gdy nie ma go w domu.

Pies a konsekwencje dla alergika – objawy uczulenia

Alergie na zwierzęta powodują objawy ze strony oczu, skóry i układu oddechowego. Zalicza się do nich:

 • kichanie,
 • katar,
 • zatkany nos,
 • kaszel,
 • świszczący oddech,
 • łzawiące oczy,
 • trudności w zasypianiu,
 • brak energii.

U wielu alergików pojawiają się także zmiany skórne:

 • świąd,
 • wysypki,
 • pokrzywki.

Co ważne, w skrajnych przypadkach może wystąpić ostra reakcja, znana jako anafilaksja. W takim przypadku dochodzi do obrzęków, niewydolności oddechowej, wstrząsu, a nawet śmierci.

Kichasz, masz zatkany nos i łzawiące oczy? To może być alergia!

Zwykle objawy alergii nasilają się, gdy dana osoba jest narażona na:

 • większe ilości alergenów,
 • kilka różnych alergenów naraz.

Pies dla alergika – czy sierść zwierząt uczula?

Wspominając o zwierzęcych alergenach, nie wymieniliśmy sierści. Sierść psa zawiera antygen Can f1, czyli lipokalinę na którą reaguje nawet 75% alergików uczulonych na psy. Sierść jest także „magazynem” i przekaźnikiem alergenów, które znajdują się w gruczołach łojowych skóry, ślinie oraz moczu zwierząt. Na sierści psa gromadzi się kurz czy pyłki traw, co również może wywoływać objawy alergii u ludzi.

Alergię powoduje nie tylko sierść psa, ale jego ślina lub łuszczący się naskórek. Rasy psów bez sierści nie są zatem hipoalergiczne.

Czy alergik może mieć psa? Eksperci radzą

Zacznijmy od tego, jak uniknąć alergii. Istnieją teorie, że dzieci mające kontakt ze zwierzętami domowymi we wczesnym dzieciństwie są mniej podatne na alergie na psy i koty. Możesz zatem rozważyć zakup lub adopcję psa, zanim powiększysz rodzinę lub tuż po narodzinach malucha.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko ma już alergię na zwierzęta domowe. W takim przypadku nieprzemyślane przyniesienie do domu szczeniaka może okazać się bardzo niekorzystne. Dylemat, czy dla dziecka z alergią można kupić psa, dotyczy zatem wielu rodziców. W rozwiązaniu problemu pomogą Ci eksperci, czyli lekarze alergolodzy. Istnieje wiele możliwości kontrolowania i ograniczania alergii, dlatego warto zapytać o nie swojego lekarza. Jeżeli odradzi posiadanie psa, a Ty bardzo chcesz mieć zwierzątko, zastanów się np. nad założeniem akwarium z rybami, które nie uczulają. Zdarzają się jednak reakcje alergiczne na pokarm dla ryb, dlatego warto przechowywać go w szczelnych pojemnikach, a podczas karmienia używać np. łyżeczki.

Polecane rasy psów dla alergika – jakie rasy będą bezpieczne?

Lista psów, które są odpowiednie dla alergików, jest długa. Wybraliśmy psy o zróżnicowanym charakterze i potrzebach związanych z pielęgnacją. Dzięki temu zrozumiesz, jaki czworonóg będzie pasował do Twojego stylu życia. Oto 8 ras psów polecanych dla osób z alergiami.

Labradoodle

Pies „wyhodowany” dla alergika. Labradoodle są nie tylko lojalne, ale i przyjacielskie oraz bardzo rodzinne. Ryzyko wystąpienia alergii jest mniejsze niż w przypadku innych ras, gdyż nie mają podszerstka i nie linieją. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi.

Charcik włoski

Pasa trochę niedoceniana, a może po prostu mało znana. Charcik włoski często sprawdza się jako pies dla alergika, gdyż właściwie nie linieje. Nie wszystkie z tych psów są jednak odpowiednie dla małych dzieci. Zaliczyć je można raczej do ras psów dla osób aktywnych.

Bichon frise

Wśród polecanych ras psów dla alergików wymienia się także rasę bichon frise. Nie mają one podszerstka i gubią znikome ilości włosów. Ich pielęgnacja nie należy jednak do najłatwiejszych. Rozważ specjalne kosmetyki i karmy dla białych ras psów. Bichon odnajdzie się nawet w niewielkim mieszkaniu, dlatego jest dobrym wyborem dla osób mieszkających w miastach.

Nagi pies meksykański

Należy do ras psów bez sierści i może być  dobrym towarzyszem dla alergika. To bardzo serdeczny i czuły pupil, który niezwykle przywiązuje się do ludzi. Warto wiedzieć, że jest wrażliwy zarówno na zimno, jak i na poparzenia słoneczne. Jego skóra musi być zatem właściwie chroniona. Dla psa tej rasy rozważ m.in. zakup ubranek.

Irlandzki spaniel dowodny

Wśród ras psów dla alergików znajduje się także energiczny pies myśliwski. Irlandzki spaniel dowodny wymaga jednak właściwej pielęgnacji i regularnego rozczesywania sierści. Zadbany psi włos nie powinien wywoływać objawów alergii u opiekuna. Ta rasa to świetny wybór dla osób aktywnych. Będzie Ci towarzyszył podczas długich spacerów i zabaw w parku.

Maltańczyk

Maltańczyki to niewielkich rozmiarów psy nadające się do mieszkania. Te czworonogi doskonale sprawdzą się w mieście, ale potrzebują uwagi ze strony opiekuna i codziennej porcji zabawy. Nie mają podszerstka, tylko włos okrywowy. Maltańczyki zatem nie linieją. Nie zmienia to faktu, że potrzebują właściwej pielęgnacji w celu utrzymania pięknej białej okrywy włosowej.

Pudel

Pudle są piękne i inteligentne. To psy łatwe w szkoleniu i chętnie współpracujące z człowiekiem. Co ważne, kupić można zarówno małego pudla toy, jak i psa ważącego ok. 30 kg. Jest to zatem odpowiednia rasa zarówno dla zwolenników psów dużych, jak i miniaturowych. Dla alergika dobra informacja jest taka, że pudel praktycznie nie gubi sierści.

Shih tzu

To niewielkich rozmiarów pies, który sprawdzi się w domu z dziećmi. Jest wesoły i lubi zabawy. Będziesz jednak odpowiedzialny za jego pielęgnację, której trzeba poświęcać regularnie czas. Shih tzu to dobry wybór np. do mieszkania w bloku. Nie zapominaj jednak o regularnej aktywności fizycznej oraz stymulacji umysłowej psa.

Jak sprawdzić, który pies dla alergika będzie odpowiedni?

Pamiętaj, że zamiast w ciemno decydować się na zakup np. nagiego psa meksykańskiego, lepiej najpierw sprawdzić, czy wybrana rasa jest bezpieczna dla Ciebie i Twojej rodziny. Udaj się do hodowcy i poproś o kilka spotkań z daną rasą. Wielu hodowców chce, by psy trafiły we właściwe ręce, dlatego pozwalają na kontakt klienta alergika z rodzicami przyszłych szczeniaków. Kilka wizyt da Ci jasną odpowiedź!

Polecane rasy psów nie sprawdzają się u każdego alergika. Spróbuj najpierw osobiście poznać daną rasę!

Pies dla alergika – jak podjąć odpowiedzialną decyzję?

Przed zakupem psa musisz przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze, czy masz dla niego czas, po drugie, czy jesteś gotowy na zwierzę finansowo. Po trzecie, co zrobisz z psem podczas wyjazdów, a po czwarte, jak postąpisz, gdy coś pójdzie nie tak. To ostatnie pytanie jest bardzo ważne w przypadku zakupu psa dla dzieci lub dorosłego alergika. Schroniska przepełnione są bezdomnymi psami, a fundacje cały czas szukają domów dla swoich podopiecznych. Nie przykładaj się do cierpienia psa. Jeżeli zdecydujesz się na zakup, nie mając pewności, jak zareaguje Twój organizm, musisz być przygotowany na próby odczulania albo będziesz zmuszony zagwarantować psu nowy dom.

Zawsze dokładnie przemyśl decyzję o zakupie psa i przygotuj się na przybycie pupila.

Wiesz już, jakie rasy psów są potencjalnie odpowiednie dla osób z alergiami. Nie zapominaj jednak, że nie istnieje idealny dla każdego alergika pies, który jest całkowicie hipoalergiczny! To, czy alergik może mieć psa, zależy od wielu czynników, dlatego dokładnie przemyśl swoją decyzję. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem alergologiem.

Czy wiesz, że także psy i koty cierpią na alergie? Przeczytaj nasz artykuł: alergia pokarmowa u psa.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.