Home Ptaki & Gryzonie Chomik syryjski – wymagania, żywienie, długość życia

Chomik syryjski – wymagania, żywienie, długość życia

Chomiczki syryjskie to jedne z bardziej popularnych gatunków chomików ze względu na łatwość w hodowli, uroczy wygląd i usposobienie. Co ciekawe, są jednocześnie największe spośród chomiczków. Chomiki te da się oswoić, ale z reguły są one jednak samotnikami. Sprawdź, czy chomik syryjski będzie dla Ciebie dobrym kompanem.

Chomik syryjski – charakterystyka rasy

Jak wygląda chomik syryjski?

Wielkość chomika syryjskiego jest stosunkowo duża. Długość ciała gryzonia może osiągać nawet 15 cm, a waga wynosi zazwyczaj od 100 do 250 g. Samce są większe i cięższe od samic.Chomik tej rasy ma charakterystyczne złotawo-rude ubarwienie. Stąd jego nazwa gatunkowa Mesocricetus auratus (łac. auratus = złocisty). Chomik syryjski ma duże, wypukłe oczy charakterystyczne dla zwierząt aktywnych o zmierzchu i nocą. Nogi chomiczka są krótkie, silne i przystosowane do długich biegów. Łapy są nieowłosione, przednie mają cztery wykształcone palce i kciuk zredukowany do małego wyrostka. Natomiast tylne łapy mają pięć palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. To wszystko sprawia, że wygląd chomika syryjskiego jest bardzo charakterystyczny i trudno go pomylić z innym gatunkiem. Przez szereg lat hodowcy wykreowali wiele innych odmian barwnych i typów owłosienia.

Reklama
chomik syryjski

Najważniejsze informacje:

 • długość: ok. 15 cm,
 • waga: 100–250 g,
 • umaszczenie: białe, kremowe, cynamonowe, płowe, brązowe, szare, czarne lub szylkretowe czy w cętki.

Odmiany chomiczków syryjskich ze względu na barwę włosia

 • plamkowane – białe z plamami w innych kolorach,
 • srokate – z białymi plamami,
 • pasiaste – z białym pasem w połowie ciała,
 • szylkretowe – z żółtymi plamkami,
 • szylkretowo-białe – z żółtymi i białymi plamkami,
 • dereszowate – białe z włosami specjalnego koloru, przyjmującymi w pewnym odcinku inną barwę.

Odmiany chomiczków syryjskich ze względu na typ włosia

 • short hair – krótkowłosy (te są najpopularniejsze),
 • long hair – długowłosy,
 • satin hair – o lśniącym, gładkim włosie,
 • rex hair – z kręconym włosiem.

Historia i pochodzenie chomika syryjskiego

Chomiki syryjskie – zwierzęta należące do gryzoni, pochodzą z Azji Mniejszej. Odkryto je dopiero w XIX wieku, ale chwilę potem gatunek został uznany za wymarły. Odnaleziono je w latach 30. XX wieku. Hodowla chomika na terenie Europy została spopularyzowana dopiero po II wojnie światowej. W Polsce hodowle chomików tej rasy są prowadzone od lat 50. XX wieku. Dziś jest to jedna z bardziej popularnych ras chomików.

Najpopularniejsze rasy chomików:

 • syryjski,
 • chiński,
 • dżungarski,
 • europejski,
 • Campbella,
 • Roborowskiego.

Istnieją też różne odmiany chomiczków syryjskich, wytypowane ze względu na rodzaj włosia i kolor.

Jaki jest chomik? Charakterystyka

Chomiki syryjskie są pełne energii. Choć różnią się pod względem charakteru. Niektóre są życzliwe i przyjacielskie, inne – skłonne do psot i pewne siebie. Chomiki syryjskie są aktywne, ciekawe świata i nowości. Najbardziej aktywne są w nocy i wówczas mogą być hałaśliwe, dlatego nie ustawiaj klatki z pupilem blisko sypialni. W ciągu dnia z reguły śpią. Chomik tej rasy lubi się bawić, ale co ważne, jest zdecydowanie typem samotnika w przeciwieństwie np. do szynszyli.

Pamiętaj o odpowiedniej socjalizacji. Przyzwyczajaj chomika do dotyku od małego, wówczas będzie on lubił Twoją bliskość. W przeciwnym razie może nie być przekonany do trzymania na rękach. Poświęcaj uwagę pupilowi późną porą, by nie przeszkadzać chomikowi w odpoczynku.

Zmysły chomika

Wzrok chomika tej rasy nie jest najlepiej rozwinięty. Chomiczki nie widzą zbyt ostro w dzień, dlatego podczas poszukiwania jedzenia posługują się świetnym węchem. Chomik syryjski ma znacznie czulszy nos niż człowiek. Potrafi węchem rozpoznać swoich krewnych oraz rodzaj pożywienia. Nie używaj w pomieszczeniu, gdzie znajduje się chomik, odświeżaczy powietrza.

Dodatkowo chomiczki mają bardzo dobry słuch. To jeden ze zmysłów, który jest bardzo dobrze rozwinięty u gryzoni. Chomik lokalizuje dźwięki dzięki sterczącym pionowo uszom. Podczas snu jego małżowiny uszne są złożone.

Smak nie odgrywa dominującej roli w życiu chomika syryjskiego, ponieważ jakość i świeżość jedzenia gryzoń ocenia przede wszystkim po zapachu.

W orientacji pomagają chomikom wibrysy – długie włosy czuciowe. Wibrysy są odpowiednikiem dotyku i wyczuwają każdy ruch powietrza. Dodatkowo ostrzegają przed zagrożeniem, wyczuwają przeszkodę i pomagają poruszać się w ciemnościach. Odgrywają one istotną rolę w życiu gryzoni.

poradnik chomik syryjski

Jak oswoić chomika syryjskiego

Na początku pozwól chomiczkowi przyzwyczaić się do jego nowego domu, dopiero kilka dni później możesz zacząć delikatne próby oswajania. Po przybyciu do nowego domu chomik przyzwyczaja się do nowego miejsca, zapachów i dźwięków. Daj mu czas, aby poczuł się bezpiecznie. Z każdym dniem przebywaj coraz częściej w pobliżu klatki. Zacznij łagodnie przemawiać do pupila oraz podawaj mu niewielkie, smakowite przysmaki do klatki. Gdy chomik poczuje się bezpiecznie, możesz próbować włożyć rękę do klatki. Jeśli początkowe etapy poszły dobrze, to nasz zwierzak z ufnością do nas podejdzie. Pamiętaj, najważniejsza jest cierpliwość.

Ważne wskazówki:

 1. pracuj z chomikiem wieczorem,
 2. nie wykonuj gwałtownych ruchów,
 3. nie piszcz, nie krzycz (chomik się przestraszy),
 4. nigdy nie chwytaj chomika z góry,
 5. zachęcaj za pomocą smakołyków.

Klatka dla chomika

Decydując się na chomiczka, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki. Do wyprawki należy na pewno wliczyć: klatkę dla chomika syryjskiego, podłoże, kołowrotek, zabawki i karmę dla chomika.

Klatka dla chomika syryjskiego powinna być odpowiedniej wielkości. Minimalne wymiary klatki dla chomika tej rasy to 80 × 40 cm. Dodatkowe centymetry możesz uzyskać poprzez piętra bądź hamaki. Klatkę dla chomika syryjskiego kupisz za 100 zł, ale dostępne są też takie po 300 i 400 zł, a nawet droższe. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału jest wykonana, jakiej jest marki i jakie elementy wyposażenia zawiera. Dla chomika syryjskiego możesz wybrać klatkę metalową, której niewątpliwą zaletą jest duża wentylacja. Ustaw klatkę w miejscu stosunkowo cichym i niezbyt przewiewnym. Unikaj nasłonecznionych parapetów i zimnych podłóg.

Wyposażenie klatki dla chomika

Zadbaj także o wyposażenie klatki dla chomika syryjskiego i podłoże wewnątrz niej. Podstawowe wyposażenie klatki to pojnik na wodę i miseczka na jedzenie (najlepiej ciężka, dość płaska lub zawieszana metalowa).

Istnieje kilka rodzajów podłoża do klatki dla chomika syryjskiego. Najtańsze i najpopularniejsze są trociny. Te jednak mogą uczulać i jeśli się na nie decydujesz, wybierz te bardzo dobrej jakości. Kolejny rodzaj to wiórki konopne. Raczej nie uczulają, ale mają intensywny zapach i nieraz ostre zakończenia, przez co mogą poranić chomika. Dlatego najlepiej wybierać granulowane wióry konopne.

W klatce dla chomika powinien się znaleźć kołowrotek, W przypadku chomików tej rasy jego minimalna średnica wyniesie 25 cm.

Pamiętaj też o domku dla chomika. Domek musi być duży, by chomiczek mógł swobodnie do niego wchodzić i z niego wychodzić. Domek dla chomika to jego gniazdko, a jednocześnie spiżarnia. Nie bez powodu słowo „chomikować” oznacza też „gromadzić”. Chomiczki nie zjadają całej karmy od razu, część zostawiają na później.

Hamaki zawieszaj nisko, aby chomik bez trudu mógł się na nie wdrapać, a w razie upadku nie zrobił sobie krzywdy.

Ile lat żyje chomik syryjski?

Długość życia chomika syryjskiego jest uzależniona od kilku czynników. Wiele zależy od sposobu utrzymania i odżywiania. Pamiętaj o stworzeniu swojemu pupilowi dobrych warunków i odpowiedniej dawce ruchu i zabawy. Unikaj sytuacji, które stresują chomika, np. hałasu. Podsumowując, ile żyje chomik syryjski? Chomiczek syryjski w warunkach hodowlanych żyje maksymalnie 4 lata. Średnia długość życia to około 3 lat.

Ile kosztuje chomik syryjski?

Ile kosztuje chomik? Cena chomiczka z hodowli wynosi przeważnie od 30 do 50 zł, ale czasem osiąga nawet 100 zł (w zależności od tego, czy kupujesz gryzonia w sklepie zoologicznym, czy od hodowcy). Pamiętaj jednak, by doliczyć miesięczny koszt utrzymania, czyli m.in. kontrole i ewentualne dodatkowe wizyty u weterynarza (USG organów chomika może kosztować tyle samo co USG organów psa). Dobrej jakości karma też kosztuje – cena kilograma bezzbożowej karmy wynosi ok. 30–40 zł. Warto też zainwestować w suplementy dla chomika.

Podsumowując:

 • koszt wyprawki dla chomika tej rasy: 100–200 zł,
 • koszt chomik tej rasy: ok. 30–50 zł,
 • miesięczny koszt utrzymania: ok. 150 zł.
co je chomik

Dieta chomika. Jaką karmę wybrać?

Co jedzą chomiki? Chomiki różnią się dietą od np. szynszyli czy kawii domowych. Na rynku dostępne są specjalistyczne karmy dla chomików. Gotowe karmy dla chomików zawierają składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Są to mieszanki złożone z ziaren (takich jak amarantus, owies, pszenica, proso, żyto) oraz z pestek dyni i nasion słonecznika, a także z warzyw (np. burak, marchew, kukurydza).

karma dla chomika

Jeśli szukasz dobrej jakości karmy dla chomika, postaw na Natural Line Gold. To wysokiej jakości mieszanka dla chomików syryjskich, stanowiąca kompletną, zbilansowaną karmę. Skład produktu nawiązuje do potrzeb żywieniowych chomików syryjskich z naturalnego środowiska. Dzięki produktowi Twojemu pupilowi nie zabraknie w posiłku tego, co niezbędne i obowiązkowe w jego codziennej, dobrze zbilansowanej i urozmaiconej diecie. To pieczołowicie przygotowana mieszanka zbóż i nasion z dodatkiem warzyw, ziół (w tym płatków kwiatów) i białka zwierzęcego. Zresztą sami zerknijcie, jak smakowicie wygląda micha napełniona tą karmą.

Nie musisz jednak poprzestać tylko na gotowych karmach dla chomików. Możesz samodzielnie urozmaicać dietę swojego pupila, dokładając m.in. warzywa i owoce. Zresztą nie tylko, bo istotne w diecie chomiczków jest także białko zwierzęce. Możesz sięgnąć np. po gotowane jajka, pasikoniki czy larwy mącznika.

Czego nie może jeść chomik syryjski?

Pamiętaj, że nie wszystkie owoce i warzywa chomik może zjeść. Poniżej znajdziesz listę produktów zakazanych.

Owoce:

 • awokado,
 • granat,
 • mango,
 • owoce cytrusowe,
 • rabarbar.

Warzywa:

 • bakłażan,
 • brukselka,
 • cebula,
 • ciecierzyca,
 • czosnek,
 • fasola,
 • kapusta,
 • soczewica,
 • por,
 • rzodkiewka.

Ważne! Chomik nie może też jeść słonych przekąsek, np. paluszków, chipsów, a także czekolady.

Ciekawostki

Poniżej znajdziecie ciekawostki na temat chomików:

 • Podczas aktywności z wykorzystaniem kołowrotka chomik potrafi pokonać aż 8 km.
 • Chomiczki tej rasy 75 proc. swojego życia przesypiają.
 • W populacji chomików może zdarzyć się kanibalizm, w niektórych przypadkach samica zjada swoje młode.

Popularne imiona dla chomika

Do popularnych imion dla chomików należą te, które pochodzą z bajek lub seriali. Oto przykłady imion dla chomików:

 • Dexter,
 • Harry,
 • Ron,
 • Ronald,
 • Kubuś,
 • Puchatek,
 • Oskar,
 • Simba,
 • Zyzio,
 • Elza,
 • Migotka.

Decydując się na chomiczka tej rasy, pamiętaj, że chomik, jak każde zwierzę, potrzebuje odpowiedniej opieki i poświęcania mu czasu. To nie maskotka, tylko żywe stworzenie.

Chomiczek – podsumowanie:

 • Chomiki spożywają zarówno pokarmy roślinne, jak i zwierzęce.
 • Chomiczek syryjski to mały gryzoń, który ma słaby wzrok, nadrabia słuchem i węchem.
 • Zwierzęta te są pełne energii, ale to raczej samotniki.
 • Chomiczki najlepiej czują się w pojedynkę.
 • Chomiki syryjskie są łatwe w utrzymaniu, pielęgnacji i nie mają wygórowanych wymagań.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.