Home Kot Kot devon rex – charakterystyka i opis rasy

Kot devon rex – charakterystyka i opis rasy

Jeżeli wydaje Ci się, że koty to mało towarzyskie zwierzęta, to… nie znasz jeszcze devona rexa! Devon rex nazywany jest „kocimi pudlem” z powodu swojej falistej sierści. To także bardzo inteligentne i otwarte zwierzęta, które przywitają Cię przy drzwiach mieszkania i chętnie pojadą z Tobą w podróż. Dowiedz się, jak opiekować się devonem rexem i czym charakteryzuje się ta rasa.

devon rex

Devon rex – historia rasy

Ta bez wątpienia wyjątkowa rasa powstała w latach 50. XX wieku w Buckfastleigh w hrabstwie Devon w Anglii, gdzie urodził się pierwszy opisany kociak o falistej sierści. Właścicielką kotka była Beryl Cox, która opiekowała się również jego matką. Ojcem natomiast był dziki kot o kędzierzawej sierści.

Reklama

Cox nazwała swojego kotka Kirlee, a ponieważ zdawała sobie sprawę z wysiłków podejmowanych, by zachować już odkryty gen „kędzierzawości” u kota rasy cornish rex, skontaktowała się z właściwymi osobami. Podczas badań odkryto, że Kirlee miał inny gen falistych włosów niż koty rasy cornish rex – i w ten sposób powstała rasa devon rex, a hodowcy zaczęli pracować nad jej zachowaniem. Koty zostały oficjalnie uznane w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku.

Co ciekawe, próbowano hodowli polegającej na łączeniu devonów rexów z kotami rasy cornish rex, ale za każdym razem rodziły się kocięta o prostej sierści.

Devon rex nazywany jest „kocim pudlem”
z powodu falistej sierści.

Devon rex – wygląd

Devon rex to rasa kotów o niepowtarzalnym wyglądzie, który od razu przykuwa uwagę. Ich kędzierzawa sierść, charakterystyczne cechy twarzy i smukłe ciała sprawiają, że są łatwo rozpoznawalne wśród innych ras kotów. 

Oto opis ich charakterystycznych cech:

 • Ciało: smukłe, zgrabne ciała o dobrze rozwiniętych mięśniach. Ich klatka piersiowa jest szeroka, a grzbiet mocno zarysowany. Kończyny są proporcjonalne do ciała, a tylne nogi są nieco dłuższe od przednich.
 • Głowa: zaokrąglone głowa z szerokim czołem. Mają charakterystyczną mimikę twarzy. Wyraźne policzki i podbródek, co nadaje im pewnego rodzaju uroku.

 • Oczy: duże, wyraziste, szeroko rozstawione, zazwyczaj owalne. Kolor intensywny, czysty i klarowny.

 • Uszy: duże i szeroko osadzone, stojące prosto na głowie.

Devon Rexyrasą kotów o wyjątkowym wyglądzie, który przyciąga uwagę wielu miłośników kotów. Ich kędzierzawa sierść i charakterystyczne cechy twarzy sprawiają, że są łatwo rozpoznawalne. Są to koty pełne uroku i osobowości, które zdobywają serca wielu ludzi.

To rasa o średniej wielkości i wyjątkowym „elfim” wyglądzie. 

Wysokość devon rexa w kłębie: 30 cm zarówno koty, jak i kocury

Waga devon rexa:

 • Kocur: 3-4 kg
 • Kotka: 2-3 kg

Odmiany barwne – w jakim umaszczeniu występuje rex dewoński?

Rex dewoński ma krótką, kędzierzawą sierść, która nadaje mu niepowtarzalny wygląd. Sierść devon rexa jest miękka w dotyku i przypomina aksamit lub wełnę. Nie posiada warstwy ochronnej, co sprawia, że koty są bardziej wrażliwe na czynniki środowiskowe.

Koty tej rasy występują w wielu różnych odmianach barwnych. W związku z tym wyróżnia się umaszczenia podstawowe, jak: biały, czarny, niebieski, czekoladowy lub kremowy, a także pręgowane czy dwubarwne. W uproszczeniu – kot devon rex może mieć dowolny genetycznie możliwy kolor i wzór.

Devon rex – charakter i usposobienie

Chcesz zdobyć lojalnego i kochającego towarzysza? Po pierwsze koty tej rasy zapewnią Ci dużo uczucia! Do drugie devon rex to aktywna i energiczna rasa, która zachwyci każdego opiekuna! Po trzecie z takim kotem czekają Cię same czarujące i zabawne sytuacje. Będą spędzały dużo czasu na Twoich kolanach, wejdą do Twojego łóżka lub będą obserwować Cię podczas pracy przy komputerze! Przede wszystkim jednak Twój devon będzie Ci towarzyszył w obowiązkach domowych, zabawiając Cię swoim towarzystwem. Wewnątrz devony na zawsze pozostają bowiem kociętami!

Ich społeczny charakter sprawia, że ​​nie nadają się do spędzania długich okresów bez towarzystwa. Z drugiej strony koty te bardzo dobrze radzą sobie nie tylko z ludźmi, ale i z innymi devonami, kotami innych ras, psami, a nawet np. królikami. Koty tej rasy świetnie dogadują się także ze starszymi dziećmi i raczej nie będą się bały Twoich gości. Devony są z natury bardzo ciekawskie.

kot rasy devon rex

Devon to doskonały kompan w podróży.

Musisz wybrać się w podróż? Zwróć uwagę, że ten kochający pupil jest naprawdę dobrym podróżnikiem, który zdecydowanie woli chwilową zmianę miejsca zamieszkania u Twojego boku niż samotne czekanie w domu.

Uważaj jednak na swoje posiłki! Devony to „koty myśliwskie”, które mogą kraść Twoje jedzenie lub łamać Twoje serce „głodnym” spojrzeniem!

Najważniejsze cechy charakteru:

 • inteligencja 5/5
 • zrównoważenie 5/5
 • niezależność 2/5
 • czułość 5/5
 • głośność 2,5/5
 • aktywność fizyczna 5/5
 • skłonność do zabawy 5/5
 • kontakty z innymi kotami 5/5
 • kontakty z psami 5/5
 • relacje z dziećmi 5/5.

Devon rex to aktywna i energiczna rasa,
która zachwyci każdego opiekuna!

kocię devon rexa

Dla kogo devon rex?

Devon rexy są towarzyskimi i przyjaznymi kotami, które dobrze dogadują się z innymi członkami rodziny, w tym z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Są aktywne i lubią interakcje, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla rodzinnych przygód i zabaw. Przedstawiciele tej rasy są bardzo przywiązane do swoich opiekunów i uwielbiają spędzać czas z nimi, dlatego źle znoszą samotność. Są kotami towarzyskimi, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla osób samotnych, które szukają lojalnego i kochającego towarzysza.

Ze względu na swoją kędzierzawą i krótką sierść często uważane są za bardziej odpowiednie dla osób z alergią. Choć nie są całkowicie bezalergenne, ich sierść może powodować mniejszą reakcję alergiczną u niektórych osób. Sprawdź, inne rasy kotów dla alergików.

Rozród – fakty o hodowli devonów rexów

Wciąż istnieje mało danych dotyczących rozrodu różnych ras kotów. Zaobserwowano już jednak, że u samic devona stosunkowo często zdarza się dystocja, czyli sytuacja położnicza, w której kocięta nie są w stanie przedostać się przez kanał rodny samicy.

Kocięta devona rodzą się ze średnią masą 86 g, a jest w ich zwykle w jednym miocie od 2 do 5. Wskaźnik martwo urodzonych młodych wynosi 6%.

Jakie potrzeby ma kot devon rex?

Devon rex jest kotem, który nie wykazuje dużej ilości specjalnych potrzeb! Najważniejsze, co musisz mu zapewnić, to odpowiednie warunki do aktywności fizycznej oraz swoje towarzystwo!

 • Zabawki – kot tej rasy potrzebuje opiekuna, który zapewni mu sporo zabawy i dużo uwagi. Twój kociak będzie wskazywał Ci swoje ulubione zabawki łapkami, a nawet będzie przynosił Ci je na kolana.
 • Drapaki – devon rex lubi skakać, dlatego warto zapewnić mu wysokie drapaki.
 • Legowiskokoty tej rasy lubią ciepło i (szczególnie zimą) docenią legowiska oraz ciepłe śpiworki.
 • Miejsce w ogrodzie – Twój pupil zapewne doceni bezpieczną wolierę w ogrodzie. Pamiętaj jednak, by latem miał zapewnioną wodę oraz cień. Jeżeli Twój kot będzie wychodził, smaruj go kremami z filtrem UV.

Devon rex – pielęgnacja

Devon rex wymaga minimalnej pielęgnacji, ponieważ jego krótkie, falowane włosy nie są zagrożone tworzeniem się kołtunów. Pamiętaj jednak, by:

 • okresowo czyścić jego uszy,
 • wycierać sierść kota za pomocą ciepłej i wilgotnej myjki,
 • myć kotu zęby lub stosować specjalne przysmaki stomatologiczne,
 • skracać pazury co około 2–3 tygodnie,
 • stosować filtry UV u osobników, które mają miejscowe przełysienia np. na szyi lub głowie.

Aby utrzymać sierść w dobrej kondycji, należy ją jedynie wygładzić ręką lub specjalną rękawicą.

Dieta dla kota rasy devon rex

Dieta Twojego kota powinna być wysokiej jakości i zawierać białko o dobrej strawności. Unikaj karm, które mają w składzie konserwanty, sztuczne barwniki, polepszacze smaku, czy małą ilość mięsa.

Devon rex należy do kotów aktywnych. A karma Brit Care Grain-Free Adult to odpowiedź na sporą aktywność devona, który w każdym krokieciku otrzyma dawkę smakowitego indyka oraz świeżego mięsa kurczaka. Karma wzbogacona została o olej z łososia, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i zapewnia kotu m.in. zdrową skórę. Receptura zawiera także dobroczynne zioła, owoce oraz prebiotyki potrzebne dla zdrowia przewodu pokarmowego Twojego pupila.

Brit Care Grain Free Adult

Pamiętaj, że devon lubi jedzenie i ma apetyt, który przewyższa jego niewielkie rozmiary. Kontroluj zatem dawkę pokarmu i liczbę przekąsek.

devon rex

Ile żyje kot rasy devon rex?

Kot tej rasy żyją średnio 16 lat i cieszą się dobrym zdrowiem! Niektóre osobniki dożywają nawet do 20 lat!

Ile kosztuje devon rex?

W przypadku devona rexa, ceny kociąt z renomowanych hodowli zazwyczaj wahają się od 3000 zł do 6000 zł. Kocięta o lepszych rodowodach, potencjale wystawowym lub pochodzące od wyróżniających się linii hodowlanych mogą być droższe. Jeśli nie stać Cię na kota z hodowli, możesz przygarnąć kociaka ze schroniska.

Devon rex  – zdrowie

Największe zagrożenie dla tej rasy stanowią:

 • kardiomiopatia przerostowa (HCM),
 • miastenia (choroba mięśni),
 • problemy skórne.

Renomowani hodowcy biorą pod uwagę te problemy zdrowotne i rozsądnie podchodzą do rozmnażania kotów! Pamiętaj jednak, by wciąż regularnie badać swojego kota w wieku dorosłym.

Devony rexy reagują na swoje imię i potrafią rozpoznać
imiona swoich właścicieli.

Devon rex – ciekawe fakty

 • Sierść devona przerzedza się około ósmego tygodnia życia.
 • Koty tej rasy wielkość dorosłego osobnika osiąga około pierwszego roku życia.
 • Devon rex nie jest kotem dla alergików. Jeśli jesteś uczulony na koty, najprawdopodobniej nie będziesz w stanie tolerować także tych uroczych zwierząt.
 • Koty rasy devon rex reagują na swoje imię i potrafią rozpoznać imiona swoich właścicieli.
 • Ten kot ma „zabawowy” charakter i lubi chować się w wysokich miejscach! Być może będziesz musiał go poszukać!

Jeżeli wybrałeś devona, możesz być pewien, że nie będziesz się nudził! Zauroczy Cię jego wygląd i nietypowa sierść, ale to jego cechy charakteru trafią prosto w Twoje serce! Od swojego kota otrzymasz mnóstwo miłości i uwagi, którą będziesz musiał mu się odwdzięczyć!

Podsumowanie. Devon rex – charakterystyka i opis rasy

 • Devon rex to kot niezwykle towarzyski, radosny, ciekawski i aktywny. Są inteligentne i szybko się uczą nowych sztuczek.
 • Wierny i przyjacielski charakter devon rexa czyni z niego doskonałego kota rodzinnego.
 • Według standardu FIFe (Fédération Internationale Féline) ta rasa zalicza się do 4 kategorii, do której należą również koty syjamskie i orientalne.
 • Devon rex pochodzi z Wielkiej Brytanii. Rasa ta powstała w latach 60. XX wieku.
 • Są kotami średniej wielkości. Mają krótkie i pofalowane futro.
 • Devon Rexy zazwyczaj są zdrowymi kotami, ale mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne.

Przed zakupem kota Devona Rexa zalecamy skonsultowanie się z renomowanym hodowcą, który będzie mógł udzielić więcej informacji na temat cen i dostępności kociąt w swojej hodowli. Ważne jest również upewnienie się, że hodowca jest odpowiedzialny, dba o dobrostan swoich kotów i ma dobre opinie w środowisku hodowlanym.

Sprawdź swoją wiedzę o rasie devon rex i rozwiąż QUIZ!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.