Home PiesAkcesoria dla psów Szelki dla psów – jak wybrać odpowiednie?

Szelki dla psów – jak wybrać odpowiednie?

Szelki dla psów w ostatnich latach zaczęły wypierać tradycyjne obroże. Wygodne i funkcjonalne – równie dobrze sprawdzają się podczas codziennych spacerów, jak i w czasie ekstremalnych wypraw. Akcesoria spacerowe dla psów dostępne są w wielu rodzajach, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować je do potrzeb każdego czworonoga. Wyjaśniamy, jak wybrać odpowiednie szelki dla psa.

Szelki dla psów – alternatywa dla obroży

Coraz więcej psich opiekunów decyduje się zastąpić obrożę szelkami dla psa. Wbrew pozorom nie jest to przejaw przelotnej mody, ale rosnącej świadomości na temat zdrowia czworonogów. Szelki dla psów – w przeciwieństwie do obroży – nie wywierają nacisku na kręgosłup szyjny, tarczycę i delikatne naczynia. Ewentualne szarpnięcia i gwałtowne ruchy nie grożą więc zapadaniem się tchawicy i urazami kręgów szyjnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku psów o delikatnej budowie (ras małych i miniaturowych) i narażonych na problemy z oczami (ras brachycefalicznych). Dzięki szelkom dla psa ciężar nie kumuluje się w okolicach szyi, ale rozkłada równomiernie po całym ciele.

Reklama
szelki dla psów

Prawidłowo dopasowane szelki dla psa są bezpieczne nawet wtedy, gdy pies uporczywie ciągnie na smyczy. Szelki dla psów zapewniają też lepszą kontrolę nad ciałem psa. Umożliwiają wykorzystanie siły psa, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się podczas uprawiania sportów razem z pupilem. Duża różnorodność akcesoriów spacerowych pozwala na ich precyzyjne dobranie do budowy ciała i potrzeb psa oraz do typu aktywności.

Szelki dla psów nie wywierają nacisku na kręgosłup szyjny, tarczycę i delikatne naczynia.

Szelki dla psa typu guard ławto dopasujesz do budowy Twojego psa.

Rodzaje szelek dla psów

  • Szelki step-in/walk-in – model o najprostszej budowie, przeznaczony do użytku podczas codziennych spacerów. Szelki dla psów step-in składają się z trójkątnych otworów, łączących się na grzebiecie, przez które przekłada się łapy psa. Polecane są głównie dla spokojnych psów, które nie ciągną na smyczy. U bardziej energicznych czworonogów mogą spowodować dyskomfort, a także problemy z mięśniami i stawami.
  • Norweskie szelki dla psa – zbudowane z pasów: piersiowego (poprzecznego) i brzusznego. Wyposażone w rączkę na grzbiecie umożliwiającą przytrzymywanie czworonoga. Ograniczają możliwość wyswobodzenia się psa. Przeznaczone są głównie dla dużych i silnych zwierząt.
  • Szelki typu guard – złożone z dwóch obręczy zakładanych na klatkę piersiową i szyję psa. Obręcze połączone są za pomocą pasków na grzbiecie i brzuchu. Szelki dla psa typu guard można łatwo dopasować do budowy psa, dzięki czemu zapewniają one duży komfort oraz minimalizują ryzyko urazów i przeciążeń układu kostno-mięśniowego.
  • Bezuciskowe szelki dla psa – wyróżniają się ergonomiczną budową. Wykonane z miękkiego, szerokiego materiału, często w formie kamizelki, z podszyciem zwiększającym komfort psa. Bezuscikowae szelki dla psa sprawdzają się w przypadku szczególnie wrażliwych pupili. Ze względu na dużą powierzchnię mogą pełnić funkcję dodatkowej ozdoby.
  • Szelki sled przeznaczone do uprawiania psich sportów wymagających ciągnięcia (np. canicross, bikejoring, skijöring). Dzięki specjalnej konstrukcji – paskom przechodzącym przez niemal cały grzbiet – pozwalają na maksymalne wykorzystanie siły psa i równomierne rozłożenie ciężaru.
  • Szelki treningowe „easy walk” – wykorzystywane jako pomoc treningowa, przeznaczone dla psów ciągnących na smyczy. Wyposażone w zapięcie zlokalizowane z przodu, w okolicach klatki piersiowej. Gdy pies zaczyna ciągnąć na smyczy, szelki treningowe hamują jego ruch i sprawiają, że jego ciało delikatnie odwraca się w kierunku opiekuna.
  • Szelki samochodowe – zaprojektowane do przewożenia psa samochodem. Wyposażone w zapięcia pozwalające na przypięcie psa do pasów bezpieczeństwa. Zwykle zabudowane w okolicach klatki piersiowej, z pianką chroniącą psa przed urazami i dyskomfortem podczas jazdy samochodem.
szelki dla psów

Ze względu na rodzaj materiału szelki dla psów można podzielić na:

  • nylonowe – lekkie i miękkie, dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów;
  • skórzane – sztywne i dość twarde, stabilnie leżą na ciele, polecane głównie dla silnych i dużych psów;
  • neoprenowe – elastyczne, dobrze dopasowują się do ciała czworonoga, zapewniają dużą swobodę ruchu, polecane do uprawiania sportów;
  • polipropylenowe – wytrzymałe i odporne na przetarcie.

Szelki dla psa muszą zapewniać psu wygodę i bezpieczeństwo podczas spacerów. 

Jak dobrać rozmiar szelek dla psa?

szelki dla psa

Dobre szelki dla psa powinny zapewniać mu wygodę i bezpieczeństwo podczas spacerów. Szelki nie mogą obcierać psa, wrzynać się skórę, niszczyć sierści. Muszą leżeć stabilnie na ciele – nie powinny się przesuwać ani odstawać.

Kluczowe znaczenie dla komfortu psa na spacerach ma wybór odpowiedniego rozmiaru szelek. Aby dobrać właściwy rozmiar akcesorium, należy zmierzyć obwód szyi i klatki piersiowej psa w najszerszym miejscu. Zazwyczaj rozmiar szelek powinien być o około 1–2 cm większy od wymiarów czworonoga. Warto wybrać szelki z szerokim zakresem regulacji – będzie można korzystać z nich nawet wtedy, gdy pies podrośnie lub przytyje. Szerokość taśmy trzeba dobrać do wielkości psa – im większy, tym szersze powinny być paski. Dla wrażliwych i lękliwych psów lepiej zakupić model zakładany przez łapy niż przez głowę.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane zostały szelki dla psów. Powinien być wodoodporny, lekki, łatwy w czyszczeniu, a zarazem trwały. Wysokiej jakości szelki dla psa zwykle wyposażone są w miękkie podszycie (wykonane z pianki neoprenowej, siateczki, polaru), które zwiększa komfort noszenia i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Miłośnicy wieczornych spacerów powinni sięgnąć po szelki dla psów z odblaskami zwiększającymi widoczność psa po zmroku.

Dla bezpieczeństwa pupila na spacerach ważne jest też odpowiednie wykończenie szelek. Klamry i okucia muszą być solidne i zabezpieczone przed warunkami pogodowymi – mrozoodporne, wzmocnione obszyciami, pokryte powłoką antykorozyjną.

Dobierz odpowiedni rozmiar szelek do swojego psa.

Jak przyzwyczaić psa do noszenia szelek?

Zakładanie psu szelek bywa kłopotliwe. Aby uniknąć problemów, spróbuj stopniowo przyzwyczaić psa do noszenia akcesorium. Naukę podziel na kilka etapów.

Na początku połóż szelki na podłodze – pozwól psu je obwąchać i ich dotknąć. Jeśli pies umie targetować, wykorzystaj tę umiejętność w ramach ćwiczenia. Wszelkie przejawy zainteresowania szelkami nagradzaj smakołykami.

Kolejnym etapem treningu jest próba założenia akcesorium pupilowi. Najlepiej, aby pies sam przełożył łapy czy głowę przez obręcze. Możesz nakłonić go do wykonywania odpowiednich ruchów, trzymając w ręku smakołyk. Jeśli pies akceptuje zakładanie szelek, na kilka sekund zapnij akcesorium. Stopniowo wydłużaj czas, jaki pupil spędza w szelkach. Na ostatnim etapie treningu wyreguluj szelki po ich założeniu i pozwól psu pochodzić w nich przez kilka godzin po domu. Ćwicz do momentu, gdy Twój pupil będzie w pełni akceptował pełną sekwencję czynności związanych z zakładaniem szelek.

Spacerujesz ze swoim psem wieczorami? Kup szelki dla psów z odblaskami.

autor: Marta Majewska

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.