Home Pies Nadwaga i otyłość u psa – jak odchudzić psa

Nadwaga i otyłość u psa – jak odchudzić psa

Jeden dodatkowy kilogram? Z naszej perspektywy jest to niewielka liczba. Spójrzmy na to jednak z perspektywy psa, który powinien ważyć 5 kg. Dla niego dodatkowy kilogram to balast równy 20% prawidłowej masy ciała. Czy to przemawia do Twojej wyobraźni? Otyłość i nadwaga u psów to problemy, z którymi musimy się zmierzyć. Ramię w ramię idzie z nami marka Happy Dog.

Otyłość i nadwaga u psa – jak odchudzić psa

Czym jest nadwaga u psa?

Garść przysmaków, plasterek szynki i karma odmierzana na oko. Kaloria goni kalorię, a pies powoli traci zgrabną sylwetkę. Diagnoza? Nadwaga u psa! Definicje American Animal Hospital Association sprzed kilku lat opisują nadwagę u zwierząt jako wagę 10–20% powyżej optymalnej masy ciała (BCS 6–7). Otyłość opisywana jest natomiast jako ponad 20% powyżej optymalnej masy ciała (BCS 8–9). Dlaczego w nawiasach zastosowaliśmy skrót BCS? Bo to coś ważnego, co będzie pomocne dla każdego świadomego właściciela.

Reklama

Otyłość to choroba!

Czy to nadwaga? Skala BCS

Suche informacje nie przemawiają do każdego właściciela. Jeżeli czujesz, że masz problem z oceną, czy Twój pupil ma nadwagę lub jest otyły, porozmawiaj z lekarzem weterynarii i zapoznaj się ze skalą BCS (Body Condition Score). Jest to najbardziej powszechny, prosty i możliwy do zastosowania w każdej chwili sposób diagnozowania kondycji psów. Polega on na wizualnym pomiarze i umieszczeniu psa na 9-punktowej skali. Chcąc ocenić swojego psa, obejrzyj go oraz dotknij jego ciała w okolicach żeber, kręgosłupa oraz talii.

Optymalna kondycja psa opisywana jest jako 5. U takiego psa podczas delikatnego głaskania po pierwsze wyczujesz żebra, a po drugie znajdziesz talię. Wyrostki kolczyste kręgów będą niewidoczne, ale wyczuwalne po uciśnięciu. U psów z nadwagą będzie to trudniejsze. Zwykle będziesz musiał użyć większego nacisku, by wyczuć żebra, łopatki czy kości miednicy. U otyłych zwierząt nie tylko nie będziesz mógł wyczuć żeber, ale i nie znajdziesz talii. Wyczujesz za to sporo tkanki tłuszczowej. Taki pies z pewnością będzie miał także wyraźnie powiększony obrys brzucha.

Regularnie waż oraz oceniaj swojego czworonoga w skali BCS.

Przyczyny nadwagi u psów

Nadwaga nie jest dobra dla psa, a dzieli ją tylko niewielki krok od otyłości! Do czynników ryzyka zalicza się:

  • nieodpowiednią dietę,
  • zbyt dużą liczbę przysmaków i gryzaków dentystycznych,
  • małą ilość ruchu.

Opiekun, który szuka informacji, jak odchudzić psa, musi znać przyczyny zbyt dużej masy ciała czworonoga. Głównie mowa o wymienionych powyżej błędach ze strony człowieka. Zdarza się jednak, że przyczyny zwiększania się masy ciała psa trzeba szukać w jego zdrowiu. Jeżeli Twój pies ma tyle samo ruchu co zawsze, kontrolujesz przysmaki i dobrze odmierzasz karmę, potrzebna może być odpowiednia diagnostyka.

Choroby, które powodują nadwagę u psa, to m.in.

  • niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność kory nadnerczy,
  • torbielowatość jajników.

Czynniki prowadzące do nadwagi u psa to m.in.:

  • zbyt duża ilość karmy,
  • nadmiar przysmaków,
  • podawanie psom ludzkiego jedzenia nieuwzględnionego w bilansie kalorycznym,
  • brak aktywności fizycznej.

Konsekwencje nadwagi u psa – problem nie tylko estetyczny

Otyłość i nadwaga u psa wpływają na jego zdrowie. Powodują m.in. dodatkowe obciążenie dla stawów, dlatego Twój pies może szybciej wykazywać trudności w poruszaniu się i być mniej chętny do zabaw. Marka Happy Dog wzbogaca swoje karmy Light m.in. o glukozaminę i siarczan chondroityny z mięsa małży nowozelandzkich, które są dobre dla psich stawów.

Inne choroby, które niesie otyłość u psa, to:

  • cukrzyca,
  • zaburzenia krążenia,
  • stany zapalne.

Najważniejsze konsekwencje otyłości u psa to jednak jego dyskomfort i krótsze życie. Jeżeli nie zdecydujesz się na odchudzanie psa w celu uzyskania optymalnej masy ciała, możesz skrócić Wasz wspólny czas nawet o 2 lata!

W tym miejscu powinieneś zacząć się zastanawiać, co możesz zrobić, by uniknąć choroby psa oraz zadbać o prawidłową masę ciała pupila. Przyjrzyjmy się zatem bliżej karmom Happy Dog przeznaczonym dla psów z tendencją do zwiększania masy ciała.

Nadwaga i otyłość to problemy, które doprowadzają do wielu chorób u zwierząt domowych.

Jak zapobiegać nadwadze u psa?

Jak w każdej chorobie sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Odchudzanie psa to trudny temat, który wymaga od opiekuna zmiany podejścia do karmienia psa oraz ilości ruchu. Jeżeli Twój pies nie ma jeszcze zbędnych kilogramów, działaj! Porozmawiaj z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym. Pomoże Ci on zaplanować wielkość posiłków, biorąc pod uwagę wiek, masę ciała oraz aktywność Twojego pupila. Specjalista wykluczy także choroby, które mogą powodować wzrost masy ciała zwierząt, byś miał pewność, że Twój pupil jest ogólnie zdrowy.

W zapobieganiu otyłości i nadwagi u psa mogą pomóc karmy typu light, np. Happy Dog Mini Light. Jest to propozycja dla wszystkich dorosłych psów do 10 kg, o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Jeżeli Twój pies potrzebuje lekkiego pożywienia z małą zawartością tłuszczu, to ta formuła będzie odpowiednia. Karma Happy Dog Mini Light zawiera jedynie 7% tłuszczu i 24% białka. Dla zdrowia Twojego psa została dodatkowo wzbogacona mięsem małża nowozelandzkiego i L-karnityną wspomagającą metabolizm tłuszczów.

Drugą opcją dla psów mogących mieć problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała jest karma Happy Dog Fit & Vital Light Calorie Control. Ta propozycja ma obniżoną zawartość tłuszczu, ale pozostaje sycącym i pełnoporcjowym jedzeniem dla Twojego czworonoga. Zawartość tych posiłków to aż pięć różnych składników białkowych, co zapewnia zdrową różnorodność (na wzór natury). Na liście składników znajdziesz łososia i ryby morskie, jaja, jagnięcinę i drób. Czy takie składniki pochodzenia zwierzęcego wpływają na zdrowie psa? Oczywiście! Łosoś jest bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są idealne dla skóry i sierści. Strawne ryby morskie dostarczają organizmowi wielu witamin, a jajko zawiera cenne biologicznie białko. Jagnięcina tymczasem dostarcza wielu ważnych składników mineralnych.

Dla psów z nadwagą lub tendencją do zwiększania masy ciała wybierz karmy typu light.

Czy karma light naprawdę działa?

Badanie przeprowadzone przez Emeline Keller oraz współpracowników w 2020 roku wskazuje, że umiarkowane zmniejszenie ilości energii w diecie psa (poprzez zastosowanie karmy komercyjnej typu light) przynosi rezultaty nawet u 85% psów, których dotknęła nadwaga oraz otyłość. Średnia utraty masy ciała w trakcie stosowania 8-tygodniowej diety wynosiła 4,7%. Są to obiecujące dane dla każdego właściciela. Odchudzenie zwierząt jest możliwe! Podpowiadamy, jak działać, by wyeliminować czynniki ryzyka oraz zwiększyć szansę na utratę zbędnych kilogramów u psa.

To, czy psa uda się odchudzić, zależy głównie od właściciela.

Otyłość u psa – czy odchudzanie się uda?

Na co musisz zwrócić uwagę, by pozbyć się nadwagi u psa? Sprawdź!

  • Dla Ciebie wygodniejsze mogą okazać się karmy gotowe, jak Happy Dog, których porcje pomoże określić dietetyk (możesz także kierować się szacunkowymi porcjami z etykiety). Dieta domowa wymaga czasu oraz musi być powtarzalna. Wykorzystanie mięsa ze skórą zamiast bez niej podnosi kaloryczność posiłków, dlatego łatwiej o pomyłki.
  • Podawanie psu mniejszych porcji karmy, którą jadł do tej pory, może powodować u niego głód i więcej zachowań polegających na „żebraniu” przy Twoim stole. Rozwiązaniem może być wybranie karmy light, która oprócz mniejszej ilości tłuszczu ma taką formułę, która pomaga uzyskać u psa uczucie sytości.
  • Dieta podczas odchudzania musi być dobrana do psa. Jeżeli Twój pupil cierpi na alergie lub nietolerancje pokarmowe, wybierz karmę odchudzającą bez składników powodujących zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
  • Porcje karmy dla psów z nadwagą (ale i tych o prawidłowej kondycji) warto odmierzać na wadze. Podajesz wtedy psu odpowiednie ilości karmy.
  • Odchudzanie zwierząt wymaga czasu. Przygotuj się na trwałą zmianę w Waszych nawykach.
  • Ogranicz przysmaki do minimum. Możesz nagradzać psa karmą. Pamiętaj jednak, że mają być to krokieciki z puli dziennej dawki kalorii, a nie dodatkowe. Możesz także wybierać przysmaki typu light lub nagradzać psa niektórymi warzywami, np. kawałkiem niskokalorycznej cukinii czy dyni. Takie świeże przysmaki również mają kalorie, dlatego bierz je pod uwagę w bilansie kalorycznym.
  • Powoli wydłużaj spacery z pupilem. Dodatkowa dawka ruchu jest dobra, ale nie rzucaj psa na głęboką wodę i nie zaczynaj od razu trenować z nim psich sportów.
  • Dobrym rozwiązaniem może być też zapewnienie psu aktywności w formie karmienia interaktywnego. Zaproponuj pupilowi zabawki do wypełniania karmą, maty węchowe czy maty do lizania. Jeden z posiłków pies może zjadać właśnie w taki „ciekawszy” sposób.

Aby odchudzić psa, trzeba zmienić poziom aktywności fizycznej oraz podejście do diety pupila.

Jak odmierzać karmę dla psa?

Jednym z naszych codziennych grzechów podczas pór posiłków psa jest podawanie zbyt dużych porcji. Na opakowaniu karmy Happy Dog znajdziesz sugerowane porcje jedzenia dopasowane do masy ciała psa. Jeżeli wiesz, że Twój pies ma problem z wagą, lub chcesz utrzymać go w idealnej kondycji, odważaj karmę na wadze kuchennej. W ten sposób unikniesz przekarmiania pupila. Jeżeli chcesz, możesz skontaktować się z dietetykiem weterynaryjnym lub specjalistą do spraw żywienia psów marki Happy Dog, by wspólnie określić dokładne zapotrzebowanie na kalorie Twojego pupila, z uwzględnieniem jego aktualnej masy ciała, kondycji BCS, wieku oraz poziomu aktywności czy przejścia zabiegu kastracji.

Przysmaki i karmę należy podawać w określonej ilości.

Przysmaki dla psa z nadwagą

Idealny scenariusz wykluczałby dodatkowe kalorie w postaci różnego typu smaczków dla psa. Dla wielu opiekunów brak nagród to jednak problem. Chcemy nagradzać psa i budować z nim więź poprzez jego ulubione przysmaki. Nie powinny one stanowić jednak więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. Jeżeli nie wiesz, ile smaczków możesz podać pupilowi, skonsultuj się ze specjalistą. Zbyt duża ilość smaczków sprawia, że dieta psa przestaje być zbilansowana. Psa można nagradzać także suchą karmą. Weź dzienną porcję karmy i podziel ja na 3 części. Dwie z nich podaj psu w misce, a jedną część – podczas zabaw czy spaceru.

Jak odchudzić psa z Happy Dog? Podsumowanie

  • Otyłość i nadwaga u psa stanowią coraz większy problem.
  • Nadmierny wzrost masy ciała ma konsekwencje dla zdrowia psa. Cierpią jego stawy, a także układ krążenia.
  • Dla psów z nadwagą marka Happy Dog przygotowała kilka propozycji karm, które zawierają składniki dobre dla stawów oraz wspomagające metabolizm tłuszczów.
  • Karmy Happy Dog mają obniżoną zawartość tłuszczu, ale ich kompozycja pozwala zaspokoić apetyt psa.
  • Sugerowane porcje posiłków znajdziesz na etykiecie, ale możesz dobrać je precyzyjniej, jeśli skonsultujesz się z dietetykiem weterynaryjnym. Koniecznie odmierzaj porcje jedzenia na wadze. Kluczem do sukcesu jest Twoja precyzja!
  • W ofercie Happy Dog znajdziesz przysmaki dla psów. Pamiętaj, by dawać je w ograniczonej ilości.
  • Do odpowiedniej karmy należy dołączyć właściwą ilość aktywności fizycznej.

Jesteś tym, co jesz! Twój pies tak samo! Dużą rolę odgrywa zarówno to, co znajdzie się w diecie psa, jak i ilość posiłków oraz wielkość porcji. Zdrowie Twojego psa leży zatem w Twoich rękach, a odchudzanie wymaga nie tylko właściwiej karmy, ale i zmiany w stylu życia właściciela. To, jaką dietę zastosujesz oraz jakie przysmaki trafiają do pyszczka Twojego psa, ma znaczenie, ale równie ważne jest to, ile aktywności fizycznej jest w Waszym wspólnym życiu.


Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.