Home PiesPielęgnacja psa Jak dobrać szampon dla psa?

Jak dobrać szampon dla psa?

Brudny pies to szczęśliwy pies? Nic bardziej mylnego! Regularne kąpiele nie tylko zapewniają efektowny wygląd, ale również chronią przed problemami ze skórą i sierścią. Aby zapewnić pupilom pielęgnację dopasowaną do ich potrzeb, warto sięgnąć po dobrej jakości szampon dla psa. Radzimy, jak wybrać odpowiedni kosmetyk dla zwierzaka.

Szampony dla psa – jak go rozpoznać?

Regularne kąpiele to podstawa psiej pielęgnacji. Wbrew dość powszechnej opinii częste mycie psa nie wpływa wcale niekorzystnie na stan jego skóry. Wręcz przeciwnie. Dobre szampony dla psów nie naruszają bariery lipidowej skóry. Nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale również pielęgnują skórę i sierść. Dodatkowo mogą poprawić wygląd i kondycję sierści, a nawet pomóc w leczeniu problemów skórnych. Po czym jednak rozpoznać dobrej jakości kosmetyki dla zwierząt? Warto wziąć pod lupę ich skład. Polecane dla psów są naturalne kosmetyki, które bazują na substancjach takich jak:

Reklama
  • ekstrakty roślinne,
  • olejki roślinne,
  • proteiny,
  • kwasy tłuszczowe,
  • polisacharydy,
  • witaminy.

Ważny jest też zapach kosmetyków dla zwierząt. Nie powinien być zbyt intensywny, ponieważ może drażnić wrażliwy psi nos.

Szampon dla psa nie powinien natomiast zawierać:

  • parabenów,
  • silikonów,
  • chemicznych wybielaczy,
  • sztucznych aromatów,
  • SLS (laurylosiarczanu sodu)
  • olejów mineralnych.

Składniki te mogą wpływać niekorzystnie na skórę psa, wywoływać reakcje alergiczne, a także niszczyć włos.

Dobry szampon dla psa powinien bazować na składnikach naturalnych.

Jak dobrać szampon dla psa?

Szampon dla psa zawsze należy dopasować do rodzaju i stanu sierści oraz specyficznych potrzeb pielęgnacyjnych czworonoga. Przy wyborze kosmetyków dla zwierząt warto uwzględnić:

  • Kolor sierści – u psów z białą sierścią często twarzą się nieestetyczne żółte przebarwienia. Z kolei u psów brązowych pojawiają się rude refleksy, a czarna sierść często blaknie. Szampony dla psów dopasowane do koloru sierści chronią przed nieestetycznymi przebarwieniami i pozwalają je usunąć.
  • Strukturę sierści – kąpiel nie powinna naruszać naturalnej struktury sierści. Z tego względu u psów szorstkowłosych należy stosować kosmetyki, które utrzymują twardość włosa. Dla psów obdarzonych jedwabistym włosem odpowiednie są za to szampony o działaniu zmiękczającym.
  • Długość sierści – psy krótkowłose nie mają dużych wymagań co do pielęgnacji. Zwykle wystarczy im szampon dokładne oczyszczający sierść. Długa sierść psów długowłosych potrzebuje bardziej intensywnej pielęgnacji, a na dodatek łatwo się plącze i filcuje. Z tego względu dla zachowania pięknej szaty psy długowłose potrzebują szamponów ułatwiających rozczesywanie, nabłyszczających, nawilżających.
  • Wiek psa – sierść szczeniąt ma wyjątkową, puszystą strukturę. Dodatkowo skóra młodych psów jest szczególnie podatna na podrażnienia. Z tego powodu szczenięta należy kąpać szamponem dostosowanym do ich wieku. Z kolei psy w podeszłym wieku potrzebują kosmetyków o działaniu regenerującym, nawilżającym i wzmacniającym.
  • Odczyn pH psiej skóry – szampon musi być neutralny dla psiej skóry. Psy mają wyższy odczyn pH niż ludzie. U ludzi jest on kwaśny (około 5,5), a u czworonogów ma odczyn obojętny lub lekko zasadowy (7–7,4). Z tego powodu u psów nie należy stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi. Mogą one spowodować podrażnienia.

Szampon dla psa musi być dopasowany do jego sierści i skóry.

Szampon dla psa – rodzaje

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele szamponów dla psów,o różnych właściwościach. Do najpopularniejszych należą:

Oczyszczające

Uniwersalne, przeznaczone do stosowania podczas okresowych kąpieli. Odpowiednie dla psów różnych ras i o różnym typie sierści. Zawierają głównie substancje myjące, które oczyszczają sierść psa z zanieczyszczeń. Nie wpływają jednak na strukturę i kolor sierści.

Regenerujące

Odżywiają włos, poprawiają jego strukturę i pobudzają odbudowę. Są przydatne zwłaszcza w czasie linienia. Polecane również dla psów z problemami ze skórą i sierścią. Zawierają wyciągi roślinne bogate w minerały (np. z pokrzyw, skrzypu polnego) i inne składniki niezbędne do odbudowy sierści (np. keratynę).

Intensyfikujące kolor

Zawierają pigmenty i optyczne rozjaśniacze. Wzmacniają naturalny kolor psiej sierści, pomagają wydobyć jego głębię, zwiększyć intensywność, nadać połysk. Dodatkowo usuwają przebarwienia i zacieki. Dostępne w wersjach dla psów czarnych, brązowych i białych. Polecane zwłaszcza dla psów wystawowych.

Podkreślające strukturę sierści

Dla psów szorstkowłosych, z włosem długim, jedwabistym i sierścią wełnistą. Zawierają substancje podkreślające naturalną strukturę włosa. Szampony dla psów z szatą jedwabistą (np. maltańczyków, shih tzu, yorkshire terrierów) zmiękczają i nawilżają sierść. Kosmetyki dla psów szorstkowłosych pozbawione są substancji zmiękczających. Z kolei szampony dla psów z sierścią wełnistą zapobiegają powstawania kołtunów i ułatwiają utrzymanie naturalnie skręconego włosa.

Zwiększające objętość

Ułatwiają rozdzielenie pasm, unoszą włos u nasady, zwiększają grubość sierści. W ich składzie znajdują się proteiny (np. keratyna) i ekstrakty roślinne (np. ekstrakt z bawełny). Szampony tego typu sprawdzają się zwłaszcza u psów obdarzonych obfitym podszerstkiem lub sierścią wełnistą.

Nabłyszczające

Dodają sierści blasku. Zawierają olejki (np. arganowy, jojoba) i ekstrakty roślinne (np. z dziewanny) o działaniu rozświetlającym i nabłyszczającym. Są polecane dla psów z matową lub wyblakłą sierścią.

Ułatwiające rozczesywanie

Zapobiegają plątaniu i filcowaniu sierści. Są idealne dla psów długowłosych i poddawanych częstym zabiegom pielęgnacyjnym. Zawierają substancje wygładzające, nawilżające i odżywiające włos (m.in. ceramidy i olejki roślinne).

Przeciwpchelne

Zawierają naturalne olejki eteryczne, które odstraszają insekty. Dzięki temu mogą wspomóc profilaktykę przeciw pchłom.

Suche

Nie wymagają spłukiwania. Wystarczy nałożyć je na sierść, a następnie dokładnie wyczesać. Suche szampony dla psów pozwalają szybko poprawić wygląd zwierzaków. Przydają się w przypadku psów, które często spacerują po terenach podmokłych. Można zastosować je także do oczyszczania sierści zwierząt, które nie mogą być kąpane (np. chorych).

Hipoalergiczne i do skóry wrażliwej

Naturalne kosmetyki dla zwierząt, z delikatną formułą. Nie zawierają składników najczęściej powodujących podrażnienia i reakcje alergiczne. Szampony dla psów alergików wzbogacone są substancjami o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, łagodzącym (np. alantoiną, wyciągami z owsa, aloesu, nagietka).

Lecznicze

Między innymi przeciwłupieżowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze. Szampony lecznicze przeznaczone są dla psów z problemami skórnymi, do stosowania w ramach szamponoterapii. Zawierają składniki takie jak: biosiarka, dziegieć, ketokonazol, chlorheksydyna, jodofory. Lecznicze szampony dla psów regulują funkcjonowanie gruczołów łojowych, ograniczają rozwój bakterii i grzybów, łagodzą stany zapalne.

Dla psów o białej sierści

Wzmacniają i pogłębiają naturalny kolor szaty. Rozjaśniają i rozświetlają sierść, usuwają przebarwienia, zażółcenia i zacieki. Zawierają ekstrakty roślinne (np. ekstrakt z białej perły, ekstrakt z rumianku) oraz antyoksydanty.

Szampon dla psa

Szampony dla psów często sprzedawane są w formie koncentratów. Dlatego należy stosować je po wcześniejszym rozcieńczeniu w wodzie (zwykle w proporcji 1 do 10). Dla uzyskania najlepszych efektów polecane jest umycie psa szamponem dwa razy. Przy nanoszeniu kosmetyku trzeba uważać, by nie dostał się do uszu lub oczu. Dodatkowo po umyciu psa należy dokładnie spłukać sierść. Z kolei w przypadku kąpieli leczniczych po drugiej aplikacji szampon pozostawia się na skórze na około 10 minut.

Nawet najlepszy szampon nie jest w stanie spełnić wszystkich potrzeb pielęgnacyjnych czworonoga. Z tego względu, zwłaszcza w przypadku psów długowłosych, pomocne są odżywki i balsamy aplikowane po kąpieli. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym kąpaniu psa, przeczytaj nasz artykuł.

Polecane szampony dla psów

Chcesz zafundować swojemu pupilowi kąpiel? A może zależy Ci na poprawieniu wyglądu jego sierści lub kondycji skóry? Oto nasze zestawienie polecanych produktów do pielęgnacji psiej szaty.

Tauro Pro Line Healthy Coat Daily Care Shampoo

Szukasz dobrego szamponu do codziennej pielęgnacji sierści psa? Ten szampon dokładnie oczyści sierść czworonoga i nada jej zdrowy połysk. Szampon nie zawiera silikonów, parabenów i SLS. Dzięki temu jest idealny także dla psów o wrażliwej skórze. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

A’scentuals Herbal Care Argan Power Shampoo

Jeśli sierść Twojego psa potrzebuje odbudowy, zastosuj ten szampon. Kosmetyk intensywnie odżywia skórę i wzmacnia sierść. Jego składniki (olej z konopi, olejek z pomarańczy i olejek arganowy) poprawiają krążenie krwi i elastyczność skóry. Dodatkowo redukują podrażnienia i ograniczają łamanie się włosa.

Sens-i-Lavi dla buldoga francuskiego

Potrzebujesz delikatnego kosmetyku dla buldoga francuskiego? Sięgnij po szampon od marki Sens-i-Lavi.Produkt ma neutralne dla psiej skóry pH (7,2). Dzięki łagodnej, micelarnej formule jest idealny do pielęgnacji skóry wrażliwej. Jego przyjemny różany zapach nie jest drażniący dla zwierząt.

Champ-Richer Shih Tzu

Jeśli jesteś właścicielem psa rasy shih tzu, sięgnij po ten szampon. Kosmetyk z mleczkiem bawełnianym i d-panthenolem nadaje sierści miękkość, gładkość i elastyczność. Dodatkowo nie wpływa negatywnie na barierę ochronną skóry i ułatwia rozczesywanie szaty. Przyjemny lawendowy zapach działa na psy uspokajająco.

Dr Lucy Eco Shampoo for Puppies

Ten delikatny kosmetyk pomoże Ci utrzymać sierść szczeniaka w doskonałym stanie. Szampon bazuje na odżywczych ekstraktach roślinnych (ekstrakcie z nagietka, ekstrakcie z alg), antybakteryjnym olejku z drzewa herbacianego i nawilżającym d-panthenolu. Łagodnie oczyszcza sierść, redukuje podrażnienia i pobudza zdrowy wzrost włosa. Kosmetyk nie zawiera SLES/SLS i parabenów.

Totobi naturalny szampon hipoalergiczny

Idealna propozycja dla psów obdarzonych wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień. Hipoalergiczny kosmetyk zawieraskładniki myjące klasy ludzkiej z certyfikatami EKOCERT. Naturalne wyciągi roślinne regenerują, ograniczają powstawanie łupieżu i wypadanie włosa. Kosmetyk nawilża, wygładza i odżywia szatę. Jest to produkt w 100% wegański i testowany na ludziach.

Yuup! Home Whitening and Brightening Shampoo

Włoski kosmetyk stworzony specjalnie z myślą o psach obdarzonych białą lub jasną sierścią (np. west highland white terrier, samojed, shih tzu). Rozjaśniający szampon przywraca szacie biel i zdrowy połysk, redukuje rdzawe refleksy i usuwa zażółcenia. Dodatkowo chroni sierść przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zawiera m.in. ekstrakt z bambusa, keratynę, witaminy C i E, pantenol.

Over Zoo szampon dla psów długowłosych

Kosmetyk o łagodnej formule, ułatwiający pielęgnację długiej i półdługiej sierści. Zawiera ekstrakty z wełny kaszmirskiej i miodu. Szampon nawilża, odżywia i regeneruje sierść, ułatwia rozczesywanie i ogranicza elektryzowanie się włosa. Zapewnia szacie zdrowy wygląd, blask i jedwabistą miękkość.

OBALAMY MITY

Czy można myć psa szamponem dla ludzi?

Szampony dla ludzi nie nadają się dla psów, ponieważ nie są dostosowane do pH ich skóry. Często zawierają też składniki i aromaty drażniące zwierzaki.

Czy można myć kota szamponem dla psów?

Szampony dla psów zwykle nie są odpowiednie dla kotów. U kotów odczyn skóry jest nieco niższy (około 6), a sierść ma inną strukturę. Dlatego kosmetyki dla psów u kotów mogą wywołać podrażnienia i wysuszać skórę.

Czy można myć psa szamponem dla dzieci?

Szampony dla dzieci nie są odpowiednie dla psów ze względu na inny odczyn skóry. Mycie psa takimi preparatami może powodować podrażnienia.

Czym zastąpić szampon dla psa?

W nagłych wypadkach szampon dla psa można zastąpić szarym mydłem. Okazjonalne umycie nim psa nie powinno spowodować większych problemów. Jako zamiennika suchego szamponu można użyć mąki ziemniaczanej. Do szybkiego odświeżenia psa przydadzą się też specjalnego chusteczki oczyszczające.

Jaki szampon dla psa alergika?

Pies alergik potrzebuje specjalnego szamponu o nieuczulającej recepturze. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Ile kosztuje szampon dla psa?

Ceny szamponów dla psów są bardzo zróżnicowane. Najtańsze kosmetyki kupisz już za kilkanaście złotych. Zakup specjalistycznego lub leczniczego szamponu to zwykle wydatek rzędu 30–60 zł za butelkę (250 ml).

Jaki szampon dla psa z problemami skórnymi?

Szampon dla psa z problemami skórnymi powinien zawierać składniki o działaniu kojącym i przeciwzapalnym. Najlepiej wybrać specjalny leczniczy kosmetyk.

Podsumowanieszampon dla psa

  • Szampon dla psa pozwalają oczyścić sierść z zanieczyszczeń, poprawić wygląd włosa i kondycję skóry.
  • Najlepsze dla psów są kosmetyki naturalne, bez parabenów, silikonów itp.
  • Kosmetyki dla psa zawsze należy dobrać do jego sierści i potrzeb pielęgnacyjnych.
  • W sklepach zoologicznych dostępne są szampony o różnym działaniu. Można dopasować je m.in. do struktury, koloru i długości sierści lub stanu skóry.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.