Home Kot Żwirek dla kota: rodzaje, jaki wybrać, ceny

Żwirek dla kota: rodzaje, jaki wybrać, ceny

Jednym z ważnych wyborów, przed którymi staniemy, decydując się na kota, jest wybór żwirku, czyli podkładu do kuwety. Jakie są rodzaje żwirków? Czy dobór żwirku może zależeć od rasy kota? Sprawdźcie.

Dawniej nie było tak szerokiej oferty żwirków dla kotów. Do kuwety wsypywało się najczęściej piasek. Niektórzy zresztą wciąż go stosują. Ma on jednak wiele wad. Przede wszystkim piasek nie zbryla się, a zapachy pozostawionych odchodów, o ile nie będziemy sprzątać często i regularnie, roznoszą się po całym domu.

Reklama

Dlatego dziś właścicielom mruczących czworonogów poleca się najczęściej używanie żwirku.

Oferta jest bogata, dlatego możemy wybierać spośród kilku rodzajów żwirków. Warto tu dodać, że żwirki dzielą się na zbrylające i niezbrylające. O co chodzi?

W przypadku żwirku zbrylającego pozostawiony mocz w połączeniu ze żwirkiem będzie się „zbrylać”, co oznacza, że możemy wyrzucić tylko powstałe bryłki, a reszta żwirku z kuwety zostaje na swoim miejscu. Żwirek niezbrylający to pewne ryzyko, bo czyszczenie kuwety jest trudniejsze, a jeśli nie będzie dokładnie posprzątana, to kto wie? Może nasz kot się obrazi i… załatwi poza kuwetą!

Jakie są rodzaje żwirków dla kotów?

Na rynku dostępne są różne rodzaje żwirków.

Żwirek biodegradowalny

Żwirek biodegradowalny to żwirek roślinny. W tym przypadku mamy dwie odmiany żwirków: żwirek drewniany i żwirek kukurydziany. Ten ostatni trochę przypomina podłoże stosowane też w terrariach dla agam brodatych. Zresztą niektórzy ten sam żwirek dla kota stosują także dla gryzoni.

Żwirek biodegradowalny może występować zarówno w postaci zbrylającej, jak i niezbrylającej. Żwirek drewniany niezbrylający ma kształt wałeczków, które pod wpływem wilgoci rozpadają się i opadają na dno kuwety. To właśnie dlatego kuwetę trzeba częściej sprzątać niż w przypadku żwirku zbrylającego.

Żwirek biodegradowalny ma też inne zalety: niewielkie ilości żwirku można wyrzucać do toalety. Duże ilości mogą niestety zapchać rury. Pozostałe rodzaje żwirków należy wyrzucać do kontenera z odpadami zmieszanymi. Ponadto żwirek biodegradowalny, po usunięciu brudnych bryłek, może nadawać się również na kompost.

Cena żwirku biodegradowalnego to ok. 19–22 zł za 7-litrowe opakowanie.

Żwirek mineralny/bentonitowy

Mineralny żwirek dla kota jest nazywany także żwirkiem bentonitowym. Są to zawsze żwirki zbrylające, ale bryłki mogą być różnej wielkości – do wyboru mamy żwirki drobnoziarniste i żwirki gruboziarniste. Żwirki drobnoziarniste łatwiej się zbrylają i wystarczają na dłużej.

Wadą tego żwirku jest to, że kot może go roznosić na łapkach po mieszkaniu. Pod żadnym pozorem nie wolno go wyrzucać do toalety, ponieważ zachowa się podobnie jak cement i definitywnie zapcha rury.

Cena żwirku mineralnego to ok. 13 zł za 7-litrowe opakowanie.

Żwirek silikatowy/silikonowy

Żwirek silikatowy to „najmłodszy” spośród rodzajów żwirków i – jak twierdzą właściciele kotów – koty go nie lubią, przynajmniej niektóre. To dlatego, że żwirek z krzemionki pochłania mocz do wewnątrz, więc właściciele usuwają na bieżąco tylko „grubsze” sprawy.

Cały żwirek wymienia się dopiero wtedy, gdy jego kolor zmieni się z białego na pomarańczowy. Kot może się też czuć niekomfortowo z innego powodu: zwierzęciu może przeszkadzać chodzenie po kryształkach i twardych grudkach. Koty zdecydowanie bardziej wolą miękkie podłoże. I jeszcze jedno: drobinki żwirku mogą przyczepiać się do futra.

Niewątpliwą zaletą tego żwirku jest to, że szybko pochłania wilgoć i zapachy. Warto pamiętać, że żwirek silikatowy to jednak żwirek niezbrylający i najdroższy spośród wszystkich rodzajów żwirków (za 7-litrowe opakowanie musimy zapłacić ok. 30 zł).

CZYTAJ DALEJ, str. 118-123.
autor: Kinga Czernichowska

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.