Home KotDieta kota Jak karmić małego kota, czyli o karmie dla kociąt

Jak karmić małego kota, czyli o karmie dla kociąt

Kompletując wyprawkę dla przyszłego pupila, zadasz sobie zapewne pytanie, jaka karma dla kociąt będzie najlepsza. Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi. Przedstawiamy jednak kilka propozycji dla opiekunów szukających suchej lub mokrej karmy dla kociąt. Sprawdż, jak karmić małego kota!

Wiek kota a jego posiłki, czyli jak karmić małego kota

Pierwszy pokarm kotów to oczywiście mleko matki, które zapewnia mu zdrowy rozwój przez mniej więcej dwa tygodnie życia. W naturze z czasem samica przynosi młodym pierwsze upolowane zdobycze, a kocięta dołączają do polowań. Mleko matki znajduje się jednak w ich diecie do ukończenia 6–8 tygodnia życia. Odchowując miot, można wprowadzać do menu maluchów zmielone i rozdrobnione mięso lub wilgotne karmy dla kociąt w postaci musów, gdy kocięta są w tzw. okresie przejściowym, czyli mają 2–4 tygodnie. Suche karmy podaje się zwierzętom w wieku 3–4 tygodni. Na początku zarówno mokre, jak i suche produkty mieszaj z wodą. Nowe składniki diety zawsze wprowadzaj stopniowo i obserwuj kocięta.

Reklama

Co ciekawe, po odsadzeniu kociaki zwykle naśladują sposób odżywania matki. Pierwsze miesiące życia to także czas, gdy kształtują się preferencje kotów odnośnie do konsystencji, zapachu oraz składników karmy.

Preferencje pokarmowe Twojego kociaka kształtują się do ukończenia 6 miesiąca życia.

Produkty dla kotów dorosłych wprowadza się zwykle po ukończeniu pierwszego roku życia. Dlaczego dopiero wtedy? Wszystko związane jest z rozwojem młodych zwierząt.

Jak karmić małego kota, czyli ile posiłków dziennie podawać kotu?

Jak karmić małego kota? Tak samo jak rodzaj również ilość posiłków jest zależna od wieku kota. W ogólnym ujęciu po ukończeniu 2 tygodnia życia kot może dostawać 4–6 posiłków dziennie. Koty to zwierzęta, które jedzą mało, ale często. Nawet dorosły kot powinien otrzymywać jedzenie minimum 3–4 razy dziennie. Pamiętaj, że w naturze Twój pupil spożywałby nawet 9–16 posiłków w ciągu doby! Nie dziw się zatem, jeżeli podasz kotu karmę, a on zje tylko kilka kęsów i odejdzie od miski. To nie znaczy, że karma mu nie smakuje. Nie zmieniaj jej od razu na nową.

Jaka powinna być karma dla kociąt?

Młode koty potrzebują większej ilości białka oraz kalorii niż zwierzęta dorosłe. Jest to związane z ich intensywnym wzrostem oraz rozwojem. W karmie dla kociąt absolutne minimum to 22–30% białka. W praktyce w karmach gotowych spotkasz się jednak raczej z zawartością białka na poziomie 35–50% w suchej masie, czyli w karmie pozbawionej wody. Pamiętaj, że przynajmniej 19% białka powinno być pochodzenia zwierzęcego.

Zawartość tłuszczu, który zapewnia optymalny rozwój kociąt, to 18–35% w suchej masie. Według obserwacji naukowych koty najchętniej wybierają produkty mające min. 25% tłuszczu.

Dobrym dodatkiem, który może zawierać karma dla kociąt, jest olej z łososia dostarczający nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Badania wskazują, że kwasy omega-3 sprzyjają prawidłowemu rozwojowi układu nerwowego młodych zwierząt.

Karma dla kociąt oraz kotów dorosłych nie powinna natomiast zawierać:

  • sztucznych konserwantów,
  • barwników,
  • polepszaczy smaku.

Jej głównym składnikiem musi być mięso. Koty wykazują duże zapotrzebowanie na taurynę, której źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jak monitorować rozwój kociąt?

To, czy Twój pupil rozwija się prawidłowo, stwierdzisz m.in. na podstawie przyrostów jego masy ciała. Młodego kota warto ważyć co około 2 tygodnie od momentu odsadzenia do osiągnięcia dojrzałości. W uproszczeniu w ciągu pierwszych 5 miesięcy życia przyrosty masy ciała wahają się w granicach 10–13 g na dzień. Po 20 tygodniu życia dzienne przyrosty kocurów wynoszą około 20 g, a kotek 11 g. Między 7 a 9 miesiącem życia koty osiągają 80% masy ciała dorosłego osobnika.

Jak karmić małego kota? Karma sucha czy mokra?

Jeżeli chcesz podawać kotu gotowe karmy, masz do wyboru produkty suche lub mokre. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Karma sucha jest wygodna dla opiekuna i sprawdza się przy systemie żywienia ad libitumgdy kot ma stały dostęp do jedzenia. Część kotów ma jednak problem z przyjmowaniem odpowiedniej ilości wody, a karma mokra dostarcza im dodatkowej porcji płynów. Wilgotne produkty nie mogą jednak stać w misce zbyt długo. Najlepiej zabrać posiłek po około 20 minutach od jego podania, a karmę pozostającą przez kilka godzin poza lodówką wyrzucać. W przypadku mokrych karm zawsze dawaj kotu kilka małych posiłków w ciągu dnia. Najlepiej o stałych porach.

Karma mokra dla kociąt – przegląd karm

  • Animonda Carny Kitten – wilgotna bezzbożowa karma dla kociąt zawierająca smakowitą mieszankę mięsa mięśniowego oraz podrobów. W ofercie znajdziesz kilka smaków, by dopasować produkt nie tylko do potrzeb, ale także preferencji smakowych swojego ulubieńca. Karmy Carny Kitten zawierają dodatek niezbędnej dla kotów tauryny.
  • Brit Care Cat Kittens Tuna Fillets – to smakowita mokra karma uzupełniająca o jakości superpremium. Jest hypoalergiczna. Nie zawiera soi, cukru, glutenu, GMO, barwników, konserwantów i środków aromatyzujących. Duża wilgotność produktu zapewnia kociętom dodatkową porcję płynów w diecie, co sprawia, że łatwiej utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu.
  • Happy Cat Meat in Sauce Kitten & Junior Land-Ente (kaczka) – lekkostrawna karma dopasowana do potrzeb kociąt. Skusi je pysznym sosem oraz przyjemnym aromatem. W składzie znajdziesz dodatek oleju z łososia, który jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 wspierających m.in. rozwój układu nerwowego oraz stan skóry kociaka.

Karma sucha dla kociąt – przegląd karm

  • Biofeed Zoo Euphoria Gluten Free karma z królikiem dla kociąt smakowite połączenie królika oraz kurczaka zapewni Twojemu kociakowi energię oraz składniki wspomagające prawidłowy rozwój. Posiłek marki Biofeed zawiera aż 92,5% białka pochodzenia zwierzęcego i powstaje w Polsce. Wszystkie składniki karm pochodzą od sprawdzonych dostawców, by do miski Twojego pupila trafiało jedzenie najwyższej jakości.
  • Empire Kitten Growth Dietto pełnowartościowa dieta bazująca na świeżym mięsie. Formuła karmy wspomaga prawidłowy rozwój kociąt w początkowym okresie wzrost, ale karma rekomendowana jest także dla ciężarnych i karmiących kotek. Marka Empire stawia także na oczyszczanie organizmu kota z metali ciężkich, co wspomaga formuła αDetox. Unikatowe składniki jak Chlorella oraz zioła to cenne uzupełnienie składu karmy.
  • Josera Kitten Grainfree – karma dla kociąt do 12 miesiąca życia oraz kotek ciężarnych i w okresie laktacji. Produkt charakteryzuje łatwostrawna formuła z dużą zawartością drobiu. W każdym krokieciku Twój pupil otrzyma także porcję oleju z łososia, który jest źródłem kwasów omega-3 pozytywnie wpływających na rozwój układu nerwowego kociąt.
  • Nature’s Protection Kitten Polutry with Krillto produkt o wysokiej strawności, dlatego jego zadaniem jest ułatwienie procesu odstawiania od matki i przejścia na stały pokarm. Karma zawiera wszystko, czego potrzebują kocięta, by prawidłowo rozwijały się ich kości, mięśnie oraz układ nerwowy.
  • Renske Kitten Fresh Turkey With Chicken – to hipoalergiczna i pełnowartościowa dieta dla kociąt, pełna świeżego mięsa. Jest to w stu procentach naturalna karma, która zawiera 36% świeżego mięsa kurczaka i 68% wszystkich składników pochodzenia zwierzęcego. Idealne proporcje pomiędzy białkiem a tłuszczem (32% do 20%) gwarantują zdrowy wzrost kociąt oraz wysoką smakowitość.
  • Tomojo karma dla kociątkarma na bazie owadów, wolnych od antybiotyków oraz hormonów. W jej formule znajdziesz sorgo, które jest tzw. starym zbożem (niemodyfikowanym genetycznie.) Większość kociąt uważa ten produkt za niezwykle smakowity, co jest bardzo ważne podczas przechodzenia małych zwierząt na dietę stałą.

Podsumowanie – jak karmić małego kota

Wybór karmy dla kociąt możesz skonsultować z lekarzem weterynarii specjalizującym się w dietetyce psów i kotów. Porozmawiaj z nim także wtedy, gdy jesteś opiekunem kociego niejadka lub wybrednego smakosza, bo być może popełniasz błędy dotyczące nie tylko rodzaju karmy, ale i sposobu jej podawania. Miski i ich ustawienie odgrywają znaczną rolę.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.