Home Ptaki & Gryzonie Chomik dżungarski – dieta, opieka, choroby

Chomik dżungarski – dieta, opieka, choroby

Szukasz sympatycznego małego pupila do domu? Zastanawiasz się, jakiego chomika wybrać? Chomik dżungarski to jeden z najpopularniejszych gatunków gryzoni domowych. Zwierzak ten szybko zjednuje sobie sympatię dzieci i dorosłych za sprawą przyjaznego usposobienia. Podpowiadamy, jak właściwie opiekować się tym uroczym małym lokatorem.

Jak wygląda chomik dżungarski?

Chomiki dżungarskie to niewielkie gryzonie (ok. 10 cm) o krępej budowie ciała. Mają bardzo krótki ogon, który jest prawie niewidoczny. Ubarwienie tych gryzoni jest z wierzchu ciemnopopielate – z czarnobrązową pręgą biegnącą od głowy do nasady ogona. Okolice oczu i zewnętrzne części uszu chomiczników dżungarskich są wybarwione na czarno. Od strony brzusznej gryzonie mają białą sierść.

Reklama

Ubarwienie chomika dżungarskiego zmienia się wraz z porą roku. Zimą jego sierść przybiera barwę białą, co zapewnia mu doskonały kamuflaż na śniegu. W niewoli sezonowa zmiana koloru futerka jest jednak prawie niewidoczna.

Chomik dżungarski – kolory

W hodowli znanych jest kilka odmian barwnych chomików dżungarskich, m.in.:

  • czarny (dziki),
  • perłowy (biały),
  • szafirowy,
  • wielbłądzi,
  • pomarańczowy,
  • szafirowo-perłowy.

Jak rozpoznać płeć chomika dżungarskiego

Zastanawiasz się: chomik dżungarski samiec czy samica? Jak rozpoznać płeć tych gryzoni? Choć osobniki obu płci na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, istnieje kilka cech, po których można odróżnić samca od samicy chomika.

  • Samce chomiczników dżungarskich zwykle są większe i cięższe niż samice.
  • U samców chomików dżungarskich widoczne są jądra.
  • U samic odległość narządów rozrodczych od odbytu jest mniejsza niż u samców.
  • Chomik dżungarski płci męskiej ma widoczny gruczoł zapachowy na środku brzucha.

Charakter i wymagania

Chomik dżungarski jest lubiany przede wszystkim ze względu na przyjazne i łagodne usposobienie. W porównaniu do innych gatunków chomików jest zazwyczaj łatwiejszy do oswojenia i bardziej towarzyski. Przyzwyczajony od młodości do kontaktów z człowiekiem akceptuje trzymanie na rękach. Z uwagi na dużą ruchliwość i małe rozmiary zwierzątka trzeba jednak obchodzić się z nim bardzo delikatnie.

Niestety chomicznik dżungarski ma dosyć nerwowy charakter. Jest płochliwy, bardzo czujny i podatny na stres. Z tego powodu należy zapewnić mu stabilne warunki życia. Trzeba unikać nagłych zmian w harmonogramie dnia, gwałtownych modyfikacji diety czy niepotrzebnego przewożenia zwierzęcia.

Klatka chomika dżungarskiego powinna stać w miejscu cichym, spokojnym, oddalonym od urządzeń elektrycznych i bezpośrednich źródeł ciepła. W pomieszczeniu, w którym przebywa gryzoń, należy utrzymywać temperaturę 18–22℃ i wilgotność w zakresie 40–60%.

Chomiczniki dżungarskie przejawiają największą aktywność późnym wieczorem i wczesnym rankiem. Zwierzaki te nie zapadają w hibernację. Na wolności kopią głębokie nory, o kilku wejściach. Sporo czasu poświęcają także na żerowanie. Abu utrzymać właściwe warunki w norach, wyścielają je mchem, sierścią lub innymi materiałami. Również chomiki utrzymywane w domach przejawiają duże zamiłowanie do kopania. Z tego względu należy zapewnić im grubą warstwę niepylącej ściółki.

Chomiki dżungarskie, w odróżnieniu od wielu gryzoni, nie są zdeklarowanymi samotnikami. W naturze żyją w małych grupach rodzinnych, a w utrzymywaniu więzi między gryzoniami ważną rolę odgrywa wspólny zapach. W warunkach domowych najczęściej w jednej klatce zaleca się trzymać tylko jednego gryzonia. Chomiczmiki dżungarskie mogą jednak zaakceptować towarzystwo innych osobników w klatce – zwłaszcza znanych im od młodości. Nie zawsze jednak próby połączenia dorosłych gryzoni kończą się sukcesem. Niejednokrotnie między zwierzęta utrzymywanymi razem dochodzi do konfliktów i konieczne jest ich rozdzielenie.

Pochodzenie chomika dżungarskiego

Chomik dżungarski to azjatycki gatunek gryzonia. Wywodzi się historycznego rejonu Dżungarii, położonego w zachodnich Chinach. To właśnie do miejsca pochodzenia nawiązuje nazwa gryzonia. Obszar występowania gatunku obejmuje jednak również rejony Syberii, Kazachstanu, Mongolii. Chomik dżungarski zamieszkuje rejony półpustynne o ubogiej roślinności – głównie stepy i tundry.

Długość życia chomika. Ile żyje chomik dżungarski?

Chomiczniki dżungarskie nie należą do długowiecznych gryzoni. Ile żyje chomik dżungarski? Na wolności – około roku. W warunkach domowych długość życia tego sympatycznego gryzonia wynosi najczęściej od 1,5 roku do 2 lat. Jest więc porównywalna do tej, jaką osiągają inne chomiki karłowate (np. chomik Roborowskiego czy chomik Campbella).

Wyposażenie i wymiary klatki dla chomika dżungarskiego

Mimo małych rozmiarów chomik dżungarski potrzebuje sporej przestrzeni do zabawy i eksploracji otoczenia. Dla przedstawicieli tego gatunku rekomendowana jest klatka o minimalnej wielkości: 60 × 40 × 30 cm. Przy wyborze lokum dla małego pupila warto zwrócić uwagę również na odstęp między prętami. Nie powinien być on większy niż 1 cm. Aby umożliwić gryzoniowi swobodne kopanie w ściółce, warto wybrać klatkę z głęboką kuwetą.

Do najważniejszych elementów wyposażenia klatki chomika należą:

  • zabawki dla chomika dżungarskiego – akcesoria do zabawy zapewniają zwierzęciu rozrywkę i umożliwiają realizowanie naturalnych zachowań. Chomikowi warto zaoferować przede wszystkim tunele imitujące naturalne nory. W roli zabawek dla chomika świetnie sprawdzą się również drewniane lub jadalne gryzaki. Pozwolą one chomikowi zaspokoić potrzebę gryzienia i wspomogą ścieranie zębów;
  • domek dla chomika dżungarskiego – stanowi miejsce wypoczynku i kryjówkę gryzonia, zwiększa poczucie bezpieczeństwa u zwierzaka. Domki dla chomików dostępne są w wielu rodzajach różniących się trwałością i wyglądem. Do wyboru są m.in. akcesoria drewniane, plastikowe czy ziołowo-warzywne;
  • kołowrotek dla chomika dżungarskiego – pozwala zaspokoić zwierzakowi potrzebę ruchu. Dobry kołowrotek dla chomika powinien być dostosowany do wielkości gryzonia. Dla chomiczników dżungarskich należy zakupić akcesorium o średnicy minimum 20 cm. Najlepiej zdecydować się na model z zabudowanymi szczebelkami.

Co może jeść chomik dżungarski?

Naturalna dieta chomiczników dżungarskich składa się głównie z ziaren i nasion roślin. Co je chomik dżungarski? Podstawą jego żywienia są nasiona różnych gatunków traw. Gryzoń zjada również inne części roślin (m.in. listki, korzonki). Chomik dżungarski uzupełnia swój jadłospis pokarmami zwierzęcymi – głównie owadami. W prawidłowo zbilansowanej domowej diecie gryzonia powinny się znaleźć:

  • karma dla chomika dżungarskiego – jest podstawowym elementem żywienia gryzonia, dostarczającym zwierzakowi niezbędnych substancji odżywczych. Dobra karma dla chomika powinna składać się głównie z różnych gatunków zbóż i roślin. Najlepiej wybrać karmę zawierającą około: 12–18% białka, 3–6% tłuszczu i 5–7% włókna;
  • owoce i warzywa – chomikowi można podawać suszone lub świeże warzywa i owoce. Odpowiednie dla gryzonia są m.in.: jabłka, marchewki, dynie, cukinie, maliny, arbuzy;
  • zioła – mogą być wartościowym uzupełnieniem menu gryzonia. Dietę pupila warto wzbogacić m.in. mniszkiem lekarskim, nagietkiem, malwą, pokrzywką, gwiazdnicą pospolitą;
  • gałązki drzew – służą chomikowi jako gryzaki umożliwiające ścieranie stale rosnących zębów. Chomikowi dżungarskiemu warto zaoferować gałązki drzew i krzewów owocowych (np. jeżyn, jabłoni), wierzby lub lipy;
  • pokarmy pochodzenia zwierzęcego – dostarczają cennego białka zwierzęcego. W żywieniu chomika sprawdzą się m.in.: owady karmowe, chude mięso drobiowe, ugotowane jajka;
  • przysmaki – niezastąpione jako nagrody, przynęty i przekąski między posiłkami. Małego podopiecznego warto uraczyć m.in.: prosem senegalskim, nasionami dyni, płatkami owsianymi.

Polecany produkt

Jeśli szukasz dobrej jakości karmy dla chomika, postaw na Natural Line Gold dla chomików karłowatych. To pokarm typu superpremium, którego wszystkie 42 składniki pochodzą prosto z natury. Składniki jakości human grade sprawiają, że pokarm jest wyjątkowo smaczny i zjadany do końca. Karma zawiera ważny dla chomików dodatek naturalnego białka w postaci larw hermetii, jedwabników i mączników oraz suszonych krewetek. W składzie znajdziemy także suszone warzywa, które dostarczają naturalnych witamin, a także nasiona traw i zioła w naturalnej postaci. Pokarm nie zawiera konserwantów, barwników, sztucznych dodatków czy cukru.

Czego nie może jeść?

Choć w diecie chomika może znaleźć się wiele produktów, z podawania niektórych lepiej całkowicie zrezygnować. Szkodliwe lub toksyczne dla gryzonia są m.in.:

  • cytrusy,
  • rabarbar,
  • awokado,
  • cebula,
  • czosnek,
  • ziemniaki,
  • fasola,
  • czekolada,
  • wędliny,
  • gałązki drzew iglastych.

DOBRA RADA

Nie zaleca się podawania pupilowi produktów wysoko przetworzonych, solonych, lepkich lub posiadających ostre elementy.

Jak oswoić chomika dżungarskiego

Oswajanie chomika dżungarskiego nie powinno nastręczyć większych trudności. Należy jednak pamiętać, że mały podopieczny potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

Jak oswoić chomika dżungarskiego? Na początku pupila należy zapoznać ze swoim głosem i zapachem. W tym celu warto jak najczęściej przemawiać do zwierzaka. Możesz też umieścić w klatce chomika jakiś niewielki element swojej garderoby. Pozwoli to pupilowi oswoić się z Twoim zapachem. Gdy zwierzak przyzwyczai się do twojej obecności, zachęć go do zbliżenia się do Ciebie, a następnie do wejścia na rękę. Pamiętaj jednak, by nigdy nie zmuszać do niczego zwierzątka. Nie próbuj więc wyciągać go z kryjówki ani chwytać z góry. Zaplanuj sesje oswajania w czasie, gdy gryzoń jest najbardziej aktywny, czyli późnym wieczorem lub wczesnym rankiem.

Chomik – opieka

Chomiczniki dżungarskie nie należą do wymagających podopiecznych. Aby zapewnić im prawidłową opiekę, trzeba zadbać przede wszystkim o właściwe warunki środowiskowe. Nie można więc zaniedbywać regularnej wymiany ściółki oraz sprzątania klatki gryzonia.

Wskazówka: Małe ssaki nie wymagają specjalnej pielęgnacji futerka. Warto jednak umożliwić im okresowe kąpiele piaskowe.

Zawsze należy bacznie obserwować pupila, by szybko wychwycić ewentualne objawy choroby. U chomików dżungarskich notuje się m.in.: chorobę mokrego ogona, infekcje układu oddechowego, nowotwory, złamania zębów, inwazje roztoczy. Do sygnałów alarmowych, które mogą świadczyć o chorobie u chomicznika dżungarskiego, należą m.in.:

  • apatia,
  • utrata apetytu,
  • zmiany skórne,
  • trudności w oddychaniu,
  • wyciek wydzieliny z nosa lub oczu,
  • zaburzenia równowagi.

Podsumowanie:

  • Chomik dżungarski to łagodny gryzoń, który dobrze adaptuje się do warunków domowych.
  • Na rynku zoologicznym dostępne są różne odmiany barwne chomików dżungarskich.
  • Gryzonie te są przyjazne wobec ludzi i łatwo je oswoić.Chomiczniki dżungarskie lubią kopać, dlatego należy zapewnić im grubą warstwę ściółki w klatce.
  • Podstawą diety chomików powinna być dobrej jakości gotowa karma.

Polecamy również:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.