Spis treści
Zabawa z kotem to ważna sprawa! Koty trafiły co prawda do naszych domów, ale ich potrzeby się nie zmieniły, dlatego często zamknięte w czterech ścianach po prostu się nudzą. Twój kot potrzebuje tego, co miałby w naturze: eksploracji otoczenia, różnorakich bodźców, aktywności fizycznej i po prostu… polowania! Do realizacji tych potrzeb przydatne będą zabawki i regularna zabawa z kotem. Sprawdź, jak bawić się z kotem?
5 pomysłów na zabawę z kotem w domu
Koty lubią polowanie na ruchomy cel
Kocięta bawią się, by ćwiczyć swoje zdolności łowieckie, ale także po to, by nabyć odpowiedniej koordynacji ruchowej. A dorosłe koty? Po co im zabawa? Kiedy spojrzymy na świat przez pryzmat przetrwania, zabawa nie ma większego sensu. Kot powinien szukać jedzenia, odpoczywać, poszukiwać partnera do rozrodu. Dorosłe koty nie odpuszczają jednak zabawy. Dlaczego? Być może zabawa po prostu je relaksuje! Zwierzęta poprawiają w ten sposób swoje samopoczucie, ponieważ organizm produkuje więcej endorfin, ale przede wszystkim mruczki realizują potrzebę polowania i zaspokajają swój instynkt. Zabawa jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku kotów niewychodzących, które nie mają możliwości realizowania swoich naturalnych zachowań łowieckich.
Pamiętaj, że zachowania łowieckie kotów domowych nie zanikają, gdyż są one głęboko zakorzenione w ich naturze drapieżcy
Zabawa z kotem – najważniejsze zasady
Jak bawić się z kotem? Zabawa kojarzy się z czymś spontanicznym, dlatego wielu z nas nie myśli o jej planowaniu. Tymczasem warto mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze pora zabawy musi odpowiadać porze aktywności kota. Twój pupil zapewne najbardziej doceni ją wieczorem lub o poranku. Nie ma jednak sensu namawiać kota na zabawę, gdy zwierzak właśnie zamierza się zdrzemnąć lub już śpi. W ciągu dnia zabawy kotów powinny odbywać się przed posiłkiem, by imitować naturalny tryb polowania, gdzie posiłek wieńczy kocie łowy.
Po drugie koty wolą krótkie serie zabaw, które odbywają się w odstępach czasowych, zamiast jednej i długotrwałej. Postaraj się to uwzględnić w swoim planie dnia. Mała przerwa podczas pracy przy komputerze przyda się i Tobie, a kot doceni pięć minut zabawy na dywanie.
Trzecią kwestią jest liczba posiadanych zabawek oraz ich rodzaje. Kotu warto oferować więcej niż jedną wędkę. Posiadając zabawki dla kota różnego typu, łatwiej zauważysz, które aktywności naprawdę lubi Twój pupil. Część zabawek chowaj przed kotem i wyciągaj je na zmianę z innymi. Sprawi to, że stara zabawka może stać się na nowo atrakcyjna.
Co zostawiliśmy na koniec? Informację, że Twój kot ma się po prostu dobrze bawić! Zwracaj uwagę, na to, co lubi i czy jest zainteresowany danym rodzajem zabawy. Nic na siłę! Pamiętaj też, że zabawkę możesz zabrać mruczkowi dopiero wtedy, gdy pójdzie spać. Nigdy nie rób tego wcześniej, zabawka to jego nagroda, zdobycz.
Jak bawić się z kotami, gdy ma się ich kilka?
Zabawa dla kotów to czynność, którą wolą wykonywać samotnie, podobnie jak polowanie. Większość kotów nie lubi zabawy w grupie z innymi zwierzętami. Zadbaj zatem o indywidualne sesje zabaw dla każdego z Twoich kocich domowników. Najpierw baw się z kotem, który wykazuje większą aktywność i silne zainteresowanie zabawą. Na koniec sesji możesz zostawić mu zabawkę typu kula smakula lub inną zabawkę węchową, by miał zajęcie, gdy Ty zaoferujesz zabawę w polowanie drugiemu kotu.
Masz kilka kotów? Znajdź czas na zabawę z każdym osobno!
5 pomysłów na zabawę z kotem
- Polowanie. Do tej zabawy wykorzystaj nakręcane lub elektroniczne myszki, dzwoniące piłeczek, pobudzą one mruczka do polowania. Nieprzewidywalne ruchy, brzęczenie stanowią dodatkową zachętę do zabawy dla kociego łowcy. Ruch poprzez zabawę to wspaniały sposób, aby Twój pupil zachował kondycję!
- Wędka. To świetny sposób na wspólną zabawę z kotem. Gonitwa za poruszającym się obiektem jest instynktowna dla kota, dlatego nigdy mu się nie nudził. Twój kot poczuje się prawdziwym drapieżnikiem próbując złapać kolorowe piórka. Zwróć uwagę, by wędka miała dzwoneczek, który dodatkowo przyciągnie uwagę kota.
- Kocimiętka. Jeśli szukasz zabawki, która zajmie Twojego kota podczas Twojej nieobecności w domu, zabawka z kocimiętką będzie idealna. Koty uwielbiają kocimiętkę, która działa na nie jak magiczny wabik uruchamiając naturalne instynkty. Dodatkowo wykazuje działanie relaksujące.
- Aportowanie. Zabawa z kotem w aportowanie to kolejna aktywność, która zaspokaja instynkt łowiecki i jestem sposobem na wspólne spędzanie czasu. Pogoń jest jednym z etapów łańcucha łowieckiego. Zaproponuj mruczkowi biegania za ulubioną piłką czy zwiniętym papierkiem (jak nic innego nie masz pod ręką), Twój kot będzie przeszczęśliwy.
- Interaktywne zabawki. Masz w domu prawdziwego kociego inteligenta? Pozwól mu wytężyć umysł. Jakie zabawki wybrać? Postawa na interaktywne zabawki dla kotów, które mają za zadanie pobudzić inteligencję zwierzaka. Dostępne są w formie akcesoriów na pokarm i gier zręcznościowych.
Jak się bawić z kotem? Zabawy węchowe
Zabawy węchowe są bardzo ciekawe dla naszych kotów. Coraz częściej przenosimy zatem zabawki ze świata psów do kocich domów. Zabawy z użyciem zmysłu węchu wymagają skupienia oraz koncentracji i świetnie wyciszają koty.
Proponując kotu pierwsze formy takiej aktywności, zadbaj o szybki sukces. Wybieraj bardzo proste zadania. Możesz zrobić karton, w którym wytniesz dziurki na kocie łapki, a następnie ukryjesz w nim smaczki lub zabawki. Nie masz czasu na przygotowywanie aktywności? Kup prostą zabawkę z pojemniczkami na smaczki, bez klapek i innych przeszkód. Na tych prostych zabawkach sprawdzisz, czy Twoje zwierzę lubi tego typu aktywności. Odpowiedź brzmi: tak? Czas na coś bardziej zaawansowanego!
Do wyboru masz:
- maty węchowe,
- kule smakule,
- zabawki manualne na inteligencję,
- samodzielnie wykonane zabawki.
Maty węchowe to doskonały sposób na wyciszenie i zajęcie kota. Nie jest to trudne wyzwanie, dlatego kot zwykle osiąga upragniony sukces, a jednocześnie się relaksuje. Pamiętaj, że nie każdy kot lubi klasyczną matę, bez różnych zdań. Jeżeli Twój kot jest bardziej ambitny, kup mu zmodyfikowane maty – z wykonanymi z materiału klapkami, kieszonkami czy tunelami.
Zabawki na inteligencję, które wymagają, by kot przesuwał łapką różne elementy, są ciekawe, ale nie każdy zwierzak je polubi. Pamiętaj o tym, by stopień trudności rósł. Nie zaczynaj zatem od najbardziej skomplikowanych gadżetów dostępnych w sklepie. A co najważniejsze Twój kot będzie szczęśliwy, że wspólnie spędzacie czas.
Zabawa z kotem w domu a nagrody
Dlaczego kot się bawi? Bawiący się kot chce domknąć swój łańcuch łowiecki. Podczas każdej zabawy kot potrzebuje zatem zdobyczy, którą będzie mógł zjeść. W warunkach domowych najlepszym pomysłem na zastąpienie myszy lub owada są gotowe przysmaki lub kawałki mięsa. Kot, który nie będzie otrzymywał takiej nagrody, może odczuwać frustrację i zniechęcić się do danej czynności. Po co mu pogoń, gdy nigdy nic nie udaje mu się złapać?
Najlepsze nagrody dla pupila
Wybór nagrody należy do Ciebie, czyli opiekuna. Pamiętaj, by była zdrowa i jednocześnie smakowita. Pewnie dobrze wiesz, co uwielbia Twój kot, ale my dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd kocich smaczków:
Animonda Vom Feinsten Snack-Pudding – to mała przekąska z wyselekcjonowanych składników, czyli mięsa oraz smakowitych podrobów, jak serce czy wątroba. Taki smakołyk zapewnia wyjątkowe chwile rozpieszczania, a jego konsystencja idealnie nadaje się do wypełniania mat do lizania lub niektórych zabawek.
Ayla przysmaki liofilizowane – to 100% najwyższej jakości mięsa. Nie znajdziesz w nich konserwantów czy polepszaczy smaku. Jedynie mięso z lokalnej hodowli, wolne od antybiotyków. Mięso poddawane jest procesowi liofilizacji, dzięki czemu nie traci aromatu i wartości odżywczych. W ten sposób powstają smaczne i zdrowe nagrody dla kota.
Brit Care Cat Snack Superfruits Insect Hypoallergenic – karma uzupełniająca dla kotów, powstaje na bazie owadów, oleju kokosowego oraz dzikiej róży. Przeznaczona jest szczególnie dla kotów z nietolerancją pokarmową. To smakowita i zdrowa przekąska, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie Twojego pupila dzięki cennym dodatkom funkcjonalnym.
Moush przysmaki z owadami dla kotów – owady to doskonały składnik kocich przysmaków. W ofercie Moush znajdziesz smaczki pozytywnie wpływające na kocią sierść lub poprawiające pracę nerek. Nagrody tej marki nie są zatem jedynie smakołykami, ale także dodatkowym wsparciem dla organizmu Twojego pupila.
Nature’s Protection Cat Dried Sunfish – ten rybny przysmak nie zawiera soi, sztucznych barwników ani aromatów czy konserwantów. To 100% ryby, dlatego jest odpowiedni dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym lub cierpiących na alergie powodowane np. przez białko kurczaka lub wołowinę. Wygodne opakowanie z zapięciem strunowym to dodatkowy atut tego produktu.
Jak się bawić z kotem i dbać o bezpieczeństwo?
Na zakończenie przypominamy o bezpieczeństwie. Pomysły na zabawy mogą być różne, ale na uwadze trzeba mieć potencjalne zagrożenia. Przykładowo mata węchowa nie może mieć wystających nitek, które kot mógłby zjadać. Regularnie oglądaj także zabawki, które masz w domu. Sprawdzaj każdy element. Jeżeli coś się odrywa lub pruje, czas kupić nową zabawkę!
Zabawa z kotem – podsumowanie
- Instynkt łowiecki ujawnia się nawet u najsłodszych kociaków, dlatego często gryzą one i rozszarpują zabawki.
- Zabawa z kotem to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu.
- Zabawa w polowanie to coś, co lubią wszystkie koty – bieganie za czymś małym, co przed nimi ucieka, pobudza jego naturalne instynkty łowieckie.
- Zabawa z mruczkiem powinna zawierać wszystkie etapy udanego polowania, od śledzenia po atak.
Kiedy i jak bawić się z kotem? Wykorzystaj każdą możliwość na zabawę z kotem. Jest ona przyjemna nie tylko dla zwierzęcia, ale i dla opiekuna. Pozwala się zrelaksować i wyciszyć emocje. Nie zapominaj, że zabawa z kotem jest ważna! Koniec wymówek!