Home Ptaki & Gryzonie Chomik Roborowskiego – opis rasy. Jak oswajać i żywić chomiki?

Chomik Roborowskiego – opis rasy. Jak oswajać i żywić chomiki?

Charakterystyka chomika Roborowskiego

W naturze chomicznik malutki zamieszkuje pustynne, stepowe i półpustynne rejony Chin, Mongolii i Kazachstanu. 

Chomik Roborowskiego w ciągu jednej nocy jest w stanie przebiec dystans ponad 9 kilometrów.

Jak wygląda chomik Roborowskiego?

Chomicznik malutki jest jednym z najbardziej wymagających chomików. Przedstawiciele tego gatunku ze względu na dużą pobudliwość potrzebują stabilnego i spokojnego środowiska życia. Klatka gryzoni powinna zostać umieszczona z dala od drzwi, okien, urządzeń elektrycznych i źródeł ciepła. Do pomieszczenia, w którym przebywa chomik, nie należy też wpuszczać kota ani psa.

Reklama

Klatka dla chomika Roborowskiego – jak powinna wyglądać?

Mimo niewielkich rozmiarów chomik Roborowskiego potrzebuje do życia sporej przestrzeni. Dla tego energicznego gryzonia należy zakupić klatkę o minimalnych wymiarach: 60 × 40 × 30 cm. Jeśli planujesz trzymać parę lub grupę gryzoni, klatka musi być znacznie większa. Dobrym wyborem dla chomików mogą być akcesoria modułowe, które można rozbudowywać o tunele, place zabaw czy kolejne pomieszczenia. Kupisz je w dobrych sklepach zoologicznych.

Warto zwrócić szczególną uwagę na odległość między prętami klatki. Chomiki mogą wydostać się ze swojego mieszkanka nawet niewielkimi szczelinami. Z tego względu rozstaw między prętami nie powinien być większy niż 0,5–0,6 cm. Kuweta klatki musi być natomiast na tyle głęboka, by zwierzak mógł swobodnie kopać w ściółce. Dodatkowo klatka dla chomika Roborowskiego powinna zapewniać dobrą wentylację. Z tego powodu polecane dla tego gryzonia są akcesoria zbudowane z plastikowej kuwety i drucianej obudowy. Ostatecznie grę wchodzi również akwarium, ale pamiętajmy jednak, że nie ma ono dobrej wentylacji.

Jak żywić chomika Roborowskiego? Co je chomik?

Chomicznik malutki jest zwierzęciem wszystkożernym. Co jedzą chomiki tego gatunku w warunkach naturalnych? Około 70–90% ich diety stanowią nasiona (m.in. prosa, traw). Dodatkowo spożywają owoce, warzywa i różne części roślin (np. łodygi, liście). Chomik Roborowskiego wzbogaca swój jadłospis również owadami (m.in. szarańczami, skorkami, chrząszczami). Zawartość pokarmu zwierzęcego w jego diecie uzależniona jest od środowiska życia. Zwykle owady stanowią jedynie dodatek do jadłospisu, ale w niektórych rejonach chomiczniki żywią się głównie nimi. Pustynne gryzonie gromadzą też zapasy na zimę.

Ze względu na specyficzne przystosowania fizjologiczne i anatomiczne chomik Roborowskiego ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę. W naturze czerpie ją głównie z pokarmu zwierzęcego.

Żywienie chomika Roborowskiego w domu powinno bazować na produktach z jego naturalnego jadłospisu. Co jedzą chomiki? Prawidłowo zbilansowana dieta chomików karłowatych powinna składać się z:

  • dobrej jakości gotowej karmy dla chomików (75%) – jest podstawowym źródłem składników odżywczych. Dobra karma dla chomikapowinna zawierać około 12–18% białka, 3–7% tłuszczu i 5–9% włókna;
  • warzyw, owoców i zieleniny (15%) – chomikowi Roborowskiego można podawać zarówno świeże, jak i suszone warzywa i owoce (np. jabłka, banany, dynię, cukinię, maliny). Dietę pupila warto wzbogacić również ziołami (np. mniszkiem lekarskim, rdestem ptasim, pokrzywą);
  • pokarmu zwierzęcego (5%) – aby dostarczyć gryzoniowi białka zwierzęcego, warto włączyć do jego diety owady karmowe, ugotowane jaja czy chude mięso drobiowe;
  • przysmaków (5%) – przydają się do oswajania zwierzaka i pozwalają przełamać żywieniową monotonię. Chomika Roborowskiego można uraczyć m.in. nasionami dyni, płatkami owsianymi czy gotowymi ciasteczkami i dropsami.

Dla chomika Roborowskiego polecamy produkty:

Alegia Natural Line dla chomika karłowatego – naturalna karma dla chomików skomponowana z najlepszych składników, którymi zwierzaki żywią się na wolności. Zawiera różnorodne nasiona, zioła, warzywa i owady. Karma wspiera trawienie i prawidłowy rozwój małych gryzoni, a bogaty skład (aż 35 składników) zadowoli nawet najbardziej wybredne chomiczki. Produkowana jest bez dodatku sztucznych aromatów, barwników i konserwantów.

Alegia Natural Line Gold dla chomika karłowatego – wysokiej jakości mieszanka nasion, suszonych warzyw, kwiatów, ziół i owadów karmowych, stworzona specjalnie z myślą o chomikach karłowatych. Receptura karmy została wzbogacona owadami, które dostarczają gryzoniom niezbędnego białka pochodzenia zwierzęcego. Dzięki bogatej kompozycji składników pokarm jest odżywczy i chętnie jedzony przez gryzonie. Mieszanka składa się z aż 42 składników dostosowanych do potrzeb żywieniowych tych malutkich chomiczków i ich pyszczków. Produkt w 2022 r. został wyróżniony prestiżowym Diamentem Zoologii.

Wskazówka: W żywieniu chomika Roborowskiego należy uwzględnić twarde przekąski, które pozwolą mu ścierać stale rosnące zęby. W roli gryzaków najlepiej sprawdzą się nieokorowane gałązki drzew owocowych, wierzby lub lipy. Dodatkowo należy zapewnić gryzoniowi stały dostęp do świeżej wody. Aby chomik Roborowskiego mógł realizować naturalne zachowania pokarmowe, warto oferować mu niewielkie i trwałe przekąski do zachomikowania w kryjówce.

Ile kosztuje chomik Roborowskiego?

Średnia długość życia chomika Roborowskiego wynosi 2 lata.

Średnia długość życia. Ile żyje chomik Roborowskiego?

Chomik Roborowskiego nie należy do zwierząt długowiecznych. Jego długość życia jest zbliżona do tej, jaką osiągają inne gatunki chomików. Ile żyją chomiki Roborowskiego? W niewoli chomiki przeciętnie żyją około 2 lat. Chomiki utrzymywane w dobrych warunkach mogą jednak przeżyć nawet 3 lata. W naturalnym środowisku przeżywalność gryzoni jest krótsza. Ile żyją chomiki Roborowskiego na wolności? Zazwyczaj zaledwie rok. Ma to związek z zagrożeniem ze strony drapieżników oraz z niekorzystnymi warunkami środowiskowymi (np. mroźnymi zimami).

Jak oswoić chomika Roborowskiego?

Oto kilka kroków, które można podjąć, aby oswoić chomika i zapewnić im odpowiednie warunki życia:
  • Pozwól mu się zaaklimatyzować. Daj mu czas na aklimatyzację do nowego środowiska, pozwól chomikowi oswoić się z klatką, nowymi zapachami i dźwiękam Nie próbuj go dotykać, ani nie zakłócaj jego przestrzeni podczas pierwszych dni.
  • Poznawaj go powoli. Zacznij od siedzenia obok klatki i mówienia do niego łagodnym, spokojnym tonem, aby mógł przyzwyczaić się do Twojego głosu.
  • Zaproponuj przysmaki. Przysmaki są doskonałym narzędziem do oswojenia chomika.  Kiedy zwierzątko stanie się bardziej ufne możesz zacząć karmić go z ręki.
  • Cierpliwość i powtarzalność. Ośmielanie chomika może zająć trochę czasu, dlatego kluczem jest cierpliwość i konsekwencja. Codzienne krótkie sesje pomogą w budowaniu zaufania.

    Przygotuj się na to, że może nie być zbyt towarzyski. Chomiki Roborowskiego są z natury niezależne i mogą nie być tak towarzyskie jak inne gatunki chomików. Nawet po oswojeniu mogą nie lubić być trzymane lub głaskane. Ważne jest, aby szanować ich przestrzeń i pozwolić im na interakcję na swoich warunkach.

Pamiętaj, że każdy chomik jest inny, a to, co działa na jednego chomika, może nie działać na innego. Kluczem jest cierpliwość, konsekwencja i szacunek dla granic chomika.

Choroby u chomika Roborowskiego – jak je rozpoznać i leczyć?

Ważnym elementem opieki nad małym podopiecznym jest kontrolowanie stanu jego zdrowia. To, ile żyją chomiki Roborowskiego, jest ściśle związane z profilaktyką zdrowotną. Tylko szybkie wychwycenie objawów choroby pozwala wdrożyć skuteczne leczenie. W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów u małego gryzonia trzeba więc jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. W zależności od problemu w leczeniu chomików można wykorzystać środki farmakologiczne, płynoterapię lub modyfikacje żywieniowe/środowiskowe.

Chomik Roborowskiego dosyć często cierpi z powodu:

  • choroby mokrego ogona,
  • infekcji bakteryjnych i wirusowych,
  • inwazji pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych,
  • przerostu zębów,
  • zapalenia spojówek,
  • zastoinowej niewydolności serca,
  • chłoniaków.

Do najczęstszych objawów chorób u chomików należą:

  • brak apetytu,
  • apatia,
  • trudności w oddychaniu,
  • wyciek wydzieliny z nosa lub oczu,
  • biegunka,
  • chudnięcie,
  • pogorszenie stanu okrywy włosowej,
  • zmiany skórne i intensywne drapanie się.

Akcesoria dla chomika Roborowskiego. Wyposażenie klatki

Prawidłowa aranżacja mieszkanka chomika jest niezbędna, aby zapewnić mu komfort, rozrywkę i poczucie bezpieczeństwa. Klatka gryzonia powinna być bogato wyposażona, ponieważ chomik Roborowskiego czuje się niepewnie na otwartej przestrzeni. Dla pupila należy wybierać akcesoria wykonane z trwałych i nietoksycznych materiałów. Do najważniejszych elementów wyposażenia klatki chomika Roborowskiego w domu należą:

  • drewniany domek pełniący funkcję azylu i miejsca wypoczynku,
  • miski na pokarm,
  • poidełko,
  • naczynie do kąpieli piaskowych,
  • kołowrotek o średnicy około 20 cm do ćwiczeń (model zabudowany),
  • zabawki do gryzienia,
  • tunele, mostki, platformy i kryjówki.

Gdzie kupić chomika Roborowskiego?

Chomik Roborowskiego to dosyć popularny gryzoń. Z jego zakupem nie powinieneś mieć więc trudności. Oferty sprzedaży chomicznika często pojawiają się na popularnych portalach ogłoszeniowych oraz w mediach społecznościowych. Dzięki nim możliwe jest znalezienie hodowców z okolicy, co znacznie ułatwia zakup zwierzątka. Pamiętaj też, że zamiast kupować, możesz adoptować chomika.

Chomik Roborowskiego jest bardziej ruchliwy i szybszy niż jego krewni.

Czym różni się chomik Roborowskiego od innych gatunków chomików?

Chomika Roborowskiego można łatwo odróżnić od chomika dżungarskiego i Campbella. Wyróżnia go mniejszy rozmiar ciała, piaskowe ubarwienie i brak pręgi na grzbiecie. Ogon u chomiczników malutkich jest też wyraźnie krótszy niż u innych gatunków pustynnych.

Przedstawiciele tego gatunku mają ponadto wiele charakterystycznych cech behawioralnych. Przede wszystkim chomik Roborowskiego jest bardziej ruchliwy i szybszy niż jego krewni. Z drugiej strony cechuje go większa nieśmiałość i nerwowość. Przestraszony najczęściej zamiera w bezruchu. Chomik Roborowskiego wolno adaptuje się do nowego otoczenia. Jest również bardziej narażony na stres i problemy behawioralne niż inne gatunki. Wszystko to sprawia, że nadaje się głównie dla doświadczonych opiekunów.

Podsumowanie – chomik rasy Roborowskiego

  • Chomik Roborowskiego wyróżnia się niewielkim rozmiarem i wysokim poziomem energii.
  • Małemu pupilowi należy zapewnić dużą klatkę z licznymi kryjówkami i zabawkami.
  • Chomik tej rasy jest wszystkożerny, dlatego jego dieta powinna być różnorodna.
  • Średnia długość życia przedstawicieli tego gatunku wynosi 2 lata.

Na portalu Pets Style znajdziesz też charakterystykę innych ras chomików:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.