Home Pies Suplementy na stawy dla psa seniora – na co zwracać uwagę?

Suplementy na stawy dla psa seniora – na co zwracać uwagę?

Siwiejący pyszczek, wolniejsze tempo spacerów, dłuższe drzemki – to kilka z oznak starzenia się psiego towarzysza. Wraz z wiekiem nasilają się problemy ze stawami, które dotyczą niestety większości starszych psów. Dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym (a w razie konieczności także leczeniu) jesteśmy w stanie pomóc psiemu seniorowi w utrzymaniu możliwie wysokiej sprawności przez długi czas. Coraz więcej opiekunów decyduje się na wzbogacenie diety swoich zwierząt suplementami, aby jeszcze lepiej zadbać o zdrowie pupili. Różnorodność dostępnych preparatów jest ogromna, pojawiają się więc trudności z wybraniem odpowiedniego. W artykule podpowiemy, jakich składników szukać i jak wybrać najlepsze suplementy na stawy dla psa seniora.

Jak przez całe życie psa dbać o jego kości i stawy?

Bardzo ważna jest profilaktyka zdrowia zwierzęcia od najmłodszych lat. Kontrola rozwoju i kondycji układu ruchu pupila powinna być prowadzona w zasadzie już od początku jego życia. Zadbanie o prawidłowy wzrost i rozwój szczenięcia pomoże ograniczyć ryzyko pojawienia się problemów ze stawami, które wraz z wiekiem tylko będą się nasilały. Warto pamiętać, że niektóre schorzenia rozwijają się z powodu nieodpowiedniej diety psa (np. w wyniku nadwagi czy niedoborów składników). Istotne są także regularne kontrole u lekarza weterynarii. Wiele chorób stawów rozwija się powoli, nie dając wyraźnych objawów do momentu, kiedy problem jest już bardzo poważny. Wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu stawów pozwoli skuteczniej ograniczać objawy choroby zwyrodnieniowej.

Reklama

Aby psi senior jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem i komfortem poruszania, istotne jest:

 • dbanie o prawidłową sylwetkę psa,
 • zapewnienie codziennej, odpowiedniej dawki ruchu,
 • regularne badania.

Zbyt duża masa ciała prowadzi do przeciążeń stawów, co przyczynia się do rozwoju zwyrodnień. Niewielka aktywność fizyczna sprzyja stopniowemu pogarszaniu się funkcjonowania stawów, ponieważ następuje zmniejszenie ich elastyczności, spadek jakości i ilości mazi stawowej. Tutaj zaczyna się błędne koło – w wyniku pogorszenia samopoczucia i bólu pies traci chęć do poruszania, dochodzi do ograniczenia zakresu ruchomości stawów. Zmniejszenie aktywności może doprowadzić do zwiększania się masy ciała. To wszystko pogłębia już istniejący problem ze stawami. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, by wesprzeć zdrowie czworonogów na każdym etapie ich życia oraz szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Dlatego pamiętaj, że suplementy na stawy dla psa powinny być odpowiednio dobrane do psa.

Jak dieta wpływa na kości i stawy psów?

Dieta jest jednym z czynników mających wpływ na funkcjonowanie stawów. Dobrej jakości składniki odżywcze podawane w odpowiedniej ilości mają znaczenie dla całego organizmu psa – pozwalają utrzymać dobrą kondycję, wspierają przebieg procesów metabolicznych, pobudzają regenerację tkanek. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na poszczególne składniki (np. podczas choroby) warto wzbogacić dietę pupila w odpowiednie witaminy i suplementy, aby zwiększyć wartość odżywczą posiłków.

U starszych psów proces regeneracji tkanek zachodzi wolniej, dlatego synteza różnych składników (m.in. kolagenu, kwasu hialuronowego, glukozaminy, chondroityny) jest coraz mniej wydajna. W obrębie układu ruchu dochodzi do osłabienia struktury kości, chrząstek stawowych, zmniejszenia ilości i pogorszenia jakości mazi stawowej, której zadaniem jest redukowanie tarcia między elementami stawu. Zmiany te prowadzą do stopniowej utraty elastyczności i ruchomości stawów, pojawiają się stany zapalne i ból.

Odpowiednio dobrane suplementy na stawy dla psa zwiększą ochronę stawów i złagodzą objawy zwyrodnień.

Jakich składników aktywnych szukać w suplementach na stawy dla psów? Oto kilka przykładów:

 • glukozamina i chondroityna naturalne składniki chrząstek i mazi stawowej. Stymulują organizm do syntezy kolagenu i mazi stawowej. Sprzyjają regeneracji chrząstek stawowych, redukują sztywność stawów, działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
 • kwas hialuronowy główny składnik mazi stawowej, decydujący o jej właściwościach (stopniu uwodnienia, lepkości). Dobrze przyswajalny przez organizm.
 • kolagen podstawowe białko budujące tkanki łączne (zaliczamy tutaj m.in. kości i chrząstki). Wspiera procesy regeneracyjne stawów, wzmacnia wytrzymałość mechaniczną kości i chrząstek, poprawia elastyczność elementów układu ruchu. Najlepiej przyswajalny dla organizmu jest kolagen hydrolizowany.
 • Boswellia serrata – żywica z tego drzewa (kadzidło indyjskie) wykazuje właściwości przeciwzapalne. Boswellia poprawia ukrwienie stawów, łagodzi stany zapalne i ból, zmniejsza kulawiznę, obrzęki. Boswellię znajdziecie w AniFlexi+
 • MSM związek siarki, naturalnie występujący i wytwarzany w organizmie. Sprzyja procesom regeneracyjnym, redukuje stany zapalne, łagodzi dolegliwości bólowe.
 • nowozelandzka małża zielona zawiera wiele składników o pozytywnym działaniu na stawy: spowalnia procesy degeneracyjne chrząstek, łagodzi stany zapalne i ból, zmniejsza obrzęki. Małża jest jednym ze składników AniFlexi Marine
 • witamina C ważna w procesie syntezy kolagenu, odpowiada za jego prawidłową strukturę. Ma działanie przeciwutleniające- łagodzi stany zapalne.
 • Omega-3 z dużym powodzeniem wykorzystywane w uzupełnianiu m.in. terapii zwyrodnień stawów. Wpływają ograniczająco na stany zapalne, co też prowadzi do zmniejszenia odczuwanego bólu. Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są oleje z tłustych ryb morskich oraz z kryla.

Suplementy na stawy dla psa powinny zawierają wymienione wyżej składniki.

Polecane suplementy dla psich seniorów:

 • AniFlexi HA i AniFlexi HA mini dla małych psów. Preparat dostępny w formie tabletek. Składniki aktywne w produkcie wspierają funkcjonowanie stawów, łagodzą dolegliwości towarzyszące problemom stawowym, poprawiają ruchomość w stawach.
 • AniFlexi+ to preparat w proszku, do zmieszania z pokarmem. Suplement o wysokiej koncentracji składników aktywnych, łagodzących objawy choroby zwyrodnieniowej. Regularne stosowanie zwiększa zakres ruchomości stawów, poprawia komfort poruszania się. Działanie preparatu zmniejsza dolegliwości bólowe i stany zapalne w stawach.

Obecnie niektóre z wymienionych wyżej substancji można znaleźć w karmach dla psów. Jednak w przypadku choroby stawów ich ilości mogą nie być wystarczające i warto wzbogacić dietę w specjalne preparaty na stawy. Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią leczenia, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów choroby zwyrodnieniowej należy skontrolować stan zdrowia zwierzęcia z lekarzem weterynarii i ustalić dalsze postępowanie.

Wybierając suplementy na stawy dla psa, warto zwrócić uwagę zarówno na zawarte składniki aktywne, jak i na stężenia poszczególnych substancji. Najlepsze efekty suplementacji osiąga się przy regularnym stosowaniu. Wiele produktów na stawy dla psa można podawać bezpiecznie przez długi czas. Odpowiednio dobrane suplementy będą dobrym wsparciem dla stawów psich seniorów.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.