Spis treści
Ze względu na wojnę w Ukrainie Główny Lekarz Weterynarii wprowadził tymczasowe odstępstwa dotyczących przewozu zwierząt z Ukrainy do Polski. Właściciele psów, kotów i fretek, którzy nie posiadają kompletu dokumentów weterynaryjnych, mogę przekroczyć granicę ze swoimi pupilami. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.
Zwierzęta z Ukrainy – najważniejsze informacje
- Główny Lekarza Weterynarii wprowadził nowe przepisy dotyczące przewozu zwierząt z Ukrainy do Polski. Przepisy bardzo złagodzono, by mieszkańcy Ukrainy mogli zabrać ze sobą swoje zwierzęta.
- Zwierzęta nie muszą posiadać wyniku badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
- Psy, koty i fretki, które nie posiadają szczepień przeciw wściekliźnie mogą przekroczyć granicę, ponieważ będą zaszczepione w Polsce na koszt budżetu państwa.
Zwierzęta z Ukrainy – jakie są odstępstwa od standardowych wymagań?
Zwierzęta nie muszą posiadać wyniku badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
Każde zwierzę z Ukrainy, które przekracza granicę:
- musi być oznakowane mikrochipem,
- musi posiadać szczepienie przeciw wściekliźnie, wykonane nie później niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania się.
Ważne: Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia, tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem zwierzęcia. Kontroli spełnienia ww. wymagań dokonują funkcjonariusze celno-skarbowi.
Co w przypadku niespełnienia minimalnego wymogu?
Każdy opiekun, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych, musi wypełnić oświadczenia. Można je pobrać ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Sytuacja 1 – opiekun zwierzęcia z Ukrainy zna swój adres miejsca pobytu
Jeśli opiekun może wskazać adres pobytu zwierzęcia na terenie Polski, może przekroczyć granicę z psem, kotem lub fretką. Musi jednak wypełnić oświadczenie, w którym zobowiązuje się do:
- przemieszczenia zwierzęcia bezpośrednio do miejsca docelowego, tak by uniemożliwić kontakt ze zwierzętami wrażliwymi na wściekliznę;
- odizolowania zwierzęcia w miejscu docelowym pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej do czasu spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu;
- zaszczepienia przeciwko wściekliźnie zwierzęcia w czasie izolacji.
Oświadczenia przekazywane są do powiatowych lekarzy weterynarii. Powiatowy lekarz weterynarii dokonuje objęcia zwierzęcia izolacją, a także nadzoruje wykonanie czynności warunkujących spełnienie wymagań przez zwierzę, takich jak:
- oznakowanie zwierzęcia (jeśli brak jest transpondera lub jest nieczytelny);
- zaszczepienie przeciwko wściekliźnie (jeśli szczepienia nie można udokumentować lub jest nieważne);
- pobrania krwi do badania serologicznego wykonanego przez zatwierdzone laboratorium w kierunku oznaczenia poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
Jeśli po uzyskaniu wyniku badania serologicznego poziom przeciwciał zaświadcza o nabytej odporności, zwierzę zostaje zwolnione z izolacji, a opiekun otrzymuje dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów.
Sytuacja 2 – opiekun zwierzęcia z Ukrainy nie zna miejsca pobytu
Jeśli opiekun nie zna adresu miejsca pobytu zwierzęcia na terenie Polski, urzędowy lekarz weterynarii dokonuje:
- oznakowania,
- zaszczepienia zwierzęcia.
Procedura odbywa się w miejscu tymczasowego pobytu zwierzęcia wraz z opiekunem po przekroczeniu granicy. Koszty związane z ww. czynnościami pokrywa budżet państwa.
Jak zmieniły się wymagania dot. przywiezienia zwierząt z Ukrainy do Polski?
Do tej pory zwierzęta, które przekraczały granicę, musiały posiadać:
- prawidłowe oznakowane za pomocą mikrochipa;
- ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
- aktualny wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie;
- ważny paszport wydany w jednym z państw członkowskich UE lub świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem określonym w prawie UE.
Artykuł napisany na podstawie informacji zawartych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.