Home Ptaki & Gryzonie Królik i zając – podobni, a jednak różni

Królik i zając – podobni, a jednak różni

W Polsce występują trzy gatunki z rodziny zającowatych, są to: królik europejski, zając szarak i zając bielak. Najbardziej popularny w naszym kraju jest zając szarak. Pomimo że wszystkie trzy gatunki należą do jednej rodziny, mają zupełnie inny wygląd, behawior, a nawet sposób rozrodu i zajmowania się młodymi.

Budowa ciała

Zające są zdecydowanie większe, ich długość ciała może osiągać nawet 75 centymetrów, dla porównania króliki mierzą około 50 centymetrów (oczywiście należy pamiętać, że w artykule odnosimy się do zwierząt dziko żyjących, a nie hodowlanych).

Reklama
  • Zając charakteryzuje się smukłą budową ciała, długimi uszami i wagą do sześciu kilogramów. Umaszczenie zajęcy jest szarobrunatne z białą okrywą na brzuchu.
  • Królik natomiast jest bardziej krępy, ma krótkie, mięsiste uszy i wagą nie przekracza dwa i pół kilograma. Ich umaszczenie jest podobne do zajęcy, również przybiera barwę szarobrunatną.

Gdzie i jak mieszkają?

  • Popularny szarak zamieszkuje tereny otwarte i rolnicze, lubi miedze. Nie buduje nor, raczej wykorzystuje płytkie zagłębienia zbudowane przez inne gatunki, preferuje samotny tryb życia. Jedynie w okresie godowym można je spotkać w towarzystwie innych przedstawicieli gatunku. Zając żyje na dużych, otwartych przestrzeniach. Żeruje głównie nocą
  • Króliki natomiast żyją w stadach, łącząc się wewnątrz nich w pary. Królik zamieszkuje również tereny otwarte, jednak, w przeciwieństwie do zająca, buduje nory i tunele. Królik nie oddala się od własnego legowiska. Żyje głównie na obrzeżach lasów, w parkach. Zamieszkuje tereny osłonięte, często w sąsiedztwie ludzi.

Młode osobniki

  • Zające są zagniazdownikami, dlatego ich młode rodzą się owłosione, z otwartymi oczami. Pozostają w gniazdach przez około cztery tygodnie, a samica odwiedza młode raz na dobę tylko po to, aby je nakarmić, co zajmuje jej mniej więcej pięć minut. Pozostałą część dnia muszą radzić sobie same.

Gniazda zajęcy znajdują się na otwartych terenach w niewielkich zagłębieniach. Stąd bardzo często w okresie rozrodczym znajdujemy „opuszczone” maluchy leżące po prostu na ziemi. Pamiętajmy, żeby takich maluchów nie dotykać, nie płoszyć i nie próbować ich zabierać. Ich matka na pewno jest gdzieś w pobliżu!

  • Króliki są natomiast gniazdownikami, dlatego ich młode rodzą się ślepe, głuche i bez owłosienia, są więc całkowicie zależne w pierwszych tygodniach życia od matki, która podobnie jak u zajęcy przychodzi tylko raz na dobę do nory.

Gniazda królików znajdują się pod ziemią, zwierzęta wykopują nory w okolicy drzew i krzewów. W przeciwieństwie do zajęcy preferują ukrycie się przed drapieżnikami niż ucieczkę.

autor: lek. wet. Szymon Najdora

Przeczytaj inne artykuły w zimowym numerze Pets Style

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.