Home Pies Sterylizacja suki – wszystko, co musisz wiedzieć

Sterylizacja suki – wszystko, co musisz wiedzieć

Bezdomność zwierząt domowych to problem całego społeczeństwa. Jedną z form jej ograniczenia jest sterylizacja suki, która zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu zwierząt domowych. Korzyści z zabiegu jest jednak więcej. Jeśli jesteś opiekunem suczki, ucieszy Cię wieść, że może ona żyć dłużej! 

Kastracja czy sterylizacja

Kastracji czy sterylizacja – na czym polega zabieg? Różnice

Sterylizacja czy kastracja? No właśnie! Oba pojęcia w słowniku wielu ludzi stosowane są zamiennie. Zabieg u samca przyjęło nazywać się kastracją, a u samicy sterylizacją. Są to jednak dwie różne metody ograniczenia płodności.

Reklama

Kastracja psa jest operacją polegającą na usunięciu narządów rozrodczych, czyli jąder u samca oraz jajników i macicy u suczki. Sterylizacja psa obejmuje natomiast podwiązanie jajowodów, a u suki usunięcie jajników lub podwiązanie jajowodów. W Polsce najczęściej kastruje się zatem zarówno samce, jak i samice. W artykule będziemy się jednak trzymać potocznych zwrotów.

Sterylizacja psa obejmuje podwiązanie jajowodów, a u suki usunięcie jajników lub podwiązanie jajowodów.

Sterylizacja suki – korzyści

Wielu opiekunów zwierząt domowych ma ograniczoną wiedzę na temat rozrodu psów. W badaniu przeprowadzonym w 2002 roku ustalono, że aż 13% psów zakupionych w ciągu poprzedniego roku urodziło już mioty, które w ponad połowie przypadków były nieplanowane. W sytuacjach niechcianych ciąż u suczek większość właścicieli nie zauważyła, że ich pupilka była w cieczce! Sterylizacja suki w młodym wieku jest rozwiązaniem tego problemu!

Zabieg sterylizacji zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego oraz całkowicie eliminuje możliwość ropomacicza, które stanowi zagrożenie dla życia samicy. Sterylizacja suczki zapobiega także ciąży urojonej, która pojawia się u wielu suk kilka tygodni po cieczce.

Sterylizacja suki to najlepsza alternatywa dla środków hormonalnych, które na dłuższą metę nie są dobre dla suczki. Długotrwałe podawanie zwierzętom progestagenów może skutkować zmianami nowotworowymi w późniejszym wieku. Co ważne, podanie tych środków w nieodpowiedniej fazie cyklu niejednokrotnie skutkuje zwiększonym ryzykiem ropomacicza lub zapaleniem macicy.

Zabieg kosztuje kilkaset złotych, a dokładna cena zależna jest od miejsca, w którym zostanie wykonany, i od wagi Twojej suczki. Pamiętaj jednak, że raz poniesiony wydatek zapewnia wiele korzyści, a leczenie wymienionych jednostek chorobowych jest długotrwałe, stresujące i ostatecznie bardziej kosztowne.

Sterylizacja suki – kiedy?

W Stanach Zjednoczonych popularne są tak zwane sterylizacje pediatryczne. Zabieg przeprowadza się już u kilkunastotygodniowych szczeniąt, choć nazwa dotyczy sterylizacji u każdego czworonoga poniżej 6 miesiąca życia. Korzyści z takiego postępowania to:

  • krótszy czas operacji,
  • mniej powikłań okołooperacyjnych,
  • niższy koszt ze względu na potrzebę mniejszej ilości materiałów.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pamiętaj, że szczenięta powinny być na czczo tylko przez 2–4 godziny przed zabiegiem, aby zapobiec rozwojowi hiperglikemii. Należy u nich stosować dodatkowo ogrzewanie w czasie opieki okołooperacyjnej, co zminimalizuje ryzyko hipotermii. Inne jest także postępowanie anestezjologiczne! Jeżeli chcesz, wykonać operację, gdy suczka jest mała, upewnij się, że Twój lekarz ma odpowiednie doświadczenie.

W Polsce najczęściej lekarze weterynarii zalecają sterylizację około 3 miesięcy po pierwszej cieczce lub wykonują zabieg u kilkumiesięcznych zwierząt przed cieczką. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku zabiegu sterylizacji przed pierwszą rują ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego wynosi 0,5%, a po niej ryzyko zwiększa się do 8%. Biorąc pod uwagę to, że u psów połowa takich guzów jest złośliwa, warto przyspieszyć zabieg o kilka miesięcy.

Jak wygląda sterylizacja suki? Przygotowania do zabiegu

Sterylizacja to najczęściej przeprowadzany zabieg chirurgiczny w wielu przychodniach weterynaryjnych. Przygotowanie do sterylizacji zaczyna się już około 12 godzin przed operacją. Tyle czasu suczka nie powinna nic jeść, gdyż przed zabiegiem pies musi być na czczo! Tuż przed sterylizacją nie podawaj psu także wody! Taka procedura minimalizuje ryzyko wymiotów po podaniu środków znieczulających oraz zachłystowego zapalenia płuc.

W gabinecie wykonuje się podstawowe badanie kliniczne oraz badanie krwi. Następnie zwierzę jest znieczulane. Pod wpływem narkozy suka zasypia, a podane leki gwarantują działanie przeciwbólowe w trakcie kolejnych kilkudziesięciu minut. Brzuch psa zostaje wygolony oraz zdezynfekowany. Pole operacyjne od okolicy pępka do miednicy okładane jest serwetami chirurgicznymi. Chirurg przeprowadzający sterylizację nacina skórę oraz mięśnie i linię białą suczki.

Następnie konieczne jest przerwanie więzadeł jajników oraz podwiązanie trzonu macicy. Po usunięciu narządów rozrodczych lekarz zszywa wszystkie wcześniej nacięte warstwy mięśni oraz skórę. Po zakończonej sterylizacji suczkę należy zostawić pod kontrolą lekarzy, aż wybudzi się ze znieczulenia.

Pamiętaj, że choć sterylizację wykonuje się prawie rutynowo, zawsze możliwe są powikłania śródzabiegowe oraz pooperacyjne! Na szczęście są one zwykle łagodne i szybko ustępują. Według obserwacji klinicznych problemy zdarzają się u 6,1–27% suk. Niektóre z powikłań są częstsze u młodych, a inne u starszych osobników. Istnieją jednak badania mówiące, że mniej problemów występuje u czworonogów poddanych zabiegowi w wieku do 2 lat.

Sterylizacja służy kontrolowaniu płodności zwierząt.

Ile trwa okres rekonwalescencji po zabiegu?

Okres rekonwalescencji nie trwa zwykle długo, choć lepiej uważać z wysiłkiem fizycznym. Zarówno kastracja psa, jak i sterylizacja suki wymaga od opiekuna odrobiny ostrożności, dlatego w pierwszych dniach po operacji spacerujcie wyłącznie na smyczy!

Opieka nad psem po zabiegu sterylizacji

Bezpośrednio po zabiegu sterylizacji Twój pupil będzie musiał przyjmować także leki przeciwbólowe oraz nosić kubraczek pooperacyjny albo kołnierz elżbietański. Może być to niewygodne rozwiązanie dla Twojego psa, ale jest konieczne, by nie wylizał rany. Zdjęcie szwów wykonuje się najwcześniej po 7 dniach od zabiegu, ale najbezpieczniej jest poczekać 10–14 dni.

U niektórych suk występuje pokastracyjne nietrzymanie moczu! Jest to problem, który ujawnia się po dłuższym czasie i zwykle mija po wprowadzeniu leków.

Żywienie po zabiegu sterylizacji suki

Czy wiesz, że hormony płciowe wpływają na apetyt Twojego psa? Estrogeny hamują łaknienie, dlatego suczki w czasie cieczki nie jedzą zbyt dużo! Po sterylizacji suki spada u niej poziom hormonów, co może zwiększyć jej apetyt. Dodatkowo organizm nie musi już syntezować tych substancji i potrzebuje mniej energii. Po zabiegu możesz zmniejszyć porcje jedzenia lub przejść na karmy o obniżonej zawartości kalorii.

Wynika z tego, że sterylizacja psa wpływa na jego zapotrzebowanie dietetyczne. Wielu producentów karm uwzględnia te zmiany i tworzy produkty o właściwym poziomie kalorii oraz białka. Niektóre dodatkowo zawierają dodatek L-karnityny, która uważana jest za składnik przyspieszający spalanie tłuszczu.

Masz pytania? Poproś swojego lekarza weterynarii o szczegóły procedury, czas osiągnięcia dojrzałości płciowej u danej rasy lub inne informacje.

Sterylizacja suki wpływa na jej zapotrzebowanie dietetyczne.

Jaką karmę wybrać dla psów sterylizowanych?

Wysokiej jakości karmy dla psów po sterylizacji/kastracji to m.in.:

Brit Care Dog Hypoallergenic Weight Loss Rabbit to hipoalergiczna karma na bazie królika. Receptura ogranicza ryzyko niepożądanych reakcji na pokarm u psów, a niska zawartość tłuszczu wspiera utrzymanie prawidłowej wagi. W karmie znajdziesz składniki wspomagające odchudzanie psa, jak L-karnityna oraz psyllium. Każdy posiłek sprawia, że pies jest syty, choć w jego misce znajduje się mniej kalorii niż wcześniej. To doskonałe rozwiązanie dla zwierząt po kastracji i z tendencją do nadwagi. KUP TERAZ!

CANAGAN Dog Senior Light Free-Range Chicken to produkt o obniżonej kaloryczności na bazie kurczaka. Zawiera dodatek warzyw i owoców oraz przeciwutleniaczy, by dieta psa była zdrowa i dobrze zbilansowana. Co ważne, karma ma odpowiedni poziom białka, które wspiera regenerację oraz kondycję mięśni psa w czasie odchudzania. Receptura zawiera również glukozaminę i chondroitynę, które chronią psie stawy. KUP TERAZ!

Empire hypoalergiczna karma dla psa po kastracji to kompletny program żywieniowy polecany dla psów po kastracji lub z nadwagą. Charakteryzuje się obniżoną zawartością tłuszczu oraz hipoalergiczną i bezzbożową recepturą. Karma powstaje na bazie świeżej dziczyzny, świeżego drobiu oraz pożywnych podrobów. To połączenie wyśmienitego smaku z optymalnymi wartościami odżywczymi. KUP TERAZ!

Nature’s Protection Weight Control Sterilised Poultry with Krill to karma dla psów wszystkich ras z tendencją do nadwagi lub o obniżonym poziomie aktywności. Jest smakowita, a jednocześnie lekkostrawna. Ten produkt o obniżonej zawartości kalorii daje psu poczucie sytości bez zmniejszania wartości odżywczej. To zdrowy wybór pozwalający dbać o kondycję pupila. KUP TERAZ!

Wady i zalety kastracji samca

W przypadku samców kastracja nie jest tak jednoznacznie wskazana, jak w przypadku suki. Jej zaletą jest jednak ograniczenie włóczęgostwa psa oraz eliminacja ryzyka nowotworów jąder czy chorób gruczołu krokowego.

Zdarza się, że kastracja polecana jest jako sposób na wyeliminowanie agresywnego zachowania u samca. Nie jest to jednak dobry pomysł! Trudno przewidzieć wpływ zabiegu na danego osobnika. Istnieją zwierzęta, u których operacja nasila niepożądane zachowania. W przypadku zwierząt z problemami behawioralnymi potrzebna jest konsultacja z zoopsychologiem.

Na czym polega kastracja psa?

Kastracja psa polega na usunięciu jąder. Zabieg trwa około 30 minut, ale pies musi pozostać w gabinecie z lekarzem weterynarii przez kilka godzin, aż do czasu wybudzenia ze znieczulenia. Po operacji podawane są leki przeciwbólowe, a Twój czworonóg musi nosić kołnierz elżbietański aż do zdjęcia szwów.

Kastracja psa polega na usunięciu jąder.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.