Spis treści
Na rynku zoologicznym mamy ogromny wybór karm! Jak odróżnić produkty ekonomiczne od karm premium dla psa? Jakie składniki karmy mają wpływ na jej strawność? Czym są produkty typu superfoods? Czym charakteryzuje się karma premium? Sprawdź!
Produkty dla zwierząt domowych dzieli się na 4 klasy:
- ekonomiczną,
- podstawową,
- premium,
- superpremium.
Karmy premium i superpremium zaspokajają podstawowe potrzeby żywieniowe psa. A dodatkowo realizują specjalne potrzeby zwierząt. Można powiedzieć, że są to karmy specjalistyczne!
Karma premium realizacje odmienne wymagania różnych psów i kotów. Dlatego karmy premium i superpremium są dedykowane dla:
- różnych grup wiekowych (zwierząt młodych, dorosłych oraz seniorów),
- zwierząt o odmiennym poziomie aktywności (np. psów pracujących),
- określonych ras (olbrzymich, średnich czy miniaturowych),
- zwierząt z konkretnymi problemami (np. zaburzeniami pracy wątroby, alergiami pokarmowymi czy wrażliwą skórą).
W produktach klasy premium i superpremium główną rolę odkrywają wyselekcjonowane składniki! W związku z tym charakteryzują się one wysoką jakością oraz dużą przyswajalnością.
Receptury takich posiłków zawierają:
- dużą ilość mięsa,
- warzywa,
- owoce,
- zioła.
Dodatkowo wzbogacane są o dodatki funkcjonalne, jak siarczan chondroityny i glukozamina w karmach dla psów ras dużych i olbrzymich.
W przypadku karmy dla psów oznaczenie „naturalna” to termin marketingowy, który sprawia, że możesz oczekiwać, iż dana karma będzie wolna np. od sztucznych konserwantów. Termin „organiczna” lub „ekologiczna” powinien być poparty certyfikatem branżowym. Taka żywność musi spełniać określone wymagania. Jakie? Przykładowo składniki roślinne w ekologicznych karmach dla zwierząt muszą być uprawiane bez pestycydów, sztucznych nawozów czy modyfikacji genetycznych.
Zwróć uwagę, że proces takiej certyfikacji jest złożony, a składniki organiczne drogie. Dlatego ekologiczna karma dla psów lub żywność dla zwierząt produkowana głównie z organicznych składników zwykle kosztuje więcej niż standardowe produkty nawet te klasy premium.
Produkty lokalne i superfoods w karmach dla zwierząt
Wielu producentów zaczyna obecnie sięgać po lokalne produkty. Po pierwsze jest to świetny sposób wspierania gospodarki, który jednocześnie zmniejsza ślad węglowy związany z produkcją. Po drugie pozwala lepiej kontrolować jakość składników!
Ciekawym dodatkiem do karm są obecnie warzywa, owoce i zioła z grupy superfoods. Wyselekcjonowane składniki uprawiane w zrównoważony sposób to właściwy krok w kierunku pozytywnych zmian. A co najważniejsze wykorzystanie bogatych w substancje odżywcze składników superfoods wpływa na lepszą kondycję psów.
Karmy premium i superpremium powstają z prawdziwej pasji i miłości do zwierząt. Tworzone są z wyselekcjonowanych składników pozyskiwanych od zaufanych producentów. Poszczególne marki kontrolują, by były one wolne np. od GMO.
Co ważne, każda receptura tworzona jest pod okiem specjalistów z zakresu dietetyki weterynaryjnej. A następnie zostaje poddana próbom żywieniowym potwierdzającym słuszność stosowania określonych dodatków dla danej grupy czworonogów.
Pamiętaj, że w karmach premium nic nie jest przypadkowe! A raz określony skład najczęściej staje się tak zwaną recepturą zamkniętą, w której producent nie wprowadza już żadnych zmian. Jest to bardzo istotne, jeżeli Twój pies jest alergikiem.
Dlaczego składniki mają takie znaczenie?
O jakości pokarmu dla zwierząt świadczy jego strawność, czyli ilość składników karmy, które ulegną trawieniu i wchłonięciu.
Zwróć uwagę, że karma o mniejszym udziale białka, które jest wysokiej jakości (wysoko strawne), dostarcza zwierzęciu więcej białka niż karmy, które zawierają większe jego ilości o niższym stopniu strawności! Przykładem może być mączka z pierza, która zawiera dużą ilość białka, ale jego strawność wynosi tylko około 10%.
W karmach typu superpremium strawność białka wynosi około 89%, strawność tłuszczu – 95%, a węglowodanów – 88%. Dzięki temu Twój pies naprawdę korzysta z każdego posiłku!
Jakie czynniki wpływają na strawności karmy?
Czynniki ze strony pokarmu, które wpływają na jego strawność, to przede wszystkim źródło składników oraz ich ilość. Zarówno psy, jak i koty lepiej trawią pokarm pochodzenia zwierzęcego niż produkty roślinne.
Słabo trawione są także produkty, które zawierają: skórę, włosy, pierze i tkankę łączną, które nie zostały wcześniej poddane właściwej obróbce technologicznej.
Duże znaczenie dla strawności ma także stopień przetworzenia pokarmu. Rozdrobnienie, np. mielenie, zwiększa strawność, ale wymaga dłuższego czasu produkcji i może podnosić cenę produktu. Strawność jest zwiększana także w procesie ekstruzji składników pokarmowych, stosowanym podczas produkcji suchej karmy.
Zawsze czytaj etykiety karm i zwracaj uwagę na użyte składniki!
- Karmy dzieli się na ekonomiczne, premium oraz superpremium.
- Produkty klasy premium realizują specjalne potrzeby różnych grup czworonogów.
- Wysokiej jakości składniki gwarantują dobrą strawność karmy.
- Producenci karm coraz częściej sięgają po składniki superfoods oraz produkty lokalnych rolników.