Spis treści
Pozytywny wpływ kwasów EPA i DHA na funkcjonowanie psiego organizmu
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są niezwykle ważnym elementem psiego żywienia. Organizm psa nie posiada zdolności ich samodzielnego wytworzenia, dlatego muszą one być dostarczane z żywnością lub w formie suplementów. Doskonałym źródłem kwasów omega-3 są ryby i zwierzęta morskie. Właściciel każdego psa powinien zadbać o to, aby dostarczać swojemu pupilowi optymalną ilość kwasów EPA i DHA, posiadają one bowiem wiele prozdrowotnych korzyści.
Jakie zalety mają kwasy EPA i DHA w diecie psa
Oto najważniejsze zalety kwasów EPA i DHA:
- wspomagają pracę serca i układu krążenia psa.
- działają przeciwzakrzepowo,
- zapobiegają zmianom miażdżycowym,
- posiadają właściwości antyarytmiczne,
- wpływają na poprawienie rozszerzalności naczyń krwionośnych w przebiegu chorób układu krążenia,
- obniżają poziom cholesterolu.
Kwasy EPA i DHA w leczeniu chorób
Badania potwierdzają, że suplementacja omega-3 pozwala zapobiegać incydentom migotania komór, wywołanych ostrym niedokrwieniem u psów. Pozytywnie wpływają również na układ nerwowy, zapewniają odpowiednie przewodzenie impulsów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym również mięśnia sercowego.
U psów z nawracającą padaczką wykazano, że regularna suplementacja kwasami DHA i EPA ogranicza występowanie objawów epilepsji, a u zwierząt karmionych dietą wysokocholesterolową suplementacja kwasu omega-3 pozwoliła znacząco obniżyć poziom cholesterolu.
Badania wykazały, że kwasy omega-3 mogą zapobiec wzrostowi i spowolnić rozwój oraz rozprzestrzenianie się niektórych guzów nowotworowych. W wyniku suplementacji olejem rybim u pacjentów z chłoniakiem stwierdzono możliwość wydłużenia okresu wolnego od choroby i czasu przeżycia. Natomiast u psów z nowotworami nosa zaobserwowano zmniejszenie uszkodzeń zdrowych tkanek.
Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe kwasów EPA i DHA u psów
Kwas eikozapentaenowego i kwas dokozaheksaenowy działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo w chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa. Dowiedziono, że powodują spadek wytwarzania prozapalnych cytokin, a także zmniejszają aktywności enzymów degradujących chrząstkę. Psy żywione dietą bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 z dodatkiem witaminy E wykazywały zmniejszenie się kulawizny oraz obniżenie potrzeby stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Przeciwzapalne działanie kwasów n-3 jest również wykorzystywane w leczeniu chorób skórnych, jak atopia czy łojotok i innych, przebiegających ze świądem. Wzbogacenie diety w kwasy EPA i DHA powoduje zmniejszenie świądu oraz poprawę kondycji skóry i okrywy włosowej.
Kwasy omega-3 a funkcjonowanie układu immunologicznego
Niedobór kwasów EPA i DHA w diecie może zwiększać podatność organizmu na zakażenia mikrobiologiczne i wirusowe. Badania przeprowadzone na psach w różnym wieku wykazały, że wzbogacenie diety w nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego.
Kwasy DHA w diecie starszych psów
W przypadku starszych psów zmiany w metabolizmie DHA i obniżanie się jego zawartości w mózgu są uznawane za czynniki przyczyniające się do pogorszenia zdolności poznawczych. Szereg badań przeprowadzonych na zwierzętach dowodzi, że suplementowanie NNKT może poprawić zdolności uczenia się i zapamiętywania u seniorów. Poprawia funkcjonowanie mózgu, hamuje apoptozę neuronów podczas chorób neurodegeneracyjnych oraz procesów związanych ze starzeniem się organizmu.
DHA pełni również funkcję neuroprotekcyjną oka. Zaburzenia i brak dostępności kwasów n-3 dla fotoreceptorów siatkówki prowadzą do zwyrodnienia plamki ocznej i ślepoty.
Kwasy NNKT w diecie szczeniąt
W żywieniu suk w ciąży i karmiących, a także w diecie szczeniąt kwasy n-3 wpływają na układ nerwowy oraz zdolności kognitywne i motoryczne szczeniąt, tym samym ułatwiają im późniejszy proces szkolenia i poznawania świata.
Suplementy diety marki Game Dog
Z uwagi na działanie kwasów EPA i DHA są one jednym z najważniejszych suplementów uzupełniających codzienną dietę psa. Dlatego właśnie stworzyliśmy produkty Game Dog Omega Forte oraz Krill Oil, które idealnie odpowiadają zapotrzebowaniu psiego organizmu na te drogocenne kwasy tłuszczowe.
Jak działa Omega Forte?
- wzmacnia serce i układ krążenia,
- wspiera regenerację wątroby,
- działa neuroprotekcyjnie,
- wykazuję działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- wspomaga leczenie chorób zwyrodnieniowych i skórnych (atopia, łojotok),
- łagodzi przebieg alergii,
- poprawia kondycję okrywy włosowej i skóry.
Jakie zalety ma suplemet diety Krill Oil?
- wzmacnia serce i układ krążenia,
- zawiera jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy,
- wspomaga regenerację wątroby,
- działa neuroprotekcyjnie,
- wykazuję silne działanie przeciwzapalne,
- wspomaga leczenie chorób zwyrodnieniowych i skórnych (atopia, łojotok),
- łagodzi przebieg alergii skórnych,
- hamuje postępowanie niewydolności nerek.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.gamedog.eu
Polecamy:
Jak wybrać karmę dla psa alergika?