Home Pies Wjazd z Ukrainy do Polski z psem lub kotem. Nowe przepisy, zasady

Wjazd z Ukrainy do Polski z psem lub kotem. Nowe przepisy, zasady

Przyjaciele z Ukrainy!

Nie pozostawiajcie swoich zwierząt, uciekając z kraju. W Polsce trwa pełna mobilizacja – setki fundacji i tysiące miłośników zwierząt oferują swoją pomoc nie tylko ludziom, ale także ich czworonożnym przyjaciołom. A wjazd z Ukrainy do Polski ze swoim pupilem jest możliwy nawet bez szczepień przeciw wściekliźnie.

Reklama

Wjazd z Ukrainy do Polski z psem lub kotem – NOWE ZASADY

Przypominamy: Główny Inspektorat Weterynarii wprowadził nowe przepisy, dzięki którym Wasze zwierzęta, nawet te nieposiadające kompletu dokumentów, mogą przekroczyć polską granicę.

Co więcej:

  • zwierzęta nie muszą posiadać wyniku badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana

przeciwciał przeciwko wściekliźnie,

  • psy, koty i fretki, które nie posiadają szczepień przeciw wściekliźnie, zostaną zaszczepione w Polsce na koszt budżetu państwa.

Niestety, w panice, strachu i w obliczu ludzkich dramatów wiele psów i kotów zostało pozostawionych w domach w Ukrainie. Na polskich facebookowych grupach organizowane są akcje ratowania tych zwierząt – zarówno przewozu z Ukrainy do Polski, jak i poszukiwania im potem domu.

Wjazd z Ukrainy do Polski z psem lub kotem, gdy Zwierzę nie ma aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Co wtedy?

Co w sytuacji, gdy zwierzę nie posiada aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie? Tutaj mamy do czynienia z dwiema możliwościami – wszystko zależy od tego, czy znasz miejsce swojego pobytu w Polsce, czy też nie.

Jeżeli nie znasz swojego nowego miejsca pobytu, urzędowy lekarz weterynarii oznakowuje i szczepi zwierzę. Cała procedura odbywa się w miejscu tymczasowego pobytu zwierzęcia wraz z opiekunem po przekroczeniu granicy.

Jeżeli znasz swoje nowe miejsce pobytu, musisz wypełnić oświadczenie, w którym zobowiążesz się do:

  • przemieszczenia zwierzęcia bezpośrednio do miejsca docelowego, tak by uniemożliwić

kontakt ze zwierzętami wrażliwymi na wściekliznę,

  • odizolowania zwierzęcia w miejscu docelowym pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej do czasu spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu,
  • zaszczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie w czasie izolacji.

Pomagajmy zwierzętom z Ukrainy i w Ukrainie

Pamiętajcie, że w Polsce mnóstwo osób zaangażowało się w pomoc ludziom i zwierzętom z Ukrainy. Polacy dobrowolnie zgłaszają się do wolontariatu i jadą swoimi prywatnymi samochodami na granicę, a niektórzy nawet na teren Ukrainy, także po to, by ratować pozostawione tam zwierzęta. Nie bójcie się prosić o pomoc. Kiedyś to my walczyliśmy o swoją ojczyznę, dlatego tym bardziej czujemy solidarność z obywatelami Ukrainy.

Wjazd z Ukrainy do Polski jest możliwy, nawet gdy zwierzę nie ma szczepienia przeciw wściekliźnie.

“Dla Zwierząt w Ukrainie” – zbiórka magazynu Pets Style

Redakcja magazynu Pets Style uruchomiła zbiórkę „Dla Zwierząt w Ukrainie”, dzięki której możesz pomóc potrzebującym zwierzętom z Ukrainy. Wybierasz markę, z którą chcesz pomóc, i kwotę, którą chcesz przekazać na rzecz pomocy pokrzywdzonym zwierzętom. Redakcja Pets Style w Twoim imieniu kupi karmę i potrzebne rzeczy dla psów i kotów. Następnie dary zostaną przekazane fundacjom zaangażowanym w pomoc zwierzętom z Ukrainy i w Ukrainie.

Pamiętajcie, że wiele zwierzaków w zamieszaniu podczas ucieczki zostało pozostawionych samym sobie, są bez właścicieli i bez pożywienia. Każdy, kto wpłaci pieniądze, powinien pobrać grafikę z podziękowaniem i pokazać znajomym w mediach społecznościowych, że pomaga, a nie tylko o tym gada.

Jeśli nie możesz wesprzeć akcji finansowo, udostępnij zbiórkę na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie. Razem możemy więcej #dlazwierzatwukrainie.

Więcej informacji na stronie: www.dlazwierzatwukrainie.pl.


Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.