Home KotDieta kota Czym karmić kota? Prawidłowe żywienie kotów w pigułce

Czym karmić kota? Prawidłowe żywienie kotów w pigułce

Żywienie kotów to temat wielu emocjonujących dyskusji, wśród których można poczuć się trochę zagubionym. Jeżeli przytłoczyły Cię już niektóre internetowe spory, dobrze trafiłeś. Opowiadamy o diecie kotów na spokojnie. Trzymamy się faktów, zaleceń specjalistów i analizujemy zdrowe żywienie kota na przykładzie mokrych karm Gussto. Dowiedz się, czym karmić kota i nie zwariować!

Co kot je w naturze?

Naturalna dieta dziko żyjącego kota składa się z różnego gatunku gryzoni, małych ptaków, a także niektórych gadów. Koty są więc bezwzględnymi mięsożercami. W diecie domowego kota warto zadbać zatem o wysoki poziom białka, witaminy A, tauryny, niacyny i kwasu arachidonowego. Co ważne, zarówno niezbędna dla kotów tauryna, jak i kwas arachidonowy występują głównie w tkankach zwierzęcych. Dlatego poszukuj rozwiązań, które dostarczą kotu dużej ilości mięsa oraz właściwej porcji podrobów (pamiętaj, że kot zjada swoje ofiary prawie w całości).

Reklama

Surowo – naturalnie, ale czy bezpiecznie?

Dieta BARF to coraz modniejszy model żywienia kotów. Podawanie zwierzętom surowego mięsa wydaje się najbardziej naturalne. Nie wolno jednak zapominać, że samo mięso nie wystarczy. Zbilansowana dieta wymaga odpowiedniego połączenia mięsa mięśniowego, podrobów oraz suplementów diety, np. oleju z łososia (źródła kwasów tłuszczowych omega-3) czy wapnia. Długotrwałe podawanie niezbilansowanej diety odbije się na zdrowiu zwierzęcia.

Drugim zagrożeniem związanym z podawaniem surowego mięsa oraz surowych podrobów są zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Jedzenie surowego pokarmu może spowodować m.in. biegunkę lub wymioty. Warto pomyśleć także o pasożytach. Przeciwciała przeciwko Toxoplasma gondii występują znacznie częściej u osobników karmionych surowym mięsem niż u kotów spożywających jedynie karmy komercyjne. Chcesz uniknąć takiego zagrożenia? Sięgnij po wysokiej jakości gotowe karmy.

Jedzenie dla kotów – karma mokra czy sucha?

Karmy dla kotów mogą być mokre lub suche. Produkty wilgotne mają jednak zdecydowanie więcej zalet. Dostarczają kotom dodatkowej porcji płynów, gdyż mają w swoim składzie nawet 60–80% wody. Są smakowite i aromatyczne. Dodatkowo ich miękka konsystencja sprawia, że są delikatne dla wrażliwych pyszczków i mogą być podawane również kocim seniorom. W mokrych karmach nie znajdziesz także dużych ilości węglowodanów, które są niezbędne do produkcji suchych krokiecików. W ich składzie przeważa białko oraz tłuszcz. Dodatkowo rzetelne marki (jak Gussto) dokładnie opisują, jakie podroby oraz w jakiej ilości znajdują się we wnętrzu smakowitych puszek. Zapewniają zatem dietę zbliżoną do naturalnych potrzeb kota i pozwalają na dobór produktu do jego preferencji, a nawet niektórych schorzeń.

Dla Twojego zwierzęcia bardziej atrakcyjna będzie karma mokra niż sucha.

Czym karmić kota?

Gotowe karmy Gussto dla kotów są pełnoporcjowe, czyli zbilansowane, dlatego zapewniają kotom wszystko, czego potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Po drugie są dostępne od ręki i nie wymagają od Ciebie poświęcania czasu na przygotowanie i bilansowanie każdego posiłku z odpowiedniej ilości mięsa mięśniowego, podrobów oraz suplementów. Specjaliści zrobili wszystko za Ciebie, musisz jedynie otworzyć puszkę i delektować się widokiem zdrowego i szczęśliwego pupila.

Gussto Urinary

Co ważne, marka Gussto została obdarzona zaufaniem nie tylko klientów (na co wskazują liczne opinie), ale także autorytetów w branży zoologicznej. Mokre karmy Gussto dla kotów zostały nagrodzone Diamentem Zoologii. Dlaczego? Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska doceniła produkty tej marki za ich skład, wysoką jakość oraz za stworzenie linii Vet kierowanej do opiekunów kotów z najczęściej występującymi problemami zdrowotnymi wymagającymi odpowiedniego żywienia i smakowitości posiłków.

Bardzo doceniam mokre karmy z linii Gussto Vet. Dedykowane są bowiem zwierzętom z najczęstszymi problemami zdrowotnymi, które wymagają odpowiedniego żywienia, a dokładniej – zarówno odpowiedniej jakości, jak i smakowitości. Produkty Gussto spełniają te wymagania! – podkreśla lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska.

Czym karmić kota? Kilka słów o podrobach

Karmy dla kotów mogą zawierać nie tylko mięso mięśniowe, ale także podroby. W karmach Gussto znajdziesz serca, płuca i wątroby. Czy to dobrze? Bardzo! Podroby są cennym źródłem składników, takich jak witaminy czy minerały. Znajdują się w nich m.in.: magnez, żelazo, witaminy z grupy B, witamina A oraz miedź czy mangan.

Najpierw przyjrzyjmy się bliżej wątrobie. Jest ona bogata w witaminy A, D, K i E. Jednocześnie zawiera także cynk, mangan czy selen. Zwykle mówi się, że powinna stanowić około 5–8% diety kotów. A serca? Są bogate w witaminy z grupy B i dostarczają kotom niezbędnych aminokwasów egzogennych. To doskonałe źródło potrzebnej kotom tauryny! Płuca tymczasem słyną z zawartości żelaza oraz witaminy C i B12. Wszystkie te witaminy mają wpływ na zdrowie Twojego mruczka. Witaminę C możesz kojarzyć z odpornością, a witaminę A z dobrym wzrokiem. Witamina B12 ma z kolei wpływ m.in. na prawidłową pracę przewodu pokarmowego oraz układu krwionośnego i nerwowego.

Gussto Renal

Pamiętaj, że nie wszystkie podroby są bezpieczne dla Twojego pupila. Unikaj organów produkujących hormony (np. tarczycy). Taki składnik diety może wywierać wpływ na gospodarkę hormonalną w ciele Twojego mruczka. Eksperci nie zalecają także podawania kotom nieoczyszczonych jelit czy podrobów z ryb. Głównie ze względu na zagrożenia związane z pasożytami.

Marka Gussto korzysta tylko z bezpiecznych składników.

Jedzenie dla wybrednych kotów

Podroby, oprócz swoich walorów odżywczych, są także bardzo smakowitym elementem diety kota. Dla wielu mruczków stanowią niesamowity smakołyk, dlatego zdarza się, że są polecane w przypadku wybrednych zwierząt lub kotów o zmniejszonym apetycie. Ich ilość musi być jednak odpowiednia. Samodzielne podawanie zbyt dużych porcji wątroby czy serc może doprowadzić do tego, że dieta będzie niezbilansowana, a u kota mogą wystąpić biegunki. W karmach Gussto podrobów jest na tyle dużo, by karmy były niezwykle apetyczne, ale na tyle mało, by ograniczyć ryzyko zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Czym karmić kota alergika? Karmy monobiałkowe

W ofercie marki Gussto znajdują się karmy monobiałkowe, czyli produkty zawierające tylko jedno źródło białka zwierzęcego. Jest to dobre rozwiązanie dla kotów, u których występują niepożądane reakcje na pokarm. Pełnoporcjowe monobiałkowe karmy zapewniają pupilowi wszystko, czego potrzebuje, a jednocześnie są bezpieczne dla wrażliwego przewodu pokarmowego. W takich produktach znajdziesz doskonałe połączenie mięsa oraz podrobów, by Twój kot cieszył się bezpiecznym i co ważne, smakowitym posiłkiem. Mając na uwadze potrzeby Twojego kota i konieczność ograniczonej zawartości składników w jego diecie, Gussto w pojedynczym produkcie wykorzystuje wyłącznie narządy pochodzące z tego samego źródła białka co mięso mięśniowe. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie jesteś gotowy na samodzielne bilansowanie domowej diety kota z alergią.

Monoproteinowa bezzbożowa karma mokra Gussto jest dostępna w kilku wersjach smakowych.

Marka Gussto przygotowała wyborne karmy jednobiałkowe. W ich ofercie znajdziesz karmy, które zawierają:

  • kurczaka,
  • wołowinę,
  • cielęcinę,
  • łososia,
  • dzika,
  • jagnięcinę.

Czym karmić kota, by dbać o środowisko?

Twój kot w naturze jadłby nie tylko mięso mięśniowe. Koty to drapieżniki, które zjadają właściwie całe swoje ofiary i doceniają korzyści ze spożywania także ich wnętrzności. Produkcja zbilansowanych karm zawierających zarówno mięso, jak i podroby sprawia, że przemysł wykorzystuje również takie składniki, jak opisane już serca, wątroby, płuca czy nerki. Jest to zrównoważone podejście łączące w sobie dbanie o zdrowie kotów oraz ograniczenie marnotrawstwa żywności.

Twój kot w naturze jadłby podroby.

Ile kalorii potrzebuje kot?

Koty domowe, które nie wychodzą na zewnątrz, potrzebują zwykle mniej kalorii niż ich dziko żyjący koledzy. Wytyczne dotyczące porcji pokarmu dla Twojego kota, znajdujące się na opakowaniu karm Gussto, są wyznaczone dla przeciętnego mruczka. Obserwuj zatem, czy Twój kot nie przybiera lub nie traci na wadze, i w razie potrzeby modyfikuj porcję jedzenia.

Pamiętaj, że przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii. Zbyt duża ilość „dodatków” w codziennym menu może zmniejszyć apetyt kota na karmę oraz powodować nadwagę i otyłość, które predysponują do wielu chorób.

Przysmaki dla kotów powinny stanowić do 10% dziennej porcji kalorii.

Jak karmić kota? Podstawowe zasady

Ważne pytanie to nie tylko to, czym karmić kota, ale także jak go karmić, by podążać za jego naturalnymi potrzebami. Koty warto karmić kilka razy dziennie niewielkimi porcjami jedzenia. Postaraj się zapewnić pupilowi 4–6 posiłków w ciągu doby. Aby wzbogacić środowisko swojego mruczka, zadbaj o puzzle do karmienia i zabawki, które można wykorzystać do podawania karmy i smaczków. W ten sposób zachęcisz kota do aktywności i zaspokoisz jego naturalne potrzeby związane ze zdobywaniem pokarmu.

Wiele kotów chętnie korzysta z mat do lizania oraz mat węchowych.

Podsumowując, karmiąc kota mokrą karmą Gussto, inwestujesz w prosty i jasny skład, który równocześnie jest doskonale zbilansowany pod kątem potrzeb różnych kotów. To żywienie, które jest zbliżone do naturalnych potrzeb kota, a jednocześnie jest bezpieczniejsze niż podawanie pupilowi surowego mięsa.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.