Home Pies Karmienie szczeniaka – co musisz wiedzieć

Karmienie szczeniaka – co musisz wiedzieć

W artykule znajdziesz odpowiedź na następujące pytania: Kiedy można podawać psom pokarm stały i ile razy dziennie karmić szczeniaka? Jak i czym karmić szczenięta? Jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka? Kiedy przejść na karmę dla psów dorosłych? Jak podawać karmę dla szczeniaka i jak ją przechowywać? Czyli karmienie szczeniaka od A do Z. Sprawdź!

Jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka powinna zawierać przynajmniej 25% białka, w tym około 9,5% białka pochodzenia zwierzęcego. Musi się też charakteryzować strawnością powyżej 80%, wysoką wartością biologiczną i kalorycznością, która będzie w stanie zaspokoić potrzeby psów rosnących.

Reklama

Kaloryczność karmy dla szczeniąt jest większa w porównaniu do tej dla psów dorosłych. Co ważne, karma dla szczeniąt nie powinna zawierać za dużo węglowodanów, ponieważ ich nadmiar w diecie malucha może być przyczyną niedostatecznego przyswajania białka, co prowadzi do zaburzeń wzrostu.

Dobra karma dla szczeniaka powinna być bogatym źródłem:

  • kwasów omega-6 i omega-3 – korzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego oraz zdrowie skóry;
  • argininy – aminokwasu, który wspomaga pracę układu immunologicznego, jest także jednym z wielu czynników regulujących gospodarkę hormonalną;
  • wapnia i fosforu – pierwiastków, które odgrywają ważną rolę w rozwoju układu kostnego. Dodatek wapnia dla psów ras miniaturowych, małych i średnich powinien wynosić około 0,7–1,7% w suchej masie, a dla psów dużych i olbrzymich około 0,7–1,2%. Zawartość fosforu powinna wynosić około 1% w suchej masie produktu.

Czym karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka do 3 tygodnia życia

Szczenięta w tym wieku powinny być żywione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Oczywiście są sytuacje, w których nie jest to możliwe – np. gdy suka osieroci młode, nie będzie zainteresowana ich karmieniem lub z przyczyn fizjologicznych nie będzie w stanie wykarmić całego potomstwa.

W takich przypadkach należy znaleźć matkę zastępczą, czyli sukę w laktacji, która będzie w stanie wykarmić młode, można też karmić szczenięta preparatami mlekozastępczymi.

Mleko krowie czy kozie jest nieodpowiednie dla szczeniąt, ponieważ nie zaspokoi ich wszystkich potrzeb żywieniowych. Tylko preparat mlekozastępczy dla szczeniąt zawiera lipidy, białka i węglowodany w odpowiedniej dla młodych psów proporcji.

Karmienie szczeniaka między 3 a 8 tygodniem życia

Młode powyżej 3 tygodnia życia zaczynają intensywnie interesować się otoczeniem, w którym się znajdują. Ich zmysły się wyostrzają, dlatego nic dziwnego, że aromatyczne jedzenie w misce zwróci ich uwagę. Oczywiście podstawą ich diety wciąż powinno być mleko mamy lub preparat mlekozastępczy dla szczeniąt.

Maluchy mogą początkowo być bardziej zainteresowane zabawą wokół lub nawet w misce z jedzeniem niż samym pokarmem. Jest to jak najbardziej normalne, ale szybko się zmieni.

Szczenięta między 6 a 8 tygodniem życia powinny jeść samodzielnie.

Staraj się nie przyzwyczajać pupila tylko do jednego rodzaju i smaku karmy. Staraj się uczyć go jeść pokarm o różnorodnej strukturze. Wszystkie nowości w jadłospisie malucha wprowadzaj stopniowo. Podawaj mu małe porcje nowych karm i codziennie stopniowo zwiększaj ich udział, eliminując tym samym te poprzednie.

Karmienie szczeniaka od 6 do 8 tygodnia życia

Szczenięta w tym wieku tracą odruch ssania, dlatego młode przestają interesować się ssaniem mleka matki i wolą jeść stały pokarm.

karmienie szczeniaka

Jak często karmić szczeniak

Karmienie szczeniaka do 3 tygodnia życia

Psów w tym wieku nie trzeba karmić, jeśli młode są karmione przez matkę i systematycznie przybierają na wadze. W przypadku karmienia szczeniąt preparatem mlekozastępczym należy postępować zgodnie z instrukcją producenta podaną na opakowaniu danego produktu

Karmienie szczeniaka między 3 a 8 tygodniem życia

Trudno jest dokładnie wyliczyć, jak często i jaką porcję podawać szczeniętom w tym wieku, bo podstawą ich diety wciąż jest mleko mamy lub preparat mlekozastępczy. Stały pokarm należy podawać maluchom kilka razy dziennie. Najprawdopodobniej nie będą zjadać zawartości miseczek do końca, dlatego być może będziesz musiał na początku wyrzucać mokrą karmę, która np. przez 2–3 godziny w misce zdążyła już obeschnąć i stracić swój wcześniejszy aromat.

Karmienie szczeniaka między 6 a 8 tygodniem życia

Maluchy w tym wieku powinny być karmione 4–5 razy dziennie

Karmienie szczeniaka od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia

Pieski powinny jeść 3–4 razy w ciągu doby.

Karmienie szczeniaka między 6 a 7 miesiącem życia

Czworonogi w tym wieku karmimy 2–3 razy w ciągu doby

Karmienie szczeniaka powyżej 7 miesiąca życia

Psy można już karmić 1–2 razy dziennie. Dotyczy to psów ras małych i średnich. Nie zaleca się jednak karmić psów ras olbrzymich i dużych tylko jeden raz w ciągu dnia. Zjedzenie dużej ilości pokarmu na raz sprzyja skrętowi żołądka, a na to schorzenie szczególnie narażone są duże psy. Lepiej podawać im mniejsze porcje jedzenia, ale np. 2–4 razy dziennie lub rzadziej, jeśli lekarz weterynarii tak zalecił.

Jak podawać karmę dla szczeniaka i jak ją przechowywać

Mokra karma dla szczeniaka powinna mieć przed podaniem temperaturę pokojową. Zamknięte hermetycznie puszki nie muszą być przechowywane w lodówce, ale te po otwarciu już tak. Karma prosto z lodówki będzie dla pupila mniej atrakcyjna, dlatego warto przed podaniem ocieplić otwartą puszkę w kąpieli wodnej.

Sucha karma dla szczeniaka może być (ale nie musi) namaczana wcześniej w wodzie, szczególnie na początku rozszerzania diety. Szczeniak od hodowcy poradzi sobie też z twardymi krążkami pokarmowymi. Suchą karmę należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu. Termin przydatności do spożycia po otwarciu wynosi zazwyczaj kilka tygodni. Szczegóły znajdziesz na opakowaniu danej karmy dla szczeniąt.

Karmienie szczeniaka – jak wybrać najlepsze jedzenie

Jaka karma dla szczeniaka jest najlepsza? Którą wybrać? To wszystko zależy od potrzeb Twojego pupila. Szczenięta powinieneś karmić karmą dla szczeniąt, a nie dla psów dorosłych. Najlepszym wyborem będą karmy dla szczeniąt przeznaczone dla konkretnej rasy. W dobrych sklepach zoologicznych i placówkach weterynaryjnych znajdziesz np. karmy dla szczeniaka shih tzu. Możesz też kupić karmę dla psów danej wielkości – dla szczeniąt ras średnich lub dużych.

Szczeniak z hodowli (powyżej 8 tygodnia życia) będzie już w stanie samodzielnie pobierać pokarm z miski, dlatego nie musisz się martwić, że maluch sobie nie poradzi ze stałym pokarmem. Stosuj na początku dietę mieszaną – karm psa zarówno suchą karmą dla szczeniąt, jak i karmą mokrą w saszetkach, puszkach czy na tackach. Stopniowo zmniejszaj udział mokrej karmy dla szczeniąt na rzecz tej suchej.

Kaloryczność karmy dla szczeniąt jest większa w porównaniu do tej dla psów dorosłych.

Kiedy przejść na karmę dla psów dorosłych

Trudno jest dokładnie ustalić moment, w którym Twój pupil przestaje być szczeniakiem i staje się psem dorosłym. Przyjmuje się, że następuje to w chwili, gdy pies osiąga masę ciała psa dorosłego. Co ważne, psy ras miniaturowych, małych i średnich szybciej osiągają wiek dorosły niż psy ras dużych i olbrzymich.

W jakim wieku zacząć wprowadzać karmę przeznaczoną dla psów dorosłych?
Psy ras miniaturowych8–12 miesięcy
Psy ras małych10–12 miesięcy
Psy ras średnich13–15 miesięcy
Psy ras dużych i olbrzymich16–24 miesięcy

Pamiętaj! Wprowadzaj karmę dla psów dorosłych stopniowo. Na początku powinieneś ją mieszać w niewielkiej ilości z dotychczas stosowaną karmą dla szczeniąt i z dnia na dzień zwiększać udział nowej karmy w diecie czworonoga.

Karmienie szczeniaka – co zrobić z niezjedzoną karmą?

Jeśli mokra karma zalega w misce dłużej niż pół godziny, zaleca się ją wyrzucić. Taki pokarm traci z czasem swoje właściwości (jest mniej aromatyczny i zawiera mniej wody), ale nie tylko. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych bakterii, które mogą być groźne dla zdrowia i życia malucha.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej z suchą karmą, która wciąż jest zdatna do spożycia, nawet przez całą noc.

Czy trzeba suplementować dietę młodych zwierząt?

Zdrowe szczenięta, które dostają pełnoporcjową karmę dla zwierząt rosnących, nie potrzebują dodatkowej suplementacji. Co więcej, podawanie takich preparatów bez wyraźnego wskazania, czyli bez konsultacji z lekarzem weterynarii, może wręcz zaszkodzić Twojemu małemu podopiecznemu, ponieważ nadmiar niektórych pierwiastków może być równie szkodliwy jak ich niedobór.

Karmienie szczeniaka – podsumowanie

Ilość i jakość karmy zależy w dużej mierze od ich wieku, potrzeb gatunkowych, rasowych i osobniczych. Nie ma jednej najlepszej karmy, która zaspokoiłaby wszystkie potrzeby żywieniowe młodych zwierząt, dlatego do tematu należy podejść indywidualnie – poznać potrzeby pupila i następnie je spełnić.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące żywienia swojego czworonoga, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii, np. podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym z powodu szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym czy odrobaczania.

Sprawdź też:

Jak przygotować się na przybycie psa do Twojego domu

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.