Home Pies Diety dla psów

Diety dla psów

Żywienie psa to jeden z najważniejszych aspektów jego długiego życia w dobrym zdrowiu! Obecnie istnieje kilka rodzajów diet dla psów, dlatego możesz być przytłoczony ilością informacji i mieć problem z wyborem tej właściwej. Nie martw się! Przedstawiamy najważniejsze metody żywienia czworonogów wraz z ich wadami i zaletami.

Dieta psa – składniki odżywcze

Podstawowe składniki odżywcze w diecie psa to:

Reklama
  1. Białko – to niezbędny składnik diety, który pełni wiele różnych funkcji. Organizm psa wykorzystuje go jako budulec, ale białko uczestniczy również w reakcjach immunologicznych, procesach trawiennych, czy transporcie tlenu lub żelaza.
  2. Węglowodany – dzieli się je na cukry proste oraz złożone. W większości są trawione przez enzymy trawienne występujące u psów, ale istnieje frakcja nazywana włóknem pokarmowym – nie jest ona trawiona i podlega fermentacji bakteryjnej. Organizm psa wykorzystuje węglowodany jako źródło energii.
  3. Tłuszcz – stanowi obok węglowodanów główne źródło energii. Dodatkowo tłuszcze pełnią funkcje metaboliczne oraz regulacyjne, a także umożliwiają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
  4. Woda – to najważniejsza substancja odżywcza w życiu wszystkich organizmów żywych. Strata 10–15% wody może spowodować zgon zwierzęcia! Jest ona bowiem środowiskiem, w którym zachodzi transport substancji, oraz rozpuszczalnikiem dla wielu związków chemicznych.

Nie można zapominać także o witaminach oraz
minerałach w diecie psa.

Diety dla psa – przegląd metod żywienia czworonogów

Sposób żywienia Twojego pupila zależy do Ciebie! Możesz zdecydować się na gotowe produkty, czyli suche lub mokre karmy komercyjne, lub na posiłki przygotowywane samodzielnie. Gotowe karmy można podzielić na:

  • suche,
  • półwilgotne,
  • wilgotne.

Karmy suche zawierają jedynie 10–11% wody, półwilgotne 20–35%, a wilgotne 70–80%. Czym jeszcze różnią się produkty suche od wilgotnych? Między innymi zawartością składników odżywczych. Mokre karmy mają niską zawartość węglowodanów w porównaniu z suchymi krokiecikami.

Pamiętaj, że stosowanie mokrej diety dla psów wiąże się z gorszą higieną jamy ustnej Twojego podopiecznego. Wilgotny produkt łatwiej oblepia zęby i szybciej powoduje ich choroby. Stosując tego rodzaju dietę, regularnie myj zęby swojego pupila.

Jednym z zyskujących na popularności trendów jest dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food). Polega ona na podawaniu psu składników zbliżonych do posiłków, które jadłby w naturalnym środowisku. Głównym składnikiem jest zatem surowe mięso i kości, które muszą stanowić 60–80% diety psa. Pozostały procent stanowią m.in. składniki roślinne.

Jesteś zwolennikiem diety domowej? Nie ma problemu! Pamiętaj jednak, że wysokiej jakości produkty służące do komponowania domowych posiłków dla Twojego czworonoga nie są tańsze od gotowych karm klasy premium. Jedzenie domowe możesz przygotowywać z takich składników jak:

  • mięso,
  • ryż,
  • warzywa,
  • owoce,
  • jajka,
  • nabiał (biały ser, jogurt naturalny, kefir).

Wybierając metodę żywienia, musisz wziąć pod uwagę swój styl życia, możliwości ekonomiczne oraz potrzeby swojego czworonoga. Uwzględnij m.in. karmienie psa podczas swoich wyjazdów.

Dieta psa rosnącego – co jest ważne w żywieniu szczeniąt?

W czasie intensywnego rozwoju swojego pupila zwróć uwagę na ilość białka (młode psy potrzebują go więcej niż dorosłe osobniki) oraz na większe zapotrzebowanie energetyczne. Specjaliści z zakresu dietetyki weterynaryjnej określili, że przeciętnie szczenięta potrzebują minimum 29% białka (psy ras olbrzymich: 22–32%), z czego ponad 9,5% musi być pochodzenia zwierzęcego. Niedobór białka może odbijać się negatywnie na wzroście czworonoga oraz powodować spadek jego odporności.

Dla młodych zwierząt istotna jest także zawartość wapnia na poziomie 0,7–1,2%. Natomiast stosunek wapnia do fosforu w suchej masie karmy musi wynosić od 1 : 1 do 1,5 : 1, by zapobiegać potencjalnym chorobom ortopedycznym.

Pamiętaj, że podając psu pełnoporcjową i zbilansowaną gotową karmę, nie musisz już stosować żadnych suplementów diety, o ile nie otrzymasz takich zaleceń od lekarza weterynarii. Zbyt duża podaż wapnia jest bowiem tak samo niekorzystna jak jego niedobór.

Pamiętaj, że podając psu pełnoporcjową i zbilansowaną gotową karmę, nie musisz już stosować żadnych
suplementów diety.

Wegetariańska dieta dla psa

Czy wiesz, że pies może nie jeść mięsa? Zaskakujące, prawda? Koty to bezwzględni mięsożercy, ale w przypadku psów możliwe jest stosowanie diety wegetariańskiej.

Czynnik, który decyduje o tym, czy dieta dla psa może być wyłącznie roślinna, to możliwość pokrycia zapotrzebowania psa na białko. Żywienie pupila produktami roślinnymi wymaga zatem ich odpowiedniego połączenia, które zapewni jak najpełniejszy skład aminokwasów egzogennych. Najczęściej stosuje się połączenie białka sojowego (niedoborowego np. w metioninę) z białkiem kukurydzianym. Wśród składników takiej karmy może znaleźć się także m.in. zielony groch.

Jaka dieta jest najlepsza dla psa sportowego?

Psy o wyższej aktywności fizycznej, jak psy sportowe lub pracujące, wymagają odpowiedniego dopasowania składników odżywczych. Wykazują bowiem większe zapotrzebowanie na energię oraz białko. Odpowiada za to zwiększony metabolizm czworonogów.

W diecie psa sportowego niezwykle istotne wydają się tłuszcze. Dostarczają one energii, a ze spalania 1 g tłuszczu powstaje około 8,5 kcal. Ten składnik diety wpływa także na smakowitość posiłków, co jest bardzo ważne, gdyż apetyt czworonoga może być zaburzony ze względu na zmęczenie lub stres związany z zawodami.

Zapotrzebowanie na tłuszcze Twojego psa ulega jednak zmianie w ciągu roku ze względu na różną częstość wykonywania pracy. Dotyczy to np. psów myśliwskich, które najaktywniejsze są w sezonie polowań. Monitoruj stan swojego psa i reguluj dawki pokarmu. Staraj się uniknąć wahań masy ciała! Do treningów i czasu pracy trzeba dostosować także ilość posiłków oraz ich pory. Czworonogi nie mogą pracować bezpośrednio po jedzeniu, gdyż grozi to niebezpiecznym dla życia skrętem żołądka.

Lecznicza dieta dla psa

Pamiętaj, że jeśli Twój pies ma kłopoty z wątrobą, nerkami, skórą lub przewodem pokarmowym, może wymagać zmiany dotychczasowego żywienia. Problemy zdrowotne zmieniają bowiem zapotrzebowanie Twojego pupila na niektóre składniki odżywcze.

U psów z wrażliwym przewodem pokarmowym lub psich alergików warto wybierać karmy o prostym składzie. Sprawdzić mogą się tak zwane gotowe diety monobiałkowe, które zwierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego. Istotne jest jednak, by ustalić, na jaki składnik reaguje organizm psa.

Nie jest to proste i opiera się na zastosowaniu diety eliminacyjnej, która trwa 8–12 tygodni. W tym czasie czworonóg najczęściej je karmę z białkiem hydrolizowanym, czyli rozbitym na małe cząsteczki, które nie powinny powodować reakcji ze strony jego organizmu. Następnie przeprowadza się prowokację dotychczasową karmą. Jeżeli pojawiły się niepożądane objawy, wiemy już, że powodem jest jeden ze składników jedzenia. Kolejnym krokiem jest znalezienie nowej, bezpiecznej diety dla psa!

Tymczasem u psów z chorobami stawów preferowane są karmy wzbogacone o nienasycone kwasy tłuszczowe, glukozaminę, siarczan chondroityny, przeciwutleniacze oraz właściwe witaminy.

Specjalnej diety wymagają także zwierzęta mające kłopoty z trzustką, nerkami czy wątrobą! Zawsze skonsultuj stan zdrowia swojego psa z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać właściwą karmę lub zbilansować dietę domową.

Czy istnieje dieta dobrana do rasy?

U niektórych ras psów występują choroby, które wymagają specjalnego żywienia. Jakie? U seterów irlandzkich wystąpić może nietolerancja glutenu wymagająca zastosowania karmy bezglutenowej. Problem pojawia się zwykle około 6 miesiąca życia i przyjmuje formę biegunek, osłabienia oraz czasami zmian skórnych.

U psów mających ciemną sierść warto zwracać uwagę na zawartość fenyloalaniny oraz tyrozyny, gdyż ich niedobór wpływa na „zrudzenie” sierści. Jest to tzw. zespół czerwonego włosa, może on wystąpić np. u labradorów lub nowofundlandów.

Jeśli masz psa z ciemną sierścią zwróć uwagę na zawartość fenyloalaniny oraz tyrozyny w karmie.

Nie tylko psy z ciemną sierścią wymagają specjalnego podejścia. Na rynku dostępne są także produkty dla zwierząt z białym włosem. U takich ras popularnym problemem są zażółcenia pojawiające się na sierści, dlatego jeśli chcesz ich uniknąć, lepiej nie podawaj psu niektórych składników, np. tych zawierających duże ilości beta-karotenu.

Istnieje także podział karm ze względu na rozmiary psów. W produktach dla ras dużych znajduje się zwykle dodatek glukozaminy lub siarczanu chondroityny. Gdy widzisz na opakowaniu zdjęcia yorka lub maltańczyka, pamiętaj, że nie zawsze jest to karma przeznaczone specjalnie dla tej rasy. Zwykle jest to produkt dla małych i miniaturowych czworonogów. Jeśli masz wątpliwości, poradź się sprzedawcy w sklepie lub lekarza weterynarii.

Pierwszym produktem na liście składników
powinno być mięso!

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu karmy?

W każdym sklepie zoologicznym zobaczysz mnóstwo karm, które kuszą pięknymi etykietami. Jedna z nich szczególnie przykuła Twój wzrok? Zobacz, co znajduje się na odwrocie opakowania.

Pierwszym produktem na liście składników powinno być mięso! Ważna jest jednak także jego jakość. Następnie zwróć uwagę, czy w składzie znajdują się dobre dla Twojego czworonoga warzywa, owoce, zioła oraz dodatki uzupełniające w postaci witamin i minerałów. Jakie dodatki są wartościowe? Na przykład przeciwutleniacze! Należą do nich selen, witamina E czy witamina C.

Diety dla psów nie powinny zawierać natomiast:

  • sztucznych konserwantów,
  • polepszaczy smaku,
  • barwników.

Czy musisz podawać psu witaminy?

Witaminy w formie suplementów diety nie są konieczne, jeśli żywisz psa dobrze zbilansowaną i kompletną komercyjną karmą dla psów. W takiej sytuacji łatwo o przedawkowanie, które będzie miało negatywny wpływ na zdrowie Twojego czworonoga.

Suplementy wprowadza się jednak, gdy stosuje się domowe diety dla psów. Najlepiej zbilansować je pod okiem lekarza weterynarii, by zapewnić psu optymalną ilość witamin oraz minerałów. Dodatki uzupełniające posiłki można wprowadzać także w szczególnych sytuacjach, np. w ciąży lub w okresie laktacji.

Jak przechowywać karmę dla psa?

Wybór diety dla psa jest ważny, ale kolejnym krokiem jest prawidłowe przechowywanie poszczególnych produktów. Suche karmy powinny zostać zużyte w ciągu około 30 dni, by uniknąć jełczenia tłuszczy oraz namnażania się roztoczy. Możesz trzymać ją w opakowaniu, o ile będziesz je szczelnie zamykać, lub w specjalnym pojemniku. Zawsze zachowuj jednak fragment etykiety z datą ważności, nazwą i składem.

Mokra karma w puszce lub saszetce ma dłuższy termin przydatności, ale po otwarciu może znajdować się w lodówce maksymalnie 7 dni. W misce psa nie zostawiaj jej dłużej niż 4 godziny.

W przypadku stosowania diety domowej możesz kupić większą ilość mięsa, które zamrozisz. Pamiętaj jednak, że nie może ono leżeć w zamrażarce nieokreśloną ilość czasu! Szacuje się, że drób w całości można mrozić przez 3 miesiące, a w kawałkach około 6 miesięcy. Wołowina i cielęcina pozostają bezpieczne przez 8 miesięcy, a wieprzowina przez pół roku.

Suche karmy możesz przechowywać otwarte
tylko przez 30 dni.

Jak ocenić, czy dieta służy naszemu psu?

Jaki jest wpływ codziennej diety na psa? Bardzo duży, ale najszybciej możemy go ocenić, przyglądając się stolcom czworonoga. Zdrowy pies oddaje brązowy kał o zwartej konsystencji. W kale nie powinno być większych kawałków jedzenia, a zapach nie powinien być nieprzyjemny. Dieta psa ma także wpływ na stan sierści Twojego czworonożnego przyjaciela. Powinna być ona zdrowa i lśniąca.

Właściwa dieta dla psa pozwala mu także utrzymać odpowiednią masę ciała.

Wskaźnik BSC to jeden ze sposobów zaklasyfikowania czworonoga do grupy psów z nadwagą i otyłością lub odwrotnie – z niedowagą. Jest to metoda wizualna, którą możesz stosować samodzielnie lub konsultować z lekarzem weterynarii.

Wybór diety dla psa może wydawać się trudny, ale jeżeli określimy potrzeby związane ze stylem życia czworonoga oraz skonsultujemy się z lekarzem weterynarii zajmującym się dietetyką psów i kotów, wszystko staje się jasne!

Polecamy:

Jak wybrać karmę dla psa alergika

Ryby w diecie psa

Karmy z owadami

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.