Spis treści
Naród ukraiński zmaga się aktualnie z niewyobrażalną tragedią, wiele rodzin musiało opuścić domy i szukać schronienia za granicą swojego państwa. Obok ludzkiej tragedii ofiarami każdej wojny są także zwierzęta domowe. Jeśli zostałeś tymczasowym opiekunem takiego czworonożnego uchodźcy, przeczytaj naszą krótką instrukcję. Mamy nadzieję, że pomoże Wam ona przejść przez pierwsze wspólne chwile, a pies z Ukrainy zyska nowy bezpieczny dom.
Daj psu z Ukrainy czas i zapewnij mu spokój
Najpewniej nie znasz przeszłości psa z Ukrainy, którego przyjąłeś pod swój dach, nie wiesz również, jak wpłynęła na niego sytuacja, w której się znalazł. Już sama podróż mogła być dla niego bardzo stresująca. Obserwuj więc jego reakcje, ale nie próbuj nic robić na siłę. Zapewnij mu spokój i stały dostęp do wody. Legowisko umieść w miejscu, które pozwoli mu się odciąć od bodźców: może to być osłonięta kocem klatka kennelowa lub posłanie umieszczone w zacisznym kącie. Spokój i czas to teraz najważniejsze, czego pies potrzebuje.
Pies z Ukrainy – początki w nowej rodzinie
Najmłodsi członkowie Twojej rodziny z pewnością będą się bardzo cieszyć z obecności nowego domownika, ale nigdy nie pozostawiaj dzieci ze zwierzakiem bez nadzoru osoby dorosłej, aby nie doszło do tragedii. Zadbaj o komfort psa: przypilnuj, żeby dzieci nie „bawiły się” nim, poproś, by starały się być w jego towarzystwie w miarę możliwości cicho, nie wykonywały gwałtownych ruchów – nie wiemy, jaki był jego stosunek do dzieci ani jak zmienił go stres związany z podróżą i nowym miejscem.
Wytłumacz, że nowy członek rodziny musi Was poznać, a to wymaga czasu i spokoju. Obserwuj zachowanie psa z Ukrainy i reakcje na różne sytuacje, a także język jego ciała – oblizywanie się, odwracanie wzroku, łypanie białkami, spięta postawa świadczą o dużym stresie. Najwięcej przypadków pogryzień przez psy jest spowodowanych:
- lękiem,
- stresem,
- przekraczaniem granic komfortu zwierzęcia.
Dajcie sobie czas na poznanie tych granic, a wtedy przyjdzie pora na przytulasy czy wspólne gonitwy.
Pierwsze spacery z psem z Ukrainy
Nie wiesz, jak pies zachowa się w kontakcie z innymi psami, ludźmi, nowymi dźwiękami czy przedmiotami. Dlatego dawkuj bodźce bardzo ostrożnie. Zanim wyjdziesz na spacer, upewnij się, że pies nie uwolni się z obroży lub szelek. Korzystaj z obroży, która ma mocne zapięcie. Załóż ją ciasno za uszami, tak aby pies nie miał możliwości wyjąć z niej głowy.
Dobrym pomysłem jest korzystanie z szelek typu guard – jeśli pies się wystraszy, szelki nie pozwolą mu się wyswobodzić. Koniecznie zaopatrz psa także w adresówkę z numerem telefonu do tymczasowego opiekuna. Pod żadnym pretekstem nie spuszczaj psa ze smyczy. Prowadź go na lince o długości około 3 m, żeby mógł swobodnie eksplorować otoczenie, a jednocześnie był pod Twoją kontrolą.
Coraz bardziej popularny staje się znak żółtej wstążki, która informuje innych właścicieli psów, że Twój podopieczny nie jest jeszcze gotowy na kontakt z obcym psem czy człowiekiem. Jeśli uznasz, że tak jest, możesz zawiązać taką wstążkę przy smyczy swojego psa.
Poznawanie otoczenia przez psa z Ukrainy
Zapoznawaj psa z nowym otoczeniem małymi krokami: początkowo staraj się unikać miejsc głośnych, z dużą ilością bodźców, tłumnie odwiedzanych przez inne psy. Poznaj swojego nowego towarzysza i daj mu poznać siebie. Obserwuj, co sprawia mu przyjemność i w jakich miejscach i sytuacjach czuje się najlepiej. Pomału pokazuj mu coraz to nowe miejsca, ludzi i inne psy. Pamiętaj, że pies zawsze powinien być na smyczy i pod pełną kontrolą.
Nowa dieta psa z Ukrainy
Nie karm psa na siłę. Nowa sytuacja, w której pies się znalazł, długa podróż i wiele bodźców mogą spowodować, że zwierzak nie będzie chciał jeść. Nie przejmuj się tym. To zupełnie normalna reakcja na stres. Nie próbuj przekupić go smakołykami lub „ulepszać” karmę. Daj mu 2–3 dni na przyzwyczajenie się do nowego miejsca. Po tym czasie pies z Ukrainy powinien normalnie zacząć jeść. Jeśli tak się nie stanie, udaj się do lekarza weterynarii. Być może pies cierpi na jakąś chorobę.
Bądź ostrożny z jedzeniem: nie podawaj psu resztek ze stołu, wielu rodzajów karm i smakołyków – jego przewód pokarmowy może źle zareagować na takie eksperymenty. W miarę możliwości staraj się trzymać jednej karmy, a jeśli chcesz ją zmienić, najlepiej, żeby zmiana następowała stopniowo. Obserwuj, czy nowa karma nie wywołuje reakcji alergicznych lub biegunki. Jeśli zauważysz takie objawy, skontaktuj się z weterynarzem i razem dobierzecie mu inną dietę.
Wykorzystaj jedzenie jako nagrodę
Przez żołądek do serca. Spróbuj karmić psa z ręki, wymawiając jego nowe imię. Taki trening pozwoli mu skojarzyć ten dźwięk z czymś przyjemnym i szybciej zacznie reagować na imię. Zabieraj ze sobą karmę na spacer i nagradzaj go za spokojne poznawanie nowych miejsc. Jeśli zauważysz, że Twój pies czegoś się wystraszył, pozwól mu to sprawdzić, a następnie nagrodź za odwagę. Jedzenie możesz wykorzystać także do zapoznania psa z innymi ludźmi. Jeśli Twoi znajomi lub inne osoby będą karmić psa, zwierzę nauczy się, że człowiek jest fajny i warto do niego podchodzić.
Wizyta u weterynarza z psem z Ukrainy
Jeśli pies nie wykazuje oznak kontuzji czy choroby to przez pierwsze 1–2 tygodnie zrezygnuj z wizyty u weterynarza. Po tym czasie warto udać się na pierwszą wizytę. Poproś lekarza, żeby dokładnie obejrzał psa i wykonał badanie krwi. Pamiętaj też o tabletkach na odrobaczanie i ochronie przed kleszczami.
Przyjęcie pod swój dach skrzywdzonego zwierzęcia to wspaniały i odważny gest, za który Twój nowy przyjaciel odpłaci Ci miłością i przywiązaniem. Bądź spokojny i cierpliwy, ale też konsekwentny, a zyskasz oddanego przyjaciela i towarzysza zabaw. Powodzenia!
PS Poznaj też sygnały uspokajające u psów, dzięki temu zrozumiesz, co pies z Ukrainy chce Ci “powiedzieć”.
CHCESZ POMÓC PSOM I KOTOM Z UKRAINY? WESPRZYJ ZBIÓRKĘ “DLA ZWIERZĄT W UKRAINIE”.
1 Komentarz
Chcę adoptować psa lub kota z Ukrainy, gdzie i jak mogę to zrobić?