Spis treści
Kąpiel psa jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Często bywa jednak stresująca zarówno dla właścicieli, jak i dla czworonogów. Podpowiadamy, krok po kroku, jak prawidłowo wykąpać psa i jakie wybrać kosmetyki.
Jak wybrać kosmetyki – kąpiel psa
W wyborze kosmetyków do codziennej domowej pielęgnacji kierujcie się składem produktu i rolą, jaką odegrać ma dany preparat. Unikajcie szamponów i odżywek silnie pachnących, nasączonych siarczanami, substancjami typu SLS czy silikonami, które przy częstym stosowaniu wysuszają skórę i okrywę.
Szukajcie preparatów zawierających bezpieczne i naturalne składniki, które odżywią, nawilżą i zregenerują szatę Waszego pupila.
Kąpiel psa
Przed rozpoczęciem kąpieli zapoznajcie się z instrukcją stosowania szamponu. Jeżeli wymaga on rozcieńczenia, zróbcie to. Woda aktywuje zawarte w nim składniki. Częste kąpiele w domu to nie lada wyzwanie dla właścicieli. Domowe wanny i prysznice nie są przystosowane do kąpieli zwierząt jak te w salonach groomerskich. Co należy zrobić, aby nie przestraszyć pieska?
Aby pupil czuł się bezpiecznie i komfortowo, musi mieć stabilne podłoże w wannie. Psie łapki, struktura wanny i woda powodują, że pies się ślizga. Jeśli zwierzę upadnie w wannie i się uderzy, może to wywołać lęk przed kolejnymi kąpielami. Aby tego uniknąć, połóżcie na dnie wanny ręcznik lub prysznicową matę antypoślizgową.
Do kąpieli stosujcie lekko ciepłą wodę. Strumień wody nie może być zbyt silny, a moczenie pieska zacznijcie od tyłu i kierujcie się ku głowie. Polewając mordkę, strumień wody zmniejszcie do minimum.
Jeśli pupil boi się dotyku słuchawki prysznicowej, możecie użyć kubeczka i za jego pomocą polewać mu głowę.
Kąpiel psa bardzo często powoduje u właściciela stres, który momentalnie udziela się pieskowi. Przystępując do kapeli, musicie mieć czas, być zrelaksowanym oraz mieć pozytywne nastawienie, ponieważ nie wyrządzacie Waszemu pupilowi żadnej krzywdy. W trakcie kąpieli używajcie słów: super, dzielny piesek, mądry, piękny. Unikajcie sformułowań: oj, biedaku, jak ty wyglądasz, już dobrze, nie bój się.
Po umyciu pieska pamiętajcie o prawidłowym wysuszeniu i wymodelowaniu sierści. Puszczenie mokrego pupila, aby biegał jak szalony struś pędziwiatr po mieszkaniu i wycierał się o kanapy i dywany, nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, zwierzak ponownie wetrze kurz i brud w sierść, po drugie, jeśli ma kołtunki, zrobią się one znacznie większe.
Musicie pamiętać, że dla psa kąpiel jest tym samym co dla dziecka sprzątanie pokoju. Nie jest to ulubione zajęciem i każdy pragnie go uniknąć poprzez smutne minki.
I co ważne, pieska kąpcie wtedy, gdy jest brudny, gdy zauważycie, że tworzą się kołtuny albo jeśli musicie nawilżyć przesuszony włos lub chcecie przyspieszyć wymianę okrywy.
Kąpiel psa w 7 krokach
Przygotujcie się odpowiednio do kąpieli psa:
- Przystępując do kąpieli psa, zarezerwujcie sobie czas i bądźcie wyluzowani.
- Przeczytajcie ulotkę od producenta, jak stosować kosmetyk.
- Wyłóżcie dno wanny ręcznikiem lub matą antypoślizgową.
- Zacznijcie mycie psa od tyłu, następnie kierujcie się w kierunku głowy.
- Myjąc mordkę, zmniejszcie do minimum strumień wody.
- Mówicie do psa, że jest dzielnym i mądrym pieskiem.
- Wysuszcie i rozczeszcie sierść psa.
autor: Magdalena Błońska, groomerka
Polecamy:
Kosmetyki Champ-Richer dla psa