Home Pies Świętokrzyskie z psem

Świętokrzyskie z psem

Masz już dość siedzenia w domu? Czujesz, że trzeba popracować nad formą, a znudziła Ci się trasa z pokoju do kuchni? Świetnie! Mamy coś dla Ciebie! Region świętokrzyski.

Region świętokrzyski to zagłębie natury – nieskazi­telnie czyste powietrze, ogromne połacie lasów obfitujących w grzyby i ciekawe gatunki roślin oraz zwierząt, rozległe łąki, góry i doliny, poprzecinane błękitnymi strumieniami rzek – wszystko to składa się na swojski klimat, idealny na wypoczy­nek z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Korzystając z dobrodziejstw natury oraz wycho­dząc naprzeciw zmodyfikowanym przez pandemię COVID-19 oczekiwaniom turystów, region świętokrzyski oferuje wczasy na łonie natury.

Reklama

Czy warto tu wpaść i spędzić urlop lub przynajmniej kilka dni? Tych, którzy doskonale znają region, nie będziemy przekonywać, że warto tu przyjechać. Odkryli oni bowiem już to, co w regionie najcenniejsze, co powoduje, że stale tu wracają.

Region świętokrzyski zachwyca ciekawą przyrodą, historią, wspaniałymi zabytkami sztuki i architektury, bezcen­nymi pamiątkami archeologicznymi, geologicznymi, najstar­szymi w kraju tradycjami przemysłowymi, folklorem i tradycją. Potrafi zauroczyć wiosną, latem, jesienią, a nawet śnieżną zimą. Kielce, Sandomierz, Wiślica, Jędrzejów, Pińczów, Szydłów, Święty Krzyż, Chęciny, Busko-Zdrój, Maleniec, Oblęgorek, Chmielnik – to tylko losowo wybrane magiczne i pełne uroku miejsca, które z całą pewnością należy odwiedzić.

Pies na łonie natury

W świętokrzyskich lasach czujemy się swobodnie, odpoczywamy, spacerujemy, jeździmy rowerami, czasem konno. Samotnie, w kameralnym towarzystwie lub z rodzi­ną. Bardzo często towarzyszy nam również pies. Jak korzystać ze świętokrzyskich lasów wraz z psem, aby było odpowiedzial­nie i zgodnie z prawem? Czy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego można wejść z psem? Podpowiadamy!

Po pierwsze – w świętokrzyskich lasach z psem tylko na smyczy

O tym, że w lesie chodzimy z psem na smyczy, mówi art. 30 ustawy o lasach, który zakazuje puszczania psa luzem na terenach leśnych. Dlaczego?

  • Leśnicy bardzo często odbierają telefony od zapłakanych właścicieli, którym zgubił się w lesie pies.
  • Pies, nawet najlepiej ułożony i przywiązany do pana, jest podatny na zew natury. Geny dzikich przodków dają o sobie znać, budzi się natura łowcy i pies może pognać za dostrzeżoną w lesie zwierzyną: zającem, dzikiem czy sarną.
  • Czworonóg może przypadkiem trafić w gęstwinie na „dom” dzikich zwierzaków. Locha w obronie młodych nie zna kom­promisów i już nie jeden pies został pokiereszowany w starciu z nadopiekuńczą matką warchlaków.
  • Las to przede wszystkim mieszkanie dzikich zwierząt i to one wyznaczają tu reguły. Zdarza się, że pies trafia na watahę wilków. Takie spotkanie z reguły kończy się dla ułożo­nego czworonoga tragicznie.
  • Innym zagrożeniem dla biegających swobodnie po lesie psów są kłusownicze wnyki. Tu znów przytoczyć można doświad­czenia leśników pracujących w terenie odnajdujących często złapane we wnyki psy z okolicznych wsi i przysiółków.
  • Wiedzione instynktem łowcy psy, które gonią za zwierzętami, często tracą uwagę i mogą stać się ofiarą wypadków komuni­kacyjnych na drogach przebiegających przez kompleksy leśne.

Po drugie – w Świętokrzyskim Parku Narodowym z psem na wyznaczonym odcinku

Są fragmenty lasów, w których obowiązuje abso­lutny zakaz wstępu dla psów, nawet tych na uwięzi. Artykuł 15 ustawy o ochronie przyrody opisuje wprost takie miejsca: „W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabra­nia się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony”. Koniecznie należy uzupełnić tę listę o obszary, gdzie zakaz wstę­pu dla psów wynika z ogólnego zakazu wstępu dla ludzi, czyli: uprawy leśne do czterech metrów wysokości, ostoje zwierzyny czy powierzchnie badawcze.

Po trzecie – smycz w trosce o psa

Idąc z psem do lasu, jak już wspomnieliśmy, zawsze trzeba pamiętać o smyczy lub otoku, czyli specjalnej, znacz­nie dłuższej lince pozwalającej na kontrolę czworonoga. Jeśli wybieramy się na spacer czy wyprawę szlakiem turystycznym lub uczęszczanym duktem leśnym trzeba – wzorem spacerów w przestrzeni zurbanizowanej – pomyśleć o kagańcu.

Region świętokrzyski z uwagi na ogromną ilość lasów, szlaków pieszych, łąk i polan jest przychylny wypoczyn­kowi z czworonogami.

Baza noclegowa

Poniżej znajdziecie wykaz wybranych obiektów noclegowych oraz atrakcji turystycznych, które są otwar­te na przyjmowanie gości wraz z pupilami. Poza wymienio­nymi obiektami większość gospodarstw agroturystycznych, których na ziemi świętokrzyskiej jest ponad 300, również zaprasza turystów z pieskami. Przed zarezerwowaniem noc­legu warto upewnić się, czy nasz pupil jest również mile widziany.

Atrakcje turystyczne

  • Odcinek czerwonego szlaku z Huty Szklanej na Łysą Górę (Święty Krzyż)

Trasa trwa około godziny, a do przejścia mamy dwa kilometry. Asfaltowa droga o niewielkim nachyleniu prowa­dzi przez las do samego sanktuarium. Bez trudu pokonamy ją z wózkiem dziecięcym, jednak pamiętajmy, że będzie to wyma­gało większego wysiłku niż spacer po ścieżce w parku, ponie­waż wznosimy się o blisko 100 metrów!

Droga jest zasadniczo zamknięta dla ruchu samocho­dowego – jednak z wyjątkami: na przykład w niedziele i święta zezwolono na dojazd samochodem do sanktuarium – w te dni spacer z wózkiem odradzamy ze względu na brak wydzielone­go chodnika czy pobocza. Osobom o lepszej kondycji fizycznej polecamy przemierzenie trasy rowerem. Wzdłuż drogi asfalto­wej wyznaczona została leśna – niebieska ścieżka edukacyjna.

  • Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, gmina Bieliny (pies powinien być na smyczy i trzeba po nim posprzątać)

Pobyt w osadzie to niepowtarzalna okazja, aby poczuć magię średniowiecza i świętokrzyskich tradycji. Można tu poznać rzeczywistość z czasów od XII do XIV wieku z całym jej kolorytem – również z pogańskimi bóstwami. Na szczycie Łysej Góry czcili je przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem. W Osadzie Średniowiecznej spotkamy jej mieszkań­ców skupionych na wykonywaniu swych codziennych zajęć. Zobaczymy warsztat garncarski, kowalski czy obróbki drew­na, a także gospodarstwo bartnika. W osadzie można tak­że skorzystać z bogatej oferty warsztatów interaktywnych oraz zorganizować edukacyjną grę terenową „Kraina legend świętokrzyskich”.

www.osadasredniowieczna.eu

Baza noclegowa

  • Hotel Kameralny, Kielce: www.hotelkameralny.com
  • Hotel Binkowski, Kielce: www.binkowskihotel.pl
  • Hotel Miodowy Młyn, Opatów: www.miodowymlyn.pl
  • Hotel pod Ciżemką, Sandomierz: www.hotelcizemka.pl
  • Hotel Słoneczny Zdrój, Busko-Zdrój www.slonecznyzdroj.pl
  • Hotel Przedwiośnie, Masłów: www.hotelprzedwiosnie.pl
  • Hotel Ameliówka, Mąchocice Kapitulne: www.ameliowka.pl
  • Siedlisko Czarownica, Lechów: www.carownica.pl
  • Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach (na terenach dookoła dworku i centrum, pies powinien być na smyczy i trzeba po nim posprzątać)

To miejsce stanowi bramę w Góry Świętokrzyskie. Nazwa nawiązuje do wielkiego pisarza, społecznika i regio­nalisty – Stefana Żeromskiego, który w Ciekotach spędził lata swojego dzieciństwa i młodości. Na tzw. żeromszczyźnie odby­wają się ciekawe imprezy o charakterze zarówno kulturalnym, jak i turystycznym.

Cykliczne spotkania literackie „O Żeromskim od A do Ż”, promocje książek i płyt, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy, pokazy filmowe, festiwale, rajdy piesze i rowerowe, spływy kajakowe, spektakle teatralne, majówki w kapliczce nad stawem, wielkosobotnie święcenie pokarmów przed dworem – to tylko niewielka część odbywa­jących się w „Szklanym Domu” wydarzeń. Szczególnie uroczy­sty charakter mają imieniny Stefana obchodzone na początku września.

  • JuraPark Bałtów (poza obiektami zadaszonymi oraz zwierzyń­cem, pies powinien być na smyczy i w kagańcu)

Okrzyknięty największym kompleksem turystycz­nym w Polsce za sprawą wielu atrakcji, które wyrastają tam jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

JuraPark z ponad 100 naturalnej wielkości modelami dinozaurów, Zwierzyniec Bałtowski ze zwierzętami żyjącymi w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska, spływ tratwami rzeką Kamienną, park rozrywki, Kraina Koni, Żydow­ski Jar, rollercoaster, Kino Emocji Cinema 5D, Prehistoryczne Oceanarium, Wioska Czarownic, warsztaty paleontologiczne, lekcje muzealne, gastronomia, punkty z pamiątkami – to zaled­wie namiastka tego, co na turystę czeka w Bałtowie.

Zimową porą Bałtów zaprasza natomiast miłośników białego szaleństwa na świetnie przygotowane stoki oraz rodzi­ny z dziećmi do odwiedzenia Wioski Świętego Mikołaja.

www.juraparkbaltow.pl

Wymienione miejsca to tylko wybrane atrakcje regionu świętokrzyskiego otwarte na zwiedzanie z czworonoż­nym pupilem. Świętokrzyskie zaprasza, a więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.swietokrzyskie.travel oraz w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach: tel. 41 348 00 60, e-mail: informacja@swietokrzyskie.travel.

autor: Anna Szczawurska
zdjęcia: archiwum Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego

Zobacz inne regiony, które możesz odwiedzić w letnim numerze Pets Style – czytaj teraz!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.