Home KotDieta kota Ranking karm dla kotów

Ranking karm dla kotów

Karmienie ma znaczenie! A wybór diety dla kota spędza sen z powiek niejednemu opiekunowi. Dieta BARF czy domowa dieta gotowana brzmią kusząco. Nie każdy ma jednak czas na odpowiednie bilansowanie składników, sprawdzanie, jakie dodatki są konieczne w formie suplementów, czy na samo gotowanie. Z pomocą przychodzą zatem gotowe produkty. Jeden nie jest jednak równy drugiemu. Sprawdziliśmy, co wartościowego znajduje się na rynku zoologicznym.

Jak prawidłowo karmić kota?

Chcąc prawidłowo karmić kota pamiętaj o kilku kwestiach:

Reklama
  • Kot to mięsożerca. Zawartość mięsa oraz podrobów w jego diecie ma znaczenie!
  • W naturze kot je wiele małych posiłków dziennie. Postaraj się karmić swojego pupila małymi porcjami 4-5 razy dziennie.
  • Stały dostęp do karmy nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej podać kotu karmę o określonej porze i zabrać miskę po 15-20 minutach.
  • Przechowuj suchą karmę w chłodnym i suchym miejscu, gdzie nie będzie bezpośrednio narażona na promienie słoneczne np. w szafce kuchennej. Nie zostawiaj jej w łazience, na oknie czy w garażu.
  • Mokrą karmę po otwarciu przechowuj w lodówce.
  • Wiele kotów wypija zbyt mało wody. Zwracaj na to uwagę!
  • Karmę dopasuj do wieku kota, jego stanu zdrowia oraz potrzeb wynikających z aktywności czy przebytego zabiegu kastracji.

Więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Rodzaje karm dla kotów

Każdy koci opiekun musi wiedzieć, co oferuje mu rynek zoologiczny. Najprostszy podział karm to ten ze względu na ich wilgotność. Twój kot może jeść karmę suchą lub mokrą. Musisz również wiedzieć, że istnieje podział na karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. To naprawdę ważne! Pierwsze są przeznaczone do codziennego stosowania i zawierają wszystkie niezbędne składniki, w tym witaminy i minerały. Drugie są rodzajem przysmaku. Wiele karm mokrych to właśnie produkty uzupełniające. Ich wyłączne i długotrwałe podawanie doprowadza do niedoborów pokarmowych. 

Kolejną kwestią jest dobór karmy do wieku zwierzęcia oraz innych kocich potrzeb.

  • Dla młodych kotów wybieraj karmy dla kociąt.
  • Po 12 miesiąc życia możesz wprowadzać do kociego menu karmy dla kotów dorosłych.
  • Istnieją karmy dla kocich seniorów.
  • Decydując się na zabieg kastracji/sterylizacji, pamiętaj, że zapotrzebowanie energetyczne Twojego kota ulegnie zmniejszeniu. Warto sięgnąć wtedy po karmy opracowane specjalnie dla kotów po takim zabiegu.
  • Koty cierpiące na choroby wątroby, nerek, czy zaburzenia przewodu pokarmowego mogą wymagać karm weterynaryjnych.

Jak wybierać karmy dla kota?

Wybierając karmę dla kota, zwróć uwagę na:

  • przeznaczenie,
  • zawartość mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego,
  • funkcjonalne dodatki wspierające zdrowie kota,
  • ilość białka, tłuszczu oraz włókna pokarmowego.

Karmy podzielone są na te dla kociąt, kotów dorosłych czy zwierząt po kastracji. Dodatkowo, co ważne, wyróżnia się produkty pełnoporcjowe (w pełni zbilansowane) oraz uzupełniające (będące rodzajem przekąski, uzupełnienia codziennej diety).

Kot to mięsożerca, dlatego skład jego diety powinien być bogaty w surowce pochodzenia zwierzęcego. Zwróć uwagę, że nie chodzi tylko o mięso mięśniowe. W diecie kota jest miejsce na podroby, które są cennym źródłem witamin. Mokra lub sucha karma może być wzbogacona także o oleje rybne, jako źródło tłuszczu (w tym kwasów tłuszczowych omega-3).

Jeżeli masz kota alergika, sprawdź źródło białka i wybierz produkty z bezpiecznym dla Twojego pupila rodzajem mięsa. Na rynku dostępne są karmy monobiałkowe, które zawierają tylko jeden rodzaj białka zwierzęcego i stanowią dobry wybór dla kotów z problemami (alergiami, nietolerancjami czy po prostu wrażliwym przewodem pokarmowym).

Ranking karm dla kotów – karma sucha

Zacznijmy od karm suchych. Na liście wyróżnionych produktów znalazły się:

ADVANCE Sterilized Turkey – to smakowita sucha karma dla kotów sterylizowanych od 1 do 10 roku życia. W jej składzie znajdziesz m.in. mięso indyka oraz jęczmień. Receptura została stworzona z myślą o kontroli wagi oraz kondycji kota po zabiegu kastracji, dlatego ilość tłuszczu wynosi tylko 10,5%, a białka aż 37%. KUP TERAZ!

Bozita Active & Sterilised z jagnięciną – pełnoporcjowa karma dla kotów, które po sterylizacji pozostają kotami o wyższym poziomie aktywności. Karma Bozita jest wzbogacona o naturalne beta-glukany drożdżowe oraz siarczan chondroityny i glukozaminę, czyli dwa naturalne chondroprotektory. Każdy posiłek zawiera optymalnie zbilansowany zestaw minerałów (Ca, P, Mg), a także dodatek witamin i tauryny. SPRAWDŹ!

Ciekawostka! Zapotrzebowanie energetyczne kotów po kastracji spada nawet o 30%.

Carnilove True Fresh Chicken – w składzie tej karmy znajduje się kurczak, żurawina, tymianek oraz rozmaryn. Posiłek został skomponowany z myślą o wszystkich kotach dorosłych. True Fresh to bezzbożowe formuły na bazie wyłącznie świeżego mięsa. Ta sucha karma jest doskonale przyswajalna, a w dodatku smakowita. KUP TERAZ!

Empire hipoalergiczna karma dla kotów po sterylizacji (laureat Diamentu Zoologii) – marka Empire oferuje program żywieniowy przeznaczony specjalnie dla wybrednych kotów po kastracji. Ta sucha karma dla kota zawiera 80% składników mięsnych, czyli pochodzenia zwierzęcego, co gwarantuje doskonały smak oraz optymalne wartości odżywcze. W składzie znajdziesz formułę ANTI HAIRBALL, która wspomaga usuwanie kul włosowych. KUP TERAZ!

FOLK wielkopolska kaczka z dodatkiem aromatycznych jabłek, przepiórki i śledzia – to karma bogata w składniki pochodzące z Polski. W składzie znajdziesz polskie jabłka, bataty czy marchew. Warzywa i owoce to jednak tylko dodatek. Najważniejsze są składniki pochodzenia zwierzęcego. Ta sucha karma ma ich sporo! Są to suszone mięso kaczki, suszony śledź oraz świeże mięso z przepiórki. Karma nadaje się dla wszystkich dorosłych kotów. KUP TERAZ!

FOLK delikatny posiłek dla malucha, z królikiem i jagnięciną – to starannie zbilansowana karma sucha dla kociąt od 2 do 12 miesiąca życia, a także dla kotek ciężarnych i karmiących. Bezzbożowa receptura minimalizuje wystąpienie reakcji alergicznych. Ta karma dla kota wzbogacona jest o dodatek jabłek, siemienia lnianego, pietruszki, dyni i aronii. Wszystko po to, by każdy posiłek był zdrowy, wysoko strawny i pełen witamin. KUP TERAZ!

Nature’s Protection Sensitive Digestion – spośród karm dla kotów wyróżnia się wysoką strawnością. Skład tej karmy jest odpowiedni dla delikatnych kocich brzuchów, gdyż nie obciąża żołądka ani jelit. Karma zawiera ekstrakty roślinne, nutraceutyki i naturalne źródła błonnika. Źródłem białka jest natomiast mięso drobiowe (indyk). KUP TERAZ!

Dobra rada.

Pamiętaj, że sucha karma zawiera mało wody, dlatego należy zapewnić kotu stały dostęp do wody. Jeżeli chcesz zachęcić kota do picia, możesz sięgnąć po smakowe dodatki do wody, specjalne napoje dla kotów lub zmienić rodzaj misek. Być może Twój kot potrzebuje szerszej miski lub woli szklaną zamiast metalowej. Wiele kotów lubi pić z tzw. fontann. Czasem sprawdza się zwiększenie w domu liczby misek z wodą.

Ranking karm dla kotów – karma mokra

Mokre karmy cieszą się dużym powodzeniem wśród karm dla kotów. Wielu opiekunów lubi w 100 procentach mięsne produkty. Niestety, często są to karmy uzupełniające, które należy traktować tylko jako przysmak. Długotrwałe podawanie takich produktów jako podstawy kociego menu powoduje niedobór składników odżywczych. Poniżej znajdziesz przykłady pełnoporcjowych karm:

Animonda Carny Kitten z wołowiną cielęciną i kurczakiem – trzy rodzaje mięsa w jednej karmie oznaczają prawdziwą smakową przygodę dla Twojego kociaka! W puszce znajdziesz małe, soczyste kawałki mięsa mięśniowego i podrobów. Wszystko skomponowane z myślą o Twoim rozwijającym się pupilu. Karma jest bezzbożowa i nie zawiera sztucznych barwników, soi, cukru czy polepszaczy smaku. KUP TERAZ!

Bozita Pouch Indoor & Sterilised z reniferem – zbilansowana karma dostosowana do nieco niższych potrzeb energetycznych kotów przebywających w domu i wysterylizowanych. Wyprodukowana z wysokiej jakości mięsnych surowców z dodatkiem mięsa z renifera. Ten aromatyczny posiłek dostarcza kotu potrzebnych składników pochodzenia zwierzęcego, a także minerałów i prebiotyków, które mają korzystny wpływ na ważną dla zdrowia florę jelitową. Produkty tej marki słyną ze smakowitości. SPRAWDŹ!

Canagan Tuna with Crab – to delikatnie rozdrobnione mięso z tuńczyka z kawałkami mięsa z kraba. Całość jest gotowana w sosie własnym i stanowi kompletny, pełnoporcjowy posiłek dla Twojego pupila. Możesz stosować ją samodzielnie lub jako uzupełnienie karmy suchej Canagan. Jeżeli będziesz stosować obie karmy, odpowiednio dostosuj ich porcje. KUP TERAZ!

Carnilove Cat Pouches – formuły tej linii karm dla kotów charakteryzują się wysoką zawartością mięsa (85%) pochodzącego z unikalnych źródeł. Zamiast popularnego kurczaka znajdziesz tutaj dzika, pstrąga, indyka, królika, kaczkę, bażanta oraz przepiórkę. Smakowite mięsa zostały uzupełnione o prozdrowotne dodatki, jak nagietek czy kocimiętka lub waleriana. KUP TERAZ!

Dobra rada.
Karmę mokrę po otwarciu przechowuj w lodówce. Możesz ją przełożyć do szklanego słoiczka. Przed podaniem kotu ogrzej ją do temperatury pokojowej.

CAT’S LOVE Bio Duck – lista składników jest przejrzysta i prosta! Ta karma powstaje z ekologicznej kaczki i kurczaka. Przeznaczona jest dla dorosłych kotów wszystkich ras. Nawet tych z wrażliwym układem pokarmowym. Twój kot pokocha ją za bardzo wysoką zawartość mięsa z dodatkiem tauryny i witamin. Nie znajdziesz w niej natomiast zbóż, cukru, konserwantów i wzmacniaczy smaku! KUP TERAZ!

Gussto Fresh Beef – karmy Gussto to posiłki pełne mięsa. Fresh Beef ma w składzie 70% wołowiny oraz 28,8% wywaru własnego z mięsa. Karma jest monobiałkowa, a więc holistyczna, lekkostrawna i bardzo dobrze przyswajalna. Możesz sięgnąć po nią, nawet jeżeli Twój kot ma wrażliwy przewód pokarmowy. Stosowana jest także w dietach wykluczających przy alergiach pokarmowych. KUP TERAZ!

PUPIL PREMIUM pełnoporcjowa karma mokra dla kota, bogata w cielęcinę z królikiem / bogata w indyka z jagnięciną – ta karma dla kota to pełnoporcjowy posiłek, którego skład dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Mięso poddane delikatnej obróbce zapewnia doskonałą strawność i smakowitość. Twój kot będzie cieszył się smakiem cielęciny, królika, indyka i jagnięciny. KUP TERAZ!

Ranking karm z owadami dla kotów

Pokusiliśmy się również o specjalny ranking karm na bazie owadów. To rosnący trend, który zasługuje na uwagę. Co ciekawego znajduje się na rynku?

Brit Care Sensitive Insect & Herring – sucha karma z owadów dla kotów zawierająca w składzie insekty oraz śledzia. W recepturze produktu zrezygnowano z tłuszczu z kurczaka na rzecz oleju kokosowego. Całość minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Formuła marki Brit ma wysoką przyswajalność, a zawartość świeżego mięsa zapewnia smakowitość i aromat. KUP TERAZ!

Tomojo – karma dla kota bazująca wyłącznie na białku owadów (jedyne białko pochodzenia zwierzęcego). Formuła jest wyjątkowo lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Ta sucha karma przeznaczona jest dla dorosłych kotów wszystkich ras, również sterylizowanych oraz z alergią lub nietolerancją pokarmową. Produkty marki Tomojo są pakowane w ekologiczne opakowania. KUP TERAZ!

Yora Cat monobiałkowa karma z insektów – analizując skład tej karmy, można zauważyć, że zawiera zarówno białko, jak i tłuszcz z owadów. Karma Yora Cat zawiera 62,5% larw Hermetia illucens i jest polecana dla dorosłych kotów powyżej 12 miesiąca życia. Skład wzbogacony jest owsem i burakami, co sprzyja dobrej perystaltyce jelit. Do karmy dodano także ekstrakt z glukozaminy i chondroityny dla zdrowia stawów. KUP TERAZ!

Ranking karm dla kotów – czy mój kot polubi te karmy?

Ranking karm dla kotów to zbiór i opis wartościowych produktów na rynku. Pamiętaj jednak, że dla każdego kota smakowite i zdrowe jest coś innego. Koty zwracają dużą uwagę np. na teksturę posiłku. Jeden kot woli zatem, gdy mokra karma ma formę musu, a inny chce jeść większe kawałki mięsa. Jest to kwestia indywidualna, ale szybko zauważysz, co naprawdę lubi Twój zwierzak. Pamiętaj również, że karma musi być dopasowana do potrzeb Twojego mruczka. Jeżeli kot ma problemy zdrowotne, wskazane mogą być karmy weterynaryjne, których składniki są odpowiednio dobrane do danego schorzenia.

Podsumowanie – ranking karma dla kotów

Produkty dla kotów zapełniają sklepowe półki. Mokra i sucha karma, przysmaki, suplementy. Opiekun może się pogubić. Przedstawiamy zatem szybkie podsumowanie kociego rankingu:

  • Karma dla kota powinna być pełnoporcjowa. Produkty uzupełniające to tylko przysmaki.
  • Karmę dla kota dopasuj do jego wieku. Innej karmy wymaga kociak, a innej kot dorosły. Młode zwierzęta mają większe zapotrzebowanie na białko, minerały i witaminy.
  • Każdy kot może preferować inną konsystencję, teksturę oraz smak. Czasem trzeba poszukać tego czegoś, co go zachwyci.
  • Koty po kastracji potrzebują mniej kalorii. Dla takich zwierząt wybieraj karmę typu sterillised.
  • Sucha karma jest wygodna. Jeśli jednak karmisz nią kota, zwracaj uwagę, na to, ile zwierzak pije wody.
  • Mokrą karmę po otwarciu przechowuj w lodówce. Nie podawaj jej jednak zimnej swojemu pupilowi. Poczekaj, aż nabierze temperatury pokojowej.

Produkty dostępne na rynku różnią się od siebie zawartością mięsa, jego rodzajem, użytymi dodatkami oraz konsystencją, teksturą i aromatem. Nie ma jednego idealnego produktu będącego dobrym rozwiązaniem dla każdego kota. Zawsze warto wybierać produkty o wysokiej jakości, które cieszą się dobrą opinią. Finalnie decyduje jednak Twój kot!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.