Home KotDieta kota Jak karmić kota? Prawidłowe żywienie kota – poradnik

Jak karmić kota? Prawidłowe żywienie kota – poradnik

Pierwsze pytanie, które pada podczas wizyty opiekunów kociaka w gabinecie weterynaryjnym, brzmi, jak karmić kota. Zwykle opiekunowie chcą poznać polecane produkty, ale dieta oraz opieka nad kotem to coś więcej niż dobra karma. Poznaj z nami zasady żywienia kotów oraz naturalne potrzeby swojego pupila. Przyjrzymy się także akcesoriom oraz zabawkom do karmienia.

Jak karmić kota?
Żywienie kociąt. Krok po kroku

Jak karmić kota? Podstawowe zasady

Karmienie i żywienie kociąt powinno zainteresować Cię, jeszcze zanim kot pojawi się w Twoim domu. Dzięki podstawowej wiedzy dobierzesz właściwe naczynia, odpowiednio rozmieścisz je w domu, a także zaczniesz uczyć kociaka używania zabawek do karmienia.

Reklama

Dieta Twojego kota może bazować na:

  • suchej karmie,
  • karmie mokrej
  • surowym mięsie (BARF),
  • podawaniu cały tuszek mysich lub ptasich (whole prey).

Rodzaj diety musisz dopasować do potrzeb kota oraz swoich możliwości. Każdy ma pewne wady i zalety, które musisz rozważyć. Przykładowo w przypadku karmy suchej kot może pobierać zbyt mało wody, a otwartą karmę mokrą możesz przechowywać w lodówce tylko 1–2 dni. Do zalet pierwszej należy jednak spora wygoda, w przypadku tej drugiej plusami są wysoka smakowitość oraz wilgotność.

Pamiętaj, że prawidłowe żywienie kota możesz zacząć w każdej chwili. Obserwuj swojego pupila i wprowadź niezbędne zmiany, zwłaszcza gdy zauważysz:

  • stres,
  • skłonność do przejadania się,
  • łapczywe jedzenie.

Karmienie małego kota może mieć wpływ na jego późniejsze zdrowie.

Potrzeby żywieniowe kotów

Prawidłowe żywienie kota musi bazować na wiedzy o ich naturalnych potrzebach. Mamy dla Ciebie wskazówki, jak krok po kroku zadbać o kota.

  • Miski dla kota powinny stać z dala od kuwety.
  • Upewniaj się, że każdy kot je tyle, ile potrzebuje. Jest to bardzo istotne, gdy jesteś opiekunem kilku zwierząt.
  • Każdy kot powinien mieć swoją miskę odseparowaną od misek innych kotów. Jedzenie w samotności jest dla kota znacznie mniej stresujące niż wspólny posiłek z innymi członkami grupy.
  • Kot je często, ale mało. Nie zdziw się zatem, gdy Twój pupil zje tylko kilka kęsów i odejdzie od miski. Nie oznacza to, że karma mu nie smakuje.
  • Koty największą aktywność wykazują przed świtem oraz o zmierzchu. W tym czasie również chętniej jedzą.
  • Dla kota ważna jest rutyna. Staraj się zapewnić kotu komfort związany ze stałymi porami karmienia.

Zasady żywienia kotów nie są trudne.

Jak karmić małego kotka?

Pierwszy pokarm kotów to oczywiście mleko matki, które zapewnia mu zdrowy rozwój przez mniej więcej dwa tygodnie życia. W naturze z czasem samica przynosi młodym pierwsze upolowane zdobycze, a kocięta dołączają do polowań. Mleko matki znajduje się jednak w ich diecie do ukończenia 6–8 tygodnia życia.

Jak karmić małego kotka? Odchowując miot, można wprowadzać do menu maluchów zmielone i rozdrobnione mięso lub wilgotne karmy dla kociąt w postaci musów, gdy kocięta są w tzw. okresie przejściowym, czyli mają 2–4 tygodnie. Suche karmy podaje się zwierzętom w wieku 3–4 tygodni. Na początku zarówno mokre, jak i suche produkty mieszaj z wodą. Nowe składniki diety zawsze wprowadzaj stopniowo i obserwuj kocięta. W ogólnym ujęciu po ukończeniu 2 tygodnia życia kot może dostawać 4–6 posiłków dziennie. Koty to zwierzęta, które jedzą mało, ale często.

Co ciekawe, po odsadzeniu kociaki zwykle naśladują sposób odżywania matki. Pierwsze miesiące życia to także czas, gdy kształtują się preferencje kotów odnośnie do konsystencji, zapachu oraz składników karmy.

Ile razy dziennie powinno karmić się kota?

Jak często podawać kotu jedzenie? Częstotliwość karmienia kota zależy od jego wieku. Odchowując osierocone kocięta, początkowo posiłki podaje się co 2–4 godziny, zarówno w dzień, jak i w nocy. W przypadku dorosłych zwierząt minimum to 3–4 posiłki w ciągu dnia. W naturze kot poluje i je nawet 9–16 małych posiłków dziennie. Przyjrzyjmy się bliżej schematom karmienia, które możesz zastosować.

Pierwsza opcja to żywienie kota ad libitum, czyli do woli. Koty zwykle dobrze regulują sobie ilość pobieranej z karmy energii, ale zawsze należy monitorować ich masę ciała. Ten system karmienia najlepiej sprawdza się w przypadku podawania karmy suchej, która może znajdować się w misce przez kilka godzin (wymieniaj ją minimum raz dziennie). Aby podzielić karmę na małe porcje, możesz zainwestować w miski z podajnikiem karmy. Na rynku dostępne są różne modele, np. takie, które wydają porcje karmy tylko wybranemu kotu, który musi mieć obrożę z chipem. System żywienia ad libitum nie jest jednak obecnie najbardziej polecanym sposobem podawania jedzenia kotu. Sprawia bowiem, że zwierzęta nie mają poczucia zdobywania pokarmu. To opcja, która rozleniwia i czasem doprowadza kota do frustracji, zwierzę może stać się też wybredne.

Koty zwykle dobrze regulują sobie ilość pobieranej z karmy energii.

Druga opcja to karmienie z określonym czasem na zjedzenie posiłku. W tym przypadku zalecane są małe porcje podawane minimum 3–4 razy dziennie. Ten system sprawdzi się przy karmach suchych, mokrych oraz w diecie BARF. Kot otrzymuje posiłek, który zabierany jest po ok. 20 minut.

Aby prawidłowo karmić kota, podawaj mu kilka małych posiłków dziennie.

Jaka jest najlepsza karma dla kota?

Na rynku zoologicznym znajduje się bardzo duży wybór produktów dla kotów. Ich przedział cenowy jest bardzo zróżnicowany, podobnie jak skład. Chcąc wybrać produkt, który zaspokoi wszystkie potrzeby kotów wychodzących, należy dokładnie przyjrzeć się etykiecie! Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego głównym składnikiem dobrej karmy powinno być mięso. Jego rodzaj zależy od preferencji smakowych zwierzęcia – na rynku znajdziemy, m.in. karmy dla kota z:

Mięso powinno być zatem pierwszym elementem wymienianym w spisie składników, a jego zawartość powinna wynosić minimum 20-30 procent. Oto lista karm, które charakteryzują się wysoką jakością i na pewno przypadną Twojemu mruczkowi do gustu:

Karmy mokre dla kota

Canagan kurczak z krabem w sosie własnym to delikatnie rozdrobnione mięso z piersi kurczaka (bez skóry) połączone ze smakowitymi kawałkami mięsa krabowego. Całość gotowana w sosie własnym. Karma jest pełnoporcjowa i może być stosowana jako kompletna dieta kota. Mokre karmy Canagan mogą stanowić również uzupełnienie suchych karm tej marki. KUP TERAZ!

Carnilove Cat Adult Turkey & Reindeer – niezwykle smakowita pełnoporcjowa karma dla kotów. Zawiera mięso indyka i renifera. Dostarcza kotu wszystkiego, czego potrzebuje, by żyć w zdrowiu i mieć mnóstwo energii każdego dnia. Karmy Carnilove Cat tworzone są przez specjalistów z wysokiej jakości składników pochodzenia zwierzęcego i niewielkiego dodatku zdrowych ziół. KUP TERAZ!

Gussto Fresh Calf – smakowita karma monobiałkowa na bazie cielęciny. To lekkostrawny posiłek polecany dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Może być wykorzystana podczas diety eliminacyjnej i diagnostyki alergii pokarmowych. Karma jest bogata w składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota, jak tauryna czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Karma została nagrodzona Diamentem Zoologii przez ekspertów. KUP TERAZ!

Karmy suche dla kota

Animonda Carny Adult kurczak z wołowiną to chrupiące i smakowite krokieciki. Ta wysokiej jakości karma składa się w 35 procentach ze świeżego mięsa kurczaka, a także suszonego białka drobiowego i wołowego. Formuła jest bezzbożowa. Karma nie zawiera cukru, soi czy barwników. Zaletą jest także wygodne opakowanie z możliwością ponownego zamknięcia (torebka ze struną), dzięki czemu karma dłużej zachowuje świeżość.

Brit Care Sensitive Insect & Herring to bezzbożowa karma dla kotów, bazująca na innowacyjnym białku owadów z dodatkiem świeżego śledzia. Dobór składników pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Zawartość świeżego mięsa podkreśla smakowitość i aromat karmy, dzięki czemu trafia ona w gusta nawet wymagających kotów. W składzie zrezygnowano z tłuszczu z kurczaka na rzecz oleju kokosowego. Karma otrzymała certyfikat Diamenty Zoologii. KUP TERAZ!

Nature’s Protection Large Cat Poultry to pełnoporcjowa karma dla kotów dużych ras. Formuła pomaga utrzymać zdrowie stawów i wspiera funkcjonowanie aparatu ruchu. Karma ułatwia również bezpieczne usuwanie kul włosowych z przewodu pokarmowego kota. Olej z ogórecznika, olej z łososia oraz cynk i witaminy z grupy B utrzymują zdrową skórę i lśniącą sierść. Karma powstaje bez produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. KUP TERAZ!

Empire hipoalergiczna karma dla kotów po sterylizacji (laureat Diamentu Zoologii) – marka Empire oferuje program żywieniowy przeznaczony specjalnie dla wybrednych kotów po kastracji. Ta sucha karma dla kota zawiera 80% składników mięsnych, czyli pochodzenia zwierzęcego, co gwarantuje doskonały smak oraz optymalne wartości odżywcze. W składzie znajdziesz formułę ANTI HAIRBALL, która wspomaga usuwanie kul włosowych. KUP TERAZ!

W co się bawić z kotem, czyli jak karmić kota z wykorzystaniem zabawy?

Coraz większym kocim problemem stają się nadwaga i otyłość. Z czego wynikają? Najczęściej z błędów człowieka. Po pierwsze zbyt mała liczba posiłków powoduje u kota stres lub przejadanie się. Po drugie zbyt mała ilość zabawy powoduje nudę, która może skutkować spożywaniem większych posiłków. Dodatkowo problemem bywa łapczywe jedzenie i przejadanie się wynikające z braku poczucia bezpieczeństwa lub konkurencji z innymi kotami.

Rozwiązaniem jest stosowanie się do opisanych wcześniej zasad oraz wprowadzenie tzw. karmienia interaktywnego. Wykorzystuj zabawki oraz karmidła zmuszające zwierzę do aktywnego pobierania pokarmu lub chowaj część posiłku. U kotów, podobnie jak u psów, można stosować maty węchowe. Takie zabiegi zwiększą aktywność kota i pozytywnie wpłyną na jego ciało oraz umysł. Zawsze zaczynaj od prostych zabawek, by kot nauczył się z nich korzystać! Możesz je tworzyć samodzielnie lub kupić w sklepach zoologicznych.

Oprócz zabawek związanych z karmieniem warto wzbogacić środowisko kota w akcesoria imitujące polowanie oraz angażujące jego umysł i ciało. Ciekawą propozycją są zabawki, które zostały zaprojektowane tak, by dostarczyć kotu sporą ilość rozrywki i pomóc mu realizować instynkt łowiecki. Takim przykładem jest zabawka w formie kuli z piórkiem – podczas zabawy kula zaczyna kołysać się i przemieszczać w nieprzewidywalnym dla kota kierunku. Inna opcja to zabawka z ukrytą wewnątrz myszką uciekającą spod kocich łap. Myszka wykonuje nieregularne ruchy, a opiekun ma możliwość ustawiania różnych prędkości.

Jak karmić kota? Zabawki i akcesoria

Jak karmić kota przy użyciu zabawek? To nic trudnego! Możesz wykorzystać gotowe akcesoria, np. kule smakule, maty węchowe oraz maty do lizania. Rynek zoologiczny ma bogatą ofertę. Przykładem mogą być LickiMat Classic Felix™ oraz LickiMat® Classic Casper™, która ma głębsze kieszenie oraz bardziej złożoną strukturę. Obie maty to płaskie akcesoria o uroczym kształcie rybki, nie drażnią delikatnych kocich wibrysów i nadają się do podawania karmy mokrej i suchej oraz miękkich przysmaków. Podanie posiłku w tej formie zapewnia kotu rozrywkę, a jednocześnie relaks. Tego typu akcesoria polecane są m.in. w stresujących sytuacjach. Obie maty nadają się do mrożenia, co zapewne docenisz w letnie dni.

Pomysłowy opiekun będzie w stanie stworzyć wiele ciekawych zabawek także samodzielnie. Pierwszym pomysłem może być wykorzystanie płytkiego kartonika po przesyłce lub pizzy i wycięcie w nim odpowiednich otworów, przez które kot będzie mógł łapać znajdujące się w środku przysmaki.

Na koniec zostawiliśmy temat misek i talerzyków do karmienia kotów. Dobierając naczynia, musisz respektować potrzeby swojego kota. Część zwierząt woli płaskie naczynia, inne piją wodę jedynie z akcesoriów typu fontanna. Na rynku znajdziesz takie produkty jak Tauro Pro Line Splash Proof, czyli nowoczesna miska o pojemności 1,5 litra. Posiada ona ruchomy talerzyk, który podnosi się i opada wraz z poziomem wody. Dzięki temu zwierzę nie musi zanurzać pyszczka w wodzie.

Karmienie kota. Kiedy skonsultować się z lekarzem weterynarii?

Nawet jeśli wiesz, jak karmić kota, by otrzymywał wszystkie składniki odżywcze oraz miał zaspokojone potrzeby behawioralne, możesz napotkać problemy.

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, gdy:

  • Twój kot przytył lub schudł bez wyraźnej przyczyny,
  • zauważyłeś spadek apetytu lub jego zwiększenie,
  • zwierzę pobiera więcej wody niż zwykle lub ma problemy z piciem wody,
  • Twój pupil gryzie tylko jedną stroną jamy ustnej,
  • zaobserwujesz oddawanie moczu lub kału poza kuwetą.

Podsumowanie

Czy wiesz, że w naturze Twój pupil spożywałby nawet 9–16 posiłków w ciągu doby! Nie dziw się zatem, jeżeli podasz kotu karmę, a on zje tylko kilka kęsów i odejdzie od miski. To nie znaczy, że karma mu nie smakuje. Nie zmieniaj jej od razu na nową.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.