Home PiesPielęgnacja psa Czym jest wilczy pazur u psa? U jakich ras występuje?

Czym jest wilczy pazur u psa? U jakich ras występuje?

Słyszałeś kiedyś nazwę „wilczy pazur”? Pewnie tak. Czy wiesz, czym jest? Mamy dla Ciebie kilka faktów o psich pazurach. W artykule przybliżymy głównie temat wilczych pazurów oraz problemów, jakie mogą powodować.

Reklama

Wilczy pazur u psa – czym jest ostroga u psa?

wilczy pazur

Co warto wiedzieć o psich pazurach?

Pazury u psa pełnią kilka funkcji. Po pierwsze stanowią ochronę dla głębiej położonych tkanek. Po drugie mają funkcje lokomotoryczne, a w dalszej kolejności chwytne oraz czuciowe.

Czy wiesz, że…

  • u większości psów pazury rosną w tempie około 2 mm na tydzień?
  • odrost utraconego pazura trwa około 6–9 miesięcy?
  • choroby pazurów to około 1,3% wszystkich wizyt dermatologicznych?

Pazury psa rosną około 2 mm na tydzień.

Pazur u psa – budowa

Pazury zlokalizowane są zarówno na przednich, jak i na tylnych łapach czworonoga. Ich budowa obejmuje:

  • zewnętrzną warstwę, czyli płytkę rogową,
  • warstwę wewnętrzną, czyli łożysko oraz macierz.

Płytka rogowa u psa jest twarda i odporna na uszkodzenia. Od dołu pazura na łapach psa znajduje się również tkanka zwana podeszwą. Wewnątrz pazura psa zlokalizowane są zarówno zakończenia nerwowe, jak i naczynia krwionośne. Mają je wszystkie psy bez względu na to, czy sama płytka rogowa ma kolor ciemny, czy jasny. W pierwszym przypadku będziesz miał jednak problem z dostrzeżeniem różowego wnętrza pazura. To właśnie z tego względu znajomość budowy psiego pazura jest przydatna dla każdego właściciela, który chce samodzielnie skracać pazury swojego czworonoga. Brak odpowiedniej wiedzy u człowieka skutkuje bowiem błędami i dyskomfortem, a nawet cierpieniem zwierzaka.

Dbanie o pazury czworonoga to dbanie o zdrowie psa.

Piąty pazur, czyli czym jest wilczy pazur?

Wilczy pazur u psa to pozostałość piątego, już niepotrzebnego psom palca. Co prawda pozostał u naszych domowych czworonogów, ale już w odmiennej, szczątkowej formie. Może stanowić paliczek z pazurem lub właściwie sam pazur. Takie struktury nie pełnią konkretnej funkcji w życiu naszych pupili. Krótko rzecz ujmując wilczy pazur u psa to dodatkowy palec. 

Wilczy pazur nie ma konkretnej funkcji.

wilczy pazur u psa

Czy wiesz, że wilki mają cztery palce na przednich łapach i pięć palców na tylnych łapach.

U jakich ras występuje wilczy pazur?

Ponieważ dodatkowy pazur nie ma żadnej funkcji w życiu psa, nie pojawia się u każdego zwierzęcia. Istnieją jednak rasy, u których tzw. ostroga jest wpisana we wzorzec. Z reguły pojawia się ona (często nawet w formie podwójnej) u pirenejskich psów górskich, owczarków francuskich briard czy beauceron oraz u lundehundów. Psy tych ras z podwójnym wilczym pazurem cieszą się największym uznaniem światowych hodowców. Wilczy pazur pojawia się też u shih tzu i jest wśród nich dość powszechny. Natomiast w przypadku yorków dodatkowy pazur traktowany jest jako wada i defekt.

Pielęgnacja wilczego pazura

Pazury u psa należy regularnie skracać. To, jak często należy to robić, zależy od czworonoga. Pazury ścierają się bowiem naturalnie podczas spacerów po twardszych nawierzchniach. Zwykle przyjmuje się, że psie pazury warto skracać co 2–3 tygodnie. Jeżeli nie jesteś pewny, czy pazury Twojego psa wymagają skrócenia, przyjrzyj się im. Pazury dotykające podłoża i stukające o podłogę wymagają skrócenia. Wilczy pazur należy jednak skracać regularnie, co 2–3 tygodnie. Nie dotyka on bowiem podłoża i nie ściera się samodzielnie.

Wilcze pazury należy regularnie skracać.

Czy usuwać wilczy pazur?

Niestety zdarza się, że wilczy pazur staje się problemem. Pierwszy przypadek, który wymaga interwencji lekarza weterynarii, to sytuacja, gdy pazur nie był skracany i wrósł w skórę psa. Drugi możliwy problem polega na tym, że pies często podrażnia wilczy pazur. Może tak dziać się np. podczas zabaw czy spacerów. Drobne skaleczenia mogą powodować dyskomfort i ból. Zdarza się, że zwierzę wygryza wilcze pazury i powoduje u siebie rany. Jeżeli sytuacja się powtarza, można usunąć wilczy pazur w gabinecie weterynaryjnym.

Wilcze pazury mogą ulegać urazom podczas zabaw.

Jak usunąć wilczy pazur? 

Część specjalistów doradza, by wilcze pazury usuwać u szczeniąt. Takie postępowanie pozwala uniknąć późniejszych problemów. Nie jest to jednak rutynowe działanie. Wilcze pazury są usuwane podczas operacji, która wymaga znieczulenia ogólnego. Jest to bolesny zabieg i wiąże się z dyskomfortem u psa. Warto pamiętać, by przed zabiegiem wykonać badania krwi oraz zbadać zwierzę kardiologicznie. Po zabiegu pies musi nosić kołnierz ochronny (elżbietański) oraz otrzymywać leki przeciwbólowe. Decyzję należy zatem dobrze przemyśleć pod kątem każdego psa indywidualnie.

Decyzję o operacji podejmuje się indywidualnie w przypadku każdego psa.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, zabieg przeprowadza się tylko z powodu konkretnych wskazań. Należą do nich opisane już powtarzające się urazy oraz samookaleczanie się przez psa i powstające w tym miejscu infekcje. Nie narażaj psa na ból jedynie z powodu własnej fanaberii.

Kiedy obciąć wilczy pazur? Naderwany wilczy pazur

Obecność wilczego pazura u psa wiąże się czasami z pewnymi problemami. Jeśli pupil ma naderwany wilczy pazur u psa, zwróć uwagę na stopień uszkodzenia. W przypadku gdy naderwanie jest małe i powierzchowne, może wystarczyć samooczyszczenie rany przez psa. Jeśli jednak naderwanie jest głębokie, silnie krwawi, występuje zaczerwienienie lub obrzęk, konieczna jest wizyta u weterynarza. Naderwane wilcze pazury mogą być bolesne i podatne na zakażenia, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się ze psim lekarzem.

Jaką pełni funkcję u pupila?

Twój pies nie potrzebuje wilczego pazura, który nie pełni żadnej funkcji. Jeżeli będziesz go regularnie skracać, wszystko powinno być w porządku, a Twój pies najprawdopodobniej nie będzie wymagał usuwania ostrogi. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. W innych naszych artykułach znajdziesz dokładniejsze porady dotyczące psich pazurów.

Jak skracać pazury u psa w domu?

W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów o tym, jak prawidłowo skracać psie pazury. Zacznijmy od pozytywnej informacji – nie jest to trudne. Skracanie pazurów jest najprostsze, gdy zwierzę jest spokojne i oswojone z tą czynnością, dlatego dobrze zacząć zaznajamiać z cążkami już szczeniaki. Zacznij od dotykania różnych części ciała pupila, gdy jest spokojny, i nagradzania jego dobrego zachowania. Z czasem daj psu powąchać cążki i również go nagrodź. W ten sposób powoli przygotujesz młodego psiaka na „zabieg” skracania pazurów.

Obcinanie psich pazurów w 5 krokach:

  • Twój pupil powinien znaleźć się w wygodnej dla siebie i Ciebie pozycji. Być może posadzenie go wyżej ułatwi Ci cały zabieg.
  • Podnieś łapę psa (zdecydowanie, ale delikatnie) i połóż kciuk na opuszce łapy, a palec wskazujący na wierzchu nad pazurami. Upewnij się, że nie przeszkadza Ci nadmiar włosów Twojego psa.
  • Uciśnij delikatnie łapę.
  • Przytnij tylko czubek pazura. Pamiętaj, że pazury obcina się zawsze od dołu pod kątem 45° (w stosunku do podłoża). Jeżeli trochę się boisz, a Twój pies ma ciemne pazury i nie widać macierzy, zacznij podcinanie od minimalnego, milimetrowego fragmentu. Czego unikać? Unikaj przycinania poza krzywiznę pazura!
obcinanie pazurów u psa

Spróbuj zacząć od skracania pazurów na tylnych łapach psa. Porady lekarzy weterynarii sugerują zwykle, że zwierzęta lepiej tolerują zabieg właśnie na tylnych kończynach. Staraj się postępować szybko i pewnie – to ograniczy stres u Twojego pupila.

Najpierw skracaj pazury na tylnych łapach psa.

Odcinanie pazurów u lekarza weterynarii

Drugi sposób na skrócenie pazurów to po prostu wyprawa do specjalisty. Poproś o to przy okazji strzyżenia sierści lub w gabinecie weterynaryjnym. Usługa nie jest droga, zwykle kosztuje 20–45 zł. Kwota może jednak zależeć od miejscowości oraz od współpracy Twojego pupila. Co to znaczy? Psy lękliwe oraz agresywne podczas takich czynności czasami poddaje się działaniu leków uspokajających. Rachunek wzrasta wtedy o cenę wspomnianych substancji. Pamiętaj jednak, że długie pazury powodują dyskomfort podczas chodzenia, łamią się i mogą stanowić źródło bólu u Twojego pupila. Nie oszczędzaj na komforcie i zdrowiu psa. W wielu gabinetach podczas skracania pazurów lekarz weterynarii może poinstruować Cię na żywo, jak robić to w domu.

Uwaga! Czasem (nawet lekarzom weterynarii) zdarza się skrócić pazur zbyt mocno. Nie panikuj w takiej sytuacji i spróbuj pomóc pupilowi. Jeżeli samodzielnie skracasz psu pazury, rozważ zakup proszków tamujących krwawienie. W przypadku gdy pazur został naprawdę mocno przycięty i nie przestaje szybko krwawić, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Czasem udzieli Ci on niezbędnych wskazówek, a w innej sytuacji zaleci przyjazd do gabinetu, by pomóc psu osobiście.

Podsumowanie

  • Wilczy pazur u psa określany inaczej ostrogą to dodatkowy palec, który jest pozostałością po psich przodkach. Niegdyś pomagał czworonogom w poruszaniu się. Jest zazwyczaj umieszczony wyżej na nodze psa w porównaniu do innych paznokci. 
  • Nie występuje u wszystkich ras psów.
  • Wrośnięty wilczy pazur u psa jest źródłem wielkiego bólu.
  • U dzikich psich przodków dodatkowy pazur pełnił ważną funkcję do chwytania zdobyczy, kopania nor i wspomagania w wspinaczce. W toku ewolucji niektóre rasy psów straciły potrzebę korzystania z wilczego pazura. 
  • Psy opierały swój ciężar ciała na palcach tylnych łap, a także na śródręczu, co było powiązane z ich sposobem poruszania się.
  • W przypadku psów ras: pirenejskie psy górskie, owczarki francuskie briard czy beauceron, lundehund obecność wilczego pazura jest zaletą, cechą pożądaną i wzorcową.

Przeczytaj również