Home KotDieta kota Mleko dla kota – czy koty mogą pić mleko?

Mleko dla kota – czy koty mogą pić mleko?

Czy koty mogą pić mleko? To pytanie wymaga wielu tłumaczeń. Nie zostawimy Cię z prostą odpowiedzią „tak” lub „nie”, ale damy Ci wiedzę, która pozwoli Ci podjąć samodzielną decyzję dotyczącą karmienia Twojego pupila. Wyrusz z nami w mleczną przygodę kotów i dowiedz się czy mleko dla kota to dobry wybór dla Twojego pupila.

Czy mleko dla kota to dobry pomysł?

Jakie mleko mogą pić koty? Pokarm dla kociąt

Pierwszym pokarmem kociąt jest mleko kotki. Kocięta mogą pić taki pokarm bezpiecznie i przez pierwsze dwa tygodnie zapewnia im on wszystko, czego potrzebują. Mleko kotki jest inne niż mleko kozie, krowie lub mleko suczki. Nie można zatem osieroconych kociąt karmić np. jedynie mlekiem krowim. Kociak bez matki powinien pić mleko innej kotki lub preparat mlekozastępczy, który można przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie zoologicznym.

Reklama

Młode koty piją mleko matki przez 6–8 tygodni życia. Od około 3. tygodnia życia można rozszerzać ich dietę przez dodatek zblendowanego gotowanego mięsa lub gotowych mokrych karm. Na początek dobre są konsystencje musów i pasztetów. Z czasem w diecie kota pojawiają się kolejne produkty, jak karma sucha. Dowiedz się, jak karmić małego kota!

Co powinna zawierać dieta kota?

Dieta kota musi bazować na składnikach pochodzenia zwierzęcego. Mowa o mięsie oraz podrobach. Cennym dodatkiem są także oleje rybne, czyli źródło kwasów tłuszczowych omega-3, lub podawane okazjonalnie jajko. W kocim menu w niektórych przypadkach wartościowy jest również niewielki dodatek warzyw oraz owoców. A co z mlekiem? Czy koty mogą pić mleko?

Czy koty nie mogą pić mleka? Koty a mleko krowie

Mleko w diecie kotów budzi sporo emocji. Opiekunowie są podzieleni na dwa fronty. Jedni uważają, że mleko jest sposobem na urozmaicenie diety kotów. Takie osoby sięgają po różne (nie zawsze zdrowe) przekąski dla swoich pupili. W ich „repertuarze” znaleźć można nie tylko samo mleko, ale i sery, jogurty czy kefiry.

Takie postępowanie oburza drugą grupę opiekunów, którzy są przekonani, że mleko dla kota jest niezdrowe. Wiele z tych osób zaobserwowało, że ich zwierzęta po produktach mlecznych miały problemy żołądkowo-jelitowe, lub dowiedziało się o takich problemach od swoich znajomych lub lekarzy weterynarii.

Jaka jest prawda? Cóż, o mleku w kociej diecie można przeczytać wiele. Część informacji powielanych w internecie nie jest jednak prawdziwa. Co warto wiedzieć? Przedstawiamy naukowe fakty na temat mleka krowiego oraz produktów mlecznych.

Czy mleko dla kota jest zdrowe? Laktoza

W mleku krowim znajduje się laktoza. Ten cukier obecny jest jednak również w mleku kotki. Co zatem sprawia, że jest dobry dla młodych zwierząt, ale niekoniecznie dla tych dorosłych? Kocięta trawią laktozę za pomocą enzymu o nazwie laktaza. Jego ilość jest wystarczająca w tym okresie, ale wraz z wiekiem zmniejsza się nawet o 90%. Oznacza to, że starsze koty nie tolerują już laktozy tak dobrze jak młode. Ilość wytwarzanej laktazy jest jednak zmienna osobniczo.

W przypadku kocich noworodków i „niemowląt” laktoza jest źródłem łatwo przyswajalnej energii. Jest zatem niezbędna do prawidłowego rozwoju kociąt. Z czasem jej znaczenie maleje, a niewystarczająca aktywność laktazy (enzymu) powoduje, że u starszych kotów laktoza nie ulega wchłonięciu w jelicie cienkim.

Wraz z wiekiem u kotów zmniejsza się tolerancja na laktozę.

Czy koty mogą pić mleko? I tak, i nie. Wiele zależy od Twojego kota.

  • Z jednej strony, w sytuacji zbyt małej ilości enzymów, laktoza może stać się pożywką dla bakterii jelitowych, co w konsekwencji może powodować tzw. biegunkę osmotyczną. Jest to jeden z najlepiej znanych rodzajów nietolerancji pokarmowej.
  • Z drugiej strony, istnieje opracowanie (Beynen, A., C. (2017). Milk for cats, Creature Companion, 10(5), 40-41), która określa dzienną ilość laktozy, którą może (bez problemów trawiennych) przyjmować dorosły i zdrowy kot. Wartość ta została określona na poziomie 6 g. Nie jest to jednak w pełni zgodne z innymi źródłami. Zdarza się, że naukowcy podają ilość na poziomie 3,5 g laktozy.

Należy brać pod uwagę to, że każdy kot może reagować inaczej na mleko. Bezpieczniejsza wydaje się zatem mniejsza ilość laktozy w kocim menu. Musisz jednak wiedzieć, że u zwierząt może występować alergia na białka mleka. Co wtedy?

Mleko dla kota? Czy kot może pić mleko bez laktozy?

Nietolerancji laktozy nie należy mylić z alergią pokarmową. Alergie wiążą się z reakcją na białko i powodują uaktywnienie układu immunologicznego zwierzęcia. Podawanie produktów mlecznych zwierzętom, które są na nie uczulone, będzie powodowało objawy chorobowe. Mowa o:

  • świądzie,
  • stanach zapalnych przewodu pokarmowego,
  • biegunach,
  • wymiotach,
  • bólach brzucha.

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że alergie pokarmowe są u kotów stosunkowo rzadkie? Według naukowców dotykają zaledwie 0,2% naszych kocich podopiecznych.

Jeżeli zauważysz niepożądane objawy u swojego pupila, będziesz wiedział, że taki mleczny przysmak nie jest dla niego. W jego diecie nie może być zatem takich produktów jak mleko, jogurty, śmietanka czy kefir. Taki kot nie może także pić mleka bez laktozy!

Czy chory kot może pić mleko?

Nie każdy zdrowy kot dobrze toleruje produkty mleczne, dlatego w przypadku chorych zwierząt należy zachować szczególną ostrożność. Produkty mleczne są zwykle dość wysokokaloryczne i mogą zawierać spore ilości fosforu. To właśnie na jego zawartość muszą zwracać uwagę opiekunowie kotów z chorobami nerek.

UWAGA!

Nie wszystkie koty mogą pić mleko! Mleko oraz produkty mleczne nie są wskazane szczególnie u kotów z:

  • nietolerancją laktozy,
  • alergią na białka mleka,
  • chorobami nerek,
  • problemami z trzustką.

Nie wszystkie koty mogą pić mleko!

Czy koty powinny jeść produkty mleczne?

Pisząc o mleku, nie można nie wspomnieć o produktach mlecznych w diecie kotów. Ponownie podkreślamy, że koty to mięsożercy, którzy powinni otrzymywać głównie mięso oraz podroby. Zarówno samo mleko, jak i produkty mleczne nie mogą ich zastąpić.

Śmietanka dla kota – czy to dobry pomysł?

Śmietanka to pokarm kotów głównie w bajkach. Część właścicieli chce jednak w ten sposób rozpieszczać swoje koty. W uproszczeniu nie jest to najlepszy pomysł. Śmietanka może znaleźć się w diecie kota bardzo sporadycznie i w niewielkiej ilości. I tylko w przypadku kotów, które nie wykazują problemów po jej podaniu.

Czy jogurt dla kota jest zdrowy?

Nabiał (w tym jogurt) nie jest kotu niezbędny do życia. Żywienie kota głównie jogurtem czy opisywanym już mlekiem nie jest dobre dla jego zdrowia. Tak jak w przypadku śmietanki jogurt może stanowić przysmak, ale jedynie w bardzo małej ilości.

Czy koty mogą pić mleko roślinne?

Nie ma powodu, by podawać kotom mleko roślinne. Są to zwierzęta mięsożerne, których głównym pokarmem musi być mięso. Podawanie kotom mleka sojowego, migdałowego czy owsianego nie jest dla niego odpowiednie.

Czy kot może pić mleko dla kota?

Żywienie kota może wydawać się trochę skomplikowane. Nie wiedząc, jakie ilości mleka lub nabiału podawać kotu, można zaufać specjalistom pracującym w branży pet food. Na rynku zoologicznym znajdują się produkty wzbogacone o mleko, które są bezpieczne dla kotów. Animonda Milkies to płynna przekąska mleczna do lizania, dostępna w praktycznych kubeczkach. Polecana jest jako przekąska między posiłkami bądź jako dodatek do karmy lub wody pitnej.

UWAGA! Specjalne mleko dla kota jest bezpieczne dla większości mruczków. Należy jednak pamiętać, że stanowi jedynie przysmak. Kot powinien pić głównie wodę i spożywać zbilansowane, pełnoporcjowe posiłki.

Czy koty mogą pić mleko? Co powinien pić kot?

Koty powinny pić głównie wodę. Wiele zwierząt pije jej jednak zbyt mało z miski, dlatego dobrym pomysłem jest podawanie zwierzętom mokrej karmy, która pozwala utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu. Dowiedz się odwodnienie u kota!

Podsumowując, mleko krowie oraz kozie nie jest odpowiednie dla kotów. Najlepszym napojem dla Twojego pupila jest woda. Tolerancja laktozy jest różna osobniczo, a niektóre koty mogą bez negatywnych konsekwencji spożywać pewne ilości mleka czy jogurtu.

Koty powinny pić głównie wodę.

Mleko dla kota — podsumowanie

  1. Kocięta piją mleko matki, które ma unikalny skład. Inny niż mleko krowie czy kozie.
  2. Wraz z wiekiem zmniejsza się tolerancja laktozy.
  3. Tolerancja laktozy jest osobniczo zmienna.
  4. Czy koty mogą pić mleko? Niektóre koty mogą mieć alergię na białka mleka.
  5. Kotom nie powinno się podawać mleka krowiego, koziego czy roślinnego jako podstawy diety.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.