Spis treści
Dziko żyjące koty polują na gryzonie i ptaki. Nasze domowe mruczki nie mają takiej możliwości. To my decydujemy o tym, co znajdzie się w ich menu. Sprawdzamy zatem, jaka powinna być dieta dla kota w różnym wieku oraz stanie fizjologicznym. Oceniamy skład karmy dla kota po kastracji i przyglądamy się kotom, które piją zbyt mało wody z miski.
Dobra karma dla kota – jak czytać skład
Zbilansowana dieta dla kota – czyli jaka?
W odróżnieniu od psów, które nazywane są obligatoryjnymi mięsożercami, koty to mięsożercy obowiązkowi, czyli bezwzględni. Oznacza to, że ich organizmy polegają na składnikach odżywczych występujących wyłącznie w produktach zwierzęcych. Koty to myśliwi, którzy przed trafieniem do naszych domów spożywali prawie całą swoją zdobycz. Typowe kocie ofiary zawierają duże ilości białka, umiarkowane ilości tłuszczu i minimalne węglowodanów. Koty stały się naszymi towarzyszami, ale ich potrzeby nie uległy większym zmianom.
Koty wymagają w swoim codziennym menu:
- witamin,
- minerałów,
- kwasów tłuszczowych,
- aminokwasów.
Pamiętaj jednak, że w żywieniu kota więcej nie znaczy lepiej. Podawanie pełnoporcjowej karmy i suplementów może doprowadzić do nadmiaru witamin i minerałów. Suplementy witaminowo-mineralne stosowane bez potrzeby mogą być szkodliwe dla kota. Sięgaj po nie jedynie w sytuacji, gdy bilansujesz dietę kota samodzielnie lub Twój lekarz weterynarii wyda takie zalecenia.
Potrzeby żywieniowe kotów dziko żyjących i domowych są podobne.
Rodzaje karm dla kotów
Twój kot może jeść surowe mięso, ale jeżeli zdecydujesz się na dietę BARF, będziesz musiał odpowiednio ją suplementować i dbać o to, by kot otrzymywał dobrze skomponowane posiłki. Alternatywą są zbilansowane gotowe karmy:
- suche,
- półwilgotne,
- mokre.
Wokół suchej karmy pojawia się sporo kontrowersji. Wielu specjalistów mówi jednak, że sucha karma jest dobra, o ile jest kompletna i zbilansowana. Jej zaletą często bywa cena oraz to, że karma dłużej pozostaje świeża. Zwróć jednak uwagę, ile pije Twój pupil, jeżeli dostaje tylko suchą karmę.
Bez względu na rodzaj karmy, pamiętaj, że im prostszy skład karmy dla kota, tym lepiej.
Czy Twój kot pije wodę? Wilgotna dieta dla kota
Jeżeli masz kota, który zdecydowanie omija miski z wodą szerokim łukiem, postaw na karmy w saszetkach lub puszkach. Mokra karma dla kotów zawiera ok. 75% wody, co czyni ją dobrym źródłem płynów w diecie domowych mruczków. Zaletą tego rodzaju karm jest także ogólna smakowitość. Jeżeli Twój kot lubi grymasić przy jedzeniu, wilgotne karmy są zwykle lepszą opcją niż suche. W sklepach znajdziesz wiele różnych smaków oraz produkty o odmiennej konsystencji, co pozwala trafić w gust każdego kociaka.
Mokra karma dla kotów oprócz składników odżywczych dostarcza kotom dodatkową porcję płynów.
Jaką mokrą karmę wybrać dla kota?
Przedstawiamy Wam linie karm mokrych dla kotów wyróżnione Diamentem Zoologii. Dlaczego eksperci nagrodzili je tą prestiżową nagrodą? Sprawdzamy!
Animal Island – to zbilansowane mokre dania dla każdego dorosłego kota. W ich składzie znajdziesz do 99% mięsa pochodzącego od sprawdzonych i lokalnych dostawców. Taka zawartość składników pochodzenia zwierzęcego pokrywa kocie zapotrzebowanie na białko. Prosty skład karmy dla kota to dobry skład. W tych karmach dla kotów nie znajdziesz zbędnych dodatków. Danie skusi Twojego kota smakowitym aromatem i zatrzyma go przy misce prawdziwie mięsnym smakiem.
Dolina Noteci SUPERFOOD – to połączenie wyselekcjonowanych gatunków mięsa (i owoców morza) z dodatkami funkcjonalnymi superfoods. Zdrowie Twojego kota wesprze dodatek omułka nowozelandzkiego zielonowargowego, spiruliny czy nasion kozieradki. Receptura zapewnia kotom pełnowartościowe białko i niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Mokre karmy Dolina Noteci Superfood stanowią zarówno pyszny, jak i zdrowy posiłek dla Twojego kota!
FOLK Staropolska wyśmienita przepiórka – to pełnoporcjowa karma mokra dla dorosłych kotów.Jest bezzbożowa i bazuje na mało popularnym mięsie z przepiórki. Jest to doskonały wybór dla wrażliwych kotów, gdyż przepiórka ma niski potencjał alergenny, a dodatkowo stanowi źródło witaminy A, fosforu i żelaza. Karma wzbogacono o olej z łososia, który pozytywnie wpływa na skórę i sierść kota.
Josera Filet – pełnoporcjowe mokre karmy Josera Filet to soczyste mięsne i rybne kawałki zatopione w smakowitym dla kotów bulionie. Receptury marki są pełne niezbędnych dla kotów składników, jak witaminy i minerały. Charakteryzuje je duża zawartość wysokiej jakości mięsa oraz podrobów (serc i wątroby). Dzięki szczelnej saszetce karma dłużej zachowuje świeżość i pełnię smaku.
Vet Gussto – to linia produktów, które powstały specjalnie dla kotów ze szczególnymi potrzebami. W ofercie marki znajduje się karma dla zwierząt z problemami urologicznymi, gastrologicznymi oraz chorobami nerek. Wszystkie posiłki skomponowano we współpracy ze specjalistami, by Twój kot cieszył się smakowitymi karmami oraz wsparciem w problemach zdrowotnych.
Karmy uzupełniające dla kota
Na Twoją uwagę zasługują też inne produkty, jak karmy uzupełniające, służące do urozmaicania kociego menu. Przykładem są:
Animonda Carny Drink – ten produkt również został nagrodzony Diamentem Zoologii. Jest to karma uzupełniająca dla dorosłych kotów; składa się z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i minerałów. Jej głównym składnikiem jest jednak woda. Wilgotność Carny Drink to aż 96%. To zatem smakowity sposób na poprawę nawodnienia kota.
OASY More Love – to aż dwanaście różnych smaków karm uzupełniających, by każdy opiekun mógł rozpieszczać swojego kota zgodnie z jego preferencjami. W każdym opakowaniu mieszczą się składniki najwyższej jakości. To nawet 75% mięsa lub ryby w diecie Twojego mruczka. Karmy Oasy nie zawierają sztucznych barwników, dodatków smakowych i konserwantów.
Skład karmy dla kota a ilość zjadanego pokarmu
Bez względu na to, czy mowa o karmie mokrej, czy suchej, duża smakowitość może być rozpatrywana zarówno jako plus, jak i jako minus. Bardzo atrakcyjna smakowo karma i stały dostęp do niej mogą prowadzić do przejadania się kota. Zbyt duże porcje jedzenia to nie tylko ludzki problem. Zawsze zwracaj zatem uwagę na instrukcje dotyczące porcji jedzenia umieszczone na etykiecie karmy. Jednocześnie pamiętaj, że są one wyznaczone dla potrzeb przeciętnego kota. Twój pupil może wymagać mniejszych lub większych porcji, w zależności od jego aktywności oraz stanu fizjologicznego.
Skład karmy dla kota – mięso i podroby
Gdy analizujesz skład karmy dla kota lub komponujesz dla niego domowe posiłki, pamiętaj, że najważniejsze jest mięso. W menu Twojego pupila mogą pojawiać się różne gatunki, a mięso zawsze powinno pochodzić z pewnych źródeł. Jednego rodzaju białka zwierzęcego trzymaj się, gdy masz kota z alergią.
Obok mięsa mięśniowego w diecie kota mogą, a właściwie powinny znaleźć się podroby. Ich udział może wahać się od ok. 15% do 25%. Płuca, nerki, wątroby czy serca są bogate w witaminy oraz minerały. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, bo u niektórych kotów zbyt duże porcje podrobów mogą prowadzić do biegunek.
Podroby to cenny element diety zwierzęcia.
Skład karmy dla kota – składniki pochodzenia roślinnego
Zdania dotyczące składników roślinnych w diecie kota są podzielone. W wielu źródłach można spotkać informacje, że owoce i warzywa są zbędne dla kotów, a inni specjaliści widzą w ich podawaniu pewne korzyści. W uproszczeniu – udział owoców oraz warzyw na poziomie 5–10% w składzie karmy dla kota jest dopuszczalny i może być szczególnie korzystny np. w przypadku zaparć oraz niektórych stanów chorobowych.
Karma dla kota może zawierać warzywa i owoce.
Skład karmy dla kota po sterylizacji – na co zwracać uwagę?
Większość kotów prędzej czy później poddawana jest zabiegowi kastracji. Po operacji konieczne są jednak pewne zmiany w strategiach żywienia kota, co pomaga w zapobieganiu nadwadze oraz otyłości. To, co dzieje się w ciele kota po zabiegu, jest złożonym procesem. Ostatecznie jednak wszystko sprowadza się do tego, że kot wykazuje większy apetyt przy niższym zapotrzebowaniu na kalorie. Stały dostęp do karmy po kastracji często skutkuje zatem przyrostem masy ciała kota.
Po zabiegu po pierwsze – unikaj nieograniczonego dostępu do żywności, po drugie – zwracaj uwagę na zapotrzebowanie kaloryczne kota, a po trzecie – regularnie monitoruj wagę oraz kondycję kota w skali BCS.
Możesz wybrać specjalne karmy dla kotów po zabiegu. Mają one obniżoną zawartość tłuszczu, a dodatkowo często wzbogacone są w składniki wspierające drogi moczowe Twojego pupila.
Sucha karma dla kota po sterylizacji nagrodzona Diamentem Zoologii to Advance Sterilized Turkey. Produkt przeznaczony jest dla kotów od 1. do 10. roku życia. Twój pupil otrzyma karmę zawierającą aż 37% białka i tylko 10,5% tłuszczu. Taki skład, połączony z podawaniem prawidłowych porcji, sprzyja utrzymaniu stałej masy ciała u kota po kastracji.
Mokra karma odpowiednia dla kotów po kastracji to Almo Nature Holistic Sterilised. To pełnoporcjowe posiłki z gotowanych na parze składników. Karma powstaje bez sztucznych dodatków i ma formę delikatnego mięsnego musu. Jest smakowita, ale dzięki obniżonej zawartości tłuszczu i większej ilości włókien roślinnych jest mniej kaloryczna i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Marka Brit stworzyła bezzbożową karmę suchą dla sterylizowanych kotów – Brit Care Grain Free Sterilized Weight Control. Tego rodzaju produkt sprawdzi się również u kotów z nadwagą. Karma jest bowiem niskotłuszczowa, hipoalergiczna, a w dodatku smakowita, gdyż przygotowana ze świeżej kaczki, owoców i ziół. Takie posiłki to także wsparcie dla pracy nerek i dróg moczowych.
Najlepsza karma dla kota w czasie ciąży i laktacji
Kotki w czasie ciąży wymagają od nas szczególnej troski. Podczas ciąży, trwającej ok. 63–65 dni, przybierają one na wadze i wykazują zwiększone zapotrzebowanie na kalorie. Przyjmuje się, że ciężarna kotka powinna spożywać od 25% do 50% kalorii więcej. Na okres ciąży warto wybrać zatem produkty wysokiej jakości, które są zbilansowane i odpowiednie na okres reprodukcji. Takie karmy mogą być opisane jako przeznaczone na każdy etap życia lub jako karmy dla kociąt.
Ciężarnej kotce należy podawać kilka posiłków dziennie. W ostatniej fazie ciąży można czasem przejść na system ad libitum, czyli żywienia kotki do woli.
Po porodzie zaczyna się laktacja. To bardzo wymagający etap dla kotki. W dalszym ciągu dbaj zatem o wysoką jakość i strawność podawanego jej jedzenia. Nie zapominaj o wodzie. Dla karmiącej matki bardzo ważne jest właściwe nawodnienie. Zapewnij jej łatwy i stały dostęp do świeżej, czystej wody. Możesz wprowadzić także karmienie mokrym pokarmem, o którym wspominaliśmy wcześniej.
To tylko zarys tego, jak powinna wyglądać dieta kota. Trochę innego podejścia wymaga kocię, kot dorosły czy koci senior. Dieta dla kota musi być także dopasowana do jego stanu zdrowia, dlatego zawsze warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego.
Podsumowanie – jak wybierać produkty najwyższej jakości
- Gdy analizujesz skład karmy dla kota, pamiętaj, że najważniejsze jest mięso.
- Zwracaj uwagę na instrukcje dotyczące zalecanej porcji jedzenia umieszczone na opakowaniu karmy dla kota.
- Czytaj dokładnie etykiety umieszone na opakowaniu, przede wszystkim sprawdź ilość składników pochodzenia zwierzęcego.
- Przy wyborze karmy dla kota kieruj się przede wszystkim składem. Jakość karmy jest najważniejsza.
- Karma dla kotów powinna być dostosowana do potrzeb organizmu zwierzęcia.