Spis treści
Chcesz pomóc zwierzętom z Ukrainy, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje, by Twoja pomoc psom i kotom z Ukrainy była jak najlepsza, a także bezpieczna. Sprawdź, o co musisz zadbać i jak się do tego przygotować.
Gdzie się zgłosić, aby zostać domem tymczasowym?
- Jeśli chcesz zostać domem tymczasowym dla psa, pobierz i wypełnij formularz.
- Jeśli chcesz zostać domem tymczasowym dla kota, pobierz i wypełnij formularz.
Jak się przygotować na przybycie psa lub kota z Ukrainy?
Jeżeli planujesz przyjąć pod swój dach psa lub kota, sprawdź książeczki zdrowia swoich zwierząt.
- W przypadku psów zobacz, czy mają aktualne szczepienie na parwowirozę i nosówkę (nie starsze niż 2,5–3 lata) oraz wściekliznę.
- W przypadku kotów sprawdź, czy mają aktualne szczepienia na panleukopenię, kaliciwirozę i herpeswirozę (nie starsze niż 2,5–3 lata).
Inne ważne zasady:
- Jeżeli posiadasz już psa lub kota, to nie pozwalaj na kontakt między zwierzętami przez pierwsze dni.
- Nowo przybyły zwierzak powinien przejść kwarantannę.
- Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do stanu zdrowia psa – skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Obecnie sporo gabinetów weterynaryjnych zapewnia darmową pomoc dla psów z Ukrainy.
Pamiętaj, że te zwierzęta zostały dotknięte przez wojnę. Zostały nagle wyrwane ze swojego bezpiecznego środowiska, pokonały wiele kilometrów w atmosferze strachu. Czuły emocje i strach swoich opiekunów i same również są zestresowane. Takie zwierzęta mogą być nieufne, mogą bać się różnych odgłosów, gestów, pomieszczeń. I mogą wykazywać agresję.
Pomoc psom i kotom z Ukrainy. Na co warto zwrócić uwagę, gdy pies pojawi się u Ciebie?
Jeśli trafi do Ciebie pies lub rodzina z psem, pamiętaj, że mimo iż pod Twoim dachem mogą czuć się bezpieczni, to minie trochę czasu, zanim oswoją się z nową sytuacją. Szczególnie dotyczy to zwierząt, ponieważ one nie wiedzą, czego mogą się spodziewać.
Pierwsze dni będą dla psa raczej trudne i stresujące, dlatego pamiętaj o naszych radach:
- Pozwól psu poznać i obwąchać nowe miejsce.
- Nie denerwuj się, gdy pies załatwi swoją potrzebę fizjologiczną w domu, może się to zdarzać w pierwszych dniach.
- Zanim wyjdziesz z psem na spacer, załóż zwierzakowi bezpieczne szelki/obrożę i smycz oraz adresatkę. Pamiętaj, że pies może się wystraszyć, np. nieznanego mu dźwięku, i próbować uciekać.
- Nie zmuszaj psa do długich spacerów. Jeśli bezpiecznie czuje się w domu, pozwól mu tam przebywać i odpoczywać.
- Nie bądź nachalny. Nie nachylaj się nad psem, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie staraj się za wszelką cenę pogłaskać psa. Daj mu czas.
- Jeżeli pies będzie na Ciebie warczał, nie karć go za to. Pamiętaj, że się boi. Staraj się unikać sytuacji, które stresują psa.
- Nie podchodź do psa na wprost, staraj się podejść po łuku, ustawiaj się bokiem do psa. Taka mowa ciała będzie sygnałem, że nie masz złych zamiarów.
- Pamiętaj, że pies nie zna języka polskiego i raczej nie wie, co do niego mówisz i czego oczekujesz. Daj mu czas.
Zestresowany pies może okazywać stres na różne sposoby. Często wysyła przy tym sygnały uspokajające. Dlatego dobrze jest zapoznać się z podstawowymi sygnałami, które może wysyłać pies. Wysyłanie sygnałów uspokajających nasila się wraz z rosnącym stresem. Gdy to nie przynosi odpowiednich rezultatów – wówczas pies zaczyna wysyłać sygnały dystansujące. Może wtedy próbować uciec lub się bronić. Ważne jest, aby pies nie czuł się zmuszony do obrony. Pamiętaj, że psy, u których utrzymuje się wysoki poziom napięcia, mogą cierpieć na różne dolegliwości fizyczne, takie jak:
- alergia,
- problemy z układem pokarmowym,
- problemy z układem krążenia.
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek dolegliwości, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Pomoc psom i kotom z Ukrainy – zbiórka charytatywna “Dla Zwierząt w Ukrainie”
Nie możesz przyjąć do domu psa lub kota z Ukrainy, a los zwierząt nie jest Ci obojętny. Wesprzyj finansowo zbiórkę “Dla Zwierząt w Ukrainie”. Każda pomoc jest ważna. Możesz wpłacić nawet symboliczne 5 zł, najważniejszy jest gest dobrej woli.
Więcej informacji na stronie: www.dlazwierzatwukrainie.pl.
NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZEWOŻENIE ZWIERZĄT Z UKRAINY DO POLSKI. Sprawdź!
autor: Izabela Misiak
Źródło: Instagram, profil weterynarz.tez.czlowiek.