Spis treści
Święta z kotem u boku mogą być magiczne. Zdarza się jednak, że jesteśmy o krok od katastrofy. Kot może przewrócić choinkę, zjeść kawałek wstążki do pakowania prezentów, a także zatruć się, podgryzając toksyczne rośliny. Podpowiadamy, jak zorganizować bezpieczne święta z kotem.
Tworzenie bezpiecznej i przyjaznej świątecznej przestrzeni dla kota
Świąteczna atmosfera napawa optymizmem. Wielu z nas uwielbia dekorowanie domu i pakowanie prezentów. Kociarze muszą jednak pomyśleć o swoich pupilach. Aby bezpiecznie spędzić święta z kotem, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
- Wybierz drewniane lub papierowe ozdoby. Lepiej unikać szklanych bombek. Jeżeli kot je stłucze, może poranić sobie łapki.
- Postaw na świece LED. Niestety chwila nieuwagi przy tych prawdziwych może skończyć się poparzeniem kota lub pożarem w domu.
- Girlandy lub lampki wieszaj poza zasięgiem kota.
- Unikaj toksycznych dla zwierząt roślin. Niestety, popularna gwiazda betlejemska czy jemioła są szkodliwe dla naszych zwierząt. Powodują wymioty, biegunkę oraz inne zaburzenia, np. ze strony układu nerwowego lub oddechowego.
- Unikaj dokarmiania pupila przysmakami ze świątecznego stołu. Smażone potrawy nie są bezpieczne dla kota. Podobnie te zawierające czekoladę czy cebulę.
- Wstążki do pakowania prezentów przechowuj w miejscu niedostępnym dla kota.
- Choinka musi mieć solidny stojak. Możesz również przymocować ją do sufitu lub ściany.
Kreatywne zabawy świąteczne z kotem
Twój kot może być podekscytowany pojawieniem się choinki, a także innych dekoracji. Możesz jednak zaproponować mu ciekawsze rzeczy. Zabawy z kotem odwrócą jego uwagę od świątecznego drzewka. Razem z kotem możesz bawić się w polowanie lub w gry węchowe, np. szukanie przysmaków w macie węchowej.
Pomysły na zabawy z kotem:
- Aportowanie. Niektóre koty (podobnie jak psy) będą biegać za piłką lub zabawką, którą dla nich rzucisz.
- Kartonowy plac zabaw. Ustaw w domu kilka kartonów. Jedne połóż na boku, inne dnem do góry, a kolejne całkiem normalnie. Wybierz kartony o różnych wielkościach i wysokościach. Następnie spróbuj włożyć do nich smakołyki lub różne zabawki. Twój kot powinien się świetnie bawić, a jednocześnie karton to doskonała kryjówka, gdy zechce odpocząć.
Święta z kotem. Jak zapewnić kotu spokój podczas świątecznego zgiełku
Dla kota ważna jest rutyna. Zmiany w ustalonym rytmie dnia nie są dla niego przyjemne. Jeżeli w domu będziecie tylko Wy i Wasz podopieczny, kot nie powinien stresować się w czasie świąt, szczególnie jeżeli otrzyma posiłki o stałych porach. Inaczej sprawa wygląda, gdy planujesz zaprosić gości i urządzić większe przyjęcie.
- Poproś gości, by nie zwracali uwagi na kota, dopóki sam nie okaże im zainteresowana. To kot powinien decydować, czy chce wyjść do gości.
- Stwórz kotu bezpieczny kącik w cichej części domu lub mieszkania.
- Wypróbuj feromony lub naturalne preparaty uspokajające. Uwaga! W przypadku niektórych kotów mogą być potrzebne silniejsze preparaty. Porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii.
Sporo stresu może pojawić się również, gdy w święta zaplanujesz wyjazd. Większość kotów nie lubi podróży. Zwierzak, który zostaje sam, również nie czuje się najlepiej. Pomyśl, w której sytuacji Twój kot lepiej się odnajdzie. Jeśli zdecydujesz się zabrać zwierzaka ze sobą, to zadbaj, by towarzyszyły mu znajome przedmioty, jak kuweta, miski, legowisko, zabawki czy ulubiony kocyk. Jeżeli kot zostanie w domu, musi odwiedzać go zastępczy opiekun. Dobrze, jeżeli będzie nie tylko karmić kota i pilnować domu, ale także poświęci chwilę czasu na zabawy z czworonogiem.
Świąteczne smakołyki dla kota
Pamiętaj, że Twój kot nie powinien jeść przysmaków ze stołu. Dyżur weterynaryjny nie jest miejscem, gdzie chcesz spędzić święta. Nie dziel się z kotem czekoladą, smażonymi daniami, a także rybami z ośćmi.
Twój kot po choinką może znaleźć kocie smakołyki. Marka Brit przygotowała coś specjalnego na ten wyjątkowy czas. Wypróbuj Brit Care Cat Snack Superfruits Christmas. Jest to bezzbożowy przysmak dla kotów, z łososiem, rokitnikiem, żurawiną, aronią i cynamonem.
Pod choinką możesz pozostawić również Brit Care Christmas Adult Fillets in Gravy, czyli mokrą karmę dla kota. To 13 smakowitych saszetek, które kupisz w pięknym, świątecznym kartonie. Każda saszetka zawiera wysoką zawartość produktów pochodzenia zwierzęcego. Mięso zostało pocięte na małe kawałki, a gęsta galaretka jest idealnym dopełnieniem aromatycznego dania.
Jak włączyć kota w świąteczne tradycje
Twój kot jest członkiem rodziny i możesz również jego włączyć w świąteczne tradycje. Przykładem może być koci kalendarz adwentowy lub szykowanie dla kota prezentu pod choinkę. Możesz upiec nie tylko pierniczki dla domowników, pokuś się o stworzenie świątecznych przysmaków również dla swojego kota.
PRZYPOMINAMY
Koty nie są dobrym prezentem na święta. Decyzja o posiadaniu zwierzęcia musi być świadoma. Jeżeli wiesz, że chcesz mieć kota, najlepiej będzie, jeśli mruczek pojawi się w Twoim domu kilka tygodni przed świętami lub dopiero po nich. Dla młodego zwierzęcia zmiana otoczenia jest dużym przeżyciem. Gdy dołączymy do tego świąteczny gwar, grające prezenty dzieci i dekoracje, trudnych emocji będzie zbyt dużo.
Święta z kotem – podsumowanie
- Koty nie lubią zmian. Przyjęcie świąteczne z dużą liczbą gości może być dla nich stresujące. By zapewnić kotu spokojne święta, przygotuj dla niego miejsce do odpoczynku i wykorzystaj feromony.
- Dekorując dom, wykorzystaj nietłukące się ozdoby. Unikaj łańcuchów, wstążek, a także anielskich włosów, które kot może połknąć.
- Dopilnuj również, by kot nie miał kontaktu z toksycznymi roślinami, jak poinsecja czy ostrokrzew.
- Twój mruczek może mieć własne świąteczne zwyczaje. Pomyśl o kalendarzu adwentowym lub pieczeniu kocich ciasteczek.
W czasie świąt Bożego Narodzenia pamiętaj o swoim pupilu. Zadbaj, by kot nie mógł przewrócić choinki czy zjeść trującej rośliny. Miej na uwadze jego komfort w czasie wizyt gości, a także wyjazdów. Przygotuj mu również coś pod choinką, np. przysmaki z limitowej świątecznej oferty marki Brit. Święta z kotem mogą być naprawdę wyjątkowe!
Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem?