Spis treści
Orient kojarzy Ci się z czymś wyjątkowym i odległym? Częściowo masz rację, ale jest bliżej, niż myślisz. W Twoim domu może zamieszkać prawdziwa perła kociego świata. Koty orientalne są smukłe i eleganckie. Przyciągają spojrzenia jak magnes, a następnie kradną serca swoim wdziękiem i chęcią zabawy. Dowiedz się, jak może wyglądać Twoje życie z kotem tej rasy.
Kot orientalny – charakterystyka rasy:
- Wzrost: 28–30 cm.
- Waga: kotka 3–5,5 kg, kot 4–6 kg.
- Futro: krótkie.
- Charakter: lubiący zabawę pieszczoch, czuły, inteligentny, ciekawski.
- Wychowanie: koty orientalne potrzebują dużo uwagi i zabawy. Są inteligentne i lubią współpracę z człowiekiem. Te zwierzęta zdecydowanie szybko się uczą. Jeżeli zapewnisz kotu swój czas, będzie idealnym kompanem.
- Dla kogo: wybierz kota orientalnego, jeżeli lubisz się bawić i często przebywasz w domu. Koty orientalne nie przepadają za samotnością, która w zbyt dużej ilości może skutkować problemami behawioralnymi.
Jak wygląda kot orientalny?
Najważniejsze cechy budowy kota orientalnego to:
- średniej wielkości klinowata głowa,
- duże i szerokie u nasady uszy,
- długa szyja,
- szczupłe ciało,
- długi i ostro zakończony ogon,
- jedwabista sierść,
- brak podszerstka.
Umaszczenia, w jakich występują koty orientalne, to: białe, czarne, dymne, tabby, szylkretowe, niebieskokremowe, liliowe, niebieskie, rude, kremowe, kameo cieniowane oraz srebrzysto cieniowane. Od innych ras kotów wyróżniają się właśnie oryginalnym wyglądem, który przyciąga spojrzenia i zachwyca.
Ile żyją koty orientalne?
Długość życia kotów orientalnych wynosi 10–20 lat. Wiele zależy od genów, ale sporą rolę odgrywa także środowisko, dieta oraz aktywność. Aby wydłużyć życie swojego pupila, pamiętaj o:
- wysokiej jakości karmie lub dobrze zbilansowanej diecie BARF,
- badaniach profilaktycznych,
- szczepieniach,
- odrobaczaniu,
- zabezpieczaniu kota przeciwko pchłom.
Zdrowie kotów orientalnych
Koty orientalne cieszą się zwykle dobrym zdrowiem. Zdarzają się u nich jednak wady anatomiczne, jak:
- polidaktylia (dodatkowa liczba palców),
- oligodaktylia (zmniejszona liczba palców),
- deformacje oczu czy zanik siatkówki.
U kotów tej rasy mogą pojawić się wszystkie popularne choroby, jak zapalenie dziąseł lub niepożądane reakcje na pokarm. Rasa wydaje się także predysponowana do wielotorbielowatości nerek.
Najważniejsze jest obserwowanie kota i reagowanie na zmiany jego zachowania, spadek lub wzrost apetytu, biegunki i wymioty.
Obserwuj zachowanie kota, by szybko wychwycić zmiany świadczące o chorobie.
Kot orientalny – charakter
Charakter kota orientalnego można określić jako przyjazny, a także chętny do wspólnego treningu. Koty orientalne są inteligentne i szybko się uczą. To doskonałe koty do wspólnych zabaw. Z nimi zdecydowanie nie będziesz się nudzić!
Charakter rasy obejmuje takie cechy jak:
- inteligencja,
- skłonność do zabawy,
- towarzyskość,
- czułość,
- zamiłowanie do pieszczot.
Czy tak cudowny pupil może mieć coś za uszami? Każdemu się zdarza! Wady kotów orientalnych w pewnym sensie pokrywają się z ich zaletami, bo towarzyskość i chęć zabawy skutkuje czasem przytłaczającą potrzebą uwagi. Są to również dość głośne kociaki, które potrafią „dyskutować” z opiekunem. Miauczenie może dla niektórych osób uciążliwe, dlatego warto wcześniej poznać charakter i opis rasy, zanim zdecydujemy się na zakup przedstawiciela tej rasy.
Kot orientalny w rodzinie
Koty orientalne zazwyczaj dobrze radzą sobie przez kilka godzin bez opiekuna, ale zdecydowanie będą domagać się Twojej uwagi, gdy już wrócisz. Przedstawiciele rasy nie lubią samotności, nie nadają się więc dla bardzo zapracowanych osób. Jeśli natomiast w domu mieszka kilku domowników, prawie zawsze ktoś będzie mógł poświęcić kotu odrobinę czasu. Zwierzęta tej rasy nie mają problemów także w kontaktach z innymi zwierzętami.
Zwykle świetnie dogadują się z innymi (raczej aktywnymi) kotami oraz psami. Koty rasy orientalnej to wspaniali towarzysze domostwa, warto jednak pamiętać, że wiele zależy od cech osobniczych danego czworonoga — nie każdy kot orientalny przejawia te same cechy charakteru. Istotny jest odpowiedni trening, pielęgnacja, socjalizacja i znajomość potrzeb zwierzaka.
Dzieci a koty orientalne
Kot orientalny dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, które potrafią uszanować kocie potrzeby. Mogą być dla nich doskonałymi kompanami do zabaw. Taki pupil to cenna lekcja dla każdego dziecka, o ile rodzic właściwie pokieruje ich relacją. Przedstawiciele rasy kot orientalny nie powinni być traktowani jak zabawki — dotyczy to wszystkich zwierząt domowych, warto mieć to na uwadze, podejmując decyzje o tym, czy kot orientalny będzie odpowiedni do Twojego domu.
Dla kogo koty orientalne?
Wśród informacji o kotach orientalnych często przewija się temat ich aktywności. To właśnie ona sprawia, że są to zwierzęta dla osób, które mają czas i lubią się bawić ze swoim pupilem. Opiekun tej rasy kota domowego musi mieć świadomość kocich potrzeb i inwestować nie tylko w dobrą karmę, ale i na przykład w zabawki do interaktywnego karmienia. Zdecydowanie nie jest to rasa dla osób leniwych lub starszych, które chciałyby raczej głaskać pupila wylegującego się całymi dniami na ich kolanach.
Żywienie kotów orientalnych
No i znowu ta aktywność! Kot orientalny krótkowłosy będzie potrzebował ciut więcej kalorii niż koty spokojnie przechadzające się po domu i odnajdujące radość w leżeniu na parapecie. Zapotrzebowanie na kalorie zależy jednak od:
- wieku,
- stanu fizjologicznego,
- przebytego zabiegu kastracji,
- faktycznej aktywności.
W określeniu zapotrzebowania kalorycznego pomoże Ci lekarz weterynarii lub dietetyk weterynaryjny. Warto obserwować też kota pod względem szybkości w utracie lub przybieraniu na wadze.
Kot orientalny – pielęgnacja i akcesoria
Podobnie jak w przypadku syjamów pielęgnacja kota orientalnego krótkowłosego nie jest trudna, ze względu na brak podszerstka. Nie będziesz zatem spędzać długich godzin na szczotkowaniu. Nie zapominaj jednak o:
- skracaniu pazurów,
- myciu kocich zębów,
- czyszczeniu uszu oraz okolic oczu (w razie potrzeby).
Pamiętaj także, by zainwestować w odpowiedniej wielości stabilny drapak, który zapewni kotu możliwość realizacji naturalnych zachowań.
Kot orientalny – cena
Kot orientalny kosztuje od 4000 do 8000 złotych. Cena zależy od wielu czynników. Droższe są koty przeznaczone do dalszej hodowli, trzeba za nie zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Kocięta z dobrej hodowli są warte swojej ceny, gdyż od urodzenia są prawidłowo socjalizowane, otrzymują dobrej jakości karmę oraz przechodzą zabiegi profilaktyczne. Takie kocięta mają już swoje książeczki zdrowia oraz są zaczipowane. Ważny jest także pięciopokoleniowy rodowód.
Historia rasy
Rasa wyhodowana została w Wielkiej Brytanii i pochodzi od kotów syjamskich. Od swoich przodków różnią się głównie większą różnorodnością umaszczeń oraz kolorem oczu. Z syjamami łączy je zarówno smukły wygląd, jak i skłonność do aktywności fizycznej oraz niezwykła inteligencja.
Ciekawostki o kotach orientalnych
- Koty orientalne mają grupę krwi A.
- Chcesz wyprowadzać kota na smyczy? Z kotem orientalnym to może się udać.
Imię dla kota orientalnego
Imiona dla kota orientalnego: Oczko, Blue, Karmel, Faraon, Egipt.
Imiona dla kotki orientalnej: Azja, Nora, Klara, Perła, Luna, Mgła.
Klasyfikacje FIFe
Kategoria IV FIFe – koty syjamskie i orientalne
Podsumowanie
Jak widzisz, utrzymanie i pielęgnacja kota orientalnego nie jest skomplikowanym zadaniem, o ile zadbasz o dobrą dietę, regularne badania i adekwatną aktywność pupila. Ciekawski kot orientalny może być świetnym towarzyszem codziennego życia, należy jednak zwrócić uwagę na jego socjalizację oraz zapewnić mu codziennie zajęcia i wysiłek — zarówno psychiczny, jak i fizyczny.