Spis treści
Mokra lub sucha karma, gotowane lub surowe mięso czy podawanie tuszek całych naturalnych ofiar – każdy opiekun musi zdecydować się na jakiś model żywienia swojego kota. Zanim jednak to zrobi, powinien się dowiedzieć, jaki wpływ na zdrowie kota ma dieta.
Podstawowe składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia kota
Pełnoporcjowa, czyli zbilansowana dieta kota musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych ilościach oraz proporcjach.
W każdym posiłku powinny się znaleźć:
- białka,
- tłuszcze,
- witaminy,
- minerały.
Niezwykle ważna jest również woda.
Na liście nie znalazły się węglowodany, gdyż eksperci nie określili konkretnego zapotrzebowania kotów na ten składnik odżywczy. Koty są mięsożerne, o czym świadczy wiele cech. Przykładowo krótka okrężnica sprawia, że mruczki nie wykorzystują włókna rozpuszczalnego tak dobrze, jak psy. Dodatek węglowodanów w diecie kota może być jednak wskazany w przypadku niektórych problemów zdrowotnych – skonsultuj to ze swoim lekarzem weterynarii.
Rola białka w diecie kota
Białka, a właściwie budujące je aminokwasy, odgrywają ważną rolę we wszystkich procesach życiowych kota. Stanowią bowiem budulec:
- włókien mięśniowych,
- chrząstek,
- skóry,
- sierści,
- pazurów.
To jednak nie koniec! Białka są niezbędne do trawienia i wchłaniania, wchodzą w skład hormonów oraz przeciwciał.
Dla kotów bardzo ważna jest m.in. tauryna, która wpływa na zdrowie serca, przebieg ciąży, a także wzrok kotów. Jej głównym źródłem jest białko pochodzenia zwierzęcego. Niedobory mogą się pojawić u kotów na diecie wegetariańskiej, o ile zwierzę nie otrzymuje suplementów.
Ciekawostka
Normobiałkowe posiłki dla kotów zawierają 80–120 g białka/1000 kcal, a karmy wysokobiałkowe powyżej 120 g/1000 kcal.
Jak wybierać karmę dla kota z wrażliwym układem pokarmowym?
Twój pupil ma wrażliwy przewód pokarmowy? Odżywianie ma wpływ na zdrowie jelit, a także funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Pomyśl o diagnostyce w gabinecie weterynaryjnym. Twój kot może wymagać karmy monobiałkowej lub podawania suplementów regulujących pracę jelit.
Delikatne karmy mają zwykle ograniczoną ilość składników.
Przykładem jest karma Animonda Integra Protect Intestinal, która została opracowana specjalnie z myślą o kotach cierpiących na ostrą biegunkę. Karma charakteryzuje się zawartością łatwostrawnego białka, a także umiarkowaną ilością tłuszczu, co ułatwia transport pokarmu z żołądka do jelita.
Ponadto karma Animonda ma wyższe stężenie elektrolitów, jak sód i potas, więc pomaga zrekompensować ich straty spowodowane biegunką lub wcześniejszymi wymiotami.
Korzyści zdrowotne diety bezzbożowej dla kotów
Czy w diecie kota powinny być zboża? Kot to bezwzględny mięsożerca, dlatego w kociej diecie powinny znajdować się głównie składniki pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby i tłuszcze zwierzęce). Zboża są natomiast źródłem węglowodanów, na które koty nie mają wyznaczonego minimalnego zapotrzebowania. To, czy dany kot potrzebuje w swojej diecie węglowodanów, czy wręcz odwrotnie, jest powiązane z jego stanem zdrowia.
Właściciele kotów mają obecnie szeroki wybór karm bezzbożowych, a także wysokomięsnych. To dobre produkty dla zdrowych kotów, a także wielu pupili z różnymi problemami. Zawsze warto zwracać uwagę na skład karmy, a także na to, dla jakich zwierząt jest przeznaczona.
Rozwiązanie dopasowane do specjalnych potrzeb żywieniowych kotów
Rozważając, czym karmić kota, zastanów się, jakie są specyficzne potrzeby Twojego pupila. Niewłaściwa dieta spowoduje problemy zdrowotne. Marka Animonda oferuje szeroki wybór produktów dopasowanych do różnych kotów, także tych z problemami zdrowotnymi.
Integra Protect Sensitive to karma dla kotów z niepożądanymi reakcjami na pokarm, objawiającymi się świądem, a także zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego. Receptura bazuje na jednym wyselekcjonowanym źródle białka zwierzęcego. Animonda Integra Protect Sensitive nadaje się zarówno do diagnostyki alergii i nietolerancji pokarmowych (do tzw. diet eliminacyjnych), jak i do długoterminowego żywienia zwierzęcia.
Integra Protect Nerki to produkt dla kotów, które mają problemy z nerkami. Dzięki specjalnej recepturze (obniżona zawartość białka i fosforu) pomaga złagodzić objawy choroby. Karma nie zawiera zbóż i jest bardzo smakowita, co sprawia, że nawet chore koty chętnie zjadają posiłek.
Integra Protect Diabetes to karma, która została opracowana dla kotów z cukrzycą. Produkt bazuje wyłącznie na surowcach mięsnych, bez dodatku zbóż i warzyw, dzięki czemu kot otrzymuje dietę bogatą w białko.
Integra Protect Urinary to karma, która ma wpływ na funkcjonowanie układu moczowego. Ta bezzbożowa, zdrowa dieta została opracowana tak, aby zapobiec ponownemu tworzeniu się kamieni struwitowych. Zbilansowana zawartość minerałów w diecie kota jest niezwykle ważna, jeżeli zwierzę miało już problem z kamieniami moczowymi.
Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie kota. Może mieć znaczenie profilaktyczne lub lecznicze! Nie bagatelizuj problemów swojego pupila i dobierz rodzaj karmy specjalnie dla niego.
Odpowiednie nawodnienie – klucz do zdrowia Twojego kota
Twój kot potrzebuje nie tylko białka i tłuszczów. Kluczowa jest woda, czyli składnik niezbędny do życia. Woda jest głównym składnikiem ciała kota. Jej utrata na poziomie 10–15% może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Każdy opiekun musi zatem zadbać, by jego pupil otrzymywał właściwą ilość wody. Na nawodnienie organizmu wpływa:
- woda z miski,
- pokarm.
Karma mokra składa się nawet w 80% z wody, dlatego pomaga utrzymać prawidłowe nawodnienie kota, który nie lubi pić wody ze swoich miseczek. Możesz również stosować przysmaki do picia w formie zupek lub smakowych napojów dla kotów, a także wprowadzić miski z płynącą wodą.
Jak zmiana diety wpływa na zdrowie kota?
Istnieje kilka momentów życia kota, gdy konieczna jest zmiana diety. Mowa o:
- wejściu w nowy etap życia (kocięta, koty dorosłe, koci seniorzy),
- zmianie stanu fizjologicznego (ciąża u kotki),
- wystąpieniu choroby (cukrzyca, choroby nerek, nietolerancje pokarmowe),
- stosowaniu nieodpowiedniej diety,
- nadwadze i otyłości.
O tym, czy dana karma ma pozytywny wpływ na zdrowie kota, świadczy m.in. wygląd jego odchodów. Prawidłowy stolec jest uformowany, ma delikatny zapach i brązowy kolor. Należy zwracać uwagę również na stan skóry oraz sierści. Dieta ma także wpływ na masę ciała kota. Obserwuj pupila, aby stwierdzić, czy dana dieta pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi kota.
Jeżeli chcesz wiedzieć, czy Twój kot jest zdrowy, wykonuj mu regularne badania. Jeśli zmieniłeś dietę kota, na badania zdecyduj się ok. 4–8 tygodni po jej wprowadzeniu. Ważna jest:
- morfologia,
- biochemia,
- badanie moczu.
Czy wiesz, że dieta ma wpływ na zachowanie kota?
Ogromny wpływ na zachowanie mruczka ma m.in. ilość kalorii w diecie. Jeżeli Twój kot otrzymuje posiłki ze zbyt małą ilością kalorii, będzie wiecznie głodny i może kraść jedzenie ze stołów lub blatów kuchennych.
Wpływ diety na zdrowie kota – podsumowanie
- Dieta wpływa na zdrowie i samopoczucie kota.
- Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych powodują zaburzenia w organizmie kota.
- Karma dla kota powinna być bogata w mięso i inne składniki pochodzenia zwierzęcego.
- Kocię wymaga innej karmy niż kot dorosły. Koty różnią się potrzebami pokarmowymi, dlatego trzeba je uwzględnić podczas wyboru karmy.
Twój kot potrzebuje witamin i minerałów, białka oraz tłuszczów. To, czym żywić kota, jest zależne od jego preferencji i potrzeb. Innej diety wymaga kot z cukrzycą, a innej kotka w ciąży. Jeżeli chcesz się upewnić, że wybrana dieta dostarcza kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, możesz skonsultować się z weterynarzem.
Artykuł zawiera lokowanie produktów.
Przeczytaj również: Rozpoznawanie i leczenie alergii u kotów. Kompletny przewodnik.