Home Pies Żywienie psa, wszystko o karmieniu psa

Żywienie psa, wszystko o karmieniu psa

Czy wiesz, że psy to względni mięsożercy, a koty bezwzględnie muszą jeść mięso, by prawidłowo funkcjonować i się rozwijać? Poznaj najczęściej popełniane błędy żywieniowe sprawdź, czym jest dieta BARF. Oto żywienie psa w pigułce.

Jak karmić szczeniaka?

Szczenięta w wieku 3–4 tygodni zaczynają stopniowo interesować się stałym pokarmem. To najlepszy moment, by rozszerzyć ich dietę. Zacznij od karmy w saszetkach dla szczeniąt lub od namoczonej wcześniej w wodzie suchej karmy przeznaczonej dla szczeniąt. Kawałki powinny być na tyle małe, by zwierzę mogło je swobodnie pobierać z miski.

Reklama

Suka przestaje karmić swoje młode między 6 a 8 tygodniem życia. Dlatego do tego czasu szczenięta powinny już jeść samodzielnie pokarm stały. Maluchy w tym wieku należy karmić 4–5 razy dziennie.

Mokre karmy, które mogą sprawdzić się w przypadku Twojego szczeniaka, to:

Canagan Puppy Feast – to zbilansowana i pełnoporcjowa karma bezzbożowa. W składzie zawiera świeże mięso połączone z organicznymi warzywami. Takie posiłki są dla młodego psa zdrowe, smakowite i pożywne. Twój pupil będzie rósł i prawidłowo się rozwijał. Składniki karm dostarczane są każdego dnia, a posiłki tworzone z miłością do zwierząt. SPRAWDŹ!

Carnilove Wild Wet Salmon & Turkey for Puppies – to pełnoporcjowa karma o wysokiej zawartości mięsa, powstająca bez dodatku ziaren zbóż. Przeznaczona jest dla szczeniąt wszystkich ras od pierwszego miesiąca aż do ukończenia pierwszego roku życia. Karma stanowi połączenie łososia i indyka z niewielkim dodatkiem żurawiny, borówki oraz malin. Olej z łososia dostarcza psom kwasów tłuszczowych omega-3 ważnych dla rozwoju mózgu i oczu. SPRAWDŹ!

Wśród karm suchych polecić można:

Brit Care Dog Hypoallergenic Puppy z jagnięciną i ryżem – ta karma dla szczeniąt zawiera tylko jedno źródło białka zwierzęcego, by zminimalizować ryzyko niepożądanych reakcji na pokarm. W składzie znajdziesz olej z łososia, który jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 wspomagających stan skóry i sierści oraz rozwój mózgu młodego psa. SPRAWDŹ!

Nature’s Protection Superior Care White Dogs Junior White Fish – kompletna, bezzbożowa karma dla szczeniąt małych ras o białym umaszczeniu. Nadaje się dla psów od trzeciego do dwunastego miesiąca życia. Formuła karmy wspiera walkę z zaciekami powstającymi w okolicy oczu. Produkt cechuje się również doskonałą strawnością i jest dobry dla szczeniąt o delikatnym przewodzie pokarmowym. SPRAWDŹ!

Prawidłowe żywienie psa to pierwszy krok do ich zdrowej dorosłości

Żywienie dorosłego psa

Dorosłe psy powinny otrzymywać pełnoporcjową karmę przeznaczoną dla danej rasy lub grupy ras (np. dla psów ras średniej wielkości). Ważna jest nie tylko jakość karmy, ale też jej ilość. Pupil powinien otrzymywać stałą dawkę pokarmu, odpowiadającą jego zapotrzebowaniu energetycznemu.

Wysokiej jakości karmy suche to:

Brit Care Dog Sustainable Adult Medium Breed Chicken & Insect, czyli pełnoporcjowa karma na bazie kurczaka i owadów stworzona z myślą o dorosłych psach ras średnich (ważących 10–25 kg). Formuła opiera się na łatwo przyswajalnym białku. Zawartość L-tryptofanu i serdecznika pospolitego pomaga łagodzić stres i uczucie niepokoju u zwierząt. Produkt zawiera również dodatek tauryny, która zapewnia m.in. prawidłową pracę mięśnia sercowego psów. SPRAWDŹ!

Canagan Scottish Salmon dla małych ras to pełnoporcjowa karma, której głównym składnikiem jest łosoś. Znajdują się w niej jednak także inne ryby, jak śledź, pstrąg i zestaw białych ryb. Karma jest bezzbożowa i polecana dla zwierząt z alergiami pokarmowymi, nie zawiera bowiem żadnych dodatków z innych zwierząt niż ryby (nawet tłuszczu). SPRAWDŹ!

Empire to pełnoporcjowa karma wzbogacona o prozdrowotne formuły. Na uwagę zasługuje formuła αDETOX, czyli mieszanka składników pomagająca wzmacniać układ odpornościowy i oczyszczająca organizm psa z toksyn. Inna formuła to AAC (Anti Age Coctail), która opóźnia proces starzenia psa oraz pozwala mu zachować kondycję stawów, kości i skóry. SPRAWDŹ!

Nature’s Protection Superior Care White Dogs Adult Small Breeds with Lamb to produkt dla małych ras psów o białym umaszczeniu. Karma pomaga usunąć plamy łzowe, które powodują odbarwienie włosów wokół oczu psa. Produkt ułatwia utrzymanie jasnej sierści pupila w doskonałym stanie. Zawiera olej z ogórecznika, siemię lniane, biotynę, polifenole z zielonej herbaty. Wszystko po to, by kompleksowo wspierać zdrowie psów. SPRAWDŹ!

Wśród karm mokrych dla dorosłych psów polecić można:

Animonda GranCarno Original Adult – pełnoporcjowa karma składająca się wyłącznie z wyselekcjonowanych składników, jak serca, płuca, wątroby i mięso mięśniowe. Karma jest smakowita, a jednocześnie zdrowa i bezpieczna. Nie zawiera zbóż ani soi, glutenu, polepszaczy smaku, sztucznych barwników i konserwantów. Specjalna kombinacja przeciwutleniaczy dodatkowo chroni i wzmacnia układ immunologiczny psa. SPRAWDŹ!

Carnilove Wild Wet Duck & Pheasant for Adult Dogs to karma o wysokiej zawartości mięsa, powstająca bez dodatku zbóż. Karma jest pełnoporcjowa, dlatego dostarcza psom wszystkiego, czego potrzebują każdego dnia. W składzie znajdziesz kaczkę i bażanta, a także dodatek borówek, żurawiny i malin. Całość uzupełnia olej z łososia, czyli źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3. SPRAWDŹ!

Canagan Chicken & Wild Boar Casserole to pełnoporcjowy i zbilansowany posiłek dla dorosłego psa. Karma powstaje na bazie organicznych warzyw i świeżego mięsa. Jest zdrowa, smaczna i pożywna. Nie znajdziesz w niej sztucznych barwników, konserwantów, aromatów i substancji słodzących. SPRAWDŹ!

Żywienie psa seniora

O psie mówi się, że jest psem starszym, gdy skończy 7–8 lat. W dużej mierze zależy to jednak od masy ciała i wielkości psa. Zwierzęta duże i olbrzymie starzeją się szybciej od tych małych i średniej wielkości. Psi seniorzy mają tendencję do tycia. Ich metabolizm zwalnia, mają też niższą potrzebę aktywności fizycznej.

Dobra rada

Starsze czworonogi powinny utrzymywać optymalną kondycję i masę mięśniową. Oceniaj kondycję swojego pupila i na tej podstawie zmieniaj ilość kalorii w menu pupila. Jeśli aktywność psa się obniży, skonsultuj z lekarzem weterynarii obniżenie podaży kalorii o 10–20%.

Psy w tym wieku zaleca się karmić zgodnie z ich potrzebami. Możesz zostać przy karmie dla psów dorosłych, wybrać karmę dla psów seniorów lub czworonogów z nadwagą. Konieczne może być sięgnięcie po karmy weterynaryjne, jeżeli u psa pojawiają się problemy zdrowotne. Wszystko zależy od stanu ogólnego psa, jego przyzwyczajeń żywieniowych i wyników badań dodatkowych. Zmianę żywienia skonsultuj z dietetykiem weterynaryjnym oraz lekarzem weterynarii.

Wśród marek oferujących produkty wysokiej jakości znaleźć można:

CANAGAN Dog Senior Light Free-Range Chicken – to produkt o obniżonej kaloryczności, na bazie kurczaka. Zawiera dodatek warzyw i owoców oraz przeciwutleniaczy, by dieta psa była zdrowa i dobrze zbilansowana. Co ważne, karma ma odpowiedni poziom białka, które wspiera regenerację oraz kondycję mięśni starszego psa. Receptura zawiera również glukozaminę i chondroitynę, które chronią starzejące się stawy. SPRAWDŹ!

Empire hypoalergiczna karma dla psiego seniora – to kompletny program żywieniowy polecany dla psów starszych, po kastracji lub z nadwagą. Charakteryzuje się obniżoną zawartością tłuszczu oraz hipoalergiczną i bezzbożową recepturą. Karma powstaje na bazie świeżej dziczyzny, świeżego drobiu oraz pożywnych podrobów. To połączenie wyśmienitego smaku z optymalnymi wartościami odżywczymi. SPRAWDŹ!

Pamiętaj, że karmy specjalistyczne dla psów – w tym karmy dla psów otyłych – powinny być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Czym karmić bardzo starego psa?

Bardzo stare psy, w przeciwieństwie do psów seniorów, są narażone na niedowagę. Zdolność wchłaniania u nich substancji odżywczych z układu pokarmowego spada, przez co starszy pupil może zacząć nagle chudnąć. W takiej sytuacji jak najszybciej zabierz czworonoga na wizytę do lekarza weterynarii, który zaproponuje najlepszy sposób żywienia.

Żywienie psa rodzaje karm

W psim menu może znaleźć się sucha lub mokra karma gotowa albo dieta domowa. Jak dokonać wyboru?

  • Mokra karma dla psa

Mokra karma jest smakowita i delikatna. Nadaje się dla każdego czworonoga: szczeniaka, psa dorosłego i seniora. Może stanowić element żywienia psa, który ma stan zapalny dziąseł, zaawansowany kamień nazębny lub z innych przyczyn nie jest w stanie przyjmować twardych pokarmów.

  • Sucha karma dla psa

Na rynku dostępne są suche karmy dopasowane do różnych psich potrzeb. Można wybrać karmy dla psów ras małych, średnich i dużych albo np. produkty hipoalergiczne. Suche karmy są wygodne w podawaniu.

Pamiętaj, by dobrać wielkość krokiecików do wielkości pyska psa. Zwierzak nie powinien otrzymywać zbyt małych chrupek, bo mógłby je wówczas połykać w całości (zamiast je rozgryzać), ani zbyt dużych, bo mógłby nie być w stanie pobrać ich z miski.

  • Domowe jedzenie dla psa

Wielu opiekunów nie decyduje się na karmienie swojego czworonoga gotową karmą dla psa i nie ma w tym nic złego. Gotowanie w domu posiłków dla psa pozwala na dokładniejsze kontrolowanie tego, co pies je. Wymaga to oczywiście większego nakładu pracy ze strony domowników i przede wszystkim wiedzy. Dobór rodzaju i ilości poszczególnych składników oraz ich jakość są kluczowe, by skomponować posiłki pełnoporcjowe, które będą zaspokajać wszystkie potrzeby psa.

Wybierając karmę dla psa, weź pod uwagę:

  • wiek psa,
  • stopień aktywności psa,
  • rasę psa,
  • choroby psa,
  • indywidualne potrzeby pupila.

Ile razy w ciągu dnia powinien jeść pies?

Psa można karmić raz dziennie, ale nie sprawdza się to w przypadku niektórych psów. Wiele czworonogów powinno jeść częściej. Psy ras dużych i średnich warto karmić dwa razy dziennie, gdyż ograniczamy wtedy nadmierne obciążenie przewodu pokarmowego. Psy ras małych i miniaturowych można karmić 3–4 razy dziennie. Jest to związane z niewielką pojemnością żołądka i szybkim metabolizmem. Prawidłowe żywienie psa wymaga zwrócenia uwagi na liczbę kalorii.

Żywienie psa. Co dawać psu do jedzenia oprócz karmy?

Posiłki psa można, a czasami trzeba uzupełniać o właściwe suplementy. Jest to konieczne, gdy stosuje się dietę surową lub gotowaną dietę domową, a także w przypadku niektórych problemów zdrowotnych.

Ważne suplementy to:

  • kwasy tłuszczowe omega-3,
  • probiotyki,
  • chondroprotektory.

Marka GameDog oferuje Game Dog Omega Forte, czyli preparat uzupełniający w formie kapsułek. Jest to koncentrat oleju z ryb (łosoś, makrela, śledź, sardynka, sardela) będący doskonałym źródłem kwasów omega-3. Ten produkt polecany jest zarówno dla szczeniąt, jak i psów dorosłych, a także dla zwierząt aktywnych i sportowych. Warto stosować go u zwierząt z obniżoną odpornością i skłonnościami do alergii oraz u psów cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa.

Alvana Pets oferuje natomiast membranę jaja kurzego. Zawiera ona podstawowe elementy budulcowe oraz prekursory tkanki chrzęstnej, jak kolagen, siarczan glukozaminy oraz mikro- i makroelementy. To naturalne źródło kolagenu idealnie uzupełnia dietę BARF i polecane jest rasom obciążonym genetycznymi schorzeniami układu ruchu.

Dieta wegetariańska dla psa – czy jest zdrowa?

Dieta wegetariańska nie musi być niezdrowa dla psa, o ile będzie odpowiednio skomponowana. Psy to względni mięsożercy, co oznacza, że nie muszą jeść mięsa, by prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, jeśli będą otrzymywać inne źródło białka w swojej diecie.

Oczywiście stosowanie takiej diety – szczególnie domowej diety wegetariańskiej dla psa – niesie za sobą ryzyko, że pupil nie będzie otrzymywał wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ten rodzaj diety powinien być wprowadzany jedynie w specyficznych przypadkach.

Żywienie psa z alergią

Nadwrażliwość pokarmowa, jak alergia lub nietolerancja, potrafi być dużym utrudnieniem podczas wyboru karmy i żywienia psa. W przypadku psów z delikatnym układem pokarmowym unikaj składników powodujących reakcje alergiczne lub nietolerancje. Wyklucz z żywienia psa wszystko, co jest dla niego szkodliwe, i staraj się kontrolować psa na spacerach. W jego diecie powinna znajdować się tylko wysokiej jakości karma dla psa z problemami trawiennymi lub przygotowywane przez Ciebie posiłki. Dowiedz się więcej, jak karmić psa z wrażliwym żołądkiem.

Przysmaki dla psa – kiedy je dawać?

Przysmaki odgrywają szczególnie ważną rolę w szkoleniu psów. Są doskonałym narzędziem, które służy do nagradzania i motywowania czworonoga do dalszej nauki. Nagradzaj psa za każdym razem, gdy ten prawidłowo wykona polecenie.

Wybieraj smakowite i zdrowe produkty, jak:

Brit Care Functional Dental Snack – bezzbożowy przysmak na bazie dziczyzny wzbogacony o wodorosty, goździki i heksametafosforan sodu, który może zmniejszyć tworzenie się kamienia nazębnego. W smaczkach znajdziesz również rozmaryn o właściwościach antybakteryjnych dla świeżego oddechu. SPRAWDŹ!

Carnilove Raw Freeze-dried Duck – liofilizowane smakołyki z mięsa kaczki, z czerwonymi owocami. W składzie znajdziesz aż 90% kaczki oraz wiśnie, jeżyny, maliny, borówki amerykańskie i porzeczki. To zdrowy i naturalny smaczek dla dorosłych psów. SPRAWDŹ!

Empire FlexaCare – przekąski regeneracyjne bogate w naturalny kolagen wołowy na stawy. Smaczki poprawiają kondycję skóry, chrząstek, tkanek miękkich i kości, wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie psa, a także wzmacniają obciążone stawy. Produkt jest naturalny, pozbawiony zbóż, bezglutenowy i hipoalergiczny. Przysmaki zostały nagrodzone Diamentem Zoologii przez ekspertów. SPRAWDŹ!

Nature’s Protection to innowacyjne, funkcjonalne przysmaki dla psa. Przekąski zawierają składniki prozdrowotne (m.in. algi, kwasy tłuszczowe omega-3, zieloną herbatę, chitozaminę). W ofercie m.in. smakołyki hipoalergiczne, dentystyczne, wspomagające wzrok, wzmacniające odporność. SPRAWDŹ!

Musisz jednak wiedzieć, że smakołyki dla psa nie mogą być dodatkową porcją jedzenia dla pupila. Przysmaki dla psa wliczaj w dzienną dawkę kalorii.

Żywienie psa? Podsumowanie

Psy potrzebują zbilansowanego żywienia. Ich posiłki mogą być domowe, o ile będą prawidłowo komponowane i uzupełniane o suplementy. Możesz wybrać również gotowe karmy mokre lub suche. Ważne, by karma była dopasowana do wieku psa, jego aktywności i specyficznych potrzeb, np. alergii. W żywieniu psa mogą znaleźć się również smakołyki, jednak nie powinny one przekraczać 10% dziennej dawki kalorii. Utrzymanie prawidłowej masy ciała psa jest niezwykle ważne dla jego zdrowia.

Nadwrażliwość pokarmowa, jak alergia lub nietolerancja, potrafi być dużym utrudnieniem podczas wyboru karmy i żywienia psa. W przypadku psów z delikatnym układem pokarmowym unikaj składników powodujących reakcje alergiczne lub nietolerancje. Wyklucz z żywienia psa wszystko, co jest dla niego szkodliwe, i staraj się kontrolować psa na spacerach. W jego diecie powinna znajdować się tylko wysokiej jakości karma dla psa z problemami trawiennymi lub przygotowywane przez Ciebie posiłki.

 

 

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.