Home Kot Angora turecka – opis i charakterystyka rasy

Angora turecka – opis i charakterystyka rasy

angora turecka

Majestatyczna angora turecka to jedna z najbardziej tajemniczych i intrygujących ras kotów. Długowłosa kocia piękność zachwyca lśniącym białym futrem i hipnotyzującym spojrzeniem. Ceniona i podziwiana w swojej ojczyźnie, na świecie wciąż jest jednak rzadko spotykana. Jak powstała ta wyjątkowa rasa? W jaki sposób opiekować się angorą turecką? Przedstawiamy najważniejsze informacje o kotach tej rasy.

Reklama
angora turecka

Angora turecka – pochodzenie i historia rasy

Angora turecka uznawana jest za jedną z najstarszych ras kotów. A zarazem protoplastę wszystkich kotów długowłosych. Jej historia zaczęła się na terenie Turcji, a dokładnie centralnej Anatolii. Swoją nazwę rasa zawdzięcza właśnie miejscu pochodzenia, czyli Ankarze – dawniej zwanej Angorą.

Nie znamy dokładnie początków rasy. Angora turecka jest rasą naturalną – powstałą bez ingerencji człowieka. Z tego względu w swojej ojczyźnie przez długi czas uważana była za pospolitego dachowca. Nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawiły się pierwsze długowłose koty w Turcji. Udokumentowane zostało natomiast ich przybycie do Europy. Angory przybyły na nasz kontynent pod koniec XVI lub na początku XVII w. Do Europy koty miał sprowadzić włoski podróżnik Pietro della Valle. Rasa kotów o jedwabistym białym futrze szybko podbiła europejskie salony. Angora turecka była m.in. ulubienicą francuskich arystokratów.

Angora turecka to rasa naturalna, ukształtowana bez udziału człowieka.

Gdy modne stały się inne koty długowłose, popularność angory zaczęła stopniowo spadać. Aby poprawić wygląd sierści persów, zaczęto krzyżować je właśnie z angorami. Z tego powodu pod koniec XIX w. turecka rasa znalazła się prawie na skraju wyginięcia. Dziś pewnie próżno byłoby szukać angory tureckiej na wystawach, gdyby nie wysiłek hodowców z jej ojczyzny. Na początku XX w. rozpoczęli oni intensywną pracę nad ochroną i hodowlą narodowej rasy. Pozostałe w kraju osobniki o białym futrze wyłapywano i umieszczono w ankarskim ogrodzie zoologicznym. Jednocześnie zakazano wywozu kotów poza Turcję.

Podczas gdy w ojczyźnie realizowano program hodowli angory, w Europie rasa stała się praktycznie zapomniana. Swoisty renesans zawdzięcza amerykańskim i kanadyjskim hodowcom, którzy w latach 60. XX w. sprowadzili do swoich krajów pary hodowlane tych kotów. Od nich wzięła początek nowa amerykańska linia hodowlana. W 1968 r. angora turecka została uznana za odrębną rasę przez amerykańską organizację felinologiczną CFA, a w 1988 r. przez europejską FIFe. Obecnie angora wciąż nie jest zbyt popularna. W Polsce działają tylko nieliczne hodowle tej rasy.

Jak wygląda angora turecka?

Kot rasy turecka angora ma smukłą i wydłużoną sylwetką z długimi kończynami. Dzięki temu porusza się z niezwykłą lekkością i gracją. Angory słyną również ze swojego magnetyzującego spojrzenia. Ich oczy mają kształt migdałów i są osadzone lekko skośnie. Częstym zjawiskiem u tej rasy jest heterochromia, czyli różnobarwność tęczówek. U kotów obdarzonych tą cechą jedno oko jest niebieskie, a drugie bursztynowe. Angory mają też duże, spiczasto zakończone uszy.

  • Wysokość w kłębie angory tureckiej: od 30 do 33 cm
  • Waga angory tureckiej: od 3 do 5 kg

Charakterystyka wyglądu angory tureckiej:

  • Rozmiar i sylwetka: angora turecka to średniej wielkości kot o eleganckiej i smukłej sylwetce. Ma długie, szczupłe kończyny i proporcjonalne ciało.
  • Głowa: Głowa angory tureckiej jest średniej wielkości, lekko zaokrąglona. 
  • Uszy: średniej wielkości uszy, które są szeroko osadzone. Mogą mieć delikatne, zaokrąglone końcówki. Uszy są dobrze umięśnione i pokryte puszystym futrem.
  • Oczy: wyraziste oczy o migdałowym kształcie. Mogą być: błękitne, zielone, żółte lub mieć różne kolory oczu.
  • Ogon: jest długi i puszysty, elegancko uniesiony.

Turecka angora – sierść 

Angora turecka to prawdziwa kocia piękność, pełna elegancji i naturalnego wdzięku. Największą ozdobą rasy jest długa, jedwabista, lśniąca sierść, praktycznie pozbawiona podszerstka. Na szyi tworzy ona kołnierz, a na udach portki. Gęsto obrośnięty sierścią i puszysty jest również ogon kotów. Ze względu na długość sierści angorę zaliczamy do ras półdługowłosych. U angor dopuszczalne są różne umaszczenia, jednak to śnieżnobiałe koty cieszą się największym zainteresowaniem i uznawane są za najpiękniejsze.

angora turecka

Temperament i charakter angory tureckiej

Choć angora turecka na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie salonowej piękności, w rzeczywistości ma żywiołowy charakter. Koty tej rasy są z natury energiczne, zwinne i sprytne. Chętnie się bawią i eksplorują otoczenie. Typowa dla nich jest duża ciekawość świata. Angory często same poszukują nowych rozrywek lub elementów do zabawy. Nie mają też problemu, by otwierać szafki czy sięgać po wysoko umieszczone przedmioty. Uwielbiają się wspinać.

Angory to ruchliwe i aktywne koty, które lubią się bawić i wspinać.

W charakterze angory nie brakuje również pewnej dozy pierwotnej dzikości. Jako naturalna rasa kotów angora wykazuje silny instynkt łowiecki. Bardzo lubi wspinać się i obserwować świat z wysokości. Dodatkowo ta inteligentna kocia piękność chętnie uczy się sztuczek i rozwiązuje łamigłówki. Do szczęścia potrzebuje więc odpowiedniej dawki rozrywki i nowych wyzwań. Swoją inteligencję potrafi też wykorzystać, by osiągnąć to, czego chce. Angory lubią badać nowe obiekty, dlatego wszelkie cenne przedmioty powinny znajdować się poza ich zasięgiem. Aby uniknąć problemów, trzeba wyznaczyć im jasne granice. Koty te często mają bowiem skłonność do zachowań wymuszających uwagę.

Swojego opiekuna angory tureckie darzą dużą czułością. Silnie przywiązują się do ludzi i lubią pieszczoty. Z tego względu nie przepadają za spędzaniem czasu w samotności. Z reguły są otwarte, przyjazne i przebojowe. Dzięki temu łatwo nawiązują kontakty z obcymi. Nie należą do zwierząt lękliwych ani podatnych na problemy behawioralne. Zwykle łatwo przystosowują się do zmian w otoczeniu.

Angora jest kotem rodzinnym. Często jednak szczególną relację tworzy tylko z jedną osobą, która może liczyć na jej bezgraniczną miłość. Na ogół dobrze dogaduje się z dziećmi – pod warunkiem, że maluchy zostaną poinstruowane, jak się z nią obchodzić. Zwykle nie ma przeciwwskazań, by kocia arystokratka mieszkała z psem czy innym kotem. Kot tej rasy lubi jednak odgrywać rolę przywódcy, dlatego często to on decyduje, na co wobec niego mogą sobie pozwolić inne zwierzęta.

Dla kogo koty tej rasy?

Angora potrzebuje stanowczego i konsekwentnego opiekuna, bo w innym przypadku jest w stanie rozstawić domowników po kątach. To kot dla osób, które cenią inteligencję zwierząt i są w stanie zaangażować się w zabawy i trening z kotem. Angora jest towarzyskim kotem, który dobrze czuje się wśród ludzi i nawiązuje z nimi silne więzi. Angory tureckie mogą być wspaniałymi towarzyszami zarówno dla rodzin, jak i osób samotnych, zapewniając im miłość, uwagę i radość codziennego życia. Koty tej rasy są energiczne i chętne do zabawy i różnego rodzaju rozrywek intelektualnych. 

Ile kosztuje angora turecka?

Ceny kociąt angora turecka mogą wahać się od około 1500 złotych do nawet kilku tysięcy. Kocięta z linii hodowlanych o doskonałym rodowodzie i potencjale wystawowym mogą być droższe niż kocięta z innych linii hodowlanych.

Zdrowie angory tureckiej

Turecka angora to kot wytrzymały, odznaczający się ogólnie dobrym zdrowiem. Choroby genetyczne występują u niej rzadko. Jedną z najpoważniejszych jest ataksja, czyli niezborność ruchów. Powoduje ona problemy z koordynacją i drżeniem ciała. Zwierzęta z ataksją najczęściej nie dożywają wieku dorosłego.

Kolejnym problemem zdrowotnym, z którym zmagają się przedstawiciele rasy, jest głuchota. Nie jest to problem ściśle związany z rasą, lecz z białym umaszczeniem. Gen odpowiedzialny za biały kolor futra i niebieskie oczy może powodować głuchotę u angor tureckich i innych kotów. Niedosłuch występuje też czasami u kotów o różnobarwnych tęczówkach – po stronie niebieskiego oka. Zwierzęta zmagające się z tym problemem przy odpowiedniej opiece są jednak w stanie prowadzić całkiem normalne życie. Ciepią również na zaburzenia równowagi (brak kontroli nad mięśniami).

angora turecka

Ze względu na swoją energiczną i ciekawską naturę angory są szczególnie narażone na urazy. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć domowe otoczenie, by zminimalizować ryzyko wypadków.

Rasa jest łatwa w utrzymaniu i odporna na choroby.

Długość życia kota rasy angora turecka

Koty tej rasy żyją średnio 12–18 lat. Aby angora turecka mogła dożyć w zdrowiu sędziwego wieku, należy pamiętać o corocznych badaniach kontrolnych i zabiegach profilaktycznych. Mruczki obarczone dziedzicznymi problemami zdrowotnymi powinny być wykluczone z dalszej hodowli.

Pielęgnacja angory tureckiej

Jak dbać o turecką angorę? Oto najważniejsze elementy prawidłowego utrzymania tej kociej piękności. Ze względu na brak podszerstka pielęgnacja sierści angory tureckiej nie jest skomplikowana. Długi włos kota nie ma tendencji do plątania się ani filcowania. Sierść angory zwykle wystarczy więc dokładnie wyczesać raz lub dwa razy w tygodniu. Do wyczesywania jedwabistego futra najlepiej używać miękkiej szczotki włosianej i grzebienia z szerokim rozstawem zębów.

W przypadku kotów o białej szacie ważnym elementem pielęgnacji są kąpiele, które pomogą utrzymać futro w czystości. Do pielęgnacji białego futra warto używać kosmetyków usuwających przebarwienia. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu uszu i okolic oczu.

Karma dla tej rasy kotów

W żywieniu angory tureckiej dobrze sprawdzają się uniwersalne karmy wysokomięsne, dostosowane do wieku i poziomu aktywności. Zwierzęta te nie są raczej wybredne, dlatego zazwyczaj akceptują różne typy pokarmów. Z uwagi na ich dużą ruchliwość dobrym wyborem mogą okazać się karmy z formułą active (o zwiększonej zawartości energii). Angorom można również zaoferować karmy dla kotów długowłosych, korzystnie wpływające na wygląd sierści.

Jeśli szukasz pysznej przekąski dla swojej długowłosej kociej piękności, wypróbuj Animonda Vom Feinsten SnackPudding. Ta oryginalna przekąska w formie mięsnego puddingu zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających kotów. Dzięki atrakcyjnej, kremowej konsystencji przysmak jest idealny do wylizywania i zapewnia kotu mnóstwo przyjemności z jedzenia. Produkt nie zawiera zbóż, soi, sztucznych barwników i konserwantów. Przysmak Animonda Vom Feinsten SnackPudding dostępny jest w dwóch smakach – z wołowiną lub kurczakiem.

Zabawa z kotem

Aby zaspokoić behawioralne potrzeby angory tureckiej, trzeba zadbać o odpowiednią aranżację domowego otoczenia. Nie może w nim zabraknąć akcesoriów do wspinaczki i wypoczynku na wysokości. W domu warto umieścić drzewka dla kotów i półki. Dla kota tej rasy trzeba zakupić zabawki różnego typu. Odpowiednie będą zarówno akcesoria do zabawy z opiekunem (np. kocie wędki), jak i samodzielnej (np. piłeczki). Świetnie sprawdzą się również zabawki interaktywne ze skrytkami na pokarm. Aktywne zwierzęta potrzebują też nowych bodźców wokół. Kotom niewychodzącym warto więc przynosić elementy z zewnątrz (np. gałązki, szyszki, liście, kamyki). Sprawdź, jak bawić się z kotem!

Kot turecka angora – ciekawostki

  • W czasach Imperium Osmańskiego angora turecka była obecna w pałacach sułtanów. Była wyznacznikiem statusu społecznego, dlatego miała swoje miejsce wśród luksusu i wpływów sułtańskiego dworu.
  • Pierwsza angora dotarła do Stanów Zjednoczonych w 1954 roku.
  • Kot angora turecka została oficjalnie uznany za rasę przez organizacje felinologiczne w różnym czasie. Amerykański związek hodowców (CFA) uznaje ją od 1973 roku, a międzynarodowa organizacja felinologiczna (FIFe) od 1982 roku.

Podsumowanie charakterystyka rasy

  • Angora turecka to jedna z najstarszych ras, uznawana za przodka wszystkich kotów długowłosych.
  • Przedstawiciele tej rasy przyciągają uwagę ze względu na jedwabistą, najczęściej białą sierść.
  • Kot turecka angora jest energiczny, o przyjaznym i radosnym usposobieniu.
  • Ta rasa białych kotów jest łatwa w utrzymaniu i odporna na choroby.

Angora turecka to urocza rasa kota o długiej i interesującej historii. Pochodzi z Turcji, gdzie od wieków była ceniona ze względu na swoje piękne futro. Jest jedną z najstarszych ras kotów na świecie i jest obecnie uznawana za skarb narodowy Turcji.  Koty rasy angora turecka mają zdecydowany charakter. Są to koty inteligentne, pełne energii i bardzo towarzyskie, szybko przywiązuje się do swoich opiekunów. Lubią spędzać czas z ludźmi. Koty tej rasy potrzebują dużo uwagi i odpowiedniej dawki zabawy.

To koty średniej wielkości o eleganckiej i smukłej sylwetce. Koty tej rasy charakteryzują się jedwabistą sierścią i brakiem podszerstka. Przeciętna długość życia to od 12 do 18 lat.  Angora turecka to rasa kota, która zdobyła serca ludzi na całym świecie swoim pięknym wyglądem, urokiem i przyjaznym charakterem. Jest to kot, który sprawia radość swoim towarzystwem i jest idealnym towarzyszem dla osób, które cenią inteligentne i kochające koty.

ZRÓB QUIZ I SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ O ANGORZE TURECKIEJ!

Przeczytaj również