Home Pies Sznaucer miniaturowy – pies o wielkim sercu. Informacje o rasie

Sznaucer miniaturowy – pies o wielkim sercu. Informacje o rasie

Sznaucer miniaturowy jest najmniejszą spośród trzech ras sznaucerów. Niewielki, ale krzepki i energiczny piesek odznacza się tężyzną fizyczną, wytrzymałością i wiernością. Jego charakterystyczna głowa ozdobiona krzaczastymi brwiami, obfitą brodą i wąsami wyróżnia go na tle innych małych ras. Sznaucer miniaturowy jest szybki, zwinny, z ognistym temperamentem i ogromnym, szczerym sercem dla opiekuna.

Sznaucer miniaturowy – historia rasy

Mały pies zwany sznaucerem miniaturowym pojawił się w okolicy Frankfurtu nad Menem na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo występowały w rozmaitym typie pod względem budowy ciała, proporcji, długości i struktury szaty.

Reklama

Wybitne umiejętności stróżujące i oddanie właścicielowi wykorzystywali wozacy i stajenni do pilnowania koni i przewożonych towarów. Szybkie, odważne i nieustępliwe pieski sprawdzały się w oborach i kurnikach. Potrafiły przepędzić intruza, np. lisa, oraz polować na szkodniki, takie jak myszy czy szczury.

Z kolei ich wesołe, towarzyskie usposobienie czyniły z nich cenionych i niekłopotliwych mieszkańców zarówno zamożnych pałaców, jak i uboższych gospodarstw.

Kluczem do wyodrębnienia sznaucera miniaturowego z grona małych pinczerów była okrywa włosowa – szorstki, gruby włos występujący na całym ciele, łącznie z częścią twarzową głowy. Początkowo nazywano go pinczerem szorstkowłosym, oficjalne przemianowanie nastąpiło w 1917 roku, w VI tomie Księgi Hodowlanej Klubu Sznaucera i Pinczera.

Jak wygląda sznaucer miniaturowy?

Sznaucer miniaturowy to unikalna i rozpoznawalna rasa psów, która charakteryzuje się kilkoma wyróżniającymi cechami fizycznymi. Sylwetka sznaucera wpisana jest w kwadrat, odznacza się elegancją i dumnym wyrazem.

  • wysokość w kłębie: 30–35 cm,
  • waga: 4–8 kg.

Charakterystyka wyglądu sznaucera miniaturowego?

  • Tułów sznaucera ma być krótki, muskularny; jego długość stanowi dwukrotność długości głowy. Grzbiet mocny, suchy i zwarty. Górna linia delikatnie opada od wysokiego kłębu do zaokrąglonego zadu.
  • Głowa duża, sucha, długością stanowi połowę długości tułowia. Wyraźnie zaznaczony guz potyliczny, stop nieznaczny, ale optycznie wzmocniony dzięki opadającym, gęstym brwiom. Głowa o prostokątnym pokroju, dodatkowo podkreślona dzięki szorstkiemu włosowi na głowie i odpowiednio przystrzyżonej brodzie.
  • Uzębienie pełne – 42 mocne, równo ustawione zęby, zgryz nożycowy. Wargi suche, ściśle przylegające, policzki mocne, ale niezbyt wypełnione, aby nie zaburzać prostokątnego kształtu głowy.
  • Oczy o żywym wyrazie, ciemne, średniej wielkości, skierowane do przodu, powieki mocno przylegające.
  • Uszy wysoko osadzone, skierowane w przód, kształtu litery V, załamane symetrycznie, nie wyżej niż na linii wierzchołka czaszki. Wewnętrzna krawędź ucha przylega do policzka.
  • Szyja sucha, dobrze umięśniona, elegancko wygięta, oddająca siłę i szlachetność psa.
  • Kończyny bardzo dobrze kątowane, równoległe, mocne, w ruchu sprężyste, przestrzenne i swobodne. Wykrok przednich kończyn jak najdłuższy.
  • Ogon naturalny, pożądany szablasty lub sierpowaty.
  • Szata sznaucera miniaturowego jest bardzo charakterystyczna: gęsta, twarda i szorstka. Składa się z gęstego podszerstka i nieco dłuższego, przylegającego włosa okrywowego. Włos powinien być prosty, na tułowiu twardszy niż na kończynach. Na wierzchu głowy i uszach krótszy. Całości dopełnia obfita broda i gęste brwi częściowo przykrywające oczy.

Pamiętaj, że każdy pies jest indywidualny, więc mogą występować niewielkie różnice w wyglądzie pomiędzy poszczególnymi osobnikami tej rasy.

Jakie jest umaszczenie sznaucera miniaturki?

Szata powinna być zadbana, ukształtowana zgodnie z wymogami rasy. Struktura włosa okrywowego ma bardzo duże znaczenie jakościowe. Sznaucery trymujemy, nie golimy!

Umaszczenia sznaucera:

  • jednolite czysto czarne, z czarnym podszerstkiem i włosem okrywowym. Wszelkie znaczenia na głowie, klatce piersiowej i łapach są niepożądane;
  • pieprz i sól: maść w pośrednim odcieniu, jednolicie rozłożona, z szarym podszerstkiem i dobrze pigmentowaną okrywą koloru pieprzu. Występują odcienie od ciemnoszarego, żelazistego, po srebrnoszary, zawsze z ciemną maską harmonizującą odcieniem z tułowiem. Niepożądane są zbyt jasne znaczenia na głowie, piersi i kończynach;
  • czarno-srebrne: czysto czarny włos okrywowy i czarny podszerstek z białymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, brodzie, spodzie szyi, w postaci dwóch rozdzielonych trójkątów na klatce piersiowej, na śródręczach i łapach, wewnętrznej stronie tylnych nóg i wokół odbytu. Czoło, reszta szyi i zewnętrzne strony uszu muszą być czarne;
  • białe z jasnym podszerstkiem.

Sznaucer miniaturowy – szczeniak

Sznaucer miniaturowy jest bardzo żywiołowym szczenięciem, ekspresyjnym i zawsze chętnym do zabawy. Ciekawski, wesoły i naturalnie miły, co może doprowadzić do nadmiernego rozpieszczenia psa. Opiekun łatwo ulega urokowi malucha, dlatego należy pamiętać, że to pies inteligentny, podatny na szkolenie, wymagający socjalizacji i nauki od pierwszych tygodni życia. Sznaucer miniaturowy to jeden z najlepszych psów do towarzystwa, gdyż łączy w sobie zrównoważony charakter psa pracującego z radosną osobowością wiernego przyjaciela.

Ile kosztuje sznaucer miniaturowy?

Rasowy sznaucer miniaturowy FCI/ZKwP kosztuje około 4000–5000 zł. Rasa przeżywała okres boomu w latach 90. XX wieku, obecnie hodowlą zajmują się zwykle pasjonaci rasy, którzy przetrwali okres mody na sznaucerka. Dzięki temu cena za szczenię jest w miarę stabilna i wyrównana.

Różnice mogą wynikać z renomy danej hodowli, jakości pary rodzicielskiej, osiągnięć wystawowych lub użytkowych czy pracy, jaką hodowca wykonuje ze swoimi sznaucerami.

Niestety, jak większość ras znanych i lubianych sznaucer miniaturowy znalazł się w kręgu zainteresowania wszystkich stowarzyszeń kynologicznych funkcjonujących w naszym kraju. Ceny psów spoza ZKwP/FCI mogą być znacznie niższe, dlatego należy zwracać baczną uwagę przy wyborze źródła, z którego chcemy zakupić wymarzonego pieska, i niekoniecznie kierować się kryterium ceny, bo kto tanio kupuje, dwa razy płaci.

Sznaucer miniaturowy – długość życia

Ile żyje sznaucer miniaturka? Długość życia sznaucera miniaturowego to średnio 12–15 lat, jednak często spotyka się psy starsze, dożywające 17–18 lat. Wszystko zależy od wrodzonych predyspozycji danego osobnika oraz od sposobu żywienia, trybu życia i zapewnienia psu odpowiedniej aktywności, dostosowanej do jego możliwości.

Zdrowie rasy sznaucer miniatura

Sznaucery są zdrowe, odporne i sprawne, mogą pojawić się u nich problemy skórne lub trawienne, zwykle wynikające z niewłaściwej diety. Dlatego tak ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta. Mały pies z wiekiem bardzo łatwo przybiera na wadze, a dla osobnika ważącego między 4–8 kg przyrost masy ciała o 1 kg to bardzo dużo. Nadwaga powoduje zwiększone obciążenie metaboliczne organizmu, osłabienie odporności, podatność na cukrzycę, choroby trzustki, wątroby, nerek i serca.

Ważne jest, aby regularnie odwiedzać weterynarza, prowadzić odpowiednią profilaktykę zdrowotną, w tym szczepienia, odrobaczanie i dbanie o higienę jamy ustnej. Regularna aktywność fizyczna są również kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia sznaucera miniaturowego. Warto również zwrócić uwagę na historię zdrowotną rodziców szczeniaka przy jego zakupie.

Jaki charakter mają sznaucery miniaturowe?

Towarzyski, wierny, odważny i czujny – to najważniejsze cechy charakteru sznaucera. Bywa twardy i zdecydowany, szybko reaguje na każdy niepokojący odgłos, jest świetnym stróżem, choć dla niektórych osób może być zbyt głośny i szczekliwy. Sznaucery miniaturowe mają wielką pewność siebie, co prowadzi do zadziorności i upartości.

Łatwo się uczy, lubi pracować z człowiekiem, jednak przy niezbyt zdecydowanym przewodniku szybko traci zainteresowanie i staje się krnąbrny. Są to psy bardzo inteligentne i ciekawe świata, co czyni je łatwymi do szkolenia, ale wymagającymi regularnej stymulacji umysłowej. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, sznaucery miniaturowe są pełne energii i wymagają regularnej aktywności fizycznej. To psy bardzo przywiązane do swoich rodzin, często wybierające jedną osobę, z którą szczególnie się związują. Pamiętaj, że indywidualny charakter każdego psa może się różnić, a odpowiednie szkolenie i socjalizacja są kluczowe dla rozwoju pożądanych cech zachowania.

Zalety sznaucera miniaturowego:

  • wesoły,
  • odważny,
  • samodzielny,
  • zdrowy,
  • podatny na szkolenie.

Wady sznaucera miniaturowego:

  • wymagający profesjonalnego groomingu,
  • głośny,
  • dominujący,
  • uparty.

Towarzyski, wierny, odważny i czujny – to najważniejsze cechy charakteru sznaucera.

Sznaucer miniaturowy w rodzinie

Sznaucer miniaturowy to idealny pies rodzinny. Ma doskonałe gabaryty ciała, aby towarzyszyć rodzinie praktycznie w każdej sytuacji, szybko adaptuje się do trybu życia domowników, nie stwarza poważniejszych problemów wychowawczych, co wynika z jego naturalnej odwagi, pewności siebie i wrodzonego optymizmu. Spuścizną przodków są jego doskonały słuch, węch, sprawność fizyczna i silny instynkt łowiecki. Potrafi upolować mysz, ptaka czy kreta.

Dla kogo sznaucer miniaturowy?

Praktycznie każda osoba, która ma mocna osobowość i nie da się zdominować sznaucerowi, może być jego właścicielem. Aktywność miniatur jest niższa niż sznaucera olbrzymiego czy średniego. Są bardziej ruchliwe, ale ze względu na rozmiar mogą się spełniać na mniejszej przestrzeni. Najlepszym właścicielem będzie osoba, która lubi spacery i wycieczki, a urlopy planuje spędzać z psem.

Czy sznaucery są odpowiednie dla dzieci?

Sznaucer miniaturowy w stosunku do dzieci jest miły, ale trzeba pamiętać, że jest to pies bardzo aktywny, ma niespożytą energię. Lubi bliskość człowieka, jednak dla bardzo małych dzieci może być zbyt żywiołowy. Lepiej się dogaduje z nieco starszymi, to idealny kumpel młodego człowieka.

Jak karmić sznaucera miniaturkę?

Pies tej rasy ma stosunkowo wrażliwy układ pokarmowy, dlatego stosuj karmy wysokiej jakości, prawidłowo zbilansowane. Takim przykładem jest karma marki Nature’s Protection Lifestyle, z białą rybą oraz krylem antarktycznym. Karma jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędnym elementem zdrowej diety psa. Wpływają bowiem na:

  • wzmocnienie układu odpornościowego,
  • utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu sercowo-naczyniowego
  • na zmniejszenie procesów zapalnych.

Karma nie zawiera zbóż, co redukuje ryzyko alergii na gluten pszenicy, a dorsz, witlinek i czarniak cenione są ze względu na łatwostrawność. Czego jeszcze potrzebuje pies? Niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów! W gotowej karmie Nature’s Protection wszystko zostało zbilansowane i nie musisz się o nic martwić! Karma marki Nature’s Protection zapewni sznaucerowi miniaturowemu:

  • prawidłowe stolce,
  • piękną sierść,
  • witalność,
  • wsparcie odporności.

Karmiąc psa małej rasy, pamiętaj o:

  • podawaniu prawidłowych porcji (znajdziesz je na opakowaniu karmy),
  • stałych porach karmienia,
  • podawaniu psu 3-4 małych posiłków,
  • ograniczeniu przysmaków do 10% dziennej dawki kalorii.

Czy sznaucery miniaturowe trzeba strzyc?

Najlepszą metodą dbania o szatę sznaucera miniaturowego jest trymowanie, które usuwa martwy podszerstek. Sznaucery mają charakterystyczną szorstką sierść, która przy strzyżeniu traci swoje walory estetyczne, zmienia kolor i strukturę. Pamiętaj, że psy tej rasy nie linieją, dlatego ich sierść musisz często szczotkować, najlepiej 2–3 razy w tygodniu, szczególnie uwzględniając brodę, grzywkę oraz sierść na łapach, a także trymować, by usunąć martwy podszerstek. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji psa tej rasy jest szczotkowanie, dzięki któremu pozbędziesz się martwych włosów i przyspieszysz odnowę zdrowego owłosienia. Sznaucerom trzeba wyrywać z uszu włosy, ponieważ mają tendencję do wrastania w kanał uszny. Nie jest to bolesne dla psa, dlatego warto od małego przyzwyczajać psa do tego zabiegu.

Podsumowując, pielęgnacja sznaucera miniaturowego jest wymagająca. Trzeba dbać o higienę brody, brwi, regularnie trymować i kąpać psa, stosować profesjonalne kosmetyki i sprzęt odpowiedni dla tej rasy psów.

Ciekawostki o sznaucerze miniaturowym

  • Sznaucera miniaturowego prezentowano na wystawach jako jedną rasę z pinczerem małpim. Z inicjatywy Josefa Berta od 1899 roku wprowadzono oddzielną kategorię wystawową, co zapoczątkowało niezależny rozwój rasy.
  • Ich charakterystyczna broda i brwi nie tylko nadają im wyjątkowy wygląd, ale także miały praktyczne zastosowanie w przeszłości, chroniąc twarz psa podczas polowań na szkodniki.
  • Sznaucery miniaturowe były i są popularne wśród znanych osobistości, co zwiększyło ich rozpoznawalność i popularność na całym świecie.
  • Początkowo wyhodowane do polowań na gryzonie, sznaucery miniaturowe znalazły swoje miejsce także jako psy towarzyszące, psy terapeutyczne i uczestnicy różnych konkurencji psich sportów.

Ta rasa, z jej bogatą historią i unikalnymi cechami, stanowi fascynujący przykład adaptacji i różnorodności w świecie psów.

Jak nazwać sznaucera miniaturkę?

  • Imiona dla psa: Demo, Ego, Mango, Perry, Salt, Silver.
  • Imiona dla suki: Abi, Beta, Fela, Nana, Pepper, Róża.

Klasyfikacja FCI – sznaucer miniaturowy

  • Grupa II FCI – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła
  • Sekcja 1 – Pinczery i sznaucery
  • 1.2 Sznaucery
  • Numer wzorca – 183
  • Pochodzenie – Niemcy

Polecamy artykuł: yorkshire terier i maltańczyk.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.