Spis treści
Sznaucer olbrzym, czyli brodacz monachijski, jest największą spośród trzech ras sznaucerów. Jest psem użytkowym o silnych popędach, a jego sylwetka i postawa budzą respekt. Podlega próbom pracy, podobnie jak owczarki niemieckie i belgijskie, oceniana jest ostrość, ciętość, posłuszeństwo i odwaga psa oraz odporność na strzały. Powinien wykazywać silne popędy stróżujące i obronne połączone z karnością i zrównoważoną psychiką.
Sznaucer olbrzym – charakter, pielęgnacja, wychowanie
Jak wygląda sznaucer olbrzym – podstawowe informacje
Sznaucer olbrzym to mocny, krzepki pies, z sylwetką wpisaną w kwadrat. Jego wysokość w kłębie powinna być mniej więcej równa długości tułowia. Wysoko uniesiona głowa, mocna szyja i charakterystyczna szata z wyraźną brodą i krzaczastymi brwiami dodają mu powagi i dostojeństwa. Szczególnie wyraża to ruch psa – dziarski, swobodny, przestrzenny i elegancki.
- wysokość w kłębie: 60–70 cm,
- waga: 35–47 kg.
Tułów sznaucera olbrzyma ma być krótki, zwarty, muskularny, z umiarkowanie szeroką i owalną klatką piersiową sięgającą łokci. Grzbiet mocny, delikatnie opadający – tak, że najwyższym punktem tułowia jest kłąb. Linia dolna niezbyt podciągnięta, płynnie przechodząca od klatki piersiowej do brzucha, zad lekko zaokrąglony. Kończyny proste, dość szeroko i równolegle ustawione, dobrze kątowane.
Głowa duża, długością odpowiada połowie długości tułowia. Wyraźnie prostokątna, o równoległych liniach płaskiej czaszki i grzbietu nosa. Policzki mocne, ale nie za mocno wypełnione, aby nie zaburzyć kształtu głowy. Stop zaznaczony, sprawiający wrażenie bardzo mocnego z powodu opadających brwi.
Uzębienie pełne – 42 mocne, równo ustawione zęby, zgryz nożycowy. Wargi suche, ściśle przylegające.
Oczy ciemne, średniej wielkości, skierowane do przodu, powieki mocno przylegające.
Uszy wysoko osadzone, skierowane w przód, w kształcie litery V, załamane symetrycznie, nie wyżej niż na linii wierzchołka czaszki. Wewnętrzna krawędź ucha przylega do policzka.
Szyja sucha, dobrze umięśniona, elegancko wygięta, oddająca siłę i szlachetność psa.
Ogon naturalny, pożądany szablasty lub sierpowaty.
Szata sznaucera olbrzyma jest bardzo charakterystyczna: gęsta, twarda i szorstka. Składa się z gęstego podszerstka i nieco dłuższego, przylegającego włosa okrywowego. Włos powinien być prosty, na tułowiu twardszy niż na kończynach. Na wierzchu głowy i uszach krótszy. Całości dopełnia obfita broda i gęste brwi częściowo przykrywające oczy.
Umaszczenie brodacza monachijskiego:
- czysto czarne, z czarnym podszerstkiem;
- pieprz i sól: maść w pośrednim odcieniu, jednolicie rozłożona, z szarym podszerstkiem i dobrze pigmentowaną okrywą koloru pieprzu. Występują odcienie od ciemnoszarego, żelazistego, po srebrnoszary, zawsze z ciemną maską, odcieniem harmonizującą z tułowiem. Niepożądane są zbyt jasne znaczenia na głowie, piersi i kończynach;
- czarno-srebrna: czysto czarny włos okrywowy i czarny podszerstek z białymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, brodzie, spodzie szyi, w postaci dwóch rozdzielonych trójkątów na klatce piersiowej, na śródręczach i łapach, wewnętrznej stronie tylnych nóg i wokół odbytu. Czoło, reszta szyi i zewnętrzne strony uszu muszą być czarne.
Sznaucer olbrzym – szczeniak
Szczeniaki sznaucera olbrzyma należą do grzeczniejszych i bardziej zrównoważonych na tle innych psich dzieci. Sznaucer olbrzym to pies, który szybko się uczy. Jest też mocno nastawiony na swojego człowieka. Pies tej rasy lubi wszelkie wspólne zabawy, dlatego dość łatwo ukierunkować go stosownie do naszych potrzeb. Zdarzają się osobniki o większym temperamencie i bardziej krnąbrne, ale konsekwentnie wychowywane szybko stają się wzorowymi psami.
Paradoksalnie, dużym problemem w szkoleniu sznaucera olbrzyma jest jego talent do nauki. Już jako kilkumiesięczny szczeniak potrafi wykonywać komendy na poziomie kilkuletniego psa. Zbyt ambitny przewodnik może przetrenować malucha, co przynosi niepożądane zachowania w okresie dorastania. Dlatego wychowanie psa tej rasy należy prowadzić z wyczuciem i nie obciążać nadmiernie zwierzęcia.
Pamiętajmy, że sznaucer olbrzym, podobnie jak inne psy olbrzymie, dojrzewa dość późno – pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku 2–3 lat.
Ile żyje sznaucer olbrzym?
Średnia długość życia sznaucera olbrzyma to 12–13 lat.
Zdrowie psów rasy brodacz monachijski
Sznaucery są zdrowe, odporne i sprawne, jednak mogą chorować na dysplazję stawów, mieć dolegliwości skórne i nietolerancje pokarmowe, co często prowadzi do zaburzeń pracy trzustki. Szczególnie niebezpiecznym schorzeniem jest rozszerzenie i skręt żołądka.
Charakter sznaucera olbrzyma – wady i zalety
Charakter sznaucera olbrzyma wykazuje wszystkie cechy dobrego psa użytkowego, ponieważ ma świetnie rozwinięte zmysły, czujność, odwagę i wytrwałość. Do tego zrównoważony temperament i groźny wygląd zwykle wystarczają, by odstraszyć potencjalnego napastnika. Doskonale sprawdza się w psich sportach: tropieniu, obronie i posłuszeństwie. Przy niewłaściwym szkoleniu może stać się zbyt agresywny lub nieokiełznany. Jest bardzo czujnym psem i chętnie szczeka, dlatego często znajduje zastosowanie jako pies stróżujący. Co ważne, zwierzak potrzebuje dużo ruchu, dlatego doskonale nadaje się do pokonywania długich dystansów.
Zalety:
- stróżujący,
- zrównoważony,
- samodzielny,
- dostojny,
- podatny na szkolenie.
Wady:
- wymagający profesjonalnego groomingu,
- szczekliwy,
- popędliwy,
- agresywny.
Sznaucer olbrzym w rodzinie
Pies tej rasy z łatwością odnajduje swoje miejsce w rodzinie. Nadaje się na psa towarzyszącego pod warunkiem prawidłowego wyszkolenia. Szczególnie dla ludzi dość aktywnych, zainteresowanych treningami i pracą z psem. Przeważnie wybiera jednego z domowników, w którego wpatrzony jest jak w obrazek, co oczywiście nie oznacza, że nie kocha pozostałych.
Dzieci a sznaucer olbrzym
W stosunku do dzieci sznaucer olbrzym jest opiekuńczy, cierpliwy, zwłaszcza w pełni dojrzały. Jako młody pies skacze, łapie zębami w zabawie, próbuje wymuszać swoje zachcianki na człowieku, więc młodsze dzieci nie mogą pozostawać z psem bez nadzoru, szczególnie że jest sporych rozmiarów, silny i zwinny.
Dla kogo jest pies rasy sznaucer olbrzym?
Opiekun sznaucera powinien być osobą zrównoważoną, spokojną, wystarczająco aktywną i chętną do pracy z psem. Każda rasa wyhodowana do pracy źle znosi bezczynność, ale jeszcze gorzej niewłaściwe wychowanie. Sznaucer olbrzym potrzebuje jasnych zasad, a także konsekwentnej realizacji celów. Jego opiekunem może być praktycznie każda osoba otwarta na naukę i pracę z psem.
Żywienie sznaucerów
Zdrowie tej rasy psów zależy m.in. od prawidłowej diety. Sznaucer ma stosunkowo wrażliwy układ pokarmowy, dlatego należy stosować prawidłowo zbilansowane karmy wysokiej jakości. Sznaucer należy do rasy psów dużych, dlatego spośród gotowych karm można wybierać produkty dla większych czworonogów, o odpowiednio dużych granulach.
Dobrym wyborem będzie karma Nature’s Protection Maxi Adult Poultry. Jest to pełnoporcjowa sucha karma z drobiem dla dorosłych psów dużych ras, powyżej 25 kg i od 18. miesiąca życia.
Zalety karmy Nature’s Protection Maxi Adult Poultry:
- W 100 procentach kompletne i zrównoważone pożywienie dostosowane do szczególnych potrzeb dużych psów, aby zapewnić im wyśmienitą kondycję.
- Karma wzbogacona jest nutraceutykami, które zapewniają zdrowe stawy i optymalną ruchliwość przez cały okres dorosłego życia.
- Karma zawiera odpowiednią dawkę i właściwe proporcje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki którym Twój pies będzie miał zdrową skórę i gęstą, lśniącą sierść.
- Starannie dobrany zestaw minerałów w odpowiedniej proporcji to wsparcie dla silnych, zdrowych kości.
- Doskonała mieszanka źródeł błonnika z wyjątkowym dodatkiem MicroZeoGen wspomaga zdrowie układu trawiennego i przyswajanie substancji odżywczych.
Żywienie szczeniąt
Szczeniaki sznaucera olbrzyma wymagają karmy dla rosnących psów. Stosuje się ją przez pierwsze 12–15 miesięcy życia psa według zaleceń producenta. Karma dla psów dorosłych może mieć różne wersje. Produkt może być dodatkowo nastawiony na piękną i zdrową sierść, np. z dodatkiem oleju z łososia czy siemienia lnianego, lub na stawy, gdy zawiera glukozaminę oraz siarczan chondroityny. Karma Nature’s Protection Maxi Junior Poultry to pełnoporcjowa sucha karma z drobiem dla rosnących psów dużych ras, powyżej 25 kg i od 2. do 18. miesiąca życia.
Zalety karmy Nature’s Protection Maxi Junior Poultry:
- W 100 procentach kompletne i zrównoważone pożywienie dostosowane do potrzeb rosnących psów dużych ras.
- Ta pożywna, stworzona pod okiem naukowców karma pomoże Twojemu psu bezpiecznie i w pełni rozwinąć jego genetyczny potencjał.
- Składniki i dodatki dietetyczne dobrane są pod kątem wspomagania wzrostu, silnych mięśni oraz zdrowych kości i stawów.
- Karma jest naturalnie smaczna, dzięki czemu jest chętnie jedzona.
- Dzięki wysokiej strawności karmy szczenięta przyswajają wszystkie zawarte w niej wartości odżywcze, a następnie wydalają ją w formie drobnych i twardych odchodów.
- Karma nie zawiera pszenicy.
Oprócz tego pies musi mieć zapewniony stały dostęp do wody.
Pielęgnacja i akcesoria
Pielęgnacja sznaucera jest wymagająca, dlatego musisz dbać o higienę brody, brwi, regularnie trymować i kąpać psa, jednocześnie nie wywołując podrażnień skóry. Sznaucer olbrzym to pies, który wymaga inwestycji w dobre kosmetyki dla zwierząt oraz wizyt u profesjonalnego groomera. Brodacza, bo tak też nazywane są psy tej rasy, nie wolno zaniedbywać. Sierść pozbawiona uwagi człowieka przestanie być wizytówką czworonoga.
W dużym skrócie sznaucer monachijski powinien być czesany co 2–3 dni. Psa należy trymować co 3 lub 4 miesiące. Bez względu na kolor szaty sznaucer wymaga bardzo regularnej i starannej pielęgnacji, a w szczególności okresowego trymowania.
Ile kosztuje sznaucer olbrzym?
Pies rasowy z hodowli FCI/ZKwP kosztuje około 4000 zł. Psy tej rasy nie są aktualnie „topowe”, dlatego hodowcy zajmujący się sznaucerami olbrzymami to pasjonaci i prawdziwi miłośnicy tych psów.
Historia rasy
Sznaucer olbrzym jest blisko spokrewniony z pinczerami. Ich wspólne korzenie sięgają 4,5 tys. lat p.n.e. – do psa torfowego Canis familiaris palustris. Czaszka wydobyta w Szwajcarii idealnie odpowiada budowie współczesnego sznaucera średniego. Wyróżniamy 3 odmiany wielkościowe sznaucerów:
- średni – uważany za protoplastę miniatur i olbrzymów, najstarszy, pierwotny typ;
- sznaucer miniaturowy – wesoły towarzysz dam na salonach, nieustępliwy stróż wozów kupieckich i niestrudzony łowca gryzoni;
- olbrzym – największy, najpóźniej wyselekcjonowany jako pies wszechstronnie użytkowy.
Pierwotnie duże sznaucery wykorzystywano w południowych Niemczech do zaganiania bydła i jako psy rzeźnickie w ubojniach. Na przełomie XIX i XX wieku doceniono ich wspaniały charakter i posłuszeństwo w pracy. Księgi rodowodowe założono w 1913 roku, a w 1925 rasę oficjalnie uznano za psa służbowego. Twórcą pierwszej hodowli sznaucerów olbrzymich była Zofia Wielowieyska.
W celu wyeliminowania defektów budowy dawnych sznaucerów hodowcy wprowadzili krew pudla czarnego i szpica wilczego, co mogło mieć wpływ na pojawienie się maści pieprz i sól, bardzo charakterystycznej dla rasy.
Sznaucer olbrzym – ciekawostki
Przez wieki sznaucery łączono z pinczerami i zwykle tak je nazywano. Punktem zwrotnym w rozwoju rasy była mutacja okrywy włosowej: gruby, szorstki i twardy włos zarastał całe ciało, z częścią twarzową głowy włącznie.
Nazwa rasy „sznaucer” pochodzi z 1879 roku, kiedy to na Międzynarodowej Niemieckiej Wystawie Psów w Hanowerze wygrał szorstkowłosy pinczer o imieniu Schnauzer. Od tego czasu tak nazywano wszystkie podobne do niego szorstkowłose psy.
Imię dla sznaucera olbrzyma
- Imiona dla psa: Ares, Dux, Hans, Rex, Torst, Zen.
- Imiona dla suki: Kora, Nera, Matte, Pola, Rita, Selena.
Klasyfikacja FCI psa rasy sznaucer olbrzym
- Grupa II FCI – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła
- Sekcja 1 – Pinczery i sznaucery. 1.2 Sznaucery
- Numer wzorca – 181
- Pochodzenie – Niemcy
Podsumowanie
- Sznaucer olbrzym inaczej określany jest też jako sznaucer piwny, brodacz monachijski albo sznaucer monachijski olbrzym.
- To duży pies, który szybko przywiązuje się do swojego opiekuna.
- Psy rasy sznaucer olbrzym wymagają częstych i długich spacerów oraz regularnych ćwiczeń umysłowych, które zaspokoją ich behawioralne potrzeby i pozwolą im prawidłowo się rozwijać.
- Sznaucer cechuje się pewnością siebie, odwagą i opiekuńczością. Dobrzeczuje się w domu, w którym panują określone zasady.
- Jest idealnym psem rodzinnym, który będzie pasować zarówno do młodych osób czy rodzin z dziećmi, jak i osób starszych.
- Olbrzym potrafi samodzielnie wykonywać powierzone mu zadania, jak stróżowanie czy tropienie, ale nie jest psem niezależnym.
- Większość sznaucerów olbrzymów ma czarną sierść, bardzo rzadko spotyka się umaszczenie typu pieprz i sól.
- Jak wszystkie psy dużych ras jest podatny na problemy ze stawami.
Zapoznaj się też z artykułem: Sznaucer miniaturowy!