Home PiesPielęgnacja psa Jak skutecznie rozczesać kołtuny u psa? Przewodnik krok po kroku

Jak skutecznie rozczesać kołtuny u psa? Przewodnik krok po kroku

U psów występują różne rodzaje okrywy włosowej. Psy mają szatę miękką, jedwabistą, kozią, twardą lub szorstką, z podszerstkiem lub bez niego. Metody pielęgnacji szaty we wszystkich przypadkach są podobne, podstawą jest odpowiednie żywienie, regularne czesanie, szczotkowanie oraz kąpiel psa. Na tworzenie się kołtunów szczególnie narażone są psy ras długowłosych.

Jak powstają kołtuny u psa?

Jeśli nie czeszemy psa systematycznie, w jego okrywie włosowej zaczną powstawać kołtuny, zamieniając się z czasem w sfilcowane obszary, które są bardzo trudne do rozczesania. Kołtuny u psów są typowym zjawiskiem, powstają na skutek nieprawidłowej pielęgnacji oraz braku regularnego czesania. Kołtuny mogą też powstać w przypadku wplątania się we włosy ciał obcych (guma do żucia, klejące przedmioty, fragmenty roślin i traw oplatających się wokół włosa podczas spacerów).

Reklama

Nieprawidłowa higiena narządów rodnych oraz okolic odbytu zwierzaka może prowadzić do powstawania zbitych kołtunów oklejonych odchodami i wydzieliną fizjologiczną. Wtedy zwierzę nie jest w stanie wykonać zabiegów higienicznych i może dojść do zakażeń i odparzeń w tych miejscach. Kołtun może powstać również podczas infekcji ucha, kiedy wydzielina ropna wydobywa się na zewnątrz. Mocno skołtuniona i sfilcowana sierść tworzy barierę dla prawidłowej wentylacji skóry. Prawidłowo zadbana szata psa nie powinna posiadać martwego i słabo osadzonego włosa.

Kołtuny w sierści psa powstają w wyniku wielu czynników, które prowadzą do plątania się włosów.

Oto kilka głównych przyczyn powstawania kołtunów u psa:

  1. Naturalne linienie: wszystkie psy linieją, choć niektóre bardziej niż inne. W czasie linienia stare włosy wypadają i mogą się plątać z pozostałymi, tworząc kołtuny.
  2. Ruch: codzienne ruchy psa, takie jak bieganie, skakanie czy tarzanie się, mogą powodować plątanie się włosów, szczególnie w newralgicznych miejscach, czyli pod pachami, między tylnymi nogami czy na karku.
  3. Wilgoć: kiedy sierść czworonoga jest mokra i nie zostanie dobrze wysuszona, włosy mogą się skręcać i plątać, co prowadzi do powstawania kołtunów.
  4. Brak regularnej pielęgnacji: psy o dłuższej lub gęstej sierści wymagają regularnego czesania i szczotkowania, aby uniknąć kołtunów. Brak odpowiedniej pielęgnacji prowadzi do tego, że sierść staje się matowa i tworzą się kołtuny.
  5. Zabrudzenia: brud, liście, gałązki i inne drobne cząstki mogą się przyklejać do sierści psa, powodując plątanie włosów.
  6. Choroby skóry: niektóre problemy skórne mogą prowadzić do nadmiernej utraty włosów lub zmian w teksturze sierści, co z kolei może prowadzić do powstawania kołtunów.
  7. Nieodpowiednie produkty do pielęgnacji: używanie niewłaściwych szamponów lub odżywek, które nie są odpowiednie dla danego typu sierści psa, może sprawić, że stanie się ona bardziej podatna na plątanie.

Aby zapobiec powstawaniu kołtunów, ważne jest regularne szczotkowanie i czesanie sierści psa, zwłaszcza jeśli jest ona długa lub gęsta. Jeśli zauważysz, że zaczynają się pojawiać kołtuny, działaj szybko, aby je usunąć, zanim staną się bardziej zbite i trudne do rozczesania.

Rasy psów podatne na kołtunienie

Wszystkie psy wymagają regularnej pielęgnacji sierści. Występują jednak rasy psów z tendencją do kołtunienia. Do takich ras należą między innymi:

  • bearded collie,
  • maltańczyk,
  • lhasa apso,
  • shih tzu,
  • cocker-spaniel amerykański,
  • pudel,
  • szpic,
  • yorkshire terrier (york),
  • hawańczyk,
  • bobtail,
  • chart afgański.

Jak skutecznie rozczesać kołtuny?

Rozczesanie kołtunów to czynność pracochłonna, wymagająca dużo cierpliwości ze strony właściciela oraz zwierzęcia. Należy przygotować wygodne miejsce do pracy, narzędzia groomerskie oraz środek do rozczesywania lub w ostateczności wodę. Szatę psa należy zwilżyć odpowiednim środkiem, dopasowanym do rodzaju okrywy włosowej psa. Lekkie zwilżenie zapobiega łamaniu się włosa podczas czesania, a także pomaga rozdzielać końcówki włosów bez ich uszkadzania.

Należy pamiętać, że na ciele naszego psa rozmieszczone są włosy czuciowe, a jego skóra jest wrażliwa na ból. Zabieg rozczesywania należy wykonywać najdelikatniej, jak to możliwe. Po wyczesaniu kołtunów zawsze należy wykąpać psa w celu zabezpieczenia go przed ponownym zakołtunieniem. Używamy wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt! Kosmetyki przeznaczone dla ludzi niszczą strukturę włosów psa oraz sprawiają, że plączą się one jeszcze bardziej, niż po użyciu specjalistycznych odżywek i szamponów dla psów.

Używamy wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt!

Narzędzia niezbędne do rozczesywania kołtunów u psa

W celu dokładnego wyczesania kołtunów u psa będą nam potrzebne:

Groomerzy używają filcaków, ale tego narzędzia nie polecamy osobom, które nie mają wprawy w jego użytkowaniu.

Krok po kroku: rozczesywanie kołtunów u psa

Rozczesywanie kołtunów u psa to często konieczne zadanie dla właścicieli psów o długich lub gęstych włosach. Kołtuny mogą powodować dyskomfort u psa, a także prowadzić do infekcji skóry, jeśli są zaniedbywane. Oto kilka kroków, jak bezboleśnie i skutecznie usunąć kołtuny z sierści psa:

  1. Przygotuj narzędzia: aby skutecznie rozczesać kołtuny, potrzebujesz następujących akcesoriów:
    • grzebień do kołtunów,
    • szczotka do włosów,
    • nożyczki (ostrożnie z ich użyciem),
    • spray do rozplątywania sierści (opcjonalnie).
  2. Uspokój psa: przed rozpoczęciem procedury upewnij się, że pies jest spokojny. Może pomóc głaskanie lub podawanie przysmaków.
  3. Pracuj na małych sekcjach: zamiast próbować rozczesać duży kołtun od razu, podziel go na mniejsze fragmenty. Pracuj powoli i ostrożnie.
  4. Użyj sprayu: jeśli masz spray do rozplątywania, spryskaj nim sierść. Może to ułatwić rozczesywanie.
  5. Rozpocznij od końców: Zamiast ciągnąć grzebieniem od nasady włosów, zacznij od końców sierści i stopniowo przesuwaj się w kierunku skóry. W ten sposób unikniesz ciągnięcia sierści i sprawiania bólu psu.
  6. Używaj nożyczek ostrożnie: jeśli kołtun jest zbyt duży lub zbyt zbity, by go rozczesać, możesz spróbować ostrożnie przyciąć jego część. Bądź jednak bardzo ostrożny, aby nie skaleczyć skóry psiaka. Najlepiej używać nożyczek o zaokrąglonych końcach.
  7. Nagrodź psa: po zakończeniu procedury, nagrodź psa przysmakiem i pochwałami. To może pomóc uczynić całe doświadczenie bardziej pozytywnym.
  8. Regularne szczotkowanie: aby zapobiec powstawaniu kołtunów w przyszłości, regularnie szczotkuj sierść psa. Dzięki temu będzie ona zdrowsza i mniej podatna na plątanie.
  9. Profesjonalna pomoc: jeśli sierść psa jest bardzo zaplątana i nie jesteś w stanie jej rozczesać, rozważ wizytę u profesjonalnego groomera. Może on odpowiednio zadbać o sierść psa i usunąć trudne do rozczesania kołtuny.

Pamiętaj, że pies może być wrażliwy na pociąganie za sierść, więc bądź cierpliwy i delikatny podczas całego procesu. Jeśli zauważysz, że pies jest zbyt zestresowany lub boli go rozczesywanie, zrób przerwę i wróć do zadania później, ewentualnie skonsultuj się z weterynarzem lub profesjonalnym groomerem.

Preparaty pomagające w walce z kołtunami u psa

Jak poradzić sobie z kołtunami u psa? Podstawową zasadą postępowania w walce z kołtunami i innymi problemami z utrzymaniem prawidłowego stanu sierści psa jest dobór właściwego szamponu i odżywki, regularna kąpiel oraz szczotkowanie. Kosmetyki powinny być dobierane odpowiednio do jakości i rodzaju szaty zwierzęcia, a także być neutralne dla jego skóry. Dodatkowo przyda się środek wspomagający rozczesywanie szaty podczas codziennej pielęgnacji.

Woman brushing cute Labrador Retriever dog’s hair at home, closeup

Rodzaje preparatów do rozczesywania kołtunów

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do rozczesywania sierści. Są to spraye, olejki oraz odżywki bez spłukiwania, których można użyć do codziennego czesania. My polecamy kosmetyki pochodzenia naturalnego, które zmniejszają ryzyko wystąpienia uczuleń. Przykładem takich produktów jest seria szamponów i odżywek Tauro Pro Line.

Jak rozczesać kołtuny u psa shih tzu?

Shih tzu to rasa wymagająca szczególnej dbałości i regularności w pielęgnacji szaty. Jeśli dopuścimy do skołtunienia szaty, to na jej rozczesanie będziemy musieć poświęcić dużo więcej czasu i energii, niż na regularną pielęgnację.

Do rozczesania kołtunów najlepiej użyć preparatu Tauro Pro Line Pure Magic Coat Oil, który naniesiony na szatę psa pozwala nawilżyć, zabezpieczyć i przygotować sierść do rozkołtunienia. Przy użyciu grzebienia należy podzielić włos na grzbiecie na fragmenty. Następnie drewnianą szczotką z metalowymi pinami przeczesujemy pasma, rozpoczynając od ich końców, aż do momentu wykrycia skołtunionej sierści. Zbitą sierść rozluźniamy palcami i rozczesujemy szczotką pudlówką. Rezultat pracy najlepiej sprawdzić za pomocą lekkiego grzebienia z wąskim rozstawem zębów.

Po rozczesaniu wszystkich obszarów psa należy wykąpać w odpowiednich naturalnych kosmetykach, np. z linii Tauro Pro Line. Taka kąpiel powinna składać się z trzech etapów:

do pierwszego, wstępnego mycia polecany jest szampon Herbal Detox Deep Cleaning, który pomaga usunąć nadmiar nagromadzonego brudu i tłuszczu, pozostawiając sierść i skórę czystą.

do drugiego etapu stosujemy szampon Magic-Plex, który restrukturyzuje zniszczoną sierść, zapobiega jej dalszemu zniszczeniu, rozdwojeniu końcówek oraz chroni włos przed wypadaniem.

na zakończenie kąpieli warto zastosować odżywkę Magic-Plex Conditioner, po której użyciu sierść staje się łatwiejsza do opanowania, odnowiona, lśniąca i zdrowa. Wyjątkowa formuła odżywki sprawia, że jest ona idealna nawet dla zwierząt o wrażliwej skórze.

Do codziennej pielęgnacji najlepiej stosować odżywkę w sprayu Tauro Pro Line Healthy Coat Detangling Leave-In Spray, która ułatwia rozczesywanie, usuwa kołtuny, działa antystatycznie i nie wymaga spłukiwania.

Jak zapobiegać powstawaniu kołtunów?

Jak dbać o sierść psów z tendencją do kołtunienia i filcowania? Zapobieganie powstawaniu kołtunów u psa wymaga regularnej pielęgnacji. Oto kilka wskazówek, jak przeciwdziałać powstawaniu kołtunów:

  1. Regularne szczotkowanie: to podstawowa czynność, która zapobiega splątaniu sierści. To, jak często powinieneś szczotkować psa, zależy od jego rasy, typu sierści oraz indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Niektóre psy wymagają codziennego szczotkowania, inne wystarczy czesać co kilka dni.
  2. Używaj odpowiednich narzędzi: wybierz szczotki i grzebienie odpowiednie dla typu sierści Twojego psa. Na przykład psy o długiej sierści mogą wymagać grzebienia o drobnych zębach, podczas gdy psy z krótką sierścią mogą potrzebować szczotki z miękkimi włosiem.
  3. Kąpiel psa w odpowiednich odstępach czasu: zbyt częste mycie psa może wysuszyć skórę i sierść, co sprzyja tworzeniu się kołtunów. Z kolei zbyt rzadkie kąpiele powodują gromadzenie się brudu, co również może prowadzić do kołtunów. Do mycia psa używaj odpowiednich szamponów i odżywek, które pomagają w utrzymaniu sierści w dobrej kondycji.
  4. Spraye do rozplątywania: w sklepach zoologicznych są dostępne specjalne produkty, które pomagają rozplątać sierść i zapobiegać powstawaniu kołtunów.
  5. Regularne przycinanie: jeśli Twój pies ma długą sierść, regularne przycinanie, zwłaszcza w newralgicznych miejscach (pod pachami, wokół uszu czy między łapami), może pomóc zapobiegać kołtunom.
  6. Utrzymuj psa w czystości: po spacerze, szczególnie w deszczową pogodę lub w miejscach z dużą ilością błota, wycieraj i czyść łapy psa oraz inne zabrudzone części ciała.
  7. Dobrze wysusz sierść: po kąpieli osusz psa ręcznikiem. Upewnij się, że sierść psa jest dobrze wysuszona, mokra jest bardziej podatna na plątanie.
  8. Zwracaj uwagę na dietę psa: zdrowa dieta wpływa na kondycję skóry i sierści psa. Zapewnienie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 może poprawić teksturę i elastyczność sierści, co pomoże w zapobieganiu kołtunom.

Pamiętaj, że regularna pielęgnacja i uwaga poświęcona Twojemu psu są kluczem do utrzymania jego sierści w dobrej kondycji, bez kołtunów. Jeśli nie jesteś pewien, jak najlepiej dbać o sierść swojego psa, skonsultuj się z weterynarzem lub profesjonalnym groomerem.

Happy woman with cute Labrador Retriever dog on sofa at home. Adorable pet

Kołtuny u psa. Podsumowanie

Kołtuny i filce u psa to zmatowione, skręcone kępy sierści, które powstają z różnych przyczyn, takich jak ruch psa, wilgoć czy brak regularnej pielęgnacji. Aby zapobiegać kołtunom, regularnie szczotkuj sierść swojego pupila, używaj odpowiednich narzędzi do pielęgnacji, dbaj o właściwą dietę zwierzęcia oraz unikaj pozostawiania mokrej sierści. Jeśli kołtuny się pojawią, ważne jest ich delikatne i cierpliwe usuwanie. Regularna i uważna pielęgnacja jest kluczem do utrzymania sierści psa w dobrej kondycji.

Jak wyczesywać szatę psa?

  • Szatę psa delikatnie zwilżamy, dzielimy na części i rozczesujemy energicznymi ruchami za pomocą szczotki.
  • Szczotkę prowadzimy od skóry na zewnątrz, aby pozbyć się martwych włosów i rozbić skołtunione kłębki.
  • Szczotkujemy najpierw boki psa, prowadząc szczotkę po wydzielonych uprzednio pasmach wzdłuż ich długości.
  • Łapy wyczesujemy warstwami od dołu do góry, po czym sprawdzamy grzebieniem, prowadząc go w dół.
  • Pracę kończymy na głowie i ogonie zwierzęcia.

Jak usunąć kołtuny z psiej sierści?

  • Aby usunąć sfilcowany włos, izolujemy go od pozostałej sierści, palcami rozluźniamy zbity fragment, po czym staramy się rozczesać go pudlówką.
  • Następnie sprawdzamy wyczesaną sierść grzebieniem – jeśli nie przechodzi gładko przez włos, to jeszcze raz zwilżamy kołtun środkiem do rozczesywania i ponownie wyczesujemy pudlówką.

W przypadku tzw. dredów będziemy potrzebowali pomocy nożyczek. Dredy rozcinamy wzdłuż i wyczesujemy pudlówką.

Dowiedz się więcej o produktach marki Tauro Pro Line.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.