Spis treści
Szczury to wyjątkowo inteligentne zwierzęta, z którymi więź chwilami może przypominać tę z psem. Niestety, odejście takiego pupila boli. Sprawdź, ile żyją szczury?
Szczur domowy – co to za gatunek?
Szczur domowy to udomowiony krewny szczura wędrownego, znanego w Europie od XVIII wieku. Wcześniej na naszym kontynencie znany był wyłącznie gatunek szczura śniadego. Początkowo szczury wykorzystywano na potrzeby nauki, dziś na szczęście są przede wszystkim oryginalnymi zwierzakami domowymi.
Ile żyją szczury? Średnia długość życia
Czy wiesz, ile żyją szczury? Średnia długość życia szczura domowego to około dwóch lat – mowa oczywiście o szczurach hodowlanych.
– Nie są to długowieczne zwierzęta. Ale pamiętajmy, że życie szczura dzikiego, czyli tego żyjącego na wolności, jest jeszcze krótsze. Zazwyczaj dzikie szczury (szczury śniade i szczury wędrowne) dożywają maksymalnie roku – mówi Justyna Koczorowska z hodowli szczurów rodowodowych Husarskie Skrzydła. – Są oczywiście szczury, które dożywają sędziwego wieku, jakim są trzy lata, ale to rzadkość. Sama mam teraz szczurzycę, która żyje już trzy lata i cztery miesiące, i nie mogę wyjść z podziwu dla niej.
Pamiętaj, że możesz mieć wpływ na to, ile żyje szczur. Niebagatelne znaczenie mają tu m.in. odpowiednia opieka weterynaryjna oraz rodzaj podawanej karmy.
Szczur rekordzista. Nie uwierzysz, jak długo żyją szczury?
Rekordzistą był gryzoń o imieniu Rodney. Szczur ten w warunkach hodowlanych przeżył aż siedem lat! Niewiarygodne, prawda?
Ile żyją szczury? Co wpływ na długość życia szczura
Geny i pochodzenie szczura
Kupując szczura domowego ze sprawdzonej hodowli, możesz mieć pewność, że w procesie rozmnażania zadbano o to, by wykluczyć pewne choroby. Hodowcy dbają, by hodowane przez nich szczury były zdrowe. Niestety, dobre hodowle szczurów domowych można policzyć na palcach jednej ręki.
– Bardzo wiele zależy od hodowli i tego, jaki start miały małe szczurki, jak były zaopiekowane – mówi Justyna Koczorowska. – Między innymi dlatego ja wydaję szczurki nowym opiekunom, dopiero gdy zwierzęta ukończą już 6. czy 7. tydzień życia, na pewno nie wcześniej.
Stan zdrowia
Hodowcy robią wszystko, by zapewnić swoim szczurom odpowiednią opiekę weterynaryjną. Ale nie zawsze udaje się uniknąć pewnych chorób. Pamiętaj, że na stosunkowo krótką długość życia szczura domowego ma wpływ jego szybki metabolizm i podatność na niektóre choroby.
Najpoważniejsze choroby, często spotykane u szczura domowego, to:
- choroby układu oddechowego, np. zapalenie płuc, które nieleczone w porę, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym do chorób serca;
- nowotwory, np. guz przysadki mózgowej czy gruczolaki listwy mlecznej (głównie u samic);
- choroby serca.
Aby zadbać o zdrowie swojego pupila, należy znaleźć dobrego weterynarza.
– To nie może być weterynarz, który zajmuje się przede wszystkim psami i kotami. To powinien być weterynarz specjalista, mający doświadczenie w leczeniu szczurów – przypomina Justyna Koczorowska. – Niestety, takich specjalistów jest niewielu. Można ich znaleźć w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Toruń czy Bydgoszcz. Sama jestem z Płocka, a moim stadem opiekuje się głównie weterynarz z Warszawy.
Ile żyją szczury? To zależy od pożywienia
To, ile lat żyje szczur, może zależeć również od sposobu karmienia. Szczury są wszystkożerne, ale to nie oznacza, że można je karmić czymkolwiek.
Kluczem do właściwej diety szczurów hodowlanych są odpowiednie proporcje składników odżywczych. I tak:
- węglowodany powinny stanowić około 80–85% diety szczurów (można podawać ziarna, nasiona, warzywa i owoce),
- białka powinny stanowić mniej więcej 10–15% diety gryzoni,
- pozostałe 5% to tłuszcze.
By zapewnić odpowiednie proporcje w żywieniu szczurów, najlepiej wybierać gotowe wysokiej jakości karmy dla szczurów domowych. Sprawdź na etykiecie, czy proporcje są zbliżone do tych, które opisaliśmy powyżej.
Jedną z firm, które produkują wysokojakościowe karmy dla gryzoni, w tym dla szczurów, jest Alegia. Pokarm Natural Line zawiera wyłącznie naturalne składniki – nie ma więc tutaj żadnych konserwantów ani barwników. Natural Line składa się z 32 najlepszej jakości komponentów, w tym z ziół, suszonych warzyw oraz larw mącznika. Te ostatnie stanowią doskonałe źródło białka. W zależności od wielkości zwierzęcia należy podawać 1–2 łyżki stołowe tego pokarmu dziennie. Natural Line wspomaga trawienie i wzmacnia odporność.
Odpowiednie warunki życia
Ile żyją szczury? Na długość życia ma wpływ również to, w jakich warunkach szczury są utrzymywane. Szczurzym pupilom należy zapewnić odpowiedniej wielkości klatkę. Minimalna wielkość klatki dla maksymalnie dwóch szczurów to 60 × 40 × 70, chociaż najlepiej, jeżeli klatka ma wymiary 80 × 50 × 80 cm. W klatce takiej wielkości może przebywać od 2 do 4 szczurów.
W jednaj klatce należy trzymać tylko samce lub tylko samice tych gryzoni. Zwierzęta te nie walczą między sobą. Wręcz przeciwnie, szczury są bardzo troskliwe i dbają o siebie nawzajem.
Odpowiednia klatka nie wystarczy – niezbędne będą również dodatkowe akcesoria i wybiegi dla szczurów. Pamiętaj, że w wybiegu dla szczurów domowych chodzi o możliwość wyjścia z klatki i poruszania się po zabezpieczonym pokoju.
Masz szczura domowego? Nie narażaj go na stres!
Życie szczura, podobnie jak w przypadku człowieka, może skrócić stres. Dlatego pamiętaj, by nie narażać swojego pupila na niepotrzebne bodźce stresowe.
A co może doprowadzić do stresu u tych zwierząt? Na przykład samotność.
– Choćbyśmy nie wiem jak dbali o tego małego pupila, człowiek nigdy nie zastąpi szczurowi drugiego szczura – mówi Justyna Koczorowska. – Dlatego właśnie szczury hoduje się co najmniej w parach. Istnieją już nawet badania naukowe, według których zwierzęta te pozostawione same sobie chorowały na depresję.
Szczury nie powinny być wyprowadzane na spacer. Szelki dla szczura to nie jest dobry pomysł.
– Wyjście z domu? Tylko wtedy, gdy musimy wyjść do weterynarza. Natomiast póki nasz gryzoń jest zdrowy, nie ma potrzeby, by odwiedzać weterynarza, bo każda taka wizyta to dla szczura domowego stres – wyjaśnia Koczorowska. – Podstawą jest obserwacja swoich szczurów, zwracanie na nie uwagi i reagowanie na wszelkie wypływy z okolic oczu, dróg rodnych, nieskoordynowane ruchy, gruchanie, rzężenie itd. Jeśli coś takiego występuje, wizyta u weterynarza jest koniecznością.
Każdy, kto chce mieć szczura w domu, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że szczury nie żyją długo. Z czasem przyzwyczajamy się do naszego pupila i bez względu na to, czy to pies, szczur czy chomik, odejście przyjaciela boli. A ze szczurzym przyjacielem przyjdzie nam się rozstać wyjątkowo szybko.